Město Náchod

Masarykovo náměstí 40
PSČ: 547 01 Náchod


tel: 491 405 111

Úřední hodiny MěÚ

podatelna@mestonachod.cz
ID datové schránky: gmtbqhx
Doporučujeme

Kronika města Náchoda rok 2010

Politické události roku

Do nového roku 2010 jsme vstoupili s úřednickou vládou premiéra Fišera a obavou, že deficit státního rozpočtu v tomto roce asi přesáhne 160 miliard korun. Vzhledem k vyšší dani z přidané hodnoty (DPH) se očekával vzrůst cen. Zvýšily se soudní poplatky, někde nájmy, ceny vody či tepla, ale mnohde i daň z nemovitostí. Ceny potravin se podstatně neměnily, za to ceny benzinu a nafty stoupaly po celý rok.

V pondělí 25. ledna navštívil Náchod předseda KDU-ČSL poslanec Cyril Svoboda, jednal s novým ředitelem náchodské nemocnice MUDr. Vávrou, setkal se se starostou a místostarostkou, jednal s ředitelem Farní charity a zúčastnil se i jednání okresního stranického výboru v hotelu Hron. O měsíc později, koncem února navštívil Náchod (a Broumov) s podobným programem místopředseda KDU-ČSL Pavel Svoboda, který je poradcem ministra zahraničních věcí. V gymnáziu besedoval se studenty 3. ročníků a septim o Evropské unii. V březnu „ožila" politická scéna dvěma demisemi ministrů, odstoupením předsedy ODS Mirka Topolánka z poslanecké kandidátky i z vedení „volebního boje". Ten nabíral obrátky, zejména ČSSD byla v agitaci velmi aktivní. Mirka Topolánka nahradil v roli volebního lídra ODS Petr Nečas. O měsíc později politicky „zlikvidovala" ČSSD svého člena, předsedu dolní komory parlamentu Miloslava Vlčka. - V dubnu se stala Praha „hlavním městem světa", americký a ruský prezident tu 8. dubna podepsali dohodu o omezení jaderných zbraní Start.

V sobotu 10. dubna došlo v Rusku nedaleko smolenského letiště k tragedii polského dopravního letadla, na jehož palubě byl polský prezident Kaczynski s manželkou a dalších 94 polských občanů, vesměs významných činitelů, kteří se měli zúčastnit pietního aktu v Katyni, kde bylo před 70 lety na počátku války sovětskou KGB na přímý rozkaz Stalinův povražděno přes dvacet tisíc polských důstojníků a dalších představitelů polské inteligence, kteří se dostali do sovětského zajetí. Rozloučení s polským prezidentem se v Krakově v neděli 18. dubna zúčastnil i prezident Klaus s chotí a předseda vlády. Mnozí z dalších evropských či světových politiků se nezúčastnili kvůli zrušení leteckého provozu nad velkou částí Evropy. Jedna z islandských sopek totiž chrlila do velké výšky množství popela a jiných částic, které by mohly poškodit motory letadel. Na dny 17. a 18. dubna byl i u nás vyhlášen Den smutku, vlajky byly spuštěny na půl žerdi a při kulturních i sportovních akcích byla držena minuta ticha.

Volby do poslanecké sněmovny byly stanoveny na pátek a sobotu 28. a 29. května. V našem kraji bylo na kandidátkách 17 politických subjektů (z celkového počtu 26) celkem 270 kandidátů, kteří se ucházeli o 11 poslaneckých křesel. Z náchodských občanů měla téměř jisté zvolení poslankyně, náchodská učitelka Mgr. Soňa Marková za KSČM, jejíž krajskou kandidátku vedla a jako jediná komunistka z kraje se do parlamentu dostala. ČSSD, ODS a TOP 09 získaly v našem kraji po třech poslancích, Věci veřejné a komunisté po jednom. (Dále uvádím v závorce jména náchodských občanů, kteří za jednotlivé strany kandidovali.)

Celostátně zvítězila ČSSD (s č. 9; 22,1%, v Náchodě 19%), vyhrála v devíti krajích, v našem kraji a okrese byla na 2., v Náchodě na 3. místě (s 19%, 1994 hlasy); na 9. místě kandidátky byla Ivana Tomková z Kramolny, na 16. Petr Břenda z Jizbice, zvoleni nebyli). - ODS byla celostátně druhá (20,2%; s č. 26), ale zvítězila ve čtyřech krajích včetně našeho, v našem okrese i městě, tady získala 21% (2195 platných hlasů); na 6. řádku byla dosavadní poslankyně Mgr. Zdeňka Horníková, původně zdejší učitelka, která díky preferenčním hlasům v parlamentě zůstala. Překvapením bylo zvolení pracovníka MÚ Náchod Jana Pajera z Velkého Třebešova (z 20. místa). - Třetí místo získala i v kraji nová strana TOP 09 (16,7%, č. 15; stala se úspěšnější než komunisté, kteří byli dosud třetí nejsilnější stranou). Zvítězila v Praze, v našem městě byla druhá (19,7%, 2066 hlasů). KSČM skončila celostátně na čtvrtém místě (s č. 5; 11,3%), v našem kraji, okrese i městě je na 5. místě (v Náchodě jen 8%; 848 hlasů). Do parlamentu se ještě dostal další nový subjekt, Věci veřejné (s č. 4; 10,9%). V našem kraji, okrese i městě (zde se 14%; 1466 hlasů) skončily VV na 4. místě.

Celostátně pod 5% hranicí, tedy bez účasti v parlamentu, zůstala poprvé v historii (s č. 17) KDU-ČSL. V Náchodě získala 5,1% (536 hlasů), byla tu na 6. místě (na 9. místě kandidoval MVDr. Pavel Bělobrádek). Za ní byla v Náchodě nová Strana práv občanů - Zemanovci (s č. 13; 3,4%, 356 hlasů; na 17. a 18. místě kandidátky měla dva podnikatele z Náchoda - Františka Ludviga a Romana Floriana). Tato strana zřejmě oslabila sociální demokraty, stejně tak asi Suverenita Jany Bobošíkové (č. 21; na 8. místě byla živnostnice Renata Hodovalová; 2,7%, 276 hlasů). V Náchodě získala 9. místo těsně za Stranou zelených. Tato dosavadní parlamentní strana celorepublikově ani u nás neuspěla (s č. 20; 292 hlasy, tj. 2,8%; měla na 15. řádku MUDr. Miroslava Horčičku). Dělnická strana sociální spravedlnosti (č. 24) dostala 178 hlasů (1,7%), Stranu svobodných občanů (s č. 25; na 3. místě byla Ing. Iva Cvetanová, dříve náchodská zastupitelka za ODS, a na 4. Ing. Jan Lojda) volilo v Náchodě 126 voličů (1,2%). Zcela propadly s č. 23 Česká pirátská strana (62 hlasy), č. 18 „Cibulkův" Pravý blok, který měl opět oficiální název na celou stránku (59 hlasů), č. 1 Občané.CZ (16 hlasů), č. 5 Konzervativní strana a s č. 14 strana STOP (po 5 hlasech), Evropský střed s č. 16 dostal 4 hlasy.

Účast ve volbách byla 62, 26%, mírně nižší než v předchozích, ačkoliv se očekávala účast vyšší. U nás v Náchodě přišlo k volbám 10 544 voličů (63,7%; celkový počet 16 553 voličů, odevzdaných platných hlasů bylo 10 484.) Nevolit se rozhodlo šest tisíc zapsaných voličů, neplatných hlasů bylo šedesát. Celkem bylo subjektům, které se do parlamentu nedostaly, odevzdáno 1915 hlasů, tj. 18%, což je množství dost značné. Pokud by byly odevzdány perspektivním stranám, mohlo by to znamenat podstatné posuny.

Na základě volebních výsledků byla sestavena vláda koalice ODS, TOP 09 a VV (6+5+4 ministři) s Petrem Nečasem v čele. Prezident ji jmenoval v úterý 13. července.

Už na začátku července jsme se dočetli, že lídrem kandidátky ČSSD v komunálních volbách v našem městě bude MUDr. Ladislav Tichý, lékař z náchodské nemocnice. ČSSD hned „rozjela" kampaň Oranžovým kurýrem, vkládaným pravidelně do inzertního Echa, distribuovaného zdarma do všech domácností. (Ostatní strany a seskupení dělaly kampaň střídmě, vesměs až v době předvolební.) Lídrem kandidátky ODS byl Jiří Rudolf, ředitel společnosti Prádelny a čistírny Náchod. Dosavadní starosta už sice kandidovat nemínil, ale útoky na jeho osobu a vyšetřování v souvislosti s prodejem pivovaru jej přiměly zůstat na kandidátce. Koncem srpna se představil v Echu lídr nové strany TOP 09 Aleš Cabicar, zatím v Náchodě celkem neznámý. - Na začátku září na okresní konferenci KDU-ČSL byl zvolen předsedou opět MVDr. Pavel Bělobrádek, lídr náchodské kandidátky, místopředsedy Jiří Veselý a Jan Štěpánek. TOP 09 uspořádala v neděli 19. září setkání s ministrem Leošem Hegerem na Ostrovech v Pekelském údolí. - Lázně a obchvat města byly hlavními tématy předvolebních „klání", všechny strany a seskupení je měly nějak zapracovány v programech, spíše jen slovy než reálnými a v přiměřené době realizovatelnými návrhy.

Do voleb se v našem městě přihlásilo 9 politických subjektů, na každé z kandidátek bylo 27 jmen, takže si občané Náchoda mohli vybrat svých 27 zastupitelů ze 243 kandidátů. Kandidovaly tři tradiční strany - ODS (s číslem 7, lídr Jiří Rudolf), ČSSD (9, MUDr. Ladislav Tichý), KSČM (5, Josef Kindl), nová strana TOP 09 (4, Ing. Aleš Cabicar) a dále různí různě „nezávislí": s č. 1 Nezávislí kandidáti a Strana zelených (lídr Michal Kudrnáč, odpůrce obchvatu města), č. 2 Patrioti města Náchoda - sdružení SSO a nezávislých kandidátů (Ing. Tomáš Šubert, dříve zastupitel a krajský radní za ODS), č. 4 SOS pro Náchod - sdružení „Starostové a nezávislí" (Ing. Jaroslav Rohulán), č. 6 Koalice pro město (KDU-ČSL a nestraníci, MVDr. Pavel Bělobrádek) a č. 8 Volba pro Náchod - koalice Věci veřejné, SNK-ND a nezávislí kandidáti, Mgr. Miroslav Jindra). - Koncem září a začátkem října se v Náchodském deníku vystřídali lídři kandidátek a odpovídali na stejné otázky týkající se města i jich samotných. „Zelení", jediní, kdo jsou proti obchvatu, by např. chtěli zřídit funkci městského architekta a vypracovat urbanistickou koncepci města. Na webových stránkách Náchodského deníku bylo zorganizováno čtenářské hlasování „Zvolte si svého starostu", v němž se umístil Aleš Cabicar na 1. místě (přes 5 tisíc hlasů) před Tomášem Šubrtem (téměř 5 tisíc hlasů). S velkým odstupem za nimi byli Pavel Bělobrádek (téměř 500 hlasů), Michal Kudrnáč (440 hlasů), Jiří Rudolf (344 hlasy). Další lídři nedosáhli ani stovky hlasů. Celkem „přišlo" 11 520 hlasů, hlasovalo tedy o tisíc lidí víc, než přišlo na jaře k volbám do poslanecké sněmovny! K „městským volbám" skutečně dorazilo ze 16 620 oprávněných voličů jen 6 940 (41,76%), tedy o čtyři a půl tisíce méně, než bylo „webových voličů". Kdo to tedy hlasoval v „Deníku"? Lidé z celého okresu, nebo někdo hlasoval několikrát? Ovlivnilo toto „hlasování" některé voliče?

Do zastupitelstva se dostaly všechny kandidující politické subjekty. Ve volbách zvítězila ČSSD s 18,43% a získala 5 zastupitelů (nejvíce hlasů získal MUDr. Tichý /1600/, dále /pořadí podle získaných hlasů/ Miroslav Brát, MUDr. Petr Lochman, Ing. Josef Hašek a Jan Birke), ODS 15,49% - 4 zastupitele (MUDr. Jan Falta, Jiří Rudolf, Judita Koubková a Mgr. Věra Vlčková), „Patrioti" 15,07% - 4 zastupitele (Libor Fiedler, Ing. Iva Cvetanova, Ing. Tomáš Šubrt a Zdeněk Philipp), TOP 09 10,06% 3 zastupitele (MUDr. Miroslav Škoda, Ing. Aleš Cabicar a Mgr. Drahomíra Benešová), KDU-ČSL 9,63% 3 zastupitele (MVDr. Pavel Bělobrádek, Ing. Pavla Maršíková a Jiří Maršík), další strany získaly po dvou zastupitelích: KSČM 9,11% (Mgr. Soňa Marková a Josef Kindl), koalice SNK, ED a VV 8,06% (Mgr. Miroslav Jindra a Mgr. Karel Petránek), Sdružení NSK, NK 7,65% (Ing. Jaroslav Rohulán a Ing. Rostislav Zeiska) a Strana zelených 6,45% (Mgr. Jan Ježek a MUDr. Hana Kalibánová, lídr Kudrnáč se jako jediná „jednička" do zastupitelstva nedostal). (Vzhledem ke „stranickému" způsobu přepočtu se kandidát např. s 1364 hlasy do zastupitelstva nedostal, kdežto kandidát se 756 hlasy ano.) Kombinací pro sestavení vedení města bylo více, šlo o to, kdo s kým a proti komu. A zdá se, že více než důvody „ideové" hrály roli osobní vztahy a animozity. Už od pondělí 18. jsme mohli v Náchodském deníku číst dohady o koaličních jednáních, zejména o spolupráci ČSSD, Patriotů, TOP 09 a SNK ED, VV. Tyto čtyři subjekty uzavřely už v úterý 19. října Smlouvu o vytvoření koalice. Dohromady mají většinu 14 zastupitelů proti 13 zastupitelům ostatních subjektů. Vzhledem k „vedoucí roli" ČSSD bude koalice moci v mnohém počítat zřejmě s podporou komunistů, s podporou se jí přihlásili i „zelení". Ve vedení města nejsou (shodou okolností?) vítězní kandidáti, ale ti ze zvolených na posledních místech: Jan Birke (starosta, pátý z pěti zvolených kandidátů ČSSD; celkově sedmý nejvyšší počet hlasů), Tomáš Šubrt (1. náměstek, ten byl ovšem třetí ze čtyř) a Drah. Benešová (2. místostarostka, třetí ze tří zvolených). Radu města vytvořili zastupitelé čtyř koaličních subjektů, tři sociální demokraté (Birke, Brát, Tichý), tři „patrioti" (Šubrt, Cvetanová, Fiedler), dva z kandidátky TOP 09 (Benešová, Cabicar) a jeden z SNK ED, VV (Petránek). Tato „pestrá koalice" je tedy spíše „sňatkem z rozumu". Náchodský deník také zaznamenal (dost zoufalou) snahu ODS vytvořit v Náchodě jinou koalici. Ustavující schůze nového zastupitelstva se konala ve středu 10. listopadu (viz následující kapitola).

O víkendu 20. a 21. listopadu se konal ve Žďáru nad Sázavou sjezd KDU-ČSL, na němž byl nominován na předsedu strany spolu se třemi dalšími kandidáty i MVDr. Pavel Bělobrádek. Ten byl pak předsedou KDU-ČSL zvolen. Je to myslím vůbec poprvé, co se stal předsedou celostátní strany občan Náchoda. V pondělí 22. byl s ním delší rozhovor na ČT 24, vedl si v něm velmi dobře, noviny však o něm nepsaly příliš příznivě.

Ke konci roku využila ČSSD značně neprůhlednou „korupční kauzu" k (neúspěšnému) pokusu o svržení vlády.


Život občanů a činnost městského úřadu

K 1. lednu 2010 mělo město Náchod 20 351 obyvatel, na konci roku to byli jen 20272 obyvatelé. V tomto roce 210 obyvatel zemřelo, narodilo se 217 dětí. Přistěhovalo se 348 obyvatel, ale odstěhovalo se 422, proto ten úbytek. Městský úřad měl letos 172 zaměstnance. Městská matrika dále sdělila, že se loni v „malém okrese Náchod" narodilo 1129 dětí, nejčastějšími dívčími jmény byly Eliška, Tereza, Natálie, Karolina a Barbora, chlapeckými Tomáš, Jakub, Jan, Lukáš a Ondřej.

Nový rok byl i tentokrát uvítán novoročním ohňostrojem, ne „půlnočním silvestrovským", ale v 18 hodin 1. ledna na náměstí. - Vzhledem k vyšší dani z přidané hodnoty (DPH) se očekával vzrůst cen. Ceny benzinu reagovaly „pohotově", zejména u nás v Náchodě vyskočily nad 32 Kč, ke konci roku překročily 34 Kč, ačkoliv leckde jinde zůstávaly o dost nižší. Daň z nemovitostí byla v Náchodě zvýšena na dvojnásobek, ta se tady ovšem nezvyšovala od roku 1993. Vodné a stočné bylo v celkové výši 56,87 Kč. Poplatky za odvoz odpadu město ponechalo v nezměněné výši. - Od poloviny minulého roku do konce tohoto roku se smluvně realizuje „Podpora sociální integrace obyvatel vyloučených lokalit v kraji", v jejímž rámci zajišťují pomoc asi 350 osobám v našem městě dva terénní pracovníci, Jarmila Šenková a Pavel Varga. - V zimním období (do konce února) zajistilo město ve spolupráci s CDS Náchod skibusové spoje na Jestřebí hory na Odolov a na Stolové hory do Karlova. - V pátek 8. ledna uspořádala farní charita v rámci tříkrálové sbírky průvod tří králů s velbloudem Náchodem a v kostele pak tříkrálový koncert. Tříkrálová sbírka vynesla letos na širším Náchodsku 653 tisíce korun, zajistily ji 153 tříkrálové skupinky. - Ze sněhu, vyklízeného z plochy náměstí, vznikly na náměstí čtyři „hory", které hned začaly využívat děti ke klouzání a sjíždění. Staly se záhy předmětem kritiky, ovšem „přírodním odtáním" ušetřilo město několik desítek tisíc. - Život ve městě, zejména na některých komunikacích zkomplikoval letos sníh, ve středu 3. února byl vyhlášen kalamitní stav. Po celý den byl uzavřen přechod do Polska, kamiony, které tam směřovaly, vytvořily čtyřicetikilometrovou kolonu, táhla se od nás už k Hradci Králové. Ve čtvrtek už byl přechod opět průjezdný.

Správa budov Náchod se k 1. lednu starala o 650 bytových jednotek a 153 nebytových jednotek, mimo to spravuje 56 objektů ve společenství vlastníků. Má 11 zaměstnanců. Za minulý rok bylo vymoženo přes dva a půl milionu dlužného nájemného a poplatků. - Začátkem roku došlo také k prodeji většího množství městských bytů stávajícím nájemníkům. Ke konci roku město vlastnilo 392 byty, z toho 107 bytů určených k prodeji v 57 domech. Dluhy na nájemném činily ještě téměř dva miliony.

V únoru byl zastupitelstvem projednán a schválen návrh rozpočtu na rok 2010. Obecně se letos předpokládal asi 15% pokles příjmů proti předchozím létům. S návrhem rozpočtu seznámila občany místostarostka Ing. Maršíková v únorovém Náchodském zpravodaji. Navrhla vyrovnaný rozpočet ve výši asi 400 milionů. Ke schválení zastupitelstvu byl předložen 22. února. Nakonec byl schválen jako schodkový, schodek bude vyrovnán finančními prostředky z minulých let (asi 90 milionů) a smluvně zabezpečenými úvěry (asi 62 miliony). Neuvolněným zastupitelům byly sníženy odměny o 100 000 Kč, z této úspory bylo 48 tisíc určeno na oblast sociální a 52 tisíc na sport. Zastupitelstvo schválilo uzavření smlouvy na střednědobý úvěr na komunikace od České spořitelny ve výši 26,7 milionu korun. Rozhodlo také, že Náchod letos neuhradí příspěvek pro Partnerský výbor Warrington a vystoupí ze Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, v němž členství Náchodu údajně nic nepřináší. Ušetří se roční příspěvek 22 tisíc korun. Už 26. ledna rozhodlo zastupitelstvo vzhledem k nepříznivé finanční situaci o krácení dotací a příspěvků o 1/24 organizacím Beránek Náchod, a.s., Městská knihovna Náchod, o.p.s., Farní charita a TJ Náchod, s.r.o. - Od února do září rekapituloval starosta města ing. Čtvrtečka v Náchodském zpravodaji textem i fotodokumentací to, co se za jeho vedení ve městě podařilo. V únoru shrnul rok 2003, pak další roky.

Letos se město rozhodlo investovat celkem 155 milionů, prioritou bylo dokončení rekonstrukce ulice Komenského (investice 18 milionů) a přestavba budovy kdysi záložny, pak vojenské správy pro základní uměleckou školu (investice 82 milionů). Na zateplení ZŠ Komenského šlo asi 14 milionů, na kanalizace asi 12 milionů. Příspěvky a dotace byly celkově sníženy asi o deset milionů.

