Středa, 08.05.2024770 let města - významná osobnost Anna Sládková

770 let města - významná osobnost Anna Sládková

V rámci letošních oslav 770 let od první písemné zmínky o našem městě si připomínáme i mnoho významných osob, které se zapsaly výraznou měrou do historie našeho města. Právě dnes, 8. května, uplynulo 25 let od úmrtí výtvarnice a grafičky Anny Sládkové️.

Anna Sládková (16. 7. 1917 Náchod - 8. 5. 1999 Náchod)
Náchodská rodačka pocházela z rodiny s drogisticko-obchodnickou tradicí a jejíž výtvarný talent podporoval již na měšťanské škole učitel kreslení a pozdější správce náchodského muzea Metoděj Jirásek. Soukromě se učila u Františka Uždila (otec výtvarníka Jaromíra Uždila), Antonína Brunnera a od roku 1931 byla žákyní trutnovského malíře prof. Bedřicha Mudrocha. V letech 1935-1938 studovala Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Josefa Loukoty, Otakara Novotného a Williho Nowaka a soukromě u rakouského malíře Oskara Kokoschky.
V roce 1938 se vrátila do Náchoda, kde se provdala za malíře Emila Tylše a věnovala se výtvarné činnosti. V letech 1938-1942 se přátelila s rakouskou malířkou židovského původu Friedl Dicker-Brandejsovou, žijící v Hronově.
Roku 1946 se ji narodil syn, poté se rozvedla. Vrátila se do Prahy, kde byla zaměstnána ve filmových ateliérech a v Ústředí lidové umělecké tvorby v oddělení mozaiky. V roce 1952 pracovala na stavbě Slapské přehrady. V letech 1961-1965 žila v Kroměříži, kde se v psychiatrické léčebně zabývala léčbou pacientů pomocí výtvarného umění. Od roku 1974 bydlela dva roky opět v Praze, poté se natrvalo usadila v Náchodě a malovala v ateliéru na Kamenici nebo na Václavicích.
Zabývala malbou, grafikou, v menší míře suchou jehlou, linoryty a litografiemi. Tematicky se věnovala zátiším, portrétní a krajinářské tvorbě i kresbou vedut. Její obrazy jsou dnes v soukromých sbírkách u nás i v zahraničí.

OSLAVME TO SPOLEČNĚ!

Anna Sládková Anna Sládková