Pátek, 09.08.2024770 let města - významná osobnost Antonín Strnad

770 let města - významná osobnost Antonín Strnad

V rámci letošních oslav 770 let od první písemné zmínky o našem městě si připomínáme i mnoho významných osob, které se zapsaly výraznou měrou do historie našeho města. Právě dnes, 10. srpna, si připomínáme výročí 278 let od narození Antonína Strnada.

Antonín Strnad (10. 8. 1746 Náchod - 23. 9. 1799 Sazená u Velvar)

Antonín studoval nejprve na gymnáziu v Hradci Králové, kvůli bídným rodinným poměrům později vstoupil do řádu Societatis Jesu-Tovaryšstva Ježíšova, aby mohl bezplatně studovat filozofii. Církevní dráhu ukončil po zrušení jezuitského řádu v roce 1773.

Posléze nastoupil na Filozofickou fakultu Karlo-Ferdinandovy univerzity, kde se věnoval matematice. Jeho učitelem byl P. Josef Stepling, který ho významným způsobem ovlivnil v jeho další profesní dráze. V roce 1774 se stal adjunktem hvězdárny, v letech 1774-1785 byl pak správcem matematického muzea v Klementinu. Po Steplingově smrti se stal mimořádným profesorem matematické a fyzikální geografie, následně i královským astronomem a třetím ředitelem klementinské hvězdárny.

Díky svým výsledkům půlročního meteorologického pozorování byl v roce 1785 jmenován členem Mannheimské meteorologické společnosti. Přednášel praktickou astronomii, matematický zeměpis a meteorologii.

Stál při založení Královské české společnosti nauk, v letech 1787-1788 byl jejím předsedou. V roce 1792 byl jmenován děkanem filozofické fakulty, o tři roky později pak rektorem. Je také autorem mnoha publikací.

Antonín Strnad Antonín Strnad