Dne 28. ledna mělo valnou hromadu občanské sdružení Obchvat Náchoda, které vzniklo k podpoře projektu obchvatu. V jeho čele je Ing. Jan Chaloupka. Ten zdůvodňoval v Náchodském deníku 27. února potřebu obchvatu nezávisle na budoucí výstavbě rychlostní silnice R 11 z Jaroměře přes Trutnov k hranici s Polskem. Polemizoval s ním (proti obchvatu) Ing. Petr Pozděna, který zastupuje občanské sdružení Zemědělská krajina. Proti obchvatu je ještě několik dalších občanských sdružení, místní strana zelených a řádka jednotlivců. Spory mezi těmito skupinami a zastánci obchvatu se táhnou i nadále, na podstatě problému ovšem nic neřeší. Ve čtvrtek 15. dubna dopoledne se sešli v Beránku zástupci Ředitelství silnic a dálnic, firmy, která vypracovala projekt obchvatu, a odboru výstavby a územního plánování města s občany - zastánci i odpůrci obchvatu, aby záležitost společně projednali, či si spíše vyměnili názory. Zastupitelstvo 26. dubna podpořilo urychlenou přípravu a realizaci obchvatu a pověřilo starostu, aby žádal poskytnutí priority od zainteresovaných činitelů (ministerstva dopravy a financí, hejtmana a ředitelství silnic a dálnic). Týž den v televizi (pondělí 26/4) se až agresivně „zviditelnili" odpůrci obchvatu ve zprávách regionálních i celorepublikových, a následně pak v Náchodském deníku, který rád dává prostor všem „kritickým hlasům". Velmi objektivně jim odpověděl a jejich návrhy rozebral Ing. Chaloupka, ale 2. července otiskl ND otevřený dopis Protestujeme proti plánované výstavbě obchvatu Náchoda, v němž se znovu opakovaly spíše fráze než fakta. Vedle textu bylo tentokrát otištěno i Slovo starosty Oldřicha Čtvrtečky k obchvatu města. Věcně rozebral některé námitky odpůrců a vysvětlil situaci. V červenci vydal odbor výstavby MÚ rozhodnutí o řízení stavby obchvatu a přináležících komunikací. Odpůrci stavby obchvatu (Michal Kudrnáč) připravili proti „rozhodnutí o umístění stavby obchvatu" odvolání. Sdružení prosazující obchvat ohlásilo na čtvrtek 16. září od 16 hodin u Slávie blokádu dopravy. Ta trvala asi 15 minut, zúčastnilo se asi 300 občanů, řidiči dostávali letáky s vysvětlením. Předseda sdružení Obchvat Náchoda Jan Chaloupka akci hodnotil kladně. Blokáda byla zopakována 26. října. V pondělí 20. září uspořádali zastánci obchvatu v jídelně v Raisově ulici besedu s lídry kandidátek komunálních voleb, starostou města a dalšími. Kromě „zelených" všichni obchvat podporují. Besedy se zúčastnily jen asi tři desítky občanů. Diskuse o obchvatu pokračovala v Náchodském deníku i 12. listopadu. Jsou oprávněné obavy, že do roku 2012 nebudou na obchvat města uvolněny vládou žádné peníze. Dopisem se koncem roku obrátil starosta Birke na ministra dopravy Bártu. Požadoval řešení dopravní situace ve městě urychlením obchvatu, pozval jej do Náchoda, V dopise mj. uvedl, že v pracovní dny projede Pražskou ulicí až 20 000 vozidel, z toho téměř 2 tisíce kamionů.

V prvním březnovém týdnu se v regionálním zpravodajství České televize i v tisku objevila opět obvinění vůči starostovi města ing. Oldřichu Čtvrtečkovi v souvislosti s loňským prodejem pivovaru. Je viněn ze tří trestních činů: zneužití pravomoci veřejného činitele, maření výkonu úředního rozhodnutí a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Starosta znovu opakuje, že o prodeji rozhodlo zastupitelstvo většinou 16 hlasů a vše probíhalo transparentně. (O tom dost podrobně v loňském zápise.) Kdo obvinění inicioval, sděleno nebylo, zdá se, že souvisí s letošními volbami. V Náchodském deníku je v té souvislosti zmiňován zastupitel Miroslav Brát (ČSSD; ND 5/3). Náchodský deník přinesl 11. a 12. března text a svůj komentář ke starostově tiskové konferenci o kause prodeje pivovaru z 10. března. V sobotu 12. a 19. června se k tématu v Náchodském deníku vrátil Jiří Máslo články nazvanými „Město má problém, tvrdí audit" a „Problém s miliony nevyřešili". Připomněl audit, který snad měl vytýkat některé chybné kroky kolem prodeje. V interpretaci Jiřího Másla byly peníze za prodej pivovaru použity neoprávněně, finanční prostředky měly být ponechány v záloze a ne použity. To se vymyká jakékoliv rozumné ekonomické úvaze, to by vedlo jen k většímu zadlužení města, protože úroky z půjčky podstatně převyšují úroky z vkladu. Článek opakuje, že k 1. lednu „zbylo" ze 150 milionů jen 89 milionů, že 9 milionů bylo půjčeno VAKu na rekonstrukci kanalizace. Zbytek je určen na rekonstrukci budovy pro ZUŠ. Využití peněz za prodej se jeví jako účelné. „Kausa pivovar" byla otevřena znovu před komunálními volbami, 18. a 19. srpna jsme v Náchodském deníku četli, že „starostova kauza míří před soud". Dočetli jsme se, že státní zástupce studuje spis - návrh na podání obžaloby od protikorupční policie. Podle tohoto článku je starosta viněn „jen" ze dvou trestních činů. - V půli září byl vydán leták s rozhovorem se starostou o kauze prodeje pivovaru. V něm je klidně, bez emocí vysvětlována celá situace. Proti starostovi se staví i někteří jeho spolustraníci, např. senátor Pakosta. Náchodský deník sdělil v sobotu 23. října, že Okresní státní zastupitelství v Náchodě podalo na starostu Čtvrtečku obžalobu, že „ovlivnil prodej pivovaru ve prospěch společnosti LIF, a.s., ... tím, že starosta jako zástupce města podepsal smlouvu o prodeji, znevýhodnil konkurenční nabídku". Obžalobu podal státní zástupce Vladimír Štěpánek. Okolnosti prodeje a postup starosty bude řešit okresní soud. Soudce Pavel Ruml sdělil Náchodskému deníku (22/10), že obdržel obžalobu za ovlivňování prodeje pivovaru. Spis má 826 stran a 12 příloh, z nichž má každá asi 250 stran. Dne 19. listopadu jsme četli v ND, že obhájce Ing. Čtvrtečky podal námitku z podjatosti a požádal, aby případ neřešil soud v Náchodě, ale v jiném okrese. To krajský soud zamítl s tím, že předběžné projednání obžaloby bude 6. ledna 2011. Ale už 13. prosince měl proběhnout soud s městem, na něž podala a.s. Holba žalobu o určení neplatnosti prodejní smlouvy uzavřené 23. února 2009. (Holba podala žalobu i na společnost LIF, která pivovar provozuje.) Nové vedení města požádalo o odročení soudního jednání, aby si jeho noví představitelé mohli celou věc prostudovat. Soud žádosti vyhověl a přesunul jednání na únor 2011.

I letos byla 10. března vyvěšena na radnici tibetská vlajka jako připomínka tibetského protičínského povstání před 51 lety. - V úterý 23. března večer projížděl městem z Hradce Králové do Polska tahač dlouhý 35 m s nadměrným nákladem, vezl 220 tun těžký reaktor pro rafinerii na Ukrajinu. Velký problém vznikl na kruhovém objezdu u Slavie, kde trvalo asi deset minut, než se mu podařilo projet. Vznikly tam i přes menší večerní provoz kolony v obou směrech. - Koncem března jsme se dočetli, že nejlepší webové stránky mezi městy Královéhradeckého kraje má opět město Náchod, získalo Zlatý erb. Od roku 2005 je vždy na jednom ze tří prvních míst. Již osm let je kvalitně vytváří pracovník městského úřadu Jan Vinter.

Od 1. dubna město zavedlo placení parkovného u polikliniky. Cílem je, aby sloužilo návštěvníkům polikliniky a městského úřadu a bylo zde omezeno dlouhodobé parkování. - Rada města v dubnu schválila navázání partnerských kontaktů a spolupráce s lotyšským městem Bauska. Vzala na vědomí přidělení grantů na 26 projektů v oblasti kultury ve výši 180 tisíc a 23 žádostí v oblasti sportu ve výši 165 tisíc korun. - K Mezinárodnímu dni Romů byl ve čtvrtek 8. dubna na náměstí kulturní program. V dubnu byl jako každoročně proveden Technickými službami svoz nebezpečného a objemného odpadu a hasiči uspořádali sběr železného šrotu. - Od 14. do 18. dubna hostoval na louce u Kauflandu v Bělovsi cirkus Jo-Joo, v půli listopadu pak cirkus Bernes. - Na 24. duben bylo vyhlášeno otevření turistické sezony na Náchodsku akcemi v Bělovsi: byla otevřena cyklostezka Běloves - Slaný, hasiči uspořádali soutěž na dopravním hřišti, Klub vojenské historie otevřel srub Voda a naučnou stezku po opevněních Běloves - Dobrošov, Déčko zorganizovalo jízdu na raftu po Metuji a čištění říčky Slané a Metuje v úseku Slané - hraniční přechod Běloves.

V podvečer 30. dubna byl Čarodějnickým veselím na Dobrošově zahájen již 13. ročník Náchodské Prima sezony. Její akce trvaly až do pátku 7. května. (O ní podrobně v samostatné podkapitole v kultuře.) První máj slavila na parkovišti v Raisově ulici asi stovka členů KSČM. Do ohraničeného prostoru nebyl (podle Náchodského deníku z 3/5) nikdo z občanů jiného názoru vpuštěn, ochranka i policie projevy odpůrců „uklidnila". Výročí konce druhé světové války připomněl Klub vojenské historie v pěchotních srubech v Bělovsi a na Dobrošově, v nově otevřeném srubu Voda byly vystaveny dokumenty o běloveské tragedii 9. května 1945. Témuž tématu byla věnována i výstava v regionálním muzeu na náměstí. Byly položeny květiny i u hrobu rudoarmějců na hřbitově. - Začátkem května rada schválila dotace několika sportovním oddílům. - V květnu také bylo na náměstí několik předvolebních akcí některých politických stran, zájem o ně byl nevalný. - Ve středu 12. května byl i v našem městě „květinový den" - sbírka Ligy proti rakovině. - Pátky koncem měsíce oživila „poslední zvonění" na náchodských středních školách. Maturanti se vydali do ulic „žebrat" o přispění na maturitní večírky. - V neděli 30. května bylo v areálu židovského hřbitova pietní shromáždění k uctění památky židovských spoluobčanů - obětí nacismu a v regionálním muzeu pak Den pro Izrael. Většina občanů se o akci dověděla až z říjnového Náchodského zpravodaje! Vím, že by se mnohý z občanů města rád na židovský hřbitov (permanentně uzavřený) podíval. Toto byla jistě vhodná příležitost. Domnívám se, že by alespoň jednou nebo dvakrát do roka mohl být hřbitov zpřístupněn.

Červnové zastupitelstvo schválilo závěrečný účet města za minulý rok a současně schválilo opatření k nápravě zjištěných chyb a nedostatků. Město dotuje ztráty v provozu městské hromadné dopravy, loni byla ztráta asi 950 tisíc, letos se předpokládá vyšší asi o 225 tisíc korun. (Od června do prosince byla ztráta vyčíslena na 655 tisíc.) Zastupitelé rozhodli také o krátkodobém investičním úvěru od České spořitelny na 14 milionů se splatností do června 2011. Město již po sedmé vyhlásilo soutěž o nejlepší rozkvetlé místo. Koncem roku jsme se dověděli, že v kategorii okno a balkon obsadili první tři místa Jaroslav Jegor (Pod Homolkou), Ing. Josef Rýdl (Bražec) a Anna Freiwaldová (SUN); v kategorii rodinný dům a celková úprava Skořepovi z Bělovse, paní Kilarová (Běloves) a Kateřina Balcarová z Pavlišova; v kategorii veřejné prostranství a ostatní hotel Bonato Běloves, Božena Horáková (Staré Město) a klientky domova pro seniory Marie.

V úterý 2. června přijal starosta s dalšími představiteli města na radnici dětský pěvecký sbor ze Slovinska i s jeho hostiteli, souborem Skřivánek ze zdejšího gymnázia. - Ve středu 9. června pořádal Státní okresní archiv v rámci Mezinárodního dne archivů Den otevřených dveří, při němž zájemcům ukázal mj. přírůstky za poslední dva roky. V podvečer byla na radnici přijata čestná občanka města, herečka Luba Skořepová, která měla večer pořad v divadle. V pondělí 21. června účinkovaly děti z mateřských škol a další soubory na Karlově náměstí v rámci Dne hudby. Hron koncertoval navečer před tím na 2. nádvoří zámku. - Koncem června byl uveřejněn výsledek průzkumu podmínek pro podnikání v jednotlivých městech. V našem kraji se umístilo na 3. místě Nové Město, Náchod skončil na 11.

Na začátku července navštívili představitelé měst Náchodska partnerské město Warrington ve Velké Británii. - Vavřinecká pouť (organizovaná opět Déčkem) byla letos na náměstí ve dnech 6.-8. srpna. Náměstí bylo plné atrakcí, děti, ale zejména „peněženky rodičů" si přišly na své. Program byl i na Karlově náměstí, kde hrály i kapely. Pouťovou zábavu ukončil ohňostroj. O prvním srpnovém víkendu byly po prudkých deštích a bouřkách opět zejména v severních Čechách záplavy. Od středy 11. do pátku 13. srpna pořádal podnik Čistírny a prádelny Náchod sbírku pro obec Višňová na Liberecku, která potřebovala zejména čisticí a desinfekční prostředky. Např. zaměstnanci i klienti náchodských pečovatelských domů vybrali na postižené přes deset tisíc. Na pomoc postiženým povodněmi odjela na Liberecko i skupina náchodských hasičů. Skupinky hasičů se střídaly od pátku 13. srpna v obci Bílý Kostel. O dalším víkendu tam odjeli pomáhat i další náchodští dobrovolní hasiči. - V sobotu 21. srpna jsme mohli v Náchodském deníku číst výběr ze zápisu náchodské kroniky o srpnových událostech roku 1968. V sobotu 28. srpna odpoledne byl na Masarykově náměstí sraz automobilů - veteránů Škoda 110 R Coupé, odtud pak účastníci odjeli do Kvasin.

Od 1. září byla provedena změna některých odjezdových stanovišť na autobusovém nádraží. Využívá je celkem šest dopravců: CDS Náchod, Orlobus Nové Město nad Metují, ČSAD Ústí nad Orlicí, P-Transport Broumov, Osnado Svoboda nad Úpou a Oredo Hradec Králové. - Na 16. září zorganizovalo občanské sdružení Obchvat Náchoda blokádu u kruhového objezdu u Slávie (viz výše).

V rámci zářijových Kuronských slavností (o nich v kap. Kultura, Zámek a akce tam) bylo připomenuto i 15 let partnerství Náchod-Kladsko, šest let spolupráce s Chudobou a navázána spolupráce s delegací z lotyšského města Bauska. Dohodu o spolupráci podepsali v Bausce 23. července předseda městské rady Bausky Valdis Veips a náchodský starosta Ing. Oldřich Čtvrtečka. Lotyšské delegaci ukázali zástupci města nejen Náchod, ale i okolí, např. adršpašské skály. - Ve středu 29. září poděkoval starosta města hasičům, kteří pomáhali ve Višňové na Liberecku odstraňovat následky povodní, a odměnil je.

Do 30. září mohli mít občané města připomínky k novému územnímu plánu města. - V předvolebním období byl opět otevřen (na tiskové konferenci 22. září na radnici) problém běloveských lázní, tentokrát věcnou diskusí. Před dvěma lety získalo město dotaci 5 milionů na zpracování studie na obnovu lázní. Podle ní měly spadat pod kraj, ten ovšem na realizaci zatím nepřistoupil. Starosta města připomněl, že se občas vyskytli i zájemci o koupi, ale když zjistili stav lázní a cenu, zájem ztratili. Lázně a obchvat byly hlavními tématy předvolebních „klání", všechny strany a seskupení je měly nějak zapracovány v programech, spíše jen velkými slovy než reálnými a v přiměřené době realizovatelnými návrhy.

V říjnu byla dokončena rekonstrukce ulice Komenského (viz v další kapitole), bylo rozhodnuto o zpoplatnění parkování v části mezi ulicemi Hálkovou a Čechovou. - V úterý 5. října se mnoho náchodských (a hronovských) občanů rozjelo do Hradce Králové, České dráhy totiž ten den prodávaly zpáteční jízdenku za pouhých 10 Kč, asi aby nalákaly občany na cestování vlakem. - Na cyklostezku u hranic instalovalo město „cvičící stroj", osvědčí-li se, měly by být podobné instalovány i na jiných místech, např. u domova důchodců nebo na školních dvorech. - Na orientační desku na hřbitově by měla být doplněna jména výtvarníků Jiřího Kodyma a Bohumíra Španiela. - V pátek 15. a v sobotu 16. října byly volby do městského zastupitelstva (o nich viz výše). - Na čtvrtek 21. října byl zorganizován Den Jana Letzla k příležitosti 130. výročí narození a 85. výročí úmrtí tohoto významného architekta, náchodského rodáka. Dopoledne byla v Beránku komentovaná prohlídka výstavy o Janu Letzlovi pro asi 120 studentů SPŠ a VOŠ stavební Jana Letzla, odpoledne v půl druhé pietní akt u Letzlova hrobu, na nějž vedení města položilo kytici se stuhami, od 15 hodin v aule gymnázia byl promítán film Ve stopách Jana Letzla, k němuž promluvila režisérka Olga Strusková a architektův praprasynovec Pavel Hejzlar. Večer od 19 hodin byl ve velkém sále městského divadla literárně hudební večer nazvaný Dopisy z Japonska (viz kapitola Kultura). Záštitu nad akcí převzala japonská ambasáda. Celá akce se uskutečnila zásluhou Mgr. Lydie Baštecké, která ji nejen „vymyslela", ale také se o vše obětavě a svědomitě postarala. - V půli listopadu natáčela televize na náchodském náměstí záběry k pořadu o architektu Letzlovi do cyklu Šumné stopy, věnovaného úspěchům českých architektů v zahraničí. - Státní svátek 28. říjen oslavili letos opět jen sokolové a zvláštní bohoslužbou Církev čs. husitská. K výročí republiky byli oceněni obětaví dlouholetí hasiči, mezi nimi i náchodští. Medaili Za věrnost I. stupně (30 let činnosti) převzal v Praze pprap. Jan Boček, v Hradci Králové pak za věrnost II. stupně (20 let) pprap. Vladimír Školník a III. stupně mjr. Ing. Miroslav Josefi. - Poslední den v říjnu skončilo v naší oblasti analogové vysílání stanice ČT 2; další stanice budou takto vysílat ještě do konce příštího června. - V říjnu byl dokončen projekt Úspora energie na objektech města Náchoda (tj. polikliniky a ZŠ Plhov; podrobně v další kapitole).

Vzpomínka na zesnulé se konala 2. listopadu v obřadní síni u hřbitova, zpíval tam pěvecký sbor Hron. V týdnu od 8. do 12. listopadu organizoval úřad práce Týden vzdělávání dospělých. Bylo zorganizováno na padesát přednášek a dílen od „Základů ručního šití" až po „Podnikání je příležitost". Obávám se, že se o výsledku akce na snížení nezaměstnanosti nic nedovíme.

Na středu 10. listopadu svolal starosta města Ing. Čtvrtečka ustavující schůzi nového zastupitelstva, na níž noví zastupitelé složili slib, zvolili nové vedení města, starostou Jana Birkeho (16 hlasy), 1. místostarostou Ing. Tomáše Šubrta (20 hlasy) a 2. místostarostkou Mgr. Drahomíru Benešovou (16 hlasy) a devítičlennou radu, v níž jsou dále Miroslav Brát, Ing. Aleš Cabicar, Ing. Iva Cvetanova, Libor Fiedler, Mgr. Karel Petránek a MUDr. Ladislav Tichý. Po jednání zastupitelstva podepsali představitelé koaličních stran (ČSSD, Patrioti města Náchoda, TOP 09 a koalice SNK-ED a VV) Smlouvu o koaliční spolupráci a vydali společné programové prohlášení, které shrnuje „dlouhodobé programové cíle čtyřkoalice", víceméně všeobecně stylizované běžné úkoly, o jejichž plnění (téměř všech) usilovalo i dosavadní vedení. Zdůraznili, že hodlají „nastartovat novou dynamiku rozvoje města, které v minulém období nevyužívalo svého potenciálu". Bude na mém nástupci/nástupkyni, aby zhodnotil/a, zda bude v příštích čtyřech letech vykonáno více, zda a čím překoná nové vedení např. významnou rekonstrukci ulic Komenského a Českoskalické, Karlova náměstí, kilometry nových cyklostezek, rekonstrukci knihovny, budovy pro ZUŠ, opravy polikliniky a plhovské školy k výrazným úsporám energií ad. Náchodský deník ve čtvrtek 11/11 přinesl pod titulkem „Změna na náchodské radnici: Birke vystřídal Čtvrtečku" téměř půlstránkovou fotografii nového vedení města (před Alešovou oponou) a text o zasedání. Ve středu 24. listopadu si tam nový starosta v celostránkovém rozhovoru stěžuje, že „dostal kancelář bez agendy" a sděluje své záměry. Týž den se „velice rozu (sic!) a lidsky dohodli" (ND 29/11), že tajemník Pavel Nývlt „předá funkci" a ve funkci tajemníka „na základě oboustranné dohody" (ND 27/11) ke 30. listopadu skončí. Jeho pravomoci převzal starosta Birke. Na svém prvním zasedání 23. listopadu se rada rozhodla mj. zrušit šest funkčních míst úřadu a snížit s účinností od 1. ledna 2011 celkový počet zaměstnanců na 166 (současný stav byl 172). Dále pověřila konáním občanských sňatků a dalších obřadů kromě Ing. Maršíkové a Ing. Rohulána nově MUDr. Kalibánovou, Ing. Cabicara a Mgr. Jindru.

Ve čtvrtek 11. listopadu od 11 hodin byl k výročí ukončení první světové války u památníku na Dobrošově Den válečných veteránů. Akce se zúčastnilo i nové vedení města. Týž den je ovšem také svátek sv. Martina, na náměstí byly tradiční řemeslné trhy, v 17 hodin vyjel (v relativně vlahém podvečeru) od Itálie Sv. Martin na bílém koni na náměstí, doprovázen lampionovým průvodem. V pátek 12. se v zasedací síni radnice sešla rada Asociace krajů ČR. - Státní svátek 17. listopad - Den boje za svobodu a demokracii oslavili v Husově sboru varhanním koncertem, před nímž k výročí promluvil farář PaedDr. Kovalčík, Sokolové akademií s tělovýchovným a kulturním programem, 6NaChodníku koncertem v klubu Pranýř. Starosta Birke spolu se zástupci Konfederace politických vězňů položili věnce k pomníku obětem komunismu. - Adventní setkání u vánočního stromu na Masarykově náměstí začala o první adventní neděli, letos tedy 28. listopadu, pokračovala o dalších nedělích a vyvrcholila pak XXI. svobodným adventem v neděli 19. prosince v městském divadle. (O dalších vánočních akcích v odd. Kultura.)

