Stavebnice Merkur – počátky legendy

Malé lázně Běloves Náchod


13.02.2025 v 17:00
Vstupné: ZDARMA

Zveme vás na přednášku Pavla Frydrycha, ředitele Muzea stavebnice Merkur, o počátcích výroby legendární stavebnice v Polici nad Metují, která proběhne ve čtvrtek 13. února 2025 od 17:00 v prostorech infocentra v Malých lázních v Náchodě-Bělovsi (1. patro Vily Komenský).

Historie výroby kovové konstrukční stavebnice v Polici sahá do roku 1920. Výroba v polické továrně kontinuálně probíhá až do dnešních dní - s dvěma přestávkami v době 2. světové války a po roce 1993.

Jak se stalo, že Jaroslav Vancl, rodák z Nových Benátek (dnešní Benátky nad Jizerou), začal v prvních letech samostatného Československa vyrábět kovovou konstrukční stavebnici v Polici nad Metují? A jaké byly jeho osudy v turbulentní době první poloviny 20. století? Kde se vzal název Merkur?

Odpovědi nejen na tyto, ale i další otázky se dozvíte v Malých lázních. Součástí přednášky budou i ukázky historické stavebnice Merkur. Vstup je zdarma.

 

Pavel Frydrych: ředitel Muzea stavebnice Merkur a Muzea papírových modelů v Polici nad Metují, amatérský historik věnující se primárně období přelomu 19. a 20. století. Aktuálně pracuje na publikaci mapující historii výroby stavebnice Merkur a jejího předchůdce stavebnice Inventor.
Spisovatel, autor románu „Poznámky k surrealistickému autoportrétu" a povídkové knihy „Zpověď počátku tisíciletí". Pro rok 2025 plánuje vydání životopisného románu o polickém rodákovi Hanuši Wihanovi (1855-1920). V rámci své práce a spolkové činnosti pořádá kulturní a vzdělávací akce v Polici nad Metují.

 

PlakátStavebnice Merkur – počátky legendy Plakát Stavebnice Merkur – počátky legendy