Poklidné toulky lázeňským městečkem Kudowa Zdrój a jeho okolím

Ochutnejte léčivé prameny, vystoupejte do výšin a pohlédněte na lázeňské centrum z ptačí perspektivy. Poznejte něco více o starodávných řemeslech, oddejte se krásám lázeňského parku.

 

Historie města Kudowa Zdrój, které je středem našeho výletu, sahá až do 15. století, kde se objevují první zmínky o české vesnici, později připojené k Německé Čermné.  Obě se staly součástí hrabství Kladského. Lázně byly založeny v 17. století. Najdeme zde evangelický kostel Ježíše Krista z roku 1798 na Wzgórzu Kapliczném, dřevěnou zvonici z pol. 19. století a také sanatorium Zameczek z roku 1795, přestavěné v 19. a 20. století. Od roku 1962 se zde každoročně konají Moniuszkovské hudební festivaly.

Výlet začínáme od sanatoria Polonia (léčí se zde choroby krevního oběhu, látkové výměny a neurózy), kde parková zeleň, lavičky, zurčivá fontána, štěrkem vysypané cestičky, lázeňská architektura nás hned ze začátku vybídnou k uvolnění a odpočinku.  Poté se napojíme na dlouhou rovinatou kolonádu (Park Zdrojovy) směřující k jezírku (Staw Zdrojovy) s ostrůvkem a vodotryskem, které se nachází mezi Čermnou a Kudowou v malebném údolíčku na úpatí Góry Parkowe. Cestou parkem míjíme po pravici altánek, kde vyvěrá minerální pramen s příchutí železa. V Kudowě se nachází celkem 9 zřídel. Před jezírkem odbočíme doleva a přijdeme k silnici směřující do Čermné.

Po 0,5 km nalevo vidíme turistický přechod hranice Czermna – Malá Čermná. Jdeme dále vesničkou po silnici a po chvilce odbočíme doleva na tzv. Szlak Ginacych Zawodów (cesta mizejících řemesel), uježděnou hliněnou cestu, kterou lemují četné dřevěné a zděné chalupy v regionálním stylu. V jedné z nich jsou vystavené předměty lidové tvorby (keramika, dřevěné sochy). Při jejich výrobě používali naši předkové řemesla, která zanikla nebo jsou před zánikem. Peče se zde domácí chléb, který je k zakoupení, můžete zde usednout k hrnčířskému kruhu a oddat se tvarovým kouzlům dle své fantazie. Za stavením si prohlédněte miniZOO domácích zvířat a stavby ze dřeva.

Sejdeme na silnici a po pár metrech napravo spatříme proslulou kostnici (kaplica Czaszek) a pak kostel sv. Bartoloměje s hřbitovem. Výše nad vsí se nachází pohyblivý betlém a v chalupě čp. 172 dřevěné varhany. Cesta nás dále vede zpátky přes část Czermne (okolo hřbitova) až k severnímu svahu Góry Parkowe. Odbočíme před lesem doleva na vydlážděnou kamennou cestu a vystoupáme až před ocelovou konstrukcí TV antény. Odtud se nám již nabízejí krásné výhledy na Czermnou a okolí česko-polského pohraničí. Dáme se vpravo, vstoupíme do pěkného smíšeného lesa. Mineme vrchol a klesáme až k dřevěnému altánku (Altana Milosci). Ten je situován do jihozápadního svahu s panoramatickou vyhlídkou na lázně, park a město. Od altánku klesáme po hřebeni a po 300 m se mezi stromy objeví kostelík (Kapliczka Ewangelicka Chrystusa Pana). Poté již cesta dramaticky klesá a napojuje se na mírně klesající silničku, obepínající svahy před parkem. Ta nás dovede až k Aqua Parku, kde si přijdou na své příznivci vodních radovánek. Odtud se dostáváme k hlavní silnici, která protíná město. Přejdeme přes ni na ul. Lubelskou, pak doprava na ul. Chopina. Po 300 m otáčíme doleva a napojujeme se na cestu, lemující převážně jehličnatý les. Napravo jsou zahrádkářské parcely s domečky. Tato lesní cesta nás oklikou kolem zahrádkářské osady přivede na asfaltovou silnici, kde se  vlevo nachází budova Správy Národního Parku (dyr. Parku Narodowego Gór Stolovych). V areálu budovy je Žabí muzeum (Muzeum Żab) a naučná stezka vývoje plazů. Odtud se vracíme plni dojmů po silniční komunikaci zpět k sanatoriu Polonia.

 

Délka trasy 8 km.

Náročnost 1 - 1,5.