Dnes
Teplota: 23.8 °C

Pátek, 19.01.2024Slavnostní odhalení pamětní desky: Architekt Jan Letzel – významný náchodský rodák

Slavnostní odhalení pamětní desky: Architekt Jan Letzel – významný náchodský rodák


U příležitosti Dne otevřených dveří SPŠ stavební a Obchodní akademie arch. Jana Letzela byla ve čtvrtek 18. ledna 2024 za účasti vedení města Náchoda starosty Jana Birke a místostarosty Františka Majera a zástupců vedení školy v čele s paní ředitelkou Věrou Svatošovou slavnostně odhalena pamětní deska náchodskému významnému rodákovi Janu Letzelovi  ve vstupních prostorách budovy.

Právě leden je v rámci oslav 770. první písemné zmínky o Náchodě tematicky věnován architektuře a architekt Jan Letzel je jedním z nejvýznamnějších místních rodáků. Následovalo proto uctění jeho stále živého odkazu u rodinné hrobky na Staroměstském hřbitově položením květin.

Jan Letzel (9. 4. 1880, Náchod - 26. 12. 1925, Praha)

Jan Letzel se narodil 9. dubna 1880 v Náchodě jako šesté dítě hoteliéra Jana Letzela a manželky Walburgy. V letech 1901-1904 studoval architekturu na uměleckoprůmyslové škole v Praze u profesora Jana Kotěry a stal se jeho nejnadanějším žákem. V Čechách se podílel na stavbě Hotelu Evropa v Praze a v roce 1905 realizoval stavbu lázeňského domu v Mšeném u Budyně nad Ohří. Své první místo získal u dvorního architekta egyptského místokrále. V roce 1907 odjel do Tokia, kde působil až do první světové války. V Japonsku realizoval několik desítek staveb včetně školních budov, rezidencí či hotelů. Nejvýznamnější stavbou se stala budova Obchodního výstavního paláce hirošimské prefektury (nyní A-bomb dome = Atomový dóm). V roce 1920 se vrátil do Prahy, kde 26. prosince 1925 v pouhých 45 letech zemřel. Pochován je na Staroměstském hřbitově v Náchodě.

 

 


Slavnostní odhalení pamětní desky: Architekt Jan Letzel – významný náchodský rodák Slavnostní odhalení pamětní desky: Architekt Jan Letzel – významný náchodský rodák

Slavnostní odhalení pamětní desky: Architekt Jan Letzel – významný náchodský rodák Slavnostní odhalení pamětní desky: Architekt Jan Letzel – významný náchodský rodák

Další v galerii 4

Další zprávy /