5.12.2016   Viktor Tomek do Akademie Versailes

Mladý houslista, žák ZUŠ Náchod ze třídy pana učitele Lukáše Janko, Viktor Tomek se zúčastnil konkurzu do orchestrální "Akademie Versaileles", jenž proběhl dne 4. listopadu 2016 na Pražské konzervatoři a odbornou porotou byl vybrán mezi těch několik šťastlivců, kteří se akademie zúčastní.

Tato "Akademie Versailles" se uskuteční v Praze ve dnech 27. února až 3. března a je jedinečnou možností zahrát si na unikátní kopie historických nástrojů z orchestru krále Ludvíka XIV. zapůjčených z Francie.

Jedná se o pětidenní orchestrální workshop v angličtině pod vedením houslového virtuosa a dirigenta Patricka Cohën-Akenina, zakladatele známého souboru Les Folies françoises a houslového pedagoga konzervatoři Charlese Muncha v Paříži a École Nationale de Musique v Orsay. Workshop navazuje na úspěšný mezinárodní projekt Vingt-Quatre Violons du Roy („Dvacet čtyři králových houslí"), který je rekonstrukcí slavného orchestru krále Ludvíka XIV. z roku 1626.

Akci pořádá centrum historických umění Collegium Marianum ve spolupráci s francouzským Centrem barokní hudby ve Versailles a Pražskou konzervatoří. Pětidenní soustředění uzavře koncert v sále Pražské konzervatoře. Vybraní účastníci Akademie vystoupí na závěrečném koncertě mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby, spolu s barokním orchestrem Collegium Marianum, dne 7. srpna 2017 ve Dvořákově síni Rudolfina pod vedením Patricka Cohën-Akenina.