Malé lázně Běloves v Náchodě

Ilustrační foto

První písemná zmínka o Malých lázních pochází z 1. poloviny 19. století.

Na místě pozdějších lázní stálo stavení, které často měnilo majitele. V roce 1873 byl objeven v blízkosti domu pramen minerální vody František, u kterého byly založeny tzv. Malé lázně.
Na konci 19. století získal budovu obchodník František Markus z Prahy, který provedl zásadní přestavbu celého komplexu do podoby lázní. V následujících letech nechal vybudovat jednopatrovou Vilu Komenský podle návrhu pražského stavitele Františka Šafaříka. Stavba byla inspirována stylem německé středověké architektury se zděným přízemím, hrázděným patrem a dvoupatrovou věží. Součástí vily byl hostinec, společenský sál a několik kabin pro koupele.
Provoz lázní bohužel značně omezovaly opakované záplavy, které poškozovaly budovy a jejich zařízení. V roce 1931 byl provoz Malých lázní vlivem neustále se opakujících povodní a několika požárů budovy definitivně ukončen. Hostinec a ubytovací prostory vily byly i nadále využívány pro hosty Velkých lázní. Areál Malých lázní sloužil pouze ke konání společenských a kulturních akcí. Po roce 1950 již nebyly Malé lázně jako celek v provozu a vila byla upravena na byty pro nájemníky a zaměstnance Velkých lázní a sál hostince propůjčen místnímu Jednotnému zemědělskému družstvu jako kancelářské prostory. Postupně chátral i zbytek Vily Komenský a pramen František byl zasypán.
Již v roce 2008 přišli náchodští zastupitelé s myšlenkou vybudovat na druhém břehu Metuje zcela nové lázně. V červenci 2017 podepsali představitelé měst Náchod, Hronov, Kudowa Zdrój a Duszniki Zdrój společnou deklaraci o realizaci česko-polského projektu Aqua Mineralis Glacensis, jehož cílem je vytvoření česko-polského lázeňského okruhu. Projekt řeší využití přírodního bohatství, jmenovitě minerálních vod s odlišnými vlastnostmi u každého z partnerů, a zároveň zpřístupnění kulturního bohatství, které tato území nabízejí.
V rámci projektu byla v roce 2018 zahájena stavba Malých lázní v Náchodě-Bělovsi s replikou Vily Komenský, která zde stávala již od konce 19. století, novou krytou kolonádou a pítky. Samotné stavbě lázní předcházelo již v roce 2017 vyhloubení dvou nových vrtů s minerální vodou, které byly pojmenovány Jan a Běla. V roce 2018 dostala tato voda osvědčení od Ministerstva zdravotnictví ČR s tím, že je možné ji nejen stáčet, ale také využívat k lázeňským procedurám.
Malé lázně byly otevřeny v prosinci 2019. V hlavní turistické sezóně mohou návštěvníci ochutnat minerální vodu z obou nových přírodních léčivých zdrojů, ale také se osvěžit chůzí v masážním Kneippově chodníku nebo si dopřát sluneční lázeň na lehátkách. V zimním období je v provozu jedno temperované pítko s minerální vodou ze zdroje Jan na samém okraji kolonády, a to za podmínek, že teplota vzduchu neklesne pod -3 °C. Vnitřní prostory Vily Komenský slouží jako kulturní prostor otevřený veřejnosti. V přízemí se nachází kavárna Kolonáda Café a v prvním patře městské informační centrum s expozicí lázeňství, jehož sál je vhodný i pro konání přednášek či jiných komornějších akcí. Najdete zde několik vitrín s exponáty, které odkazují na současnost, ale také se ohlíží za historií zdejších lázní. Prohlédnout si můžete například první vzorky vody odebrané ze dvou nových vrtů Jan a Běla, vrtnou hlavici, ukázky průřezu hornin, ale také historické lahve s minerální vodou IDA. Součástí expozice jsou i informační tabule s fotografiemi, které návštěvníka seznámí s historií lázní, novou výstavbou i současností.