V rámci letošních oslav 770 let od první písemné zmínky o našem městě si připomínáme i mnoho významných osob, které se zapsaly výraznou měrou do historie našeho města. Ve středu 4. prosince jsme si připomněli 90 let od narození Jindřicha Roubíčka.
Jindřich Roubíček (4. 12. 1934 Náchod - 18. 1. 2016 Náchod)
Náchodský rodák a syn sochaře Jindřicha Roubíčka, zdědil po svých rodičích výtvarný i hudební talent. Od mala jej lákala sochařina, ale věnoval se také hře na klavír. Rozhodování o volbě studia ukončila operace ruky a Jindřich odešel do Hořic na Střední uměleckoprůmyslovou školu kamenictví a sochařství, následně pokračoval ve studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.
Hudbě se věnoval i nadále a i když ji nestudoval na žádné škole, dosáhl v ní skutečné profesionality.
Pro město Náchod vytvořil mnoho sochařský děl, např. sochu sv. Jakuba, která byla součástí běloveského prameníku Jakub (dnes v informačním centru v Malých lázních Běloves), pomník obětem komunismu, pamětní desky hudební skladatelky Slávy Vorlové a Josefa Regnera nebo bustu Josefa Škvoreckého, která je umístěna ve Spolkovém domě. Podílel se i na restaurování děl jiných umělců, např. sochy sv. Jana Nepomuckého, která se nachází na úpatí zámeckého kopce.
Jindřich Roubíček působil také jako pedagog na náchodské Základní umělecké škole, dirigent Komorního orchestru Slávy Vorlové a stál za festivalem Camerata Nova Náchod.
Další zprávy /