Neděle, 31.07.2016Rekonstrukce průtahu Náchoda pokračuje podle plánu - v polovině září se uleví obcím a městům na objízdné trase

V polovině července byly zahájeny stavební práce na rozsáhlé rekonstrukci průtahu Náchoda. Tato stavba má dopad nejen na občany města, ale rozsahem dopravních opatření a zejména související objízné trasy se dotýká obyvatel celého regionu. Své zkušenosti mají občané žijící např. v Dolní Radechové, Horní Radechové, Červeném Kostelci, Trutnově, ale i v Červené Hoře, Žernově nebo České Skalici. "Protože si uvědomuji jak velký zásah do životů lidí zvýšený pohyb kamionů v blízkosti jejich domovů představuje, celou situaci ve spolupráci s Policií ČR intenzivně sledujeme a reagujeme průběžně na jednotlivé podněty i stížnosti", uvedl starosta Náchoda Jan Birke, který v té souvislosti svolal ve čtvrtek 28. července 2016 jednání za účasti Policie ČR (Petr Dušek - vedoucí Odboru služby dopravní policie Královéhradeckého kraje, David Fulka - vedoucí Územního odboru Náchod, Pavel Hlaváč - vedoucí dopravního inspektorátu, Eva Prachařová - tisková mluvčí) a velitele Městské policie Náchod Petra Valici, aby společně vyhodnotili prvních 14 dní dopravního omezení.  Diskutovalo se o umístění jednotlivých dopravních značek, příp. možnosti jejich zvýraznění v některých místech. Značky upozorňující na slepou ulici byly doplněny do ulice Polské a Kpt. Jaroše. Přítomní se také shodli na umístění zrcadla v ulici Kladské v místě křížení silnice II/303 od Hronova s hlavní příjezdovou komunikací od státních hranic a bude proveden ořez větví zasahujících do komunikace, což by mělo vést ke zvýšení bezpečnosti v těchto místech.
Jedním z dalších témat k diskuzi bylo vyhodnocení fungování objízdné trasy ve směru na Trutnov a chování řidičů kamionů na této trase. Objízdné trasy pro nákladní vozidla, které vedou směrem na Trutnov a Červený Kostelec, jsou velmi vytížené, policie proto zaměřila tímto směrem svoji pozornost a ve spolupráci jak s krajským dopravním družstvem, tak i pořádkovou policií, na těchto silnicích neustále kontroluje nákladní automobily a jejich řidiče. Dohlíží nejen na rychlost, ale také na způsob jízdy i dodržování dopravního značení. Od počátku uzavírky policisté změřili rychlost u přibližně 900 kamionů a dalších desítek osobních vozidel. "Musíme konstatovat, že rychlost vesměs nedodržují netrpěliví řidiči osobních automobilů, překročení nejvyšší povolené rychlosti kamionem policisté zjistili pouze dvakrát, a to jednou na silnici I/14 mimo obec u Dolních Rybníků, kde je z důvodu objízdné trasy snížená rychlost ze 70 na 50 km v hodině, řidiči kamionu tam naměřili 61 km/h. Druhý provinilec překročil rychlost v obci Žernov, kde jel 63km/h. Oběma byla uložena v souladu se zákonem maximální výše blokové pokuty," upřesnil vedoucí dopravního inspektorátu v Náchodě Pavel Hlaváč. „Kontrolujeme rychlost jízdy vozidel na objízdné trase, což je Náchod - Červený Kostelec, ale současně se věnujeme i silnicím, kde se v souvislosti s náchodskou rekonstrukcí zvýšila hustota silničního provozu, tj. trasa Červený Kostelec - Žernov - Česká Skalice. Na zbylé části objízdné trasy dohled nad řidiči v obdobné míře zajišťují trutnovští kolegové", doplnil vedoucí krajské dopravní policie Petr Dušek.
Policie také přivítala instalaci nových kamer u křižovatky Itálie a na křižovatce Českoskalická s Pražskou (http://www.prutahnachoda.cz/kamery), které pomáhají řidičům orientovat se v dopravě, policejním hlídkám ale zároveň dávají možnost rychle reagovat a řešit obtížné a mimořádné dopravní situace ve městě. Policisté se intenzivně věnují dohledu nad bezpečností silničního provozu nejen v denní, ale též v noční době. Kromě jiného policisty dopravního inspektorátu i městské policie velice zaměstnávají řidiči v ulici Polská a Kpt. Jaroše, tam si totiž cestu zkracují některé kamiony. Porušují přitom zákazovou značku, jíž je omezena hmotnost vozidel na 4 tuny. Za dobu uzavírky již muži zákona řešili minimálně tři desítky případů, i těmto neukázněným řidičům ukládají nejvyšší možnou blokovou sazbu pokuty.   Dopravní omezení jsou komplikovaná, resp. teprve ještě více budou, z důvodu provádění rozsáhlých stavebních prací také v Trutnově. Částečné řešení se nabízí v možnosti obousměrného zprůjezdnění komunikace v ulici Pražské v Náchodě. Proto se všichni přítomní dohodli, že jakmile to technologický postup stavebních prací dovolí, což by mělo být přibližně v polovině září, bude policie i Město Náchod jednoznačně preferovat variantu, aby vozidla v ulici Pražské v již opraveném v úseku mezi okružními křižovatkami "Čedok" a "Slávie" jezdila obousměrně. Šířka vozovky (2,75 m v každém směru) to bude umožňovat.  Reálnost dodržení tohoto termínu se potvrdila v pátek 29. července na setkání se zástupci zhotovitele stavby, kde měli všichni možnost si na vlastní oči prohlédnout stav podloží komunikace. Z fotografií je více než patrné, že tato oprava je nezbytně nutná, na mnoha místech stavby je pod asfaltovým kobercem pouze pár žulových kostek a zbytek tvoří velmi nestabilní podloží. "Pro mě osobně jsou obě tato setkání velmi důležitá především v tom smyslu, že jsme si potvrdili informace o tom, že takto složitá dopravní situace pro obyvatele okolních měst a obcí nepotrvá až do konce listopadu", dodal závěrem starosta Jan Birke.   Stavbaři v těchto dnech řeší potíže se zmíněným podložím komunikace, které je v horším stavu než předpokládala projektová dokumentace. Projektant ve spolupráci s dodavatelem urychleně připravují nové řešení.

"V nejbližších dnech bude v úseku u čerpací stanice Benzina probíhat odkop nevhodné zeminy a výměna uličních vpustí, v druhém úseku od kruháku u Čedoku ve směru do Bělovse bude probíhat rovněž výměna uličních vpustí a drobné stavební práce", upřesnil další průběh prací stavbyvedoucí Karel Kuter.