Prosincové číslo Náchodského zpravodaje uvedl svým pozdravem občanům nový starosta Jan Birke. Koncem roku převýšily pohledávky města vůči dlužníkům (zejména za odvoz komunálního odpadu, uložených, ale nevybraných pokut ad.) 4 miliony korun. - Ve středu 1. prosince navštívil Náchod David Bamford z Manchestru, který stál u zrodu partnerství Náchoda s Warringtonem. Na radnici jednal se starostou, místostarostkou a Ing. Čejpem, sbormistrem gymnazijního pěveckého sboru, který v Británii už několikrát zpíval. - Ve čtvrtek 2. dopoledne byla uzavřena silnice mezi Vrchovinami a Brankou a pro nesjízdnost úseku Levín - Dušníky v Polsku byl uzavřen pro kamionovou dopravu hraniční přechod v Bělovsi, takže kamiony stály v dlouhé frontě v Polské ulici. Odpoledne byly na náměstí Sněhulácké hrátky s vánočními řemeslnickými trhy. - V pátek 3. prosince se sešlo vedení města s představiteli církví působících v Náchodě, aby se vzájemně informovali o aktuálních problémech. - V úterý 7. prosince se i na sídlišti u nemocnice rozsvítil vánoční strom. Týž den jsme se dověděli (ND), že zástupce starosty Ing. Šubrt čelí trestnímu stíhání kvůli investicím do budovy krajského úřadu v Hradci Králové z doby, kdy byl krajským radním. Tehdy došlo k předraženému nákupu zařízení pro úřad. - Na 8. prosinec vyhlásily odbory stávku státních zaměstnanců proti připravovanému snižování platů. Celkově stávka skončila fiaskem odborů. Se stávkou se sice solidarizovalo přes sto tisíc odborářů, ale ve většině jen symbolickou podporou. Tak tomu bylo i na náchodském městském úřadě, kde byly umístěny letáky o stávce, ale provoz byl normální. Stávku podpořila část zaměstnanců v nemocnici, personál měl na oděvu samolepky s nápisem „Stávka", ale jinak všichni normálně pracovali. Jen v běloveské školce stávkovaly kuchařky, takže si děti jídlo na oběd musely přinést z domova. - Ve čtvrtek 9. prosince zemřel ve věku 66 let první polistopadový nekomunistický starosta města, pan Miloslav Čermák. Ve středu 15. prosince se s ním rozloučilo vedení města a množství přátel. - Starosta Birke s místostarostou se v Kladsku zúčastnili slavnostního složení slibu nového starosty města Boguslawa Szpytma. Setkali se tam i s představiteli dalších partnerských měst. - Před Vánocemi také proběhlo ocenění dobrovolníků - „obyčejných lidí, kteří dělají neobyčejné věci". V Beránku dostali cenu Křesadla 2010 z náchodských občanů předsedkyně Sdružení zdravotně postižených Olga Frühaufová a dlouholetý pracovník s mladými cyklisty Pavel Maršík; pro řádku dalších bylo připraveno poděkování, získalo je mj. několik cvičitelek náchodského Sokola a pracovníků Déčka. To celou akci organizovalo. Hudební stránku akce zajistili hudebníci náchodské ZUŠ vedení p. učitelem Fraňkem. - Předvánoční číslo Náchodského deníku dalo novému starostovi města půlstránkový prostor k vánočnímu vzpomínání. - V sobotu 18. prosince přivezli skauti i k nám do Náchoda Betlémské světlo. Zájemci si je mohli převzít už na nádraží, navečer pak na náměstí u vánočního stromu a na Štědrý den v kostele sv. Vavřince. Tam i v Husově sboru byly tradiční půlnoční bohoslužby. Na Hod boží vánoční (25/12) zorganizovalo Déčko před radnicí opět Živý Betlém (v 15, 16 a 17 hodin).

Výstavba a komunikace ve městě

Pokud bychom se letos chtěli ohlédnout za změnami ve vzhledu města za minulých dvacet svobodných let, museli bychom konstatovat klady i zápory. Vlastní centrální části města vysloveně „ožily". Už nepřevládají šedé, zaprášené fasády, ty se „rozsvítily" pestřejšími barvami, mnohé proluky byly konečně zastavěny, ráz ulic se scelil, třeba i na Kamenici, kde zmizely nízké prastaré domy a byly nahrazeny reprezentačními budovami, vznikly tam i nové dvě pasáže. Zcela se změnilo Karlovo náměstí, které je v podstatě pěší zónou, tak jako Kamenice a ulice Palackého. I hlavní - Masarykovo náměstí zaznamenalo změny k lepšímu (dostavba Beránku). Uvažovalo se sice o celkové rekonstrukci náměstí, ale nenašel se reálný, rozumný návrh, který by splňoval veškeré požadavky. Před šedesáti lety (počátkem padesátých let) navrhovali někteří komunisté zbourat kostel, aby se na náměstí vytvořil ucelený prostor pro konání manifestačních shromáždění lidu, ale to naštěstí ani tehdy neprošlo. (O deset let později nechali ovšem zbourat synagogu.) Návrh na úpravu náměstí jako „zónu klidu" nepokládám za vhodný, protože náměstí vždy bylo a má být i nadále centrem života ve městě, ne „parkem bez lidí". Proto jsou tam i významné budovy jako radnice, pošta, městské divadlo ad., k nimž je nutné umožnit příjezd. V okrajových částech města přibylo rodinných domků a vilek, zvětšilo se sídliště u nemocnice, celkově přibylo bytů, ale zejména se zvýšilo jejich vybavení.

Ve městě, zejména v jeho okrajových částech vyrostlo několik „hypermarketů", těchto velkých prodejen je asi více, než je nutné. Ale přijíždějí do nich „utrácet" i lidé z okolních měst a ze sousedního Polska, stejně jako od nás se hojně jezdí na polské tržnice do Chudoby. Počet drobných obchodů zejména potravinářských se výrazně snížil, změnilo se celkové rozložení obchodní sítě. - Problémem zůstávají opuštěné výrobní objekty, zejména areál Tepny. V jeho někdejší centrální části je docela vkusná prodejna Lídlu s potřebným parkovištěm, otevřel se tam hezký pohled na zámek. „Strašit" zůstává zejména komplex někdejší tkalcovny a dalších provozů blíž k Plhovu. - Dopravně je už dlouhodobě přetížená „dálnice" - Pražská třída. Málokdo si uvědomuje, že ještě nejstarší žijící generace pamatuje, že veškerý provoz „z kraje" k Hronovu procházel ulicí Komenského přes náměstí a Kamenici, že Pražská byla po válce budována vlastně jako jakýsi „obchvat" města, který tehdy výrazně odlehčil vlastnímu centru. A tak stejně jako generace naše, jako všechny generace před námi i ty, co přijdou po nás, budou mít co dělat, co pochválit i mít na co žehrat.

Obchvat města zůstává i letos v centru pozornosti, ve středu 24. března řešili situaci hejtman kraje Franc, zástupci Ředitelství silnic a dálnic a zástupci města Náchoda. Náklady na obchvat se odhadují už asi na tři miliardy, na výkup potřebných pozemků se odhaduje až 200 milionů. Intenzivně, až agresivně se „zviditelňují" odpůrci obchvatu, organizovaní ve čtyřech občanských sdruženích (v televizi v pondělí 26. dubna ve zprávách regionálních i celorepublikových, a následně v Náchodském deníku). Začátkem srpna bylo vydáno územní rozhodnutí, odpůrci obchvatu ovšem chtějí podat proti rozhodnutí odvolání a jeho realizaci alespoň pozdržet, automobilistům i občanům, zejména těm, kteří v Pražské ulici bydlí, ztrpčit déle život. Obchvat byl i volebním tématem komunálních voleb, všichni kromě zelených jej prosazují. Vzhledem k vládní politice úspor je realizace obchvatu asi v nedohlednu, i když vláda chce dát přednost obchvatům měst před některými dálnicemi. (O tématu včetně blokád ad. viz v kapitole Život občanů.)

Závěrečná etapa rekonstrukce ulice Komenského (od ulice Hálkovy po Štefkovu) začala už v březnu přípravnými pracemi - kácením stromů a keřů, od 15. dubna do 14. června probíhala výměna parovodu a s tím i opravy dalších sítí (voda, kanalizace...; investory jsou Teplárna Náchod, VaK Náchod ad.), v té době byla půlka ulice průjezdná pro dopravní obsluhu. Od půli června probíhaly do půli října stavební a finální práce, tj. úpravy komunikace včetně parkovacích stání a chodníků, zeleně (vysazeno bylo 36 javorů), odvodnění, veřejného osvětlení, městského rozhlasu (investorem je město Náchod). Spolu s touto částí byly rekonstruovány strmé odbočky - Šafránice a Na Letné, úpravy druhé z nich se vzhledem k opravě plynovodu protáhly do 10. listopadu. Celkové náklady na rekonstrukci činily asi 16 milionů. Po dobu rekonstrukce byl jako loni otevřen průjezd ulicí Českých bratří u Rubeny ve všední dny od 6 do 18 hod. ve směru k centru města, aby se ulehčilo provozu na Pražské. Provoz na Komenského začal v úterý 12. října. Mezi ulicemi Hálkovou a Čechovou byl instalován parkovací automat pro placené parkování. - V souvislosti s úpravami ulice Komenského je postupně obnovován i parčík u kostela sv. Michala.

V parčíku u Janáčkovy ulice proběhly úpravy koncem dubna. - Od 12. července do půli srpna probíhaly postupně opravy povrchu části vozovky na Pražské třídě, což zvětšilo kolony v obou směrech. Jeden jízdní pruh byl postupně uzavřen a jeho povrch opraven, ve středu vozovky byl vytvořen nový pruh, pruh v protisměru byl posunut blíže k chodníku. Po dobu oprav byla zrušena autobusová zastávka Okresní soud. - O víkendu 11. a 12. prosince byly provedeny opravy živičného krytu na kruhovém objezdu u Slávie, jedna část v sobotu, druhá v neděli..

Z důvodu opravy parovodu byl od 6. dubna do 7. května omezen provoz v Jugoslávské ulici. Rada města schválila smlouvu o poskytnutí dotace od Královéhradeckého kraje na financování loni dokončeného projektu úprav Jugoslávské ulice ve výši 650 tisíc korun.

Na konci června byly zahájeny opravy povrchu Masarykova náměstí - předláždění prostoru před Beránkem dlažebními kostkami. - Nový povrch dostaly ulice Na předýnku a Slunečná na Kašparáku, Kaštanová na Babí a některé další menší úseky v obvodu města. Byla schválena úprava povrchu v ulicích Lomená, U rybníka a Třešňová, dokončena ulice Českých bratří s parkovištěm pod hygienickou stanicí a upravena komunikace Na Rachtě. - Na podzim byla předlážděna část Krámské ulice. - Státní fond dopravní infrastruktury by měl podpořit ke zvýšení bezpečnosti tři úpravy přechodů pro chodce - na ulici Kostelecké v místě křížení s ulicí Smiřických a s ulicí Kollárovou a v Polské ulici u podniku Ametek. Celkové náklady asi 750 tisíc by měly být hrazeny z 80% fondem. Technické služby provedly likvidaci nevyužívaných chatek a zahrádek ve Francouzské ulici.

I v letošním roce pokračovala regenerace sídliště u nemocnice, ačkoliv jde o nejmladší náchodské sídliště. Na regeneraci bytových domů bylo rozděleno asi 44 milionů z celkové dotace (asi 58 milionů). Byly modernizovány a rekonstruovány domy (zateplení, výměna oken, zábradlí, dány nové hromosvody ad.) v ulicích Zelené, Růžové a Modré. V těchto ulicích (i ulici Bílé) byly opraveny chodníky, veřejné osvětlení, zastřešena kontejnerová stání ad., v září byl dán nový asfaltový povrch na ulici Zelenou.

Mezi hlavními projekty je rekonstrukce a přístavba budovy pro základní uměleckou školu. Práce začaly už koncem ledna s termínem dokončení v říjnu, ten se vzhledem k rozsahu prací, zejména i náročné přístavbě posunul na léto příštího roku. Akce si vyžádá více než 80 milionů; bohužel první žádost města o dotaci nevyšla. Už v říjnu jsme obdivovali, jak opět září krásou fasáda původní budovy, jak krásně byla restaurována sgrafita, připomínající významné události minulosti města. - Dotace z programu Regenerace městské památkové zóny a Obnova památkového fondu byla použita na obnovu kamenné fasády knihovny spolu s restaurováním pěti figurálních reliéfů. Ta byla zahájena v půli května a v září úspěšně a kvalitně dokončena. Celkové náklady projektu byly téměř čtvrt milionu, dotace činila 50 tisíc, celkové náklady rekonstrukce byly 1,3 milionu, celková dotace 467 500 Kč. - Dokončen byl i projekt „Úspora energie na objektech města Náchoda" - tj. polikliniky a ZŠ Plhov (zateplení i stropů a střech a výměna veškerých výplní otvorů budov, na střechu ZŠ byly instalovány solární panely). Celkové uznatelné náklady činily přes 34 milionů, z Evropské unie z Fondu soudržnosti přišlo přes 29 milionů (85%) a ze Státního fondu životního prostředí 5% (tj. asi 1,7 mil. Kč). Zbytek - 10% (3,4 mil.) byl hrazen z rozpočtu města. Skutečné náklady byly ovšem vyšší - na polikliniku asi 24 milionů a na ZŠ Plhov asi 30 milionů. - Probíhaly i úpravy bývalého internátu SPŠ stavební a České pojišťovny v Raisově ulici, budova je přestavována na celkem 52 bytových jednotek. V půli května si mohli zájemci prohlédnout při zatím nedokončené rekonstrukci jednu bytovou jednotku a získat informace o financování. - Byla zajištěna statika a sanace kleneb kostela sv. Vavřince a opraveny dřevěné konstrukce v kostele sv. Jana Křtitele. Z dalších prací zaznamenejme opravu schodiště ve staré radnici, narušených betonových ploch na náměstí před radnicí a stavební úpravy a rekonstrukce objektu penzionu Marie (výměna oken, vstupních dveří; výměna osobního výtahu má být provedena v příštím roce). - Pražská židovská obec měla podle požadavku města opravit poslední existující památku - už velmi zchátralý původně obřadní domek u starého hřbitova v ulici Českých bratří. K realizaci zatím nedošlo. Za to byl koncem listopadu zbourán někdejší Bartoňův sirotčinec, o jehož záchranu se v minulých letech pokoušelo několik subjektů, ale vždy ztroskotaly na nedostatku financí na náročnou rekonstrukci. Do budoucna tam má stát budova ředitelství nemocnice a podzemní parkoviště. - V rámci programu zlepšení kvality vod v povodí Metuje byla dokončena kanalizace a svod splaškových vod v částech Lipí a Jizbice.

Naše město a region se může právem chlubit kvalitní sítí cyklostezek. V sobotu 24. dubna byla otevřena další část cyklostezky na „kladském pomezí" z Bělovse do Slaného v Polsku, v šířce 3m, celkem necelý kilometr. Každý metr této trasy stál na české straně 4500 Kč, na polské straně přes 2300 zlotých (tj. asi 15 tisíc korun); 80% hradila EU, 15% město a 5% stát (ND 26/4). Je zpracovávána projektová příprava podjezdu pod Slánským mostem v Bělovsi, tam totiž zatím cyklisté musí překonávat velmi frekventovanou mezinárodní silnici, a projektová dokumentace cyklotrasy a cyklostezky Vodárenská - Babí a výběr zhotovitele cyklostezky Lipí - Peklo. Bylo vybudováno odpočívadlo pro cyklisty u křižovatky cyklostezek nedaleko hraničního přechodu v Bělovsi. Bylo upraveno dopravní značení na cyklostezce od Dolní Radechové u koupaliště a na Plhově. Dne 22. října se konala v radnici tisková konference na téma Cyklostezky v Kladském pomezí. Na dosud postavené stezky byly získány dotace ve výši 90% uznatelných výdajů. Významnou zásluhu o budování cyklostezek v regionu má Ing. Jaroslav Rohulán, do voleb místostarosta Náchoda, sám zanícený turista a cyklista.

Hospodářské poměry

Nezaměstnanost v lednu stoupla na 8,9%, v okrese bylo na konci ledna 4935 nezaměstnaných, na jedno volné místo připadalo 20 uchazečů, v březnu jen 14, to nezaměstnanost klesla téměř o 2%. V následujících měsících se nezaměstnanost dále snižovala, v červnu byla už jen 7,4%, tj. 12 uchazečů na jedno volné místo, v srpnu 7,3%; na 4009 nezaměstnaných v okrese bylo 399 volných míst. Rekvalifikaci dělalo 46 osob. Koncem září se nezaměstnanost mírně zvýšila, přibylo mezi ně 222 absolventů škol, ale celkový počet nezaměstnaných stoupl proti srpnu jen o 42, v září nezaměstnanost klesla o 2,2% na 3951. Na jedno volné místo připadalo 10 uchazečů (pokud se ovšem o práci opravdu ucházejí). Koncem roku nezaměstnanost opět stoupala (na 4080 osob, tj. o 3%).

Na polském velvyslanectví v Praze dostal ředitel Krajské hospodářské komory Královéhradeckého kraje v Náchodě František Molík Cenu za propagaci a rozvoj polsko-českých vztahů. Byly tak oceněny jeho snahy o co nejužší spolupráci mezi našimi a polskými podnikateli, ale i neziskovými organizacemi, školami apod.

Loni jsme psali o ukončení práce v Bartoňově přádelně ve Starém Městě. Objekt byl letos prodán za 25 milionů, stroje z přádelny za zlomek pořizovací ceny do Číny, Indie, Keni a Bangladeše. V současné době provozuje firma jen tkalcovnu v Bražci, zaměstnává tam asi 90 osob. V minulých letech byla firma ve ztrátě (v Česku se loni prodalo jen 16% vyrobených tkanin), letos ztrátu nepřepokládá. Josef Bartoň-Dobenín je vlastníkem 68% akcií společnosti.

Předseda výrobního družstva Sněžka Náchod Ing. Miloslav Čermák, finalista soutěže Manažer roku (v r. 2009 počtvrté), poskytl rozhovor o ekonomické situaci, který otiskl Náchodský deník i Náchodský swing (v září). Staví se v něm ostře proti politice zadlužování jak ve sféře veřejné, podnikové, tak i soukromé.

Technické služby Náchod, s. r. o., provádějí asi 80% své práce pro město Náchod. Nemají problémy s pohledávkami, vykazují mírný zisk. Lesy města Náchoda, s. r. o., měly loni prodejní obrat asi 19 milionů, jejich zisk činil před zdaněním 130 000 Kč.

Náchodský pivovar Primátor má roční výstav asi 130 000 hl, nabízí 13 druhů piv, je „specialista na speciály". Na 20. ročníku Slavností piva v Táboře na začátku roku získal za svá piva tři první a jednu druhou cenu, byl nejúspěšnějším pivovarem v letošních degustačních soutěžích o Zlatou pivní pečeť. Tu získal polotmavý Primátor 13%, nealkoholické pivo a 11% Primátor v kategorii světlých ležáků, což se považuje za velký úspěch, protože je vyráběn teprve od loňského roku. Druhou cenu získal tmavý ležák Primátor Premium Dark. V celosvětové soutěži World´s Best Oatmeal v Londýně byl mezi nejlepší piva na světě zvolen světlý ležák Primátor Premium. - Den s Primátorem letos v sobotu 22. května hostil několik hudebních skupin a přilákal přes nepřízeň počasí asi čtyři tisíce platících návštěvníků, z nichž 35 skupin absolvovalo exkurzi pivovarem. Další akce v rámci Léta s Primátorem proběhly v několika městech i mimo okres při nejrůznějších festivalech a akcích (Kuronské slavnosti aj.) Jako každoročně vyhlásilo Sdružení přátel piva soutěž o nejlepší pivo, pivovar a pivovarskou osobnost roku. Náchodský pivovar byl opět úspěšný, první místa získaly polotmavý ležák 13% a Primátor Exkluziv 16%, pšeničné nefiltrované kvasnicové pivo Weizenbier získalo 2. cenu. Na 50. veletrhu nápojového průmyslu Brau Beviale 2010 v listopadu v Norimberku získal světlý ležák Primátor Premium v kategorii českých piv plzeňského typu třetí cenu.

Vodovody a kanalizace v polovině roku zahájily projekt „Čistá Metuje" za asi 225 milionů korun. Z fondů EU byla slíbena dotace asi 117 milionů, od ministerstva zemědělství asi 7 milionů. Letos se mělo proinvestovat asi 55 milionů. Jde o rekonstrukci náchodské čistírny a svedení dosud nečištěných odpadních vod z Hronova a Velkého Poříčí do čistírny a vybudování nové menší čistírny v Novém Městě. Loni měl VaK zisk asi 28 milionů.

Už 15 let se táhne soudní spor s někdejšími představiteli „vytunelovaného" podniku Rubena Náchod a Zeta Náchod Milanem Šnajdarem, Josefem Klimešem, Otakarem Svatošem a Ladislavem Šafaříkem. (Vyšetřování začalo v r. 1994.) Uzavřeli kdysi soubor fiktivních smluv, kterými způsobili v letech 1991-1993 škodu 248 milionů korun a další ještě větší „tunel" připravovali. Soudní jednání vrátil Vrchní soud opět Krajskému soudu v Hradci Králové, který měl zahájit nové hlavní líčení 1. března, pak (ND 6/4) ve čtvrtek a v pátek 8. a 9. dubna. O něm tisk žádnou zprávu nepřinesl, až v říjnu jsme se dočetli, že krajský soud v Hradci Králové uložil 19. října pětileté tresty automobilovému závodníku Martinu Kolocovi (ten je „uprchlý") a čtyřem manažerům, Milanu Šnajdrovi, Josefu Klimešovi, Otakaru Svatošovi a Ladislavu Šafaříkovi. Rozsudek není pravomocný, je opět možnost odvolání k vrchnímu soudu. Ten už jednou rozsudky zrušil a případ vrátil zpět krajskému soudu. To je pro práci českých soudů v posledních dvou desetiletích typické, že si větší kausy „přehazují" a neřeší je. - V půli roku jsme se dočetli, že loni klesly tržby celé Rubeny o téměř 30% a hospodaření podniku skončilo ztrátou asi 77 milionů. To se týká celého podniku. Ten zrušil výrobní závod na Slovensku a jeho výrobu přesunul do Hradce Králové a Náchoda.

