Dnes
Teplota: 5.4 °C

Výstavní síň Jana Letzela

Město Náchod pro vás ve spolupráci s Regionálním muzeem v Náchodě a Statním okresním archivem Náchod připravilo malou výstavní síň věnovanou architektu Janu Letzelovi a historii budovy Městského divadla Dr. J. Čížka, na jehož místě dříve stávala mj. budova hotelu Letzel. Kromě historických fotografií a jiných předmětů ze života slavného náchodského rodáka můžete zhlédnout také stavební kameny z tzv. atomového dómu v japonské Hirošimě postaveného podle návrhu Jana Letzela. Výstavní síň můžete navštívit každý den od 8 do 17 hodin v prostoru recepce Hotelu U Beránka v Náchodě.


Jan Letzel (* 1880 Náchod - † 1925 Praha)

Jan Letzel se narodil 9. dubna 1880 v Náchodě jako šesté dítě hoteliéra Jana Letzela a manželky Walburgy. V letech 1901 - 1904 studoval architekturu na uměleckoprůmyslové škole v Praze u profesora Jana Kotěry a stal se jeho nejnadanějším žákem. V Čechách se podílel na stavbě Hotelu Evropa v Praze a v roce 1905 realizoval stavbu lázeňského domu v Mšeném u Budyně nad Ohří. Své první místo získal u dvorního architekta egyptského místokrále. V roce 1907 odjel do Tokia, kde působil až do první světové války. V Japonsku realizoval několik desítek staveb včetně školních budov, rezidencí či hotelů. Nejvýznamnější stavbou se stala budova Obchodního výstavního paláce hirošimské prefektury (nyní A-bomb dome = Atomový dóm). V roce 1920 se vrátil do Prahy, kde 26. prosince 1925 v pouhých 45 letech zemřel. Pochován je na Staroměstském hřbitově v Náchodě.


Výstavní síň Jana Letzela Výstavní síň Jana Letzela Výstavní síň Jana Letzela Výstavní síň Jana Letzela Výstavní síň Jana Letzela Výstavní síň Jana Letzela Výstavní síň Jana Letzela Výstavní síň Jana Letzela Výstavní síň Jana Letzela