11.10.2016   Deník 1942 – 1945: Aby nic nebylo zapomenuto!

Městská rada odsouhlasila a realizovala nákup dvanácti kusů publikace DENÍK 1942 - 1945 autora Michala Krause. Knížka, na které se vydavatelsky podílelo i Regionální   muzeum v Náchodě nese na obálce podtitul : Zápisky patnáctiletého Míši Krause, který přežil holocaust. O své bolestivé  zážitky z druhé světové války se architekt Michal Kraus (původem z Náchoda) rozhodl podělit až ve svých 81 letech. Výsledkem je již zmíněná publikace, která  s emocemi a viděním patnáctiletého chlapce popisuje pobyty Michala Krause v táborech v Osvětimi, Mauthausenu i Terezíně. Editorkou knihy  byla  Alena Čtvrtečková.  „ Jsem velmi rád, že městská rada podpořila můj návrh na zakoupení konkrétního počtu této publikace. Knihy budou věnovány městem Náchodem jako zřizovatelem trojici našich největších základních škol, které disponují  II. vzdělávacím stupněm (ZŠ Plhov, ZŠ Komenského, ZŠ T.G.Masaryka). Ten počet zakoupených knih je samozřejmě symbolický. Věřím ale, že se v rukou zkušených učitelů mohou stát zajímavým materiálem, který žákům ve vyšších ročnících usnadní v hodinách dějepisu pochopení  pojmu holocaust právě na autentických vzpomínkách jejich vrstevníka - patnáctiletého chlapce z Náchoda", říká místostarosta Miroslav Brát .

Deník 1942 – 1945: Aby nic nebylo zapomenuto!