I letos se mírně pozměnila obchodní síť. Tradiční Lepšovo řeznictví Na růžku změnilo majitele a pak zaniklo, už dříve zmizela Lepšova filiálka na Kamenici. Občany nemile překvapilo, že a.s. Skaličan přestala na konci srpna provozovat svou prodejnu s jídelnou v někdejším Kultofu (pak „Expo"), kde se po desetiletí mohl každý rychle, chutně a relativně levně najíst. (Do konce roku zůstal objekt prázdný.) Dnes není na Kamenici už žádná řeznická prodejna. V této spojnici od nádraží na náměstí také chybí pěkná kavárna.

Školství

prošlo za uplynulých dvacet let řádkou vnitřních změn, ale síť škol ve městě zůstala v podstatě zachována, je zcela vyhovující. Bylo obnoveno osmileté gymnázium, stavební průmyslovka se rozšířila o vyšší odbornou školu, činnost obnovila škola na Babí, přibyly dvě střední školy soukromé. Změnami i názvu prošla škola zvláštní, pak speciální, nyní praktická.

Školy

Zápis do prvních tříd základních škol byl 4. a 5. února. Celkem přišlo k zápisu asi 280 dětí, z toho 60 žádá odklad nástupu školní docházky. Zdaleka největší zájem byl o ZŠ Komenského (82 zapsaných dětí, nastoupilo 76 do 3 prvních tříd), ZŠ Plhov 41 (nastoupilo 47 do 2 tříd), ZŠ TGM 35 (nastoupilo 36, 2 třídy), ZŠ Staré Město 31 (nastoupilo 28, 2 tř.), Běloves 19 (nastoupilo 22, 1 tř.) a Babí 12 dětí, nastoupilo 11. Celkem nastoupilo do prvních tříd v našem městě 220 dětí. - Výše úhrady neinvestičních nákladů na žáky z jiných obcí zůstala ve stejné výši jako loni, tj. na ZŠ 7000 Kč a v MŠ 3500 Kč na žáka.

V červnu byl opět udělován titul Náchodský pedagog roku (2010). Titul získali Ivana Zelená, učitelka MŠ Komenského, Miroslava Bečková, učitelka MŠ Havlíčkova, Mgr. Jitka Košvancová, učitelka ZŠ Plhov, Mgr. Libor Zelený, ředitel ZŠ Běloves, Mgr. Helena Bohadlová, učitelka ZŠ Komenského, a Ing. Ivo Feistauer, ředitel ZŠ a MŠ Josefa Zemana. Dále byla oceněna za dlouholetou práci ve školství ředitelka MŠ Březinova Bc. Iveta Lukešová, která odchází na krajský úřad, za mimořádný úspěch v pedagogické práci Lukáš Janko ze ZUŠ a za aktivní práci s dětmi Bc. Lucie Peterková, Dis, z občanského sdružení Prima sezona.

Ve dnech 14. a 15. října byla na Hamrech už tradiční „výstava" středních škol regionu, určená zejména pro orientaci žáků 9. tříd a jejich rodičů při rozhodování o dalším studiu.

Městské zastupitelstvo rozhodlo instalovat na střechách ZŠ TGM a ZŠ Plhov solární panely, fotovoltaické elektrárny by měly dát celkový výkon až 340 kW, který by měl pokrýt asi 9% spotřeby elektrické energie. Investice byla asi 17 milionů, předpokládaný výnos za první rok provozu asi 2 miliony.

Střední školy

Jiráskovo gymnázium má i v tomto období po dvou třídách osmiletého i čtyřletého studia. Ve čtvrtek 28. ledna uskutečnila hudební skupina nejmladších studentů koncert na podporu Haiti (po tamním ničivém zemětřesení). Výtěžek koncertu byl téměř 12 tisíc. Koncem února besedoval se studenty 3. r. a septim poradce ministra zahraničí Pavel Svoboda (KDU-ČSL) o Evropské unii. - V sobotu 24. dubna v podvečer byl v Husově sboru koncert k 25 letům trvání gymnazijního pěveckého sboru. Posluchačům zapívalo pod vedením sbormistra-zakladatele Ing. Vlastimila Čejpa na sto padesát současných i bývalých studentů vskutku kvalitně tradiční repertoár „Sborečku". Ředitel školy poděkoval sbormistrovi za neocenitelnou dlouholetou práci. - Skupina studentů navštívila začátkem května partnerské gymnázium v německém Georgsmarienhütte. Ve dnech 1. - 4. června hostili gymnazijní Skřivánci dětský pěvecký sbor ze základní školy ze Slovinska z Cerkije. - Na podzim se družstvo gymnastek probojovalo do finále středoškolského poháru, které se konalo 11. října v Břeclavi. Tam děvčata získala bronzové medaile, které jim zavěsila olympionička Bára Špotáková. V říjnu hostila škola po deset dní studenty z německého gymnázia v Oesede. Němečtí studenti bydleli v rodinách našich studentů, kteří byli podobně hoštěni na jaře v Německu. - Ve čtvrtek 18. listopadu se nový starosta města s místostarostou zúčastnili jednání školské rady, aby vyjádřili podporu škole v souvislosti s optimalizací školství v kraji.

Obchodní akademie stejně jako v letech nedávných má po dvou třídách obchodní akademie a po jedné informační technologie. Dívky z náchodské obchodní akademie byly úspěšné ve středoškolské volejbalové soutěži, po vítězství v kvalifikačním turnaji v Trutnově obsadily v republikovém finále ve Žďáru nad Sázavou 5. místo. Družstvo florbalistek vyhrálo na jaře krajské středoškolské finále. - Koncem března se Obchodní akademie „zviditelnila" v tisku i televizi. Pedagog Lepš dal facku studentovi, který místo sledování výkladu hrál pod lavicí piškvorky. Pedagog dostal výpověď, i když se za něj postavila značná část současných i bývalých studentů. Ze studenta se stal (problematický) hrdina a ředitel školy v důsledku podpořil hraní piškvorek místo sledování výuky. - Odborná příprava studentů školy je na dobré úrovni, což dokazují soutěže fiktivních firem. Dvě studentské fiktivní firmy (Graviti a Scroom) byly úspěšné na 16. mezinárodním veletrhu „Nikdy to nevzdávej!" v Praze, jehož se zúčastnilo 146 fiktivních firem ze 14 zemí. - Koncem školního roku se 45 žáků 3. ročníků úspěšně podrobilo státní zkoušce ze psaní na PC, jejímž garantem je Státní těsnopisný ústav. - Na podzim se šest „firem" školy zúčastnilo veletrhu fiktivních firem v Pardubicích, v konkurenci celkem dvaceti firem zvítězila náchodská „Force, s. r. o.".

„Stavebka" (Vyšší odborná škola stavební a Střední průmyslová škola stavební arch. Jana Letzla) začala v květnu budovat v budově bývalého učiliště moderní vzdělávací centrum pro odborníky ve stavebnictví. Stát bude asi 30 milionů, z nichž část financuje Evropská unie. Bude zde velká přednášková síň, informační středisko se stálou výstavou vzorků stavebních materiálů, laboratoř materiálového inženýrství a řada učeben (stavební technologie, strojů, stavebního provozu, stavební fyziky, technického zobrazování a stavebních konstrukcí ad.) Škola se už řádku let potýká s nedostatkem zájemců o stavební učební obory.

Academia Mercuri, soukromá střední škola ing. Ptáčkové, pracuje „ve stínu" škol státních. Na 1. máje uspořádala v Ratibořicích Den stromů, při němž zájemce seznamovala s pozoruhodnými dřevinami, které rostou v zámeckém parku i v údolí.

Evangelická akademie - Střední odborná škola sociální připravuje žáky zejména na sociální služby. I letos uspořádala v Bělovsi akci pro děti, tentokrát Putování s písničkou za českým rekordem. Zúčastnilo se jí 539 dětí. Postupně se učily písničku, na konci trasy ji měly umět celou. Pokus o rekord spočíval v otiskování dětských prstíků smočených do barev na papír s předkreslenou mandalou.

Základní školy

organizovaly koncem ledna nebo v prvních únorových dnech Dny otevřených dveří pro předškoláky a jejich rodiče a děti z mateřských škol. Každá ze škol se snažila získat co nejvíce prvňáčků. (Výsledky zápisu viz výše.)

ZŠ TGM - řed. Mgr. Roman Odvářka, 426 žáků v 19 třídách, ve 4 odděleních školní družiny a školním klubu sto žáků. Žáci druhých tříd se v rámci prvouky seznámili s objekty na náměstí (včetně pranýře) a prohlédli si i budovu radnice. Na přelomu února a března zorganizovala škola pro žáky I. stupně ozdravný pobyt s lyžařským výcvikem v Krkonoších. Dne 24. března připravila paní učitelka Klára Bydžovská s dětmi pořad „Vítání jara", určený pro žáky školy i rodiče. V rámci Dne Země se žáci školy zaměřili na třídění a likvidaci odpadu a čištění odpadních vod. V červnu škola získala od Ligy lidských práv titul Férová škola mj. za podporu žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. - Ředitel Vodrážka požádal o grant Peníze školám (bez finanční účasti zřizovatele) na individualizaci a inovaci výuky a další vzdělávání pedagogů (1,8 mil. k čerpání ve dvou letech). Rada města v září uvolnila z fondu rezerv téměř 400 tisíc na úhradu nákladů na malování, opravy podlahových krytin, výměnu poškozených lavic, tabulí, slunečních clon ad. Na odpoledne 4. listopadu pozvali do školy předškoláky, 24. listopadu byl opět Den otevřených dveří.

ZŠ Komenského - řed. Mgr. Ladislav Domáň, 787 žáků v 31 třídách, 4 oddělení školní družiny se 120 žáky. Škola se zúčastnila republikového finále školních družstev v plavání, družstvo školy vybojovalo třetí místa ve štafetách 6x50m volný způsob i 4x25m polohově, druhé místo získala Aneta Nyčová (prsa) a Barbora Čejchanová (volný způsob). V únoru škola uspořádala pro žáky I. stupně recitační soutěž. Pro žáky II. stupně byla uspořádána začátkem kalendářního roku soutěž v piškvorkách. Na naučnou tabuli vřesoviště dostala škola od města téměř deset tisíc korun, dalších asi 10 tisíc na doplnění voliér pro dočasný pobyt raněných zvířat. V září uspořádala pro žáky 6. A a 6. D pětidenní seznamovací kurz v Janovičkách. Žáci 8. tříd navštívili několik výrobních podniků (Rubenu, družstvo Sněžka, firmu Hašpl ve Velkém Poříčí a hronovský Wikov), aby poznali práci a život v nich.

ZŠ Plhov - řed. Mgr. Vladimír Honzů, 450 žáků ve 20 třídách, ve 3 odděleních školní družiny a školním klubu 112 žáků. Škola má třídy s rozšířenou výukou tělesné výchovy (4 -5 hodin týdně), organizuje pravidelně podzimní tréninkové soustředění i zimní lyžařské kurzy. Uchazeči o přijetí do sportovních tříd musí prokázat v motorických testech svou obratnost. V letošním dubnu přišlo přes třicet nových žáků - uchazečů o sportovní třídy. Škola uvítala i zahraniční pomoc, asistentka Kim Eirin Rilse z Norska z Osla pomáhala při výuce angličtině, ale i v družině a jinak, část úvazku měla i v Déčku. - Na konci září byla dokončena rekonstrukce školní kuchyně a jídelny včetně instalací. Akce si vyžádala přes 15 milionů. Díky sportovním třídám přibylo ve škole 25 žáků z jiných škol regionu. Začátkem října byli žáci 5. sportovní třídy na týdenním soustředění v Deštném. Tam i zpět jeli na kolech, protože náplní kurzu byla i cyklistika. Škola také uspořádala akci na pomoc ZŠ ve Višňové, která utrpěla letními povodněmi. Sebrali přes 10 tun starého papíru, získanou částku zvýšili finanční sbírkou, takže škole poslali téměř 15 tisíc korun. - Byly provedeny stavební úpravy (zateplení) a na střechu školy umístěny fotovoltaické panely.

Na hřišti plhovské školy se v sobotu 22. května uskutečnilo okresní kolo hasičské hry družstev mladých hasičů Plamen. V kategorii starších zvítězili bělovesští, v kategorii mladších z Červeného Kostelce.

ZŠ Staré Město - řed. Mgr. Dagmar Švorcová, 132 žáků v sedmi kmenových třídách, dvě oddělení školní družiny navštěvuje 50 dětí. O prázdninách se prováděla drobná údržba, byly vymalovány jídelna, kuchyně, sociální zařízení a jedna učebna.

ZŠ Babí - řed. Mgr. Zuzana Hoffmannová, 47 žáků ve třech třídách, dvě oddělení družiny, řada kroužků. Škola uspořádala už tradiční masopustní průvod obcí, v únoru ples rodičovský a v březnu dětský karneval. Organizuje i školu v přírodě, sběrové akce aj. Koncem května uspořádala škola na Pavlišově pro děti cyklistické závody.

ZŠ Běloves - řed. Mgr. Libor Zelený, 77 žáků v pěti třídách, dvě oddělení družiny s 50 dětmi. V rámci Dne Země se žáci seznámili s chovem včel. Bylo schváleno vypracování projektové dokumentace na výměnu oken a zateplení budovy školy.

MŠ a ZŠ Josefa Zemana - řed. Ing. Ivo Feistauer. Škola (dříve označovaná jako zvláštní) funguje jako speciální a praktická. Žáci speciální školy se zúčastnili úspěšně 10. ročníku Krakonošova trojboje v Semilech a účastní se i dalších akcí, pořádají výstavy svých výrobků. Škola dostala od města dotaci na estetickou zahradu 7800 Kč.

Základní umělecká škola - řed. Mgr. Zbyněk Mokrejš; má obory hudební, výtvarný a taneční (celkem 630 žáků), od 1. září také literárně-dramatický obor. V soutěži dětských pěveckých sborů získaly v březnu v Hradci Králové školní Rarášek i sbor Canto v krajské soutěži zlaté pásmo. V dubnu v komorní hře získalo trio vedené panem učitelem Jankem ve své kategorii 1. místo a postoupilo do celostátního kola, stejně úspěšné bylo i kvarteto s barokním repertoárem. V květnu na národní soutěži v Jindřichově Hradci získalo komorní trio i kvarteto první místa. Pěvecký sbor ZUŠ Canto vedený ředitelem Mokrejšem získal na celostátní soutěži Svátek písní v Olomouci 3. června Zlatý vavřín. - Koncem dubna a začátkem května uspořádala ZUŠ čtyři koncerty Děti hrají dětem pro mateřské školy, předškoláky a jejich rodiče. Ve dnech 24. a 25. května se konaly na ZUŠ talentové zkoušky pro nové zájemce o výuku v příštím školním roce. - Akordeonový orchestr ZUŠ vedený Jaroslavem Kubečkem se na konci října na Evropském soutěžním festivalu akordeonových orchestrů v Praze zařadil do stříbrného pásma. Ve středu 15. prosince uspořádala škola v Beránku svůj vánoční pořad Od Martina k masopustu.

Po celý rok probíhaly intenzivní práce na přestavbě a přístavbě budovy bývalé záložny, později vojenské správy pro potřeby ZUŠ. Vyučovat by se zde mělo začít v září 2011.

Mateřské školy

Zápis do mateřských škol byl letos od 26. dubna do 7. května v pracovní dny vždy od 12 do 13 hodin. Celková kapacita přes šest set míst v sedmi náchodských MŠ je zatím dostačující, když byla některým z nich schválena radou města výjimka z počtu dětí. Poplatek za předškolní vzdělávání v MŠ byl stanoven na 350 Kč měsíčně. - U budov MŠ Havlíčkova, Alšova a Myslbekova má být zjištěna jejich energetická náročnost, podle výsledků pak bude uvažováno o případném zateplení.

Alšova - ředitelka Vladislava Domáňová; má 60 dětí ve třech odděleních. Bylo provedeno zateplení obvodového pláště a výměna oken.

Březinova - řed. Iveta Lukešová z funkce odešla, od 1. 8. byla jmenována po výběrovém řízení ředitelkou Lenka Šimková. Školka má 50 dětí ve dvou odděleních.

Havlíčkova (Plhov); - řed. Michaela Trejtnarová; pětitřídní pavilonová škola má 106 dětí ve čtyřech odděleních, pátá učebna byla uzavřena pro opravy. Školní pěvecký soubor Plhováček se na konci května úspěšně zúčastnil setkání dětských sborů Hronovský Skřivánek v Jiráskově divadle. Představil se pásmem Jen se děti rozhlédněte, ukliďte si na tom světě.

Komenského - řed. Bc. Alena Dušánková; ve dvou propojených budovách má 113 dětí ve 4 třídách heterogenních a 1 speciální logopedické. V létě byly vyměněny podlahové krytiny, opraveny dveře a některý nábytek (od města dotace asi 70 tisíc).

Myslbekova - řed. Šárka Rojšlová, 99 dětí ve třech odděleních a jedna třída na odloučeném pracovišti U Kočovny. Tam byly opraveny šatny (asi za 45 tisíc). Bylo schváleno vypracování projektové dokumentace na výměnu oken a zateplení budovy školy.

Vančurova - řed. Lenka Jiráková; má 70 dětí ve třech odděleních. Na ekologické poznávací výlety dostala škola od města dotaci 10 000 Kč.

Vítkova (Běloves) - řed. Blanka Posnarová; má 90 dětí ve třech odděleních a jednu třídu U Písníku (dolní Babí). V červnu oslavili Na Vyhlídce 50 let existence běloveské školky. Byly provedeny drobné opravy (žaluzie, malování kuchyní ad.) ve výši asi 16 000 Kč.

Práce s dětmi a mládeží

Déčko pokračuje v pravidelné činnosti (kroužcích, dílnách atd.). I letos tu pracuje mateřské centrum Mácíček a klub mládeže Hnízdo. V neděli 14. ledna uspořádalo dětský karneval, o posledním lednovém víkendu taneční víkendový workshop. O prázdninách od 8. do 12. února zorganizovalo příměstský tábor - program s názvem Prázdniny s medvědy pro děti denně od 8 do 16 hodin. Pro odvážnější zájemce uspořádalo zimní pobyt ve Vižňově Zimní prázdniny s Ruprechtem. V pátek 19. února byl dětský karneválek, v sobotu pak tradiční Klondike a večer ve Vatikánu Country bál. Letos se zlatokopeckých a zálesáckých soutěží zúčastnilo asi 60 lidí, většinou rodin s dětmi, kterým se věnovalo asi 15 organizátorů. - V březnu zorganizovali mj. dílnu velikonočních dekorací, turnaj v Sudoku nebo v piškvorkách. V neděli 21. března zorganizovalo Déčko vítání jara - vynášení smrtky, průvod šel od Déčka přes náměstí Kamenicí k lávce u Benziny, kde byla smrtka vhozena do Metuje. Seminář pro vedoucí a instruktory dětských táborů se konal 26.-28. března ve Vižňově, tam byl pak o velikonočním prázdnu také tábor pro děti, současně v Déčku i tábor příměstský s řadou soutěží a akcí, jako Velikonoční prázdniny se Zajdou. Na odpoledne 30. dubna připravili v zahradě Déčka akci Čarodějničko, nezlob se! V květnu uspořádali v hale Déčka výstavu astronomických snímků a od 11. 5. výtvarnou výstavu Z pohádky do pohádky. Konala se tu opět krajská Bambiriáda - prezentace středisek volného času a dětských oddílů (20. a 21. 5.) s bohatým programem pro školy, družiny, oddíly i veřejnost. - I letos organizovalo Déčko 21. června na Karlově náměstí Den hudby, ne němž vystupovaly děti z náchodských mateřských škol.

O prázdninách uspořádalo Déčko několik táborů, pro rodiče s dětmi na Pastvinách, dva tábory ve Vižňově, cykloturistický tábor v Klášterci nad Orlicí, pro budoucí vedoucí táborů „lesní školu". Organizovalo i Vavřineckou pouť ve dnech 6.-8. srpna na Masarykově náměstí.

Na novou pracovní sezonu připravilo Déčko opět řadu kroužků a klubových aktivit, nově vodácký a cyklistický kroužek, pokračuje činnost mateřského centra Macíček pro matky s dětmi, klub pro mládež Hnízdo, jazyková výuka, škola moderního tance ad. V září spoluorganizovala akce při Kuronských slavnostech, 21.-24. 9. bazar dětského oblečení a sportovních potřeb, o posledním víkendu vodácký výlet po polské řece Bobr, v říjnu mj. vodnický víkend pro děti, o podzimních prázdninách mini-halloween, 31. října pak „velký" Halloween - večerní putování zahradou Déčka. Na pátek 5. listopadu připravilo Déčko už 5. ročník Běhu do zámeckých schodů (pro žáky základních a středních škol) o pohár starosty města. Na sv. Martina (11. listopadu) pořádala tradiční martinské slavnosti. Na sobotu 4. prosince připravilo Déčko pro děti mikulášskou diskotéku, v neděli 5. prosince pro děti od 3 do 10 let mikulášskou besídku a 25. prosince před radnicí už tradiční Živý betlém.

I letos pokračuje ve své činnosti klub Hopsáček na sídlišti u nemocnice. Organizuje kroužky a další zájmovou činnost pro děti, ale i dopolední akce pro maminky s těmi nejmenšími. Na konci března uspořádali v klubu Pranýř na náměstí velikonoční výstavu drobných výrobků. Na duben připravili „nocování v Hopsáčku" (9.) a 26. na dopravním hřišti v Bělovsi „čarodějnice". V taneční soutěži ve Dvoře Králové byly 11. dubna úspěšné „břišní tanečnice" z Hopsáčku. Na prázdniny připravili několik příměstských táborů a pobytový tábor v Teplicích nad Metují. Od září pak nabídli pro děti i pro dospělé podobné programy a kroužky jako v jarní sezoně - břišní tance, „šikovné ručičky"; aerobik aj., ve středu a v pátek odpolední posezeníčka. V listopadu organizovali vánoční dílnu, výrobu adventních věnců aj., vánoční výstavu a mikulášskou besídku už 25. listopadu! V úterý 7. prosince se i na tomto sídlišti rozsvítil vánoční strom.

