Dnes
Teplota: 21.7 °C
logo

 

Balneum Glacensis,
číslo projektu CZ.11.02.01/00/23_004/0000046

Cíl projektu:

Hlavním cílem projektu je navázat na započatou spolupráci a zintenzivnit propojení česko-polského lázeňství využívajícího potenciálu unikátních minerálních vod, zvýšit návštěvnost regionu, oživit a zatraktivnit objekty historického/kulturního dědictví i lázeňských prostranství a parků. Dalším cílem projektu je prostřednictvím vzniku nového turistického produktu hry  „Pašerákem v lázních" upevnit povědomí návštěvníků o turistickém propojení těchto měst v česko-polského regionu.

Datum zahájení projektu 1. ledna 2024

Předpokládané datum ukončení projektu 30. června 2026

 

Partneři projektu:

Město Náchod -  vedoucí partner

Město Kudowa Zdrój -  partner

Město Polanica Zdrój - partner

 

Aktivity projektu - Obsah projektu

V Náchodě v průběhu tohoto projektu dojde k revitalizaci zchátralé historické budovy čp. 92 lázeňské kolonády ve Velkých lázních v Bělovsi. Stavba je součástí lázeňského areálu a pro záměr obnovení lázeňské činnosti má mimořádný význam. Je totiž umístěna v bezprostřední blízkosti léčivých zdrojů IDA I a IDA II. Při její obnově dojde k navrácení původního půdorysu z 19. století a bude znovuobnoveno využívání léčivých minerálních zdrojů pro běžné návštěvníky a turisty. Obnova budovy kolonády s prameništěm zapadá nejen do výše uvedené studie revitalizace Velkých lázní v Bělovsi, ale i do širšího záměru, kterým je návrat lázeňství do Náchoda. Stavba kolonády se po opravě opět stane místem k načerpání kvalitní a nezaměnitelné minerální vody, klidu, relaxace a odpočinku. Rovněž, ale i místem k setkávání a trávení volného času. Bude zde umístěna nová expozice mapující historii lázeňství v regionu.

V Kudově-Zdroji bude vystavěn lázeňský dřevěný most, který propojí břehy lázeňského rybníka. Most spojující oba břehy lázeňského rybníka se bude nacházet asi 200 metrů od hraničního přechodu Čermná - Malá Čermná, takže se jedná o skutečnou přeshraniční turistickou atraktivitu. Rybník je součástí lázeňského parku a zakončením promenády. Investice spočívá ve výstavbě dřevěného mostku, spojujícího jižní a severní břeh lázeňského rybníka v Kudowě-Zdroji. Plánovaný mostek se stane významnou turistickou atrakcí lázeňského parku. Návštěvníci se budou moci procházet po dřevěné promenádě umístěné nad hladinou lázeňského rybníka a obdivovat vodní rostliny vysazené ve "vodních zahradách".

V Polanici-Zdroji bude revitalizována plocha tzv. „ostrova" prostřednictvím říčního odpočinkového mola s lávkou nad řekou, vyhlídkovou plošinou a vybudování gradovny. Tento prostor se nachází mezi ulicemi Bystrzycka a Rybna, v zóně mezi koryty řeky Dušnická Bystřice, a proto název "ostrov". Záměrem obce je vytvořit na tomto prostranství novou turistickou zajímavost. Zóna bude propojena vycházkovou stezkou (hlavní pěší trasou) vedoucí souběžně s nábřežím řeky, která bude obohacena drobnými atrakcemi: schodiště k vodě, vyhlídková plošina, stezka v korytě řeky "chůze po vodě". Stezka dlouhá přibližně 80 m povede nad vodou. Přístup k vyhlídkové plošině bude zajištěn v rámci hlavní pěší trasy. Součástí areálu bude také pláž a solanková gradovna, kde budou moci návštěvníci inhalovat solné aerosoly.

 

Společnou neinvestiční aktivitou pro všechny partnery je hra „Pašerákem v lázních"

Pro zajištění větší provázanosti míst, jakožto nových turistických atraktivit, a tím i zabezpečení efektivnějšího dopadu přeshraniční spolupráce, byl partnerem navržen koncept rodinné hry na způsob lázeňské bojovky „Pašerákem v lázních". Ke zmíněné hře se budou vázat nezbytné prvky a propagační materiál - informační brožura o projektu, partnerech a hře, cyklomapa s herním plánem hry, pašerácký pas, samolepky, magnetky, vaky, informační panely a pašerácké značky. Nejrychlejší pašeráci, kteří splní všechny uložené úkoly, obdrží zajímavou odměnu.

 

Související články k projektu - aktuality: