Sobota, 12.10.2024770 let města - významná osobnost Carlo Lurago

770 let města - významná osobnost Carlo Lurago

V rámci letošních oslav 770 let od první písemné zmínky o našem městě si připomínáme i mnoho významných osob, které se zapsaly výraznou měrou do historie našeho města. Právě dnes, 12. října, si připomínáme 340 let od úmrtí významného stavitele Carla Luraga.

Carlo Lurago (14. 10. 1615 Pellio Superiore, v oblasti jezera Como (Itálie) - 12. 10. 1684 Pasov)

Carlo Lurago byl první významný architekt raného baroka v Čechách, který přišel v roce 1638 do Prahy.

K jeho významným českým stavbám se řadí např. pražské Klementinum, pražská Jezuitská kolej na Malé Straně, kostel sv. Ignáce na Karlově náměstí v Praze, Svatá Hora v Příbrami, zámek Humprecht aj.

Od roku 1651 působil v Náchodě, kde se podílel na přestavbě zámku v reprezentační sídlo knížete Ottavia Piccolominiho (stavba Piccolominského traktu s kaplí Nanebevzetí Panny Marie na třetím nádvoří). Další významnou náchodskou stavbou, postavenou podle projektu italského architekta, je raně barokní budova radnice (dnes stará radnice). Byla postavena v letech 1657-1659 na místě původní dřevěné gotické radnice, která zanikla při požáru v roce 1570.