Jako v letech minulých pracuje skautské středisko Junáka. Pro práci s dětmi využívá kluboven na Hamrech, pod bývalým přírodním divadlem, u řeky na Skalce, katoličtí skauti pak v budově děkanství. V sedmi oddílech pracuje asi 150 dětí (do 15 let) a s nimi téměř stovka dospělých. O prázdninách pořádaly jednotlivé oddíly své tábory, na podzim začala opět jejich normální činnost. V sobotu 18. prosince přivezli skauti do Náchoda Betlémské světlo. Zájemci si je mohli převzít už na nádraží, navečer pak na náměstí u vánočního stromu a na Štědrý den v kostele sv. Vavřince.

Na pomoc dětem z rodin ohrožených sociálním vyloučením (doučování, počítačová gramotnost ad.) se zaměřuje občanské sdružení Dokořán.

Řada akcí pro děti se koná i na dopravním hřišti v Bělovsi. V rámci Dne země vysadili příznivci TOP 09 v dubnu šest středně vzrostlých javorů. Byly tu i akce při otevření turistické sezony na Náchodsku 24. dubna. Městská policie se Českou policií tam v sobotu 22. května uspořádala už po desáté Den s policií, v němž předvedla techniku, svou práci i práci služebních psů. Podívat se a soutěžit přišlo na 400 dětí, celkem kolem tisíce návštěvníků. - V sobotu 9. října byl tam další dětský den, dokonce i s vrtulníky, na nichž se někteří zájemci mohli vznést a podívat se na hřiště shora.

Na hřišti plhovské školy se v sobotu 22. května uskutečnilo okresní kolo hasičské hry družstev mladých hasičů Plamen. V kategorii starších zvítězili bělovesští, v kategorii mladších z Červeného Kostelce.

Mimoškolní vzdělávání

Pedagogicko-psychologická poradna seznamovala od ledna do března asi 40 pedagogů s „Feuersteinovou metodou instrumentálního obohacování", jejíž podstatou je rozvoj dovedností a schopností dítěte, rozvoj myšlení, slovní zásoby, vyjadřování. Má dítěti pomoci orientovat se ve školních dovednostech i běžných životních situacích.

Pravidelné přednášky i dílny zajišťuje i nadále Školské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Královéhradeckého kraje jak na svém pracovišti na Hamrech, tak i ve školách a dalších zařízeních. Od září přesídlilo do budovy ZŠ TGM. V září organizovalo mj. setkání vedoucích učitelek MŠ, školení o bezpečnosti práce i požární ochraně, od října jednotlivé přednášky i cykly, pokračuje v jazykových kurzech a dalších aktivitách.


Zdravotnictví

se potýká už řadu let s finančními problémy a čeká už dvacet let na ucelenou reformu. V tomto roce se zdálo, že se bude situace řešit, že se tedy uklidní, opak byl však pravdou, na konci roku zorganizovali lékařští odboráři kvůli malým platům akci na odchod nemocničních lékařů buď do zahraničí, nebo do soukromé praxe.

Nový rok začal v náchodské nemocnici s novým ředitelem nemocnice MUDr. Vávrou. Začíná se uvažovat o komplexní rekonstrukci nemocnice, spojení horní a dolní části do jednoho celku. Náklady by činily asi dvě miliardy, možná i více. Podobný plán tu už kdysi byl, obávám se, že i tentokrát zůstane nadlouho jen při plánu. Začátkem února byli s projektem seznámeni primáři jednotlivých oddělení. Realizace by měla být rozdělena do sedmi etap a proběhnout v deseti letech. Letošní „nultou" etapou by měla být demolice provizorních a nevyužitých objektů včetně budovy ředitelství. Pro ně by nová budova měla být postavena v poslední etapě v místě Bartoňova sirotčince.

Hejtman Franc přivítal první narozené dítě v okrese (maminku květinou a poukázkou na výbavičku v hodnotě 5000 Kč). Byla jí Melisa Janičová, Romka z Josefova. Narodila se 1. ledna v 18 hodin, o osm minut později se narodila Adélka Suchánková. Prvním náchodským občánkem byl Kryštof Maněna, narozený 7. ledna. V pondělí 11. ledna přinesli starosta s místostarostkou mamince květinu a novorozenci řetízek s přívěskem kozoroha. - Kontrola hygieniků koncem ledna zjistila, že ve dvou ze šesti operačních sálů množství narkotizačních plynů překračuje stanovenou normu. - Dne 25. ledna navštívil nemocnici a jejího ředitele předseda KDU-ČSL Cyril Svobody s krajským zastupitelem MUDr. Veselým. - Na začátku června rozhodla rada kraje, že přestane proplácet poplatky ve svých zařízeních. Na jejich úhradu vyplatil kraj přes šedesát milionů. Evropská unie totiž vydala stanovisko, že způsob proplácení byl diskriminující, a navrhla buď proplácet plošně, tedy všem všude, nebo proplácení zrušit. Vedení kraje je tedy zrušilo.

Ve středu 17. února se uskutečnila na transfuzní službě „valentinská" akce Kdo miluje, daruje krev, jejímž cílem bylo mj. i získat další dárce do registru. - V lednu darovalo krev na transfuzním oddělení 477 dárců, z náchodských Jiří Dörner už po 70., Naďa Gulánová 60 odběrů, Jitka Joštová 50. V červnu opět ocenil Český červený kříž ve spolupráci s městským úřadem dobrovolné dárce krve. Bronzovou medaili převzalo 12 náchodských občanů, stříbrnou 14, zlatou 7 (Ing. Vlasta Ficková, Helena Honzerová, Petr Falta, Tomáš Felkl, Ing. Michal Jakl, Martin Šrůt a Kamil Zoubek), deseti byl udělen Zlatý kříž 3. třídy (Hana Benešová, Dana Horáková, Josef Eremiáš, Jaromír Hančík, Petr Kocián, Milan Mikulica, Jaroslav Přibyl, MVDr. Josef Řehák, Petr Tóth a Antonín Vrátil). V srpnu dovršil (z Náchoda) 90 odběrů Jaromír Hančík, 60 odběrů Daniel Pfeifer a Jana Ulmanová. Na 12. listopad byl vyhlášen další Den pro prvodárce. Dne 16. prosince byli oceněni další z náchodských zasloužilých dárců, 12 z nich dostalo bronzové medaile, 15 stříbrné a 6 zlaté (Hana Čápová, Petr Dušek, Pavel Kábrt, Lukáš Seidel, Jiří Špetla a Zdeněk Zákravský).

Ve snaze zlepšit kvalitu péče o pacienta se rozhodlo vedení nemocnice realizovat projekt „Zdravá nemocnice", který spolufinancuje Evropská unie. Přeškolena má být od letošního února do ledna 2012 asi polovina zaměstnanců, celkem přes pět set osob, nejen sestry, ale i lékaři nebo sanitáři. Celkové náklady projektu se blíží pěti milionům, vesměs pokrytých dotacemi. - Ve středu 9. června byl v budově nemocnice cvičný poplach, simulovaný požár ve spolupráci s hasiči zvládli zdravotníci i další složky záchranného systému. Evakuovali osm pacientů. - Od února nepřijímala pacienty lůžková část infekčního oddělení, to bylo dnem 30. června zcela zrušeno. Po stavebních úpravách tam bude akutní lůžková rehabilitace pro pacienty z neurochirurgie, chirurgie a ortopedie. Od 9. do 12. července byla provedena náročná oprava elektrických silových kabelů, v důsledku toho byla přerušena dodávka proudu do dvou pavilonů dolní nemocnice, byly uzavřeny operační sály i lůžkové části chirurgie a ortopedie. Akutní operace byly v těch dnech prováděny v Trutnově nebo v Rychnově. - V celorepublikové soutěži „Sestřička roku" postoupila do finále Zuzana Nermuťová ze zdejší urologie. Zvítězila v anketě, v níž volili svou favoritku čtenáři. - Koncem října jsme se dočetli, že organizátor charitativních akcí David Novotný spolu s českou Miss 2010 Jitkou Válkovou předali dětskému oddělení náchodské nemocnice specielní dětskou postýlku pro kojence a další dárky. - V listopadu se konal v městském divadle 5. ročník Náchodských mezioborových dnů, třídenní konference pro lékaře i nelékařské zdravotnické pracovníky. Koncem listopadu byl po delších dohadech zbourán už léta nevyužívaný objekt někdejšího Bartoňova sirotčince. V úterý 14. prosince oslavila náchodská porodnice narození tisícího miminka roku; stala se jím Kristýnka Dusílková z Dobrušky. Tisk také v prosinci zveřejnil přehled pohledávek některých nemocnic. V Oblastní nemocnici Náchod dluží 1024 dlužníků celkově částku 418 969 Kč. Dále jsme se dočetli, že asi 60 lékařů z naší nemocnice dalo k 31. prosinci výpověď. Chtějí k 1. březnu 2011 odejít v rámci odboráři organizované značně nezodpovědné akce Děkujeme, odcházíme.

Kulturní život ve městě

zůstává stále relativně bohatý, odehrává se převážně v Beránku, kde je i malé „kulturní centrum", které nahradilo někdejší Náchodské kulturní středisko. Trvá muzeum i galerie, kino zůstalo jen jedno, ale pracuje kvalitně. Kulturní soubory se osamostatnily, většinou opět jako spolky. Hrají divadelní ochotníci, hraje Komorní orchestr Slávy Vorlové, zpívá pěvecký sbor Hron, Komorní hudba organizuje koncerty vážné hudby, žije i nadále festival Camerata nova Náchod, vznikla a trvá Náchodská Prima sezona, pracuje řádka hudebních a dalších skupin.

Hudba, koncerty

V úterý 19. ledna byl v rámci koncertního abonentního cyklu koncert houslového virtuosa Bohuslava Matouška za klavírního doprovodu Petra Adamce. V programu byly mj. skladby Bohuslava Martinů. - Na dalším koncertu 3. února přilákal hodně posluchačů jedenáctiletý, výjimečně talentovaný klavírista Matyáš Novák z Hradce Králové, doprovázený hradeckou Filharmonií s dirigentem A. S. Weiserem. Upoutal přednesem Mozartova klavírního koncertu D dur. - Poslední večer v březnu tu koncertoval klarinetista Irvin Venyš za klavírního doprovodu Ivo Kahánka. - V úterý 13. dubna Martin Vojtíšek ve svém klavírním recitálu oslavil 200. výročí narození Fryderyka Chopina. Dubnový koncertní program výrazně doplnily koncerty v Husově sboru. V neděli 18. dubna v podvečer tu zpívalo Pěvecké sdružení moravských učitelů řízené Lubomírem Mátlem, ve vynikající interpretaci přednesli zejména českou vokální hudbu, sbory Foerstrovy, Janáčkovy a Boh. Martinů. Svým zpěvem obohatili i ranní bohoslužby. V sobotu 24. v podvečer tam oslavili koncertem 25 let trvání současní i dřívější zpěváci gymnazijního „Sborečku". Posluchačům, kteří zcela zaplnili Husův sbor, pod vedením zakladatele Ing. Vlastimila Čejpa zapívalo na sto dívek a na padesát mladých mužů vskutku kvalitně tradiční repertoár „Sborečku". Od úvodního Gaudeamus igitur po závěrečnou Proč bychom se netěšili byly skladby nadšeně aplaudovány. - V neděli 9. května zpíval v Husově sboru komorní pěvecký sbor z Kolína. - Květnový, závěrečný abonentní koncert byl tentokrát v kostele sv. Vavřince (18/5), na trubku hrál Vladislav Kozderka, na varhany Marie Šestáková. - V červnu pak byl ještě (16.) závěrečný koncert ZUŠ Hudební procházka staletími a akademie žáků základních škol (23. Plhov a 24. a 29. ZŠ Komenského). Gymnazijní „sboreček" měl 29. června koncert v galerii.

V pondělí 24. května byl v městském divadle zahajovací koncert festivalu Camerata nova Náchod. Vystoupil v něm Komorní orchestr Slávy Vorlové se sólisty a pěveckým sborem Krkonošské Collegium musicum z Trutnova. V pondělí 31. května hrál smyčcový orchestr náchodské ZUŠ řízený Lukášem Jankem v kostele sv. Michala, v Husově sboru koncertoval 2. června dětský pěvecký sbor ze Slovinska spolu se „Skřivánky" ze zdejšího gymnázia. Závěrečný koncert Cameraty byl 3. června v kostele sv. Vavřince, kde hrál Moravský komorní orchestr brněnské konzervatoře. V rámci festivalu byly koncerty i v Červeném Kostelci, Dobrušce a Kladsku.

Ve čtvrtek 14. ledna přijel potěšit hrstku posluchačů písničkář Jan Burian s pořadem Muži jsou křehcí. O dva týdny později tu zpívala zpěvačka Elena Suchánková-Sonenshine doprovázená skupinou Jocose jazz. Ve čtvrtek 4. února přišla na koncert zpěváka Jakuba Smolíka jen hrstka zájemců. V neděli 14. března koncertovala v divadle (neohlášená v programu Beránku) dvojice zpěváků „Eva a Vašek", ve středu 17. Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. Návštěvníky přivítali již v předsálí a pak je provedli historií jazzu ve velmi kvalitní interpretaci. V pátek 26. března zpíval v Beránku v koncertu „na stání" populární zpěvák Dan Bárta se skupinou Illustratosphere. Tento koncert organizoval inzertní měsíčník Náchodský swing. - Ve středu 14. dubna tu zpíval jako obvykle Láďa Kerndl se zdejším Swing sextetem, v úterý 20. vystoupila v Beránku „country královna" Věra Martinová s britským písničkářem Jamie Marshallem a skupinou PRST. - V rámci Prima sezony byl v Beránku „Prima jazzový večer" 5. května. V úterý 11. tu zpívala Milena Soukupová se skupinou Hawaj Melody, ve čtvrtek 13. května vystoupil „český rockový Ježíš" - zpěvák Kamil Střihavka se skupinou Leaders. - V úterý 29. června v klubu Pranýř ve staré radnici vystoupila se svým programem náchodská populární skupina 6 NaChodníku.

Podzimní sezonu vážné hudby zahájil koncert Pocta náchodským hudebníkům v rámci Kuronských slavností v pátek 10. září, bohužel až od 20.30 hod. (Běžně bývají koncerty a další kulturní akce od 19 hodin.) Další koncerty byly pak i v sobotu na zámku. (Podrobněji v kapitolce o slavnostech.) Orlicko-kladský varhanní festival letos žádný koncert v Náchodě nepořádal. V úterý 28. zahrál vskutku virtuozně varhaník Ondřej Mucha v Husově sboru. Abonentní cyklus zahájil 30. září koncert k poctě Jana Kubelíka. Na housle hráli René Kubelík a Miroslav Vilímec za klavírního doprovodu Vladislava Vilímce skladby klasické, včetně dvou skladeb Jana Kubelíka. Ve středu 20. října zpívali zcela zaplněnému sálu hradečtí Boni pueri. V úterý 30. listopadu tu předneslo dechové kvinteto Academia většinou skladby hudebních klasiků. Pak následovaly vánoční koncerty (viz níže).

Novoměstská Stavostrojanka hrála v koncertu Babí léto s dechovkou v neděli 26. září. V úterý 5. října hrál v malém sále soubor Ritornello na dobové nástroje barokní muziku k podzimnímu hodování - To je zlaté posvícení. V pondělí 18. října vystoupila v Beránku skupina Screamers se svou „travesti show", v čajovně Poklop v Déčku hrál a zpíval asi 40 posluchačům v pátek 22. října herec a hudebník Václav Koubek. V pátek 26. listopadu tam vystoupil romský zpěvák a hudebník Mário Bihári a 3. prosince jazzová kapela Annabase. - Skupina Kamelot hrála 2. listopadu v Beránku písně svého kapelníka Romana Horkého z jejich nového CD „19 ztracených písní Wabiho Ryvoly", ve čtvrtek 18. tam zpívala Radůza.

Vánoční koncerty probíhaly po celý prosinec, když už o posledním listopadovém víkendu byly adventní a vánoční pořady v zámku. Večer 6. prosince zpívala zpěvačka Yvetta Blanarovičová na svém koncertě v Beránku i písně vánoční. Ve čtvrtek 9. byl vánoční koncert náchodského hudebního seskupení Jazz Generation. Ve středu 15. byl komponovaný pořad náchodské ZUŠ nazvaný Od Martina k masopustu, v němž byly připomenuty zvyky tohoto zimního období. Ve čtvrtek byl v rámci předplatného Komorní hudby vánoční koncert komorního orchestru Slávy Vorlové se sopranistkou Lucií Mlynářovou-Kordovou a houslistou Josefem Vlachem, v sobotu 18. koncertoval odpoledne i večer už tradičně orchestr Václava Hybše a v neděli odpoledne v kostele sv. Vavřince zpívaly pěvecké sbory Hron a sbor studentů Jiráskova gymnázia. Večer pak byl v divadle komponovaný pořad náchodských církví XXI. svobodný advent. Ve středu 21. prosince nabídl gymnazijní soubor Skřivánek vedený Milanem Poutníkem v galerii krkonošské vánoční koledy v pořadu Bodejť se zbrunčila baba. Hudba zněla i při vánočních bohoslužbách.

Divadlo

Prvním divadelním představením roku bylo 12. ledna dlouho dopředu vyprodané představení České nebe Divadla Járy Cimrmana. Ve středu 20. ledna tu hostovalo Východočeské divadlo z Pardubic s Jitřní paní španělského klasika A. Casony. Divadelní společnost Julie Jurištové přijela v neděli 10. ledna s dramatizací Pejska a kočičky, v neděli 7. února hrálo pro děti Divadlo Matěje Kopeckého Malostranskou zimní pohádku. Představení dramatizace Poláčkových Mužů v ofsajdu (16/2) se pro onemocnění v souboru nekonalo. V úterý 23. února přijela pobavit diváky skupina populárních herců (Petr Nárožný, Ladislav Mrkvička, Jan Čenský a Libuše Švormová) hrou Nella Simona Vstupte! - V pátek 5. března zopakovala Náchodská divadelní scéna Šotolovu hru Možná je na střeše kůň. S tímto představením se naši ochotníci zúčastnili 13. přehlídky amatérského divadla v Červeném Kostelci. Přehlídka se konala od 4. do 7. března, hrálo 13 souborů, náchodští hráli úspěšně v neděli dopoledne, odborná porota je doporučila na národní přehlídku Divadelní Děčín. Mimo to dostal soubor čestné uznání za scénografii, Ludmila Šmídová cenu za režii a ztvárnění postavy Andy, Renata Klicperová za postavu Fandy a Jiří Borůvka za postavu Johana. K postupu do Děčína porota nominovala také „Geislerovy Hofkomedianty" (režiséra Haška) s hrou Fitzli Putzli. - Pro předplatitele hrálo Divadlo na Fidlovačce 23. března hru Q. Boltona a W. s. Maughama Julie, ty jsi kouzelná! V neděli 28. odpoledne se hrála pro děti činoherní pohádka O Popelce. - V úterý 27. dubna zahrálo Divadlo Pod Palmovkou hru Roberta Bolta Ať žije královna! Švandovo divadlo hrálo 20. května klasickou Lermontovovu Maškarádu a sezonu uzavřela v neděli 20. června divadelní společnost Jana Hrušínského Gogolovou Ženitbou.

Loutková scéna Dětem pro radost hrála v lednu pohádku Jak čarodějnice přišla o své čerty, v únoru hráli pohádku Půlnoční zásnuby, tu pak vystřídal Kašpárek v pekle, ve druhé půli března pohádka O Červené Karkulce, jíž 3. dubna loutkářská sezona skončila. Podzimní sezona začala na začátku října pohádkou Vodníčku, vrať se a pak Červenou Karkulkou. V listopadu zopakovali „Vodníčka", následovala Kouzelná krabička a o poslední sobotě v listopadu a první v prosinci Čert a Káča. Kouzelnou krabičku pak opakovali ještě 11. a 18. prosince.

Podzimní divadelní sezonu zahájila v neděli 12. září agentura Harlekýn hrou Erika Assouse Příbuzné si nevybíráme, 20. září sehráli mladoboleslavští odložené představení dramatizace Poláčkových Mužů v ofsajdu. Divadlo Bez zábradlí zahrálo 12. října hru Alana Ayckbourna Kdes to byl(a) v noci a 26. října společnost J. Jurištové Longenova Dezertéra z Volšan. Klasickou Goldoniho komedii Lhář zahráli členové Divadla v Dlouhé 1. listopadu. Dětem přivezla divadelní agentura v neděli 7. listopadu odpoledne pohádku Jak se krotí princezna, večer pak byl herecký koncert Simony Stašové a Petra Nárožného v komedii Neila Simona Poslední ze žhavých milenců. Pardubické divadlo hrálo 2. prosince muzikál Chicago. V neděli 12. prosince přijelo pražské divadlo Minaret s pohádkou Putování do Betléma.

