Čtvrtek, 10.10.2024770 let města - významná osobnost Adolf Erben

770 let města - významná osobnost Adolf Erben

V rámci letošních oslav 770 let od první písemné zmínky o našem městě si připomínáme i mnoho významných osob, které se zapsaly výraznou měrou do historie našeho města. Právě dnes, 10. října, si připomínáme 120 let od narození Adolfa Erbena.

Adolf Erben, Doc., Ing. Arch., CSc. (10. 10. 1904 Náchod - 16. 2. 1987 Brno)

Vystudoval České vysoké učení technické v Praze a v letech 1929-31 působil u firmy V. Reichla v Hradci Králové, a zároveň se věnoval pedagogické činnosti v Brně. Pracoval jako asistent na ČVUT, profesor na Průmyslové škole stavební a v letech 1958-1969 jako docent Vysokého učení technického v Brně, na katedře pozemního stavitelství.

V Náchodě po sobě zanechal tři stavby vycházející z české meziválečné avantgardy. První významnou stavbou je obchodní a bytový dům s původním názvem U města Paříže (dnes Zefyr), stojící na nároží ul. Palackého a Krámské jako čp. 30. Její stavba byla dokončena v roce 1935 a má představovat zakotvenou loď na nároží ulic. Další náchodskou stavbou je čtyřpodlažní nájemní dům čp. 65, stojící na nároží náměstí a Tyršovy ulice. Byl postaven roku 1938 v typicky funkcionalistickém stylu. Třetí Erbenovou stavbou v Náchodě je rodinná vila v Máchově ulici, jejíž stavba byla dokončena v letech 1939-1940. Tyto stavby dokládají vysokou úroveň jeho projektové činnosti a pro město Náchod jsou významným přínosem v moderní architektuře meziválečného období.

Významně se podepsal i na Jiráskově turistické chatě na Dobrošově. Při její dostavbě Erben navrhl přistavět k jihozápadní části chaty prostorově a tvarem jednoduchou funkcionalistickou stavbu s rovnou střechou a velkými vyhlídkovými okny.