Dnes
Teplota: 19.1 °C

Město Náchod

Pohled na město

Město Náchod se rozkládá v severovýchodních Čechách, na hranici s Polskou republikou. Město s bohatou historií bylo založené pod stejnojmenným hradem v polovině 13. století. Malé město se postupně rozrůstalo za městské hradby. K nejvýznamnějšímu rozmachu došlo koncem 19. století spolu s rozvojem textilního průmyslu. V současnosti je Náchod přirozeným historickým, turistickým, správním a průmyslovým centrem celé oblasti.

Náchod je rodištěm mnoha významných osobností. Mezi nejznámější řadíme spisovatele a exilového vydavatele Josefa Škvoreckého, architekta Jana Letzela, satirika Vratislava Blažka, malíře Oldřicha Šafáře nebo herečku Lubu Skořepovou.

Centrum města je městskou památkovou zónou, kde se nachází historické stavby (gotický kostel sv. Vavřince, stará barokní radnice, nová novorenesanční radnice) i moderní budovy od významných architektů, jakými byli Pavel Janák, Otakar Novotný nebo Bohumil Kuchař.

Kopcovitý terén v okolí Náchoda nabízí krásné výhledy i zajímavé památky. Na kopci Dobrošov stojí stylová Jiráskova turistická chata s rozhlednou, v údolí řeky Metuje v místě zvaném Peklo pak dřevěná Bartoňova útulna. Obě tyto stavby navrhl architekt Dušan Jurkovič a nesou jeho nezaměnitelný rukopis. Naučná stezka „Po opevnění Běloves" vás provede opevněním vybudovaným před druhou světovou válkou - Pevností Dobrošov, pěchotními sruby Březinka, Lom a Voda. Z rozhledny Na Signálu (cca 7 km od Náchoda) se skýtá krásný pohled na Krkonoše, Jestřebí hory a polské Stolové hory.

Východně od Náchoda v Kudowské kotlině leží lázeňské městečko Kudowa-Zdrój. Léčí se zde nemoci oběhového systému, látkové výměny a neurózy. Obdobné léčebné procedury nabízejí i lázeňská městečka Duszniki-Zdrój a Polanica-Zdrój.

V blízkém okolí zve k návštěvě Národní park Stolové hory s nejvyššími vrchy Velká Hejšovina a Skalniak dosahujících výšky 900 m n. m. Proplétat se skalním labyrintem můžete v Bludných skalách. Za návštěvu stojí také skanzen lidové architektury Muzeum lidové kultury Sudetského pohoří v obci Pstražna.