Přednášky, literární večery

V úvodním večeru roku promluvil ve středu 13. ledna Aleš Fetters k 120. výročí narození Karla Čapka v pořadu S rodným krajem v srdci o vlivu dětství a rodného kraje na jeho dílo. Klavírními improvizacemi večer obohatil Oldřich Zelený. - V únoru zajistilo Jiráskovo gymnázium spolu s čajovnou Poklop (v Déčku) promítání přírodovědných autorských fotografií s přednáškami. S motýly a vážkami seznámil 5. února Jan Ježek, s netopýry 19/2 Jaroslav Barva a 26/2 s pavouky - „krasavci s chlupatýma nohama" R. Macek. - Ve čtvrtek 11. února byl ve velkém sále hojně navštívený literárně hudební večer nazvaný Merci, Edith!, v němž zpívali písně a šansony Eva Kriz-Lifková a Rudolf Pellar za klavírního doprovodu Milana Dvořáka. - V březnovém večeru seznámil (3/3) posluchače Ing. Jan Neumann s osudy broumovských vystěhovalců z konce 19. století do Jižní Ameriky v pořadu Do Broumova na druhý konec světa. V úterý 9. března v přednáškovém sále mluvil bylinkář Pavel Váňa. V dubnovém literárně hudebním večeru (7/4) se představila a přednesla své verše básnířka Lenka Jiránková ve večeru nazvaném Pohlazení ze tmy. O cestách po Ruské federaci vyprávěl a promítal Jan Tomšíček v pořadu Do Vladivostoku na zmrzlinu na kole 22. dubna v přednáškovém sále. - V květnovém literárně hudebním večeru (12.) představila Lydia Baštecká historickou listinu - privilegium pekařského cechu a besedovala s hosty z vídeňského školského spolku Komenský, sezonu uzavřela ve středu 9. června Herecká zpověď Luby Skořepové. Úspěšný večer ve velkém sále byl doplněn prezentací její nové knížky Tajnosti herecké a historky rozverné, kterou si tam zájemci mohli koupit a od autorky nechat podepsat. Autogramiáda trvala do pozdního večera.

Pravidelné programové čtvrtky pro seniory pořádá Svaz důchodců v Harmonii 2. Ve většině jde o cestopisné přednášky s promítáním, ale i s náměty zdravotními. Pořádají pravidelně i zájezdy. Podobnou činnost vyvíjí pro své členy i Sdružení zdravotně postižených.

Podzimní sezonu literárně hudebních večerů zahájil pořad Romantické poutě a literární výlety. Lydia Baštecká a Aleš Fetters v něm přiblížili výlety známých i méně známých literátů první poloviny 19. století. Ve čtvrtek 14. října přednášel Ing. Jaroslav Groha o Dubai a Spojených arabských emirátech. Večerem nazvaným Dopisy z Japonska 21. října vyvrcholil Den Jana Letzla. Ve velkém sále posluchači slyšeli pasáže z knihy o Janu Letzlovi v podání herce Vladimíra Čecha, s unikátním hudebním programem, který byl v létě proveden v Atomovém dómu v Hirošimě, seznámil Stanislav Bohadlo, editor Letzlovy korespondence. Hlavním hostem večera byla režisérka a publicistka Olga Strusková. - V salonku hotelu Hron besedovala 30. října „indiánská babička" z kmene Kainai (z Kanady) Barbara Scout, jedna z vedoucích žen při Tanci slunce. (Její anglický projev byl překládán do češtiny.) - Ondřej Valášek přednášel a promítal 4. listopadu o Jihoafrické republice; Austrálií křížem krážem „provedl" zájemce ve své přednášce s diaprojekcí Leoš Šimánek 1. prosince. Listopadový literárně hudební večer (23.) nazvaný Loutkářem (nejen) za mřížemi gestapa byl věnován osobnosti náchodského pedagoga, loutkáře i kronikáře Aloise Tašnera. Večer ve středu 8. prosince nazvala Mgr. Baštecká V hospodě U Celbů i jinde a seznámila v něm s připravovanou knihou o náchodských hospodách, po pásmu veršů a próz byla přednesena část Celbovy vánoční mše se slovy Libora Volného. Hudební skladatel Jaroslav Celba s chotí byli hosty večera. - Před tím odpoledne byl v přednáškovém sále komponovaný pořad na téma holocaust, antisemitismus a rasismus. Přednášel Thomas Graumann, jeden ze 669 zachráněných českých židovských dětí. Válku přežil ve Skotsku, zatímco všichni příbuzní, kteří zůstali „doma", zahynuli v koncentračních táborech. Byl také promítnut film Vůle žít. - V restauraci Arielka přednášeli 15. prosince Michaela a Josef Kasnarovi na téma Nemoc jako symbol - uzdravte si mysl a uzdraví se i vaše tělo.

Výstavy

V Galerii výtvarného umění pokračoval do 10. ledna Náchodský výtvarný podzim, 22. ledna byl vystřídán výstavou soutěžních prací z loňské soutěže Naše galerie Odstíny mých krajin. Od konce února do začátku dubna tu vystavovali své práce na výstavě Představují se... pedagogové katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty ostravské univerzity. Na začátku března byla na ochoze otevřena výstava kreseb, grafiky a fotografií Jana Kováříka Uzavřená forma, první výstava z cyklu Umělci do 40 let. V pátek 12. března uspořádali v galerii přednášku Člověk v proměnách doby s projekcí děl ztvárňujících člověka v antickém a raně křesťanském období. Od půli dubna do půli června byla výstava prací výtvarnice Olgy Holé-Charvátové (1938-2007). Na vernisáži její výstavy v pátek 16/4 zazpíval pěvecký sbor Hron. V rámci Mezinárodního dne muzeí a galerií připravila galerie na pátek 21. května volný vstup, několik akcí pro děti i dospělé a večerní koncert smyčcového orchestru ZUŠ Náchod. Ve čtvrtek 24. června byla otevřena v přízemí výstava obrazů Františka Matouška, na ochoze výběr z díla Věry Frömlové-Zezulákové, obě do konce prázdnin, 30. června v kabinetu kresby a fotografie obrazy Martina Salajky, ty byly v srpnu vystřídány cyklem obrazů Václava Girsy Pes z Prahy. V úterý 29. června zazpíval v galerii už tradičně „Sboreček" Jiráskova gymnázia.

Od 10. září do konce října byla retrospektivní výstava prací polického rodáka Jindřicha Růžičky Za horizont paměti. Na pátek 17. září byly připraveny programy pro školy v rámci Dnů evropského kulturního dědictví. Pak vyhlásila galerie další výtvarnou soutěž pro občany Náchodska Tady a teď. Ta bude vyhodnocena na začátku příštího roku. - V listopadu byla vzhledem ke stavebním úpravám galerie zavřena. Již 27. Náchodský výtvarný podzim, tradiční přehlídka prací tvůrců z našeho regionu, byl letos otevřen až 10. prosince (do 16. ledna příštího roku). Zúčastnilo se jej 65 tvůrců se 173 pracemi, při vernisáži zpíval tradičně gymnazijní Sboreček. Ve čtvrtek 16. prosince byla v galerii přednáška Bc. Tokoše Vánoce v obrazech.

Regionální muzeum Náchod má stálou expozici Dějiny Náchoda a Náchodska ve své budově na náměstí, kde je i malá výstavní síň. V režii muzea je i pevnost Dobrošov, v sezoně navštěvovaná opravdu hojně. Do 10. ledna od adventu byla v muzeu výstava fotografií Petra Falty a grafiky Karla Šafáře. Jako první letošní výstavu uspořádalo od půli ledna do 19. února výstavu prací žáků ZUŠ Dialog tvarů, 23. února byla vernisáž výstavy kreseb Milana Jíchy a mandal (magických kruhových obrazů) Vladimíry Jíchové, od 17. března ji vystřídala výstava fotografií Blanky Mrázikové a obrazů Jana Bohuše Premier exhibition. Od 9. dubna vystavoval Petr Čuhanič svou sbírku autogramů i své obrazy. V květnu tu byla výstava fotografií a dokumentů z konce války nazvaná Běloveská tragedie, v červnu ji vystřídala již 7. část fotografického cyklu Náchod včera a dnes. V červenci vystavovala v muzeu své obrazy Hana Kobližková-Šálová, v srpnu byly vystaveny fotografie slavných vil kraje. V září byla v muzeu výstava Fotografie 2010, doplněná souborem kreseb Václava Čejpa s tématikou náchodského zámku, v říjnu pak výstava fotografií Náchodské náměstí v běhu času. Tu vystřídala v listopadu pozoruhodná výstava fotografií Antonína Rabišky Jak mizel starý Náchod, doplněná aktuálními snímky Alžběty Spiškové. Od 10. prosince (do 9. ledna) byly vystaveny betlémy Lubomíra Zemana, Zdeňka Farského a ze sbírek muzea.

Galerie Slavie byla už ve druhé půli loňského roku využívána méně než dříve, letos se organizování výstav v ní ujal náchodský Fotoklub, který tam zahájil 5. března otevřením výstavy fotografií Romana Ungera Za okny fantazie. Při vernisáži hrála a zpívala skupina 6NaChodníku. Výstava byla do půli května. Chtěli tu pak uskutečnit výstavu obrazů Bohumíra Španiela, ale vzhledem k tomu, že jim někdo poškodil exponát z výstavy Ungerovy, od záměru upustili a v pátek 14. května tu otevřeli výstavu fotografií mladé náchodské fotografky Gity Slavíčkové nazvanou Pasió (Vášeň). - Náchodští fotografové Miroslav Kolátor a Petr Šulc vystavovali a byli úspěšní na fotofestivalu v Moravské Třebové. - V říjnu vystavovali ve Slavii své obrazy Štěpán Málek a Lenka Nepovímová. Od 26. listopadu (do konce ledna) vystavovala fotografie Adéla Leinweberová.

V čajovně Poklop v Déčku otevřely 30. října výstavu fotografií a dřevorytů Balet Jana Lamas a Magdaléna Vintrová. - Výstavy pořádané v knihovně viz níže. - Tradiční chovatelská výstava se konala o víkendu 8. a 9. května v areálu U cihelny. Vedle obvyklé výstavy byl tu i „selský dvůr" se zvířaty, psí korzo a ukázky lidových řemesel. Ve dnech 16. a 17. září zorganizoval náchodský mykologický klub ve společenské místnosti na nádraží výstavu hub. Ukázal tam na 130 druhů hub, předseda klubu Svatopluk Goll podal zájemcům i potřebná vysvětlení. Ve dnech 14. a 15. října byla na Hamrech informační výstava pro žáky 9. tříd a jejich rodiče Pro futuro.


Knihovna

má podle výroční zprávy za minulý rok ve fondu knih přes 180 tisíc jednotek, dochází jí 120 titulů periodik, má přes 4 tisíce registrovaných čtenářů, kteří si vypůjčili přes 176 tisíc titulů. Návštěvnost knihovny včetně kulturních akcí byla přes 70 tisíc návštěvníků. Je otevřena šest dní v týdnu. - Vzhledem k ukončení funkčního období došlo v březnu k obměně dozorčí i správní rady: ve správní radě jsou Mgr. Věra Vlčková, Mgr. Jindra Nývltová a Jan Linhart, v dozorčí radě paní Čejchanová, Dagmar Rudolfová a MVDr. Josef Bělobrádek.

V lednu byla v knihovně ve 2. poschodí výstava fotografií Věry Javornické, v únoru fotografií a graphic arts Kateřiny Dvořákové. - Dětské oddělení vyhlásilo vítěze soutěže Barevný svět, o první místo se dělí 5letá Eliška Kratěnová s „druhákem" Richardem Poplem. I nadále tam probíhají výtvarné dílny, „čtení v pohádkovém křesle" a další akce. V pondělí 22. února besedovali v podvečer ve 2. poschodí Věra Vlčková, Václav Sádlo a Jan Čížek o regionálních publikacích v besedě nazvané Osudy malých lidí v proudu velkých dějin. Řeč byla o knížkách Slatina nad Úpou - Procházka historií i současností obce a Můj zápisník od počátku světové války r. 1914 a doba mého zajetí v Rusku a v Sibiři Josefa Jiráska, rodáka z Brzic, jehož život skončil v roce 1917 na Ukrajině. Obě knihy pečlivě připravila Mgr. Věra Vlčková.

V dětském oddělení vystřídala výstavu Co dovedou sestry Kosovy výstava Inspirace uměním a pak v první půli dubna V družině se nenudíme. Ve druhém poschodí byla 5. března otevřena výstava obrazů Lenky Bindrové Barva nahoty. V hale byla výstava dětských kreseb Děti na zahrádce a na konci března velikonoční výstava MŠ a ZŠ Josefa Zemana. V březnu a dubnu uskutečnili v knihovně (v oddělení dětském i pro dospělé) nápad „Truhla starého knihovníka", jímž upozornili na dobré knížky, na něž se „zbytečně dlouho ve skladištích práší". Mnozí čtenáři si knížku odtud rádi „vylovili". V dětském oddělení pokračovaly i „dílničky". V pondělí 15. března uspořádala knihovna „velké večerní čtení", v němž knihovnice četly účastníkům své oblíbené povídky. V letošním březnu - měsíci čtenářů seznámila knihovna v Náchodském deníku (17/3) se svou činností i s nejstaršími čtenářkami. Pro ty nejaktivnější, od nejstarší 92leté až po ty nejmladší uspořádali na začátku měsíce Setkání. - V pátek 26. března se uskutečnila už tradiční Noc s Andersenem, letos zaměřená na pověsti, mj. o prvním tkalci na Náchodsku, o podkově nebo o dobrošovské skále. Letos se zúčastnilo 22 dětí a 4 středoškolačky, staralo se o ně a o program pět knihovnic.

V dubnu vystavovalo ve 2. poschodí kolekci plakátů berlínské grafické studio Bongout. Byla vyhlášena fotosoutěž Zaostřeno na čtenáře a pro děti ilustrátorská soutěž Namalujte Emu. Ve středu 28. dubna byla uzavřena soutěž Dopište pohádku o Alíkovi oceněním vítězů. Do soutěže přišlo 130 prací, nejvíce od žáků I. stupně (95, z toho 73 ze ZŠ Komenského), ale došly i čtyři práce až z Písku. Nejstarší účastnicí byla 85letá paní Petrásková. V pondělí 10. května přednášela a besedovala v knihovně socioložka dr. Jiřina Šiklová, s dětmi 21. května spisovatelka Petra Braunová. V dětském oddělení bylo na dvě stě prvňáčků „pasováno" na čtenáře. Na osmdesát dětí z pěti prvních tříd se zapojilo do projektu Už jsem čtenář - knížka pro prvňáčka. Jako dárek od ministerstva školství dostali všichni knížku Legrační dům od Jiřího Kahouna s ilustracemi Jiřího Fixla. Po celé prázdniny byla v knihovně vystavena tvorba mladého výtvarníka Jana Eipella.

V pondělí 20. září začala v knihovně přednáškou Petra Justa z Trutnova Náchodská univerzita volného času. Přednášky byly dvakrát do měsíce vždy v pondělí odpoledne, školné za semestr bylo stanoveno na 200 Kč. V říjnu přednášely Mgr. Věra Vlčková a Dr. Jiřina Šiklová, v listopadu Mgr. Aleš Fetters a Miloslav Vašina, podzimní semestr ukončila Blanka Nešetřilová přednáškou Zvyky našich předků. Přednáška Tomáše Sedláčka Ekonomie dobra a zla byla odložena na leden.

Dětské oddělení vyhlásilo v září soutěž Poznej pověsti svého kraje. Výstava prací ze soutěže tam byla v prosinci, 8. prosince byly vyhlášeny výsledky soutěže. V dětském oddělení byly každé pondělí dopoledne výtvarné dílničky. V rámci Týdne knihoven byl v pondělí 4. října Den národnostních menšin, v úterý Den s Ivou Procházkovou (besedy se spisovatelkou) a pak i další akce, zejména pro děti. V září byla v knihovně výstava didaktických pomůcek Novadida, v říjnu výstava fotografií z romské minulosti u nás Zaniklý svět, dokumentující život původních českých Romů. V listopadu byla ve 2. poschodí výstava k 200.výročí narození Karla Hynka Máchy Inspirace Máchou. Jádrem výstavy byly ilustrace Máje od mnoha našich předních umělců. V prosinci vystavoval fotografie Přírodou jižní Afriky Petr Bartoň, v hale byla jen několik dní významná výstava fotoklubu Zeď 2010. Dětské oddělení připravilo v prosinci každodenní malé vánoční soutěžení a 13/12 Andělskou vánoční dílničku.

Předvánoční výstavy zahájil ve studovně výstavou keramiky a dalších svých výrobků spolek SANA. Ve druhém prosincovém týdnu byla charitativní výstava Déčka Děti dětem, ve třetím týdnu vystavovala práce svých žáků SŠ propagační tvorby a polygrafie z Velkého Poříčí a po ní byla ještě výstava ZŠ Plhov Zimní čarování.

Společenské dění a zábava

Prvním plesem byl opět „Roztančený Beránek" v sobotu 9. ledna. Vedli jej manželé Štěpovi a byl určen nejen pro absolventy posledních tanečních kurzů. - Reprezentační ples města Náchoda a pivovaru Primátor a.s. byl v Beránku poslední sobotu v únoru (27.). V něm byly už tradičně uděleny ceny Kulturní a sportovní nadace města Náchoda. V oblasti kultury získala cenu za rok 2009 za dlouholetou hereckou a režisérskou práci Ludmila Šmídová, v oblasti sportu za mimořádné sportovní výkony v triatlonu a získání titulu mistryně světa v dublonu Vendula Frintová a mistr světa v silovém trojboji Jiří Havrda. - Velkému zájmu se těšila show finalistů Super Star v pátek 12. března. Čtveřice finalistů pěvecké soutěže Super Star „rozvášnila náchodské publikum,... téměř zaplněný Beránek od začátku ječel, šílel, pískal a tleskal," napsal 16/3 Náchodský deník. V květnu se v divadle uskutečnilo Mistrovství ČR v akrobatickém rokenrolu v kategoriích žáci, junioři a v kategorii B o pohár starosty města Náchoda. - Dne 14. a 15. května hostil velký sál Beránku sněm Církve bratrské, která tu hodnotila svou dosavadní činnost, ohlédla se za svou 130letou historií. Součástí byl koncert spojených východočeských pěveckých církevních sborů. - O posledním srpnovém víkendu se v městském divadle uskutečnil už 13. ročník charitativní akce Muž roku 2010 a Den dobrých skutků. Vedle soutěže, v níž letos bylo 789 uchazečů, připravil organizátor David Novotný i koncert Petry Černocké a dalších. Výtěžek akce šel mj. do Speciálního pedagogického centra v Náchodě, zčásti i loňskému vítězi Martinu Zachovi, který se loni den po soutěži vážně zranil a je nyní na vozíčku. Ten byl letos i předsedou soutěžní poroty, která z 12 finalistů vybrala 29letého manažera z Břeclavi Jana Hájka. - Ve čtvrtek 25. listopadu se v Beránku uskutečnil 10. ročník módní přehlídky nazvaný Galavečer v Paříži. Před Beránkem ji zahájila světelná ohnivá show, v sále pak modelky předvedly mj. nejnovější francouzskou módní kolekci. - Díky kvalitnímu prostředí Beránku - Městského divadla dr. Čížka se Náchod prezentuje i akcemi širšího, nadregionálního záběru.

Kino

požádalo prostřednictvím města Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie o dotaci ve výši jeden a čtvrt milionu na technický rozvoj a modernizaci.

I v tomto roce promítalo kino nejnovější české filmy, v lednu mj. Stínu neutečeš, Kawasakiho růže, Pouta, Dešťová víla, v únoru vysoko oceněný americký film Avatar (digitálně ve formátu 30 s brýlemi). Po tři týdny (od 18/2 do 10/3) měli zájemci možnost vidět dokument koncertu skupiny U2 v prostorové 3D technologii. V pondělí 15. března přijeli uvést svůj nový film Doktor od Jezera hrochů režisér Zdeněk Troška a představitel hlavní role Jaroslav Šmíd, ve čtvrtek 1. dubna uvedl svůj film Ženy v pokušení jeho režisér Jiří Vejdělek spolu s dalšími tvůrci. V květnu se promítaly nové české filmy Mamas a papas, Oko nad Prahou (o architektovi Janu Kaplickém), Katka, Český mír a Kuky se vrací. V srpnu byl za velkého zájmu promítán film Kájínek, inspirovaný „příběhem" několikanásobného vraha. Koncem měsíce se promítal další nový český film, komedie Největší z Čechů. Řádka „letošních" filmů byla promítána i v září, vedle několika výše uvedených i Nebe, peklo a Román pro muže (podle románu Michala Viewegha). V pondělí 27. 9. byla uspořádána beseda s jeho tvůrci. V říjnu jsme mohli zhlédnout nové české filmy Habermannův mlýn, Občanský průkaz a koncem měsíce další film náchodského Tomáše Magnuska Bastardi. Promítání se v sobotu 30. října zúčastnila delegace tvůrců, mj. herec Ladislav Potměšil a psychiatr Jan Cimický. Po loňském filmu Pamětnice, v regionu úspěšném, začal Tomáš Magnusek natáčet tento nový film ze školského prostředí mj. ve škole v České Skalici, ale i v Broumově a v Náchodě. S Tomášem Magnuskem měla Barbora Tachecí rozhovor na Primě v pátek 22. října. V listopadu se promítaly nové české filmy Přežít svůj život, Piko, Hlava - ruce - srdce a recesistická komedie Babička aneb jak to bylo doopravdy. V prosinci byly některé z letošních nových filmů reprizovány, v pondělí 6. tu byla delegace tvůrců černé komedie Tacho, v republikové premiéře byl promítán film režiséra Dušana Kleina Rodinka, opět s delegací tvůrců v čele s režisérem Kleinem.

O prázdninách se natáčel ve vile Čerych v České Skalici film Odcházení podle námětu a v režii Václava Havla. Řada účinkujících bydlela v náchodském Beránku.

Náchodská Prima sezona

Občanské sdružení Prima sezona využívá prostory někdejší vinárny U pranýře ve staré radnici. Klub Pranýř byl Informačním a organizačním centrem festivalu.

Celostátní festival studentské tvořivosti Náchodská Prima sezona - XIII. ročník byl letos pod záštitou ministra kultury V. Riedelbaucha, hejtmana L. France a rady KH kraje a starosty města Oldřicha Čtvrtečky. Začal tradičně 30. dubna „čarodějnickým veselím" na Dobrošově. Ze sídliště u nemocnice, kde si děti mohly v Hopsáčku nechat udělat „čarodějnický účes", šly i s dospěláky Čarovným lesem na Dobrošov, kde bylo od 17 hodin „zábavné čarování", opékání buřtíků a další akce. Nakonec byla zapálena hlavní hranice - „pálení čarodějnic". Přítomni byli hasiči, na organizaci se podílel i Klub českých turistů. O půlnoci odvážel zájemce do města autobus.

První vlastní akce začaly v sobotu 1. května, kdy byla i tradiční procházka „po stopách Josefa Škvoreckého" vedená Lydií Bašteckou. Odpoledne začal první workshop - hra na africké bubny, večer se ve Vatikánu vystřídalo pět hudebních skupin. Dílny, semináře i divadla pokračovaly v gymnáziu, městském divadle, kinu Vesmír, v Hopsáčku, U Pranýře a v dalších prostorách až do středy, hudební skupiny vystupovaly ve Vatikánu i v Beránku, v divadelní přehlídce se vystřídalo pět souborů. Probíhaly i výstavy - v galerii U mistra s palmou výstava prací studentů SŠ polygrafie z Velkého Poříčí, v budově MÚ u polikliniky výstava dětských výtvarných prací. Ve čtvrtek byla v kině Vesmír „Malá prima sezona". V pátek 7. v podvečer bylo na náměstí „májování", vystoupily hudební a taneční skupiny. Akce skončila lampionovým průvodem a ohňostrojem z hradeb zámku. Ten letos skončil málem tragicky, zhruba v polovině produkce došlo k výbuchu pyrotechniky. Ke zranění naštěstí nedošlo. Exploze poškodila zábradlí terasy, podlahové pískovcové desky a rozbila okna v levém křídle zámku. Škoda byla původně silně nadsazována, na půl milionu až milion, nakonec ji odborníci odhadli asi na dvě stě tisíc. A tak letošní „třináctka" nebyla v závěru festivalu příliš šťastná.

Zámek a kulturní akce tam

Loni navštívilo zámek přes 42 tisíc návštěvníků, letos návštěvnost stoupla asi o 2%, zvýšil se zájem polských turistů. Zůstávají tři interiérové okruhy a jeden exteriérový. Letošní sezona začala na Bílou sobotu (3. dubna) představením v rokokových kostýmech, taneční kreací a dalšími atrakcemi včetně prodeje řemeslných výrobků a velikonočními prohlídkami v piccolominské expozici. V dubnu umožnilo vedení zámku Okresnímu mysliveckému spolku uspořádání výstavy loveckých trofejí. K vidění byla i největší mufloní trofej z honitby v Machově. V sále na 1. nádvoří byla od května do konce července výstava fotografií za sbírky běloveského kronikáře pana Samka, dokumentující historii běloveských lázní. Od 1. června byla v komnatách zámku výstava Glanc a elegance stolování, zaměřená jednak na období renesanční, jednak na 19. století. Ke Dni dětí 5. června byl zorganizován pohádkový zámek, 19. června večerní prohlídky Magická noc s krátkými kouzelnickými výstupy a 26. 6. výstava historických vozidel, zejména starých motocyklů. V neděli 20. června zpíval na druhém nádvoří pěvecký sbor Hron (v předvečer Dne hudby). Prohlídky s černou paní, šermířská vystoupení a další akce doplňovaly prázdninovou zámeckou nabídku. V září a říjnu byla do II. prohlídkového okruhu (Salony druhého patra) zařazena výstava panenek ze sbírky paní Aleny Pleslové, od 27. září byla v zámku ještě výstava vzácných řádů a vyznamenání ze sbírky posledních majitelů zámků - rodu Schaumburg-Lippe. Sezona byla ukončena 30. října večerními prohlídkami „s černou paní". V týdnu od 22. listopadu uspořádala správa zámku pro žáky základních a mateřských škol, pro veřejnost pak o víkendu 27. a 28. 11. Advent na zámku, v pátek 26. byl od 17 hodin vánoční koncert žáků ZUŠ z Police nad Metují.

I v tomto roce pokračovaly opravy fasád na 1. nádvoří, byla dokončena rekonstrukce studny na 3. nádvoří a další drobnější opravy. Byla vyprojektována oprava velké věže. Při ohňostroji na závěr Náchodské Prima sezony došlo na terase zámku k výbuchu připravené pyrotechniky, byla poškozena dlažba, zábradlí, ale i okna zámku a ve zdi vznikla trhlina. Škody byly vyčísleny asi na čtvrt milionu.

Kuronské slavnosti (už jejich 4. ročník) byly naplánovány na druhý zářijový víkend. V pátek večer byly zahájeny koncertem v kostele sv. Vavřince, nazvaným Pocta náchodským hudebníkům. Komorní orchestr Slávy Vorlové s trutnovským sborem Collegium musicum přednesl Vaňhalovo Te Deum. Koncert měl být věnován vzpomínce na náchodské hudební tradice, což by předpokládalo provedení některých skladeb hudebních skladatelů - náchodských rodáků, např. Slávy Vorlové, M. Raichla nebo Celbovy mše pro sv. Vavřince, a také se očekávalo spoluúčinkování náchodských pěvců.

Vlastní slavnosti probíhaly pak v sobotu v celém zámeckém komplexu, počasí akci naštěstí přálo. Slavností se zúčastnila i delegace z družebního města Bauska z Lotyšska (Kuronska). Na nádvořích mohli návštěvníci zhlédnout ukázky práce řemeslníků, byly tam i stánky s občerstvením, před galerií předváděli sokolníci dravé ptáky, v zámeckém sklepě hráli loutkáři Tajemnou noc v ratibořickém mlýně, na třetím nádvoří před vstupem do zámku vystupovaly na podiu taneční a malé divadelní soubory, byla tam i módní přehlídka. O půl třetí přijel vévoda Petr Kuronský se svou rodinou a doprovodem, v němž byli manové Přemysla Otakara (jak přežili těch 400 let časového rozdílu?), kejklíři, muzikanti a další. Ve velkém sále koncertoval smyčcový orchestr náchodské ZUŠ, přítomen byl i náchodský rodák, hudební skladatel Jaroslav Celba, z jehož díla zahráli mladí hudebníci část hudby k večerníčku O makové panence. V kapli pak koncertovala s klasickým repertoárem skupina Musica per fiati. V Piccolominské zahradě připravilo zábavu pro děti Déčko. Probíhaly i zámecké prohlídky, večer i se zámeckou černou paní. Účast obyvatel města i okolí byla po celý den vskutku velká.


Tělovýchova a sport

Do ankety o nejúspěšnějšího sportovce Královéhradeckého kraje nebyl letos z Náchoda nominován nikdo. Nominace na Sportovce roku 2009 na Náchodsku byla zveřejněna koncem února v Náchodském deníku, vyhlášení bylo v Beránku v pátek 19. března. V družstvech mládeže zvítězily seniorky mažoretky SK Rubena Náchod a volejbalistky-juniorky z téhož klubu byly druhé, v družstvech dospělých nominovaní muži - kuželkáři získali 2. místo. Mezi oceněnými jednotlivci byla zejména řádka „delfínů", Daniela Felgrová získala mezi mladými jednotlivci 1. místo, Josef Matyáš 3., v soutěži „sportovec roku Top 10" byl Martin Cöger třetí a Pavel Janeček šestý. V této kategorii získala nejvyšší počet bodů mažoretka Anna Bergerová, druhý byl Jiří Havrda (bench-press), motocyklový trialista Jiří Svoboda skončil pátý. Z trenérů byli oceněni Aleš Žďárský (atletika), Kateřina Kramlová (plavání) a Jana Osobová (volejbal). Za mimořádný výkon byli oceněni Miloš Beneš (závody automobilů do vrchu) a triatlonistka Vendula Frintová. Nominována byla i dvojice akrobatických rockenrolistů a další. Vítězkou ankety čtenářů Náchodského deníku byla plavkyně Aneta Nyčová. - Český olympijský výbor na setkání trenérek a cvičitelek ocenil v květnu i trenérku gymnastek Sokola Náchod Mílu Vejrkovou a cvičitelku mažoretek Moniku Bergerovou. - V přednáškovém sále městského divadla byla koncem května Valná hromada tělovýchovných jednot a sportovních klubů náchodského okresu, na níž předsedkyně okresního sdružení ČSTV Hana Kopecká sdělila, že má Náchodsko přes 20 tisíc aktivních sportovců, seznámila mj. i s ekonomickou situací organizace.

Sportovní a tělovýchovná zařízení (v péči města)

Zimní stadion je členem Sdružení zimních stadionů. O posledním lednovém víkendu museli přijít dobrovolní hasiči z Náchoda, Bělovse a Dobrošova odházet sníh ze střechy zimního stadionu. Na ploše 40x70m ho bylo na 1750 kubíků. V létě byla opravena okna ve strojovně a skla nástavby mantinelů, z fondu rezerv město uvolnilo asi 50 tisíc.

Krytý plavecký bazén je členem Asociace bazénů a saun a Asociace pracovníků v regeneraci. V provozu je pravidelně od září do června. Zajišťuje plavání pro veřejnost, výuku plavání pro školy, plavání gravidních žen, kojenců a batolat, aquaaerobik a další, je „domácí půdou" pro velmi úspěšný plavecký oddíl „Delfín". Průměrná návštěvnost byla loni 532 lidí na den provozu.

Koupaliště Jiráskova kraje je v letní sezoně vždy odkázáno na přízeň počasí, navíc jsou v současné době u mnoha domů často i dost nákladné soukromé bazény. - Po nákladných úpravách bazénů v minulých letech zbývá zlepšit zázemí (šatny, bezpečnostní skříňky apod.). Ve středu 11. srpna tam k potěše a veselí návštěvníků dovezli ze zimního stadionu hromadu sněhu, takže si návštěvníci mohli užít koulování v plavkách v parném létě.

Stadion na Hamrech je v provozu od dubna do listopadu. Využívají jej školy, atletické oddíly i fotbalisté, konají se tu různé sportovní akce a soutěže. O údržbu fotbalového trávníku pečují Technické služby. Na stadionu bylo mj. 5. června okresní kolo požárního sportu. - Rada města uvažovala o zrušení skateparku, rozhodnutí odsunula až po vyhodnocení činnosti a situace po prázdninách, do konce října fungoval v dosavadním režimu.

S TJ Start Náchod byla na dalších dvacet let obnovena smlouva o bezplatné výpůjčce hřiště u trati v Raisově ulici.


TJ Sokol

Rok zahájili náchodští sokolové Novoročním setkáním v neděli 3. ledna odpoledne. Od pondělí pak začala opět pravidelná činnost oddílů. Pro děti zorganizovali v neděli 31. ledna Dětské šibřinky. Den vítězství 8. květen oslavili sokolové v Hronově na setkání jednot Podkrkonošské Jiráskovy župy. V dubnu byly zahájeny soutěže všestrannosti Jiráskovy podkrkonošské sokolské župy. V Trutnově se soutěžilo v plavání, tam skončilo několik žákyň a žáků v první desítce, ale bez „medailí", závod ve sportovní gymnastice a ve šplhu proběhl v náchodské sokolovně. „Doma" byly „medailové" Ema Stratílková (zvítězila ve šplhu), Pavlína Vejrková, Lucie Havlíčková, ve sportovní gymnastice byly úspěšné Pavlína Vejrková, Anna Páclová, Nikola Jiřiová, Susan Simonová a Lucie Havlíčková. Ve Dvoře Králové byla 9. května soutěž v atletice, zúčastnilo sejí 12 náchodských závodnic. Týden před tím v Jihlavě „zazářila" osmiletá Pavlína Vejrková, když obsadila v gymnastice druhé místo. Úspěšná byla i na přeborech sokolské všestrannosti mladšího žactva v Plzni, získala zlatou ve sportovní gymnastice a stříbrnou v celkovém desetiboji. Michaela Adamu zvítězila ve sportovní gymnastice na dorostenecké soutěži v Praze.

V září uspořádal Sokol v rámci náboru nových členů „Sokolení". Od 6. do 9. byl týden otevřených dveří, 10. si pak mohli zájemci v tělocvičně „otestovat" své tělocvičné a sportovní schopnosti. Jako už tradičně připomněli sokolové 28. říjen položením věnce a květin u pamětní desky legionářů na sokolovně, státní svátek 17. listopad pak akademií s tělovýchovným a kulturním programem, při níž si připomněli dvacáté výročí obnovení sokolské činnosti. - Úspěšně se náchodští sokolové zúčastnili soutěže pro oddíly všestrannosti, pořádané na podzim ve Dvoře Králové Jiráskovou podkrkonošskou župou. - Soutěže gymnastek v Šumperku se zúčastnily čtyři náchodské cvičenky, úspěšné byly zejména na kladině, Anděla Zákravská získala zlatou medaili a zlatý pohár Jeseníků, Pavlína Vejrková obojí „ve stříbře", Susan Simonová byla druhá v prostných. Koncem listopadu ve Špindlerově Mlýně byl Sokol Náchod zastoupen pěti děvčaty, ta získala tři zlaté (Lucie Havlíčková, Susan Simonová a Nikolka Jiříová) a jednu bronzovou medaili (Pavlína Vejrková).

Atletika

I letos pracuje úspěšně náchodská tréninková skupina Jiřího Vondřejce (pod Hvězdou SKP Pardubice). Koncem ledna přivezli z Krajského přeboru v atletice obou východočeských krajů (v hale v Praze na Strahově) deset medailí: juniorka Barbora Hrubá se stala přebornicí kraje ve skoku vysokém, junior Aleš Voborník přeborníkem na 200 m (získal i dvě stříbrné - 60m a 400m), stříbrné medaile získali Dominika Vejpravová (ta i jednu bronzovou), Michal Kopecký, Zdeněk Rozinek, bronzové Anna Zikmundová a Miloš Cvejn.- Na mistrovství ČR mužů a žen v atletice v hale v pražské Stromovce pomohl Aleš Voborník pardubické Hvězdě k bronzové medaili ve štafetě mužů (4x400m). - Ve středu 23. června se zúčastnili „doma" v Pardubicích Běhu Olympijského dne. Mezi nejmladšími žáky zvítězila Lenka Macková, Bára Roztočilová byla třetí, stejně tak Richard Foglar mezi chlapci; mezi mladšími žákyněmi získala 2. místo Viktorie Hanušová a 3. Jana Michelčíková. Dorostenka Anna Zikmundová zvítězila na trati 800 m. Na konci srpna na Mistrovství ČR mužů a žen do 22 let v Břeclavi byl úspěšný Miloš Cvejn (desátý na trati 1500 m). V krajském finále mladšího žactva (ročník 19997 a 1998) v září v Moravské Třebové družstvo Hvězdy SKP Pardubice zvítězilo, štafeta dívek skončila na 3. místě, Viki Hanušová zvítězila ve skoku dalekém a byla druhá ve skoku vysokém a na trati 150m.

Vzpěrač Jiří Havrda z Kramolny zvítězil ve své kategorii na mistrovství světa v Praze, „zlato" získat zvednutím 330 kg.

Z loňského roku pokračovala Zimní běžecká liga O krále Jestřebích hor. Na Rtyňských okruzích sídlištěm zvítězil v kategorii do 39 let Jiří Doucha (Start Náchod), v další kategorii (do 49 let) byl Jiřím Klimeš (AC Náchod) čtvrtý. V únoru na Běhu Dlouhými záhony v Úpici byl Doucha 3., Luděk Zelený (AC Náchod, kategorie do 49 let) 4. V Běhu kolem žabárny Byl Doucha 2., Luděk Zelený 5. - V Hradci Králové se na konci květne konal 21. ročník Běhu demokracie O pohár Hany Orgoníkové. Z náchodských běžců získali „bronz" ve svých kategoriích shodně Doucha i Klimeš. - V neděli 11. července se za velkého vedra konal běh Náchod - Dobrošov (9 km, 410 m převýšení), v úterý 13. července běželo v parnu přes 30°C jen deset závodníků „dobrošovské běžecké potěšeníčko" od Bonata na Dobrošov. Polovina závodníků byli náchodští běžci (Jiří Doucha byl 2., Pavel Tichý 3., Jiří Klimeš 4., Luděk Zelený 6. a Zdeněk Kučera 7.), podobně tomu bylo při Pekelné třináctce na začátku září. Na 13 km trati skončili naši závodníci v pořadí Doucha, Klimeš, Prokop (Dobrošov), Zelený, Tichý, na devítikilometrové trati Jirásek (Pavlišov), Kučera, Nejman. - Další ročník Zimní běžecké ligy o krále Jestřebích hor začal 4. prosince ve Rtyni v Podkrkonoší Mikulášským během, pokračoval pak Silvestrovským během Havlovicemi. Ve Rtyni „bodovali" už tradičně Jiří Doucha (2. do 49 let), Jiří Klimeš a Luděk Zelený (2. a 3. do 59), mezi ženami do 34 let byla náchodská Alena Michálková první, v Havlovicích jen Luděk Zelený (2. ve své kategorii).

Už 53. ročník silničního běhu Hronov - Náchod se letos běžel v sobotu 23. října. Vítězem se stal Kamil Krunka z SK Nové Město n. Met. , z žen byla druhá Vendula Frintová; nejstaršími běžci byli František Bém a Jiří Soukup, oba narození v r. 1927.

Sportovní kluby a jejich soutěže

Fotbal

Začátkem ledna skončila v hale na Hamrech Zimní halová liga okresních fotbalových výběrů kraje. Výběry desetiletých i jedenáctiletých okresu Náchod mezi 4 družstvy kraje zvítězily. Úspěšné byly v lednu v Hronově mladší i starší přípravky FK Náchod, obě v okresní konkurenci zvítězily. Náchodští nejmladší vyhráli i Českoskalický pohár mladších přípravek, jehož se zúčastnilo 8 mužstev ze tří okresů. V neděli 25. února hráli v Jaroměři „narození po 1. lednu 1999", mezi deseti týmy skončili náchodští na třetím místě. Začátkem března se hrál ve Skalici halový turnaj mládeže, mezi šesti družstvy z širšího regionu vyhráli fotbalisté FK Náchod-Deštné. Nejlepšími střelci turnaje byli Dan Prouza a David Vencl.

Na začátku jarního kola divize C byl FK Náchod-Deštné na 14. místě s 19 body (hraje 16 družstev) s malým bodovým rozdílem - od 8. místa jej dělily jen tři body (tedy jedno vítězství). Po celou sezonu se pohybovali kolem 10. místa, po 22. kole klesli na 13. místo, kde se Náchod „držel" i na konci dubna. Od začátku května se výsledky zlepšovaly, vítězství v Pardubicích 22. května posunulo Náchod-Deštné na 7. příčku, s rozdílem jen dvou bodů na čtvrtou Novou Paku. Pak přišly opět neúspěchy, vítězství v Chrudimi pak zajistilo další účast v divizi. Nakonec Náchod skončil na 12. místě se 40 body. - O prázdninách se mužstvo zúčastnilo pohárového Ondrášovka Cupu, z něhož ovšem po prvním kole vypadlo. Sehrálo i několik přátelských utkání.

Fotbalové „Béčko" si v přeboru Hradecka na jaře vedlo nevalně, pohybovalo se u konce tabulky, a tak na konci sezony ukončilo své působení.

V dorosteneckém krajském přeboru si obojí dorostenci vedli na jaře velmi dobře, starší sezonu ukončili na 1. místě; mladší skončili na 2. místě.

V žákovské divizi starší žáci FK Náchod-Deštné skončili jarní kolo na 2. místě (za Slavií Praha B); mladší na 3. Žákovská „béčka" hrála krajský přebor, starší žáci skončili na 8. místě, mladší na prvním (ve všech soutěžích po 14 družstvech). Ve finálové skupině starších přípravek skončili starší na 3. a mladší na 2. místě (po 9 družstvech). V jarní sezoně okresních výběrů KH kraje skončili 12 i 13letí na 2. místě mezi 5 okresními týmy. V okresním přeboru mladších přípravek suverenně vedl FK Náchod B.

Na začátku dubna se na hřišti v Bělovsi konal turnaj fotbalových nadějí - hráčů narozených po 1. lednu 2001. Zúčastnilo se deset družstev, žáci FK Náchod skončili na 5. místě (za Spartou Praha, Slovanem Liberec, Mladou Boleslaví a pražskou Bohemians 1905). Začátkem května se hrálo v Bělovsi okresní finále turnaje žáků 8. a 9. tříd v minifotbale. Tým ZŠ Náchod-Plhov byl mezi deseti zúčastněnými družstvy první, studenti nižších tříd náchodského gymnázia skončili třetí. (Na 2. místě byla ZŠ Červený Kostelec.)

Podzimní divizní sezonu nezačali Náchodští šťastně, první zápas prohráli ve Dvoře Králové 2:1, po remize doma s Kolínem byli s jedním bodem na 10. místě, pak se postupně posouvali na 6. místo, vítězstvím nad Novou Pakou se v půli října (11. kolo) vyšvihli dokonce na 2. příčku (jen o bod za vítězným Letohradem), pak ale opět klesali. Podzimní sezonu ukončili s 25 body (z 15 zápasů) na 6. místě. Úspěšnější byli kupodivu „venku" než na domácím hřišti, kde jednotlivá utkání sledovalo průměrně 300 diváků.

V podzimní sezoně se starší dorostenci v divizi C drželi zpočátku na 3. místě, po 5. kole byli v čele tabulky, pak postupně klesali až na 9. místo, na němž s 19 body sezonu skončili. Stejně skončili i mladší, ti začínali na 4. místě, pak rovněž klesali a sezonu ukončili rovněž na 9. místě s 19 body. (V obou soutěžích po 14 mužstvech.)

Starší žáci ukončili podzimní kolo (české divize C) na 7. místě (s 20 body), mladší tabulku vedli ještě po 8. kole, na 2. místě s 34 body „přezimovali". (V obou soutěžích po 14 mužstvech.) - Okresní fotbalové výběry 12 a 13letých se zúčastnily v listopadu turnaje v Předměřicích, dvanáctiletí v něm s přehledem bez jediné porážky vyhráli, třináctiletí byli v pětici okresních výběrů našeho kraje předposlední. V Zimní halové lize po druhém turnaji ve Dvoře Králové v prosinci (po 8 zápasech) obsadil výběr náchodského okresu desetiletých první místo, jedenáctiletí skončili druzí. V České Skalici se konal ještě i Vánoční pohár mladších přípravek. Mezi osmi družstvy kraje zvítězili náchodští „modří", červení byli šestí.

SK Babí se v I. B třídě (skupina B) pohybovalo v jarní sezoně na konci tabulky, ze skupiny sestoupilo do okresního přeboru. Tam ve skupině jih mezi 7 družstvy vedlo tabulku dlouho bez ztráty bodu, v celé sezoně Babští ztratili jen jeden zápas a v čele tabulky zůstali.

Před Vánocemi byly v Zámecké restauraci oceněny fotbalové osobnosti okresu, z Náchoda Jaroslav Valenčin a z Babí Jaroslav Balcar. Ocenil je předseda svazu Petr Vítek.

Volejbal

Muži i ženy SK Rubena Náchod hráli na jaře krajský přebor I. třídy, muži skončili jarní kolo na 4. místě, ženy zvítězily a postoupily do II. národní ligy, což si zajistily už dvě kola před koncem soutěže. Ženy Sokola Staré Město skončily na 4. místě (v obou soutěžích deset družstev), kadetky Rubeny na 4. místě (mezi 6 družstvy). Juniorky hrály v I. lize, skupině II a pohybovaly se na konci tabulky. - Kadetky se v září zúčastnily v Přerově kvalifikace na Pohár ČR, šestým místem si zajistily postup do dalšího kola.

Na podzim ve II. lize žen, skupina B byla po 2 kolech SK Rubena Náchod mezi deseti družstvy na 1. místě, pak přišly neúspěchy a klesaly až na poslední místo, „přezimovaly" pak na 7. místě. Juniorky SK Rubena Náchod hrály úspěšně prvoligovou soutěž, skupinu B, pohybovali se na předních místech.

Ženy TJ Sokol Staré Město hrály krajský přebor I. třídy, v listopadu (po 10 kolech) byly na 1. místě (s 19 body, jen jednou remizou), pak klesaly, sezonu skončily na 4. místě.

Mezi družstvy středoškolskými byly úspěšné dívky z náchodské obchodní akademie, po vítězství v kvalifikačním turnaji v Trutnově obsadily v republikovém finále ve Žďáru nad Sázavou 5. místo.

V srpnu oslavili volejbalisté s dlouholetým trenérem a rozhodčím Jaromírem Kejzlarem jeho 80. narozeniny.

Házená

Nástup do jarního kola byl pro HC TJ Náchod neúspěšný, mezi 12 družstvy první ligy se naši házenkáři „drželi" na 10. místě, když v loňské podzimní části skončili na devátém. Pavel Štefan "přezimoval" v pořadí střelců na 12. místě. Nakonec uhájili 9. místem účast v I. lize i pro podzimní sezonu. V té si vedli úspěšněji, skončili na 6. místě. Průměrnou návštěvnost doma měli asi 140 diváků. I. ligu hráli i dorostenci. Starší „přezimují" na posledním místě, mladší dorost skončil na 5. místě (z 11 družstev).

Národní házená

žije zejména příležitostnými soutěžemi. Ve sportovní hale SK Rubena Náchod se konal v neděli 31. ledna 6. ročník turnaje žen v národní házené - Memoriál Ladislava Semeráka, v neděli 21. února pak Memoriál Ladislava Řezníčka za účasti 5 družstev (v něm ženy SK Rubena Náchod skončily na 3. místě). V Memoriálu Jana Václavka st. hrálo koncem března v hale Rubeny opět pět družstev, domácí skončily tentokrát na posledním místě.

Basketbal se hraje i letos pod hlavičkou SPŠ stavební ve školní tělocvičně.

Futsal

Tým SK Goll Běloves, vedený trenérem Václavem Přibylem, je účastníkem celostátní ligy sálové kopané. Na začátku roku byl na 6. místě (12 družstev), postoupil pak do závěrečného play off, kde skončil už ve čtvrtfinále. - Na podzim se držel na 7. až 8. místě.

Florbal

Florbalistky FTS Florbal Náchod-Nové Město hrály ve 2. lize. - Florbalisté ZŠ Náchod-Plhov v Liberci v kvalifikaci na republikové finále žáků 6. a 7. tříd skončili na druhém místě. - Florbalistky náchodské obchodní akademie zvítězily v krajském finále soutěže středoškolaček. - Mladší žáci s převahou zvítězili v krajské lize a dostali se až do semifinale mistrovství republiky (v květnu v Hranicích na Moravě). Na turnaji Nisa Open v Liberci získali v konkurenci 22 týmů 3. místo. - Muži FTS Florbal Náchod zahájili koncem září florbalovou soutěž 2.ligy III. divize (!) tím, že prohráli „doma" se Rtyní. Dál se pak drželi na předních místech tabulky.

Tenis Náchodští tenisoví veteráni hráli okresní přebor, mladší i starší se drželi v první půli tabulky, TOP veteráni nakonec v jarním kole skončili na 1. místě.

Kuželky

O víkendu v půli ledna zahájili jarní část soutěže prvoligoví kuželkáři, muži výrazným vítězstvím, ženy stejně výraznou prohrou. Muži SKK Primátor Náchod skončili jarní kolo I. ligy vítězně před Jihlavou, s níž měli stejný počet bodů, ženy skončily na 7. místě. Muži skupiny B byli ve II. lize skončili na předposledním místě (12 družstev) a sestoupili, ženy B ve III. lize skončily na 5. místě (10 družstev).

V květnu se konal v Náchodě 2. ročník neregistrovaných závodníků - Memoriál Františka Majera za účasti 150 dvojic zdaleka nejen náchodských.

V podzimním kole byli v I. lize muži SKK Primátor Náchod méně úspěšní než na jaře, pohybovali se v půli tabulky, skončili pak na 4. místě, ženy byly po většinu sezony na 7. nebo 8. místě. V předešlých letech byli náchodští kuželkáři výrazně úspěšnější.


Motosporty

O posledním dubnovém víkendu zvítězil Vladimír Vitver z SVC Motorsport Náchod v závodu mistrovství Evropy Liqui Moly Berg Cup v Násedlovicích, úspěšný tam byl i Aleš Mlejnek, který zvítězil ve své třídě. Na závodě Ecce homo (Echo 18/6) získal Miloš Beneš 2. místo. Ve slovinské Lublani získal Vladimír Vitver 1. místo ve dvoulitrové třídě, druhé ve skupině E1 (bez rozdílu obsahu) a 5. místo v absolutní klasifikaci. Velmi úspěšný byl i v mistrovství ČR v Albrechticích u Lanškrouna. - Jezdec náchodského SVOFE trial teamu Jiří Svoboda zvítězil koncem srpna v Tanvaldu na trialovém mistrovství Evropy, začátkem srpna se zúčastnil mistrovství světa v družstvech v polských Myslenicích. Byl i v září na mistrovství světa v Polsku v trialovém týmu české reprezentace, která tam ve velmi těžkých podmínkách získala „stříbro".

Mladí čeští skeetaři (trojčlenné družstvo) získalo na světovém šampionátu střelců první místo, se zlatou medailí se vrátil jeden z trojice, Jakub Novota z Náchoda (soutěží za hradeckou Duklu).

Cyklistika a horská kola

V Českém „bikerském" poháru, který se jel v dubnu v Teplicích nad Metují byli z družstva Rubena Birell Specialized úspěšní Jaroslav Kulhavý (1. v kategorii Muži Elite) a Ondřej Zelený 2. (Muži Open). V „Ratibořickém maratonu" v neděli 25. dubna zvítězil Michal Kaněra z náchodského AxitDoldy. Závodilo celkem 543 bikerů. - I skupina náchodských cyklistů se zúčastnila v pátek 21. května akce Cyklo Galcensis, při níž z 18 různých míst, tedy i z Náchoda, jely skupiny cyklistů do polského Starého Gieraltowie.

Mažoretky

V sobotu 15. května se v Hronově konalo předposlední kvalifikační kolo Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu. Náchodské mažoretky Rubeny Náchod patřily k nejúspěšnějším, v sólových i skupinových formacích většina postoupila do dalšího kola. Do finálové soutěže v Písku (19. června) postoupily kadetky, juniorky i seniorky. - Koncem června byly náchodské mažoretky úspěšné i na mistrovství v Jaroměři. - Koncem srpna na mistrovství Evropy ve Vyškově, jehož se zúčastnilo přes tři tisíce mažoretek z devíti evropských států, získala sestava náchodských mažoretek krásné 4. místo, dále získala miniformace seniorek s hůlkou stříbrnou medaili, tu získala i A. Bargerová v sóloformaci s třásněmi; miniformace kadetek s hůlkou obsadila čtvrté místo.

Hokej

Krajská liga Královéhradecka pokračovala v lednu dalšími zápasy. Zpočátku byl Náchod úspěšný, posunul se na druhou příčku, ale pak klesl opět na už „tradiční" čtvrtou, což sice stačilo na účast v play off, do níž postoupila ještě mužstva Nového Města n. Met., Jaroměře a Třebechovic, ale ne na víc. - V podzimním kole hrálo 9 družstev, koncem října byl Náchod po 3 zápasech na 7. místě, kolem této příčky se „držel" po celou soutěž. Ve 13. kole porazil Hronov, který byl na 1. místě, rozdílem třídy 9:1, ale výsledek byl anulován a Náchod kontumačně prohrál 5:0, protože za klub nastoupil Šotola, který v zápase ještě neměl hrát. Na 7. místě zůstal i na konci první části krajské ligy, takže pak hráli o 7. - 9. místo. „Své" 7. uháíjili.

Mladí hokejisté hráli základní kolo žákovské ligy. - V sobotu 28. srpna ukázkově trénoval s náchodskými žáky bývalý hráč Litvínova Jiří Šlégr. - Z družstev HC Dvůr Králové-Náchod byli nejúspěšnější „páťáci", ti skončili na 6. místě, žáci 6. tříd skončili poslední (12.) a sedmáci i osmáci na 10. místě. V „součtové tabulce" skončili žáci předposlední.

Krasobruslení

O víkendu v půli ledna předvádělo na 120 krasobruslařek a krasobruslařů na zimním stadionu své umění. Z náchodských byla nejúspěšnější Adina Hovorková v kategorii žaček, získala bronzovou medaili. - Děvčata pokračovala i na podzim, v listopadu byla úspěšná Lýdie Leová, na Orlovské piruetě obsadila 2. místo mezi 27 startujícími, ve Varšavě (Warszawa cup 2010) byla v krátkém programu 3., ve volné jízdě 4. (38 závodnic z 9 zemí).

Rychlobruslení

O posledním lednovém víkendu se na zimním stadionu uskutečnil 3. ročník rychlobruslařského závodu na krátkou trať (shorttrack), Mezinárodní mistrovství ČR juniorů. Úspěšní byli i někteří závodníci domácího BK Náchod - zlaté medaile vybojovali Veronika Homolková, Mariánka Niklová a Honzík Homolka mezi nejmladšími, Terezka Pfeiferová mezi děvčaty do 9 let a Jan Žďárek mezi chlapci do 14 let. O týden později byla úspěšná na halovém mistrovství v kolečkovém bruslení v Praze Klára Prokopová, stala se mistryní ČR v halovém in-line bruslení.

Lyžování se letos v lednu mohlo realizovat opět i u nás, sněhu bylo „přiměřeně", a tak jezdil pro četné zájemce vlek na „Brabáku". Nadějně začalo lyžování i v prosinci.

Šachy

V krajském přeboru hraje úspěšně Sněžka TJ Náchod, v jarním kole obhájila 2. místo, v krajské soutěži skončilo na jaře "béčko" Sněžky na 7. a družstvo Niki TJ Náchod C na 8. místě (12 družstev, vítězem byl Hronov B). Oddíl TJ Sněžka eviduje 35 aktivních hráčů. Klubovnu má v budově kina Vesmír, předsedou je Ing. Petr Dusbaba. Mladí šachisté hrají v oddíle TJ Sokola, jejich trenérem je František Fuchs. - Na podzim pokračovali v krajském přeboru družstev šachisté Sněžky TJ Náchod, drželi se kolem 5. místa. V krajské soutěži družstev hrála Sněžka TJ Náchod B, v prosinci na 4. místě, Niki TJ Náchod C na 7. místě (12 družstev). - Na sv. Štěpána uspořádali náchodští šachisté už 47. ročník tradičního vánočního bleskového turnaje. Vedle Jiřího Jirky ze Stampu Náchod (ale nyní z Prahy) byli úspěšní i Petr Dusbaba, Pavel Semerák a Petr Vašíček.

Plavecké sporty

V sobotu 16. ledna odpoledne se na Metuji pod zimním stadionem uskutečnil již 39. ročník setkání otužilců (10. ročník Memoriálu Jirky Řebíčka). Pořadatelem byl SK Výtahy Náchod Metujští tygři, oddíl DPSO. Mezi účastníky byli i tři přemožitelé Kanálu La Manche Dana Zbořilová, David Čech a Richard Haan. Letošní senzací byla „otužilecká svatba", ve studené vodě řeky (voda + 1,5°C, vzduch - 2°C) si řekli své „Ano" předseda pražských otužilců Tomáš Prokop se svou snoubenkou Taťánou Guziotiovou. Oddával je na břehu řeky místostarosta Ing. Rohulán.

Zimního kola Poháru Jiráskova kraje a Podkrkonoší v Trutnově se v únoru zúčastnilo 8 oddílů, „naši delfíni" byli velmi úspěšní: Josef Matyáš zvítězil ve čtyřech disciplinách, Kryštof Kinl a Aneta Nyčová (všichni 1996) a Viktor Tomek (2000) získali po dvou zlatých, po jedné Jan Pavelka, Vojtěch Pavelka, Martin Cöger a Petra Lemfeldová. Do Náchoda šlo i sedm „stříbrných". V 1. kole Mistrovství ČR družstev v plavání v březnu ve Vysokém Mýtě (obou východočeských krajů) skončili „delfíni" na 2. místě. Pavel Janeček získal dvě zlaté (200m znak a 400m kraul) a dvě stříbrné (100m a 200m motýl), Martin Cöger byl ve čtyřech disciplinách druhý. Oba (r. 1994) se úspěšně zúčastnili i zimního šampionátu dospělých plavců v březnu v Chomutově, postoupili do finále, ve dvoustovce motýl se Pavel dostal do první desítky. Soutěžilo přes tři sta plavců. - Koncem března byl v náchodském bazénu 22. ročník Modré stuhy města Náchoda. Soutěže v šesti disciplinách dospělých a žactva se zúčastnilo 140 plavců ze 14 oddílů. V prsařském dvojboji (50 m a 200 m) byl v mužích nejúspěšnější Pavel Janeček, v kategorii žákyň získala Aneta Nyčová třetí místo, mezi žáky zvítězil Josef Matyáš (r. 1996) před Kryštofem Kinlem. Pavel Janeček zvítězil i na 100 m znak, 100m kraul i 100 m motýl. V celkovém hodnocení byli „delfíni" druzí za TJ Lokomotivou Trutnov. - Koncem března na Jarním poháru města Hradec Králové byli opět nejúspěšnější Pavel Janeček a Martin Cöger. Pavel kromě jedné zlaté vybojoval ještě 4 stříbrné, Martin jednu, další získal Jan Pavelka. Mimo to přivezli „delfíni" ještě 3 bronzové. - Koncem dubna závodili „delfíni" v Jablonci nad Nisou. Pavel Janeček zvítězil ve všech svých pěti startech, Martin Cöger zvítězil ve dvou disciplinách, na 100 m prsa je v čele letošních tabulek ČR. Dvě zlaté přivezl i Viktor Tomek, Josef Matyáš získal po jedné všechny medaile, „zlatí" byli i Kryštof Kinl a Josef Hakl. Tři stříbrné získala Barbora Čejchanová, dvě a jednu bronzovou Veronika Ročková, úspěšní byli i další závodníci. - Jarní ceny Prahy v plavání se zúčastnilo na šest set závodníků ze 39 oddílů. I tam zazářil Pavel Janeček, který zvítězil se všech svých pěti startech a získal i pohár za nejlepší bodovaný výkon v kategorii mladšího dorostu. Dvě zlaté vybojoval Martin Cöger, bronz získali Daniel Halaška a Josef Matyáš. Mladší plavci závodili v Jelení Hoře v Polsku na 10. plaveckých závodech o pohár starosty města. Zlato získali Daniela Felgrová a Viktor Tomek, stříbro Matouš Jirman, Dominika Dusíková a Jitka Marečková. - Pavel Janeček a Martin Cöger byli o druhém květnovém víkendu úspěšní v Žilině na mezinárodním trojutkání juniorských výběrů Česko - Polsko - Slovensko. Pavel zvítězil na 100m motýl a druhý byl na 200m motýl, 50 a 100m volný způsob, Martin byl druhý na 100m prsa a ve dvoustovce skončil čtvrtý. Na počátku června jsme se dočetli, že v plavecké oblastní soutěži žactva v plavání získali J. Matyáš, M. Cöger a A. Nyčová po třech zlatých, J. Pavelka a Št. Hakl po dvou, druhá místa získali Jan Pejskar (4), Ema Umlaufová (3), Dominik Ševců a Gabriela Trebichová (po 1), mimo to šlo „do Náchoda" i několik „bronzů". V Poháru ČR ve Svitavách byl z náchodských nejúspěšnější Viktor Tomek (3 stříbrné a 1 bronz), v Domažlicích byla Daniela Felgrová třetí na 100 m znak a štafeta 4x50 m kraul (Tomek, Cedidlo, Jirman, Ptáček) získala 2. místo. - V Praze Podolí startovalo v červnu několik „delfínů" na mezinárodním plaveckém závodě Praha 2010 - Arena Cup mezi pěti sty závodníky ze 70 oddílů 7 zemí. Josef Matyáš (1996) zvítězil na trati 50 m motýl, na 50 m kraul byl druhý a třetí byl na 100 m kraul. V posledním červnovém víkendu přivezl Pavel Janeček z dorosteneckého mistrovství ČR 6 zlatých, Martin Cöger 3 stříbrné. O druhém červencovém víkendu se Pavel zúčastnil v Podolí mistrovství republiky dospělých, kde byl několikrát v první desítce, na trati 50 m znak získal bronz. Na Českém poháru mužů v Plzni v říjnu získal stříbro a bronz. - Na Velké ceně Trutnova v říjnu (300 závodníků ze 31 oddílu) získali náchodští plavci osm medailí, dorostenec Pavel Janeček získal tři zlaté (a zaplaval čtyři nejlepší časy v ČR); Josef Matyáš stříbro a 2 bronzy, Aneta Nyčová byla 2. na 100m prsa a Daniela Felgrová 2. na 50m znak; z Náchoda startovalo 24 plavců, oddíl získal celkově 8. místo. - O posledním říjnovém víkendu se konal ve Vysokém Mýtě 17. ročník Velké ceny plavců. Zúčastnilo se 16 týmů, mezi nimi i třicet plavců náchodského Delfína. V kraulových disciplinách získali náchodští první místo. V individuálních soutěžích stáli na stupních dvě třetiny „Delfínů", devět z nich si šlo pro „zlato". Trojice nejúspěšnějších - Tomek, Janeček a Nyčová - získala celkem 16 zlatých. Další závodníci přidali ještě 6 zlatých, 19 stříbrných a 8 bronzových. - Podzimní kolo Poháru Jiráskova kraje a Podkrkonoší se konalo v listopadu v Náchodě za účasti 198 plavců ze 12 oddílů. Pavel Janeček zvítězil ve čtyřech závodech, 100 m motýl zaplaval v letošním nejlepším čase v kategorii mladších dorostenců. Josef Matyáš (r. 1996) získal tři zlaté (100 m kraul, 100 m motýl a 200 m polohově), Viktor Tomek (r. 2000) zlato na 100 m kraul a 100 m motýl; Aneta Nyčová 3 zlaté (50 m prsa, 100 m motýl a 200 m polohově); po 2 zlatých Kryštof Kinl (50 prsa a 50 m znak), Štěpán Remeš (50 m prsa a 100 m kraul) a Milan Ptáček (100 m kraul a 100 m motýl), další zlaté získali Matouš Jirman, Vojtěch Pavelka, Štěpán Pollak a Ema Umlaufová. Dále získali „delfíni" ještě 3 stříbrné a 5 bronzových. - V listopadu byl v Náchodě oblastní přebor deseti a jedenáctiletých, na němž „mladí delfíni" získali 24 medailí. Viktor Tomek získal sám pět zlatých, „zlato" získali i Lucie Kramlová (ta i tři stříbrné) a Aleš Cedidla, který získal i jedno druhé a jedno třetí místo. Dvanáctiletí a starší „bodovali" v České Třebové. Jiří Valášek získal zlato na 200 m motýl, k tomu ještě 4 stříbrné, Štěpán Remeš 2 zlaté - 400m a 1500 m volný způsob a 4 stříbrné, Josef Matyáš 8 zlatých (ve všech disciplinách), Pavel Janeček 6 zlatých, Martin Cöger 3 zlaté, Veronika Ročková 2 zlaté; „delfíni" zvítězili i ve štafetách 4x50m polohově a 4x50m volný způsob. V plaveckém poháru desetiletých tam pak exceloval Viktor Tomek, když získal čtyři zlaté a jednu stříbrnou. - V Berouně na poháru 11letých získala Daniela Felgrová ve znakařských tratích zlato a stříbro. - Na zimním mistrovství republiky 14letých v Jihlavě získal Josef Matyáš dvě zlaté a jednu stříbrnou. - V Brně plavali nejlepší plavci na 42. Velké ceně Brna - 7. kole Českého poháru. Mezi 317 plavci se „neztratil" Pavel Janeček, získal 3. místo na 100 m polohově a byl v první desítce i na třech tratích motýl (50, 100 a 200 m) a na 50 m znak. - Byl velmi úspěšný i v dorosteneckém šampionátu v prosinci v Trutnově, kde získal šest zlatých. Martin Cöger si odtud domů odvážel „sbírku" všech tří „kovů". - Náchodští mladí plavci jsou opravdu příkladem pro všechny sportovce.

Babacup

Sportovní soutěž dam z několika náchodských podniků probíhala i letos. Na konci ledna byl na pořadu bowling, na konci února „obří slalom" (v Deštném v Orlických horách), další disciplinou byl stolní tenis, poslední červnovou sobotu se hrál ve Velkém Poříčí tenis, v září byl na Brodském duatlon, v říjnu badmiton, v listopadu plavání. Soutěžící skupiny skončily rok v pořadí Würth, Integraf Stars, Partners, IR Inspection a UFO Krasavice.

Zde bychom mohli připomenout i to, že 11. srpna sportovