Zavřít

Vyhledávání

Zkuste nejčastěji hledané

Kontakty Úřední deska Elektronická obsluha občana Webkamery

Lázně Běloves v Náchodě

Ilustrační foto

Lázně Běloves (dříve Bílovec) v Náchodě leží v podhůří Orlických hor na břehu řeky Metuje. Nejsevernější výběžek Podorlické pahorkatiny i část navazujícího polského regionu Klodzko jsou bohaté na léčivé prameny. Na české straně patřila léta k nejznámějším běloveská kyselka.

Příběh „ostré" vody z Bělovsi

Nejstarší historické zmínky o léčivé běloveské vodě sahají až do roku 1392. O více než 200 let později si zdejší „vostrou" vodu údajně nechával posílat do válečných táborů dokonce Albrecht z Valdštejna při svém tažení do Kladska během třicetileté války (1618-1648).

Vznik lázní

Samotné Lázně Běloves byly založeny v roce 1818. Jan Schmidt, magistrátní rada v Náchodě, koupil pozemek pod kopcem Lazy s vydatným pramenem a spolu s hostinským Janem Macháčkem zde založili lázně s 24 dřevěnými kabinami, léčebnou budovou a hostincem. Po požáru v roce 1834 byly na místě bývalých dřevěných budov vystavěny zděné lázně vempírovém slohu. Léčila se zde onemocnění kardiovaskulárního systému a pohybového aparátu. Základem léčby byly pitné kůry a podávání přírodních uhličitých koupelí.

Zázračné uzdravení princezny Idy

Léčivé vodě z běloveských pramenů je přisuzováno také zázračné vyléčení těžce nemocné Waldecko-Pyrmontské pincezny Idy, pozdější manželky Jiřího Viléma Schaumburga-Lippe, majitele náchodského panství. Princezna v důsledku častého cestování trpěla nevolnostmi, které vyústily až k vážným poruchám oběhové soustavy. Zdejší vodu si nechávala donášet na zámky v Náchodě a v Ratibořicích, ale k pramenům se několikrát vypravila i osobně. Na její počest byla později minerálka pojmenována Ida. Vědecká analýza vody proběhla v roce 1868.

Zlatý věk lázní

K největšímu rozkvětu lázní došlo ve druhé polovině 19. století, kdy je koupil italský malíř Jacopo Bonato, a dále také na začátku 20. století. V té době je vlastnil MUDr. Ivan Honl, který věnoval značnou péči lázeňským hostům. Organizoval pro ně výlety po nejbližším okolí, do nedalekých německých lázní Bad Kudowa (dnes polské lázeňské město Kudowa-Zdrój), ale také do Orlických hor. V roce 1936 započala první systematická propagace lázní. Byl natočen propagační film o lázeňském provozu, byly natištěny papírové skládačky s fotografiemi lázní a okolí, do restaurací byly dodávány tácky a otvíráčky s logem IDA. Tato kyselka se začala již kolem roku 1926 rozvážet. V dobách první republiky lázeňský areál navštěvovalo i mnoho slavných osobností - profesoři, umělci, politici i řada významných obchodníků. K nejslavnějším hostům bezesporu patřil herec a komik Vlasta Burian, o kterém se traduje, že zde hrával tenis s místními tenisty i lázeňskými hosty a po večerech bavil přítomné vtipnými hláškami ze svých filmů.

Těsně před II. světovou válkou chtěla Běloves převzít lázně do obecního majetku a snažila se získat status lázeňské obce, ale okupace tyto plány zhatila.

Znárodnění a nepovedená restituce

V roce 1950 byly lázně znárodněny, jejich provoz byl postupně redukován a upadal, budovy i okolní park byly zanedbávány. K částečným investicím bylo přistoupeno v 60. a 80 letech. Ke zlepšení stavu nedošlo ani po roce 1989. Lázně byly v restituci navráceny potomkům původních majitelů, ale ti museli čelit mnoha problémům. V roce 1996 došlo k jejich úplnému uzavření. V konkurzu areál výhodně odkoupili noví majitelé, kteří jej využili ke spekulacím. Od té doby až dodnes lázně chátraly.

Blýskání na lepší časy

V roce 2019 odkoupila areál Velkých lázní společnost Priessnitzovy léčebné lázně z Jeseníku, která měla v plánu obnovu lázeňské činnosti. V únoru 2020 byly započaty demoliční práce nejzchátralejších, staticky narušených objektů. Plány bohužel ukončila pandemie Covid-19, která nepříznivě zasáhla také lázeňský sektor. Z tohoto důvodu společnost přistoupila k nabídce prodat lázně městu Náchod. To se po řadě jednání stalo ke konci roku 2021 stoprocentním vlastníkem lázeňského území včetně zdrojů léčebných minerálních vod. Historické budovy byly zajištěny před další devastací a zahájeny byly práce ke znovuzprovoznění prameníku Jakub s minerální vodou IDA. Do budoucna se plánuje obnova bývalé lázeňské kolonády a revitalizace lázeňského parku.