Sobota, 11.05.2024770 let města - významná osobnost Josef Jan Kolínský

770 let města - významná osobnost Josef Jan Kolínský

V rámci letošních oslav 770 let od první písemné zmínky o našem městě si připomínáme i mnoho významných osob, které se zapsaly výraznou měrou do historie našeho města. Právě dnes, 11. května, si připomínáme výročí 221 let od narození Josefa Jana Kolínského.

Josef Jan Kolínský (11. 5. 1803 Náchod - 27. 5. 1874 Náchod)
Byl především soustružnický mistr a výrobce dýmek, který se angažoval v místní samosprávě. V letech 1844-1850 vykonával funkci nezkoušeného radního a během roku 1848 pracoval na přechodnou dobu jako purkmistr.
Rodině Kolínských patřil od roku 1796 dům na Horském předměstí u Podbučního potoka. Přední část domu byla ozdobena prkenným štítem se zavěšenou velkou dýmkou jako odznakem živnosti, zadní patrová část domu měla pavláčky na sloupech vysunuté nad potok. Toto malebné zákoutí zachytil na svých dvou obrazech malíř Josef Mánes, který v roce 1849 navštívil Náchod.
Josef Kolínský byl také obdařen dávkou výtvarného talentu a na některých dokumentech je dokonce uveden jako malíř. V roce 1848 namaloval dva obrazy na prapor Národní gardy a zdobil dýmky s porcelánovými hlavičkami oblíbenými obrázky a nápisy. Jeho nadání zdědil syn Josef Vavřinec, který studoval malířství ve Vídni, kde později zemřel. Zůstalo po něm několik portrétů a je pravděpodobně i autorem známé rytiny města Náchoda.

OSLAVME TO SPOLEČNĚ!

Josef Jan Kolínský Josef Jan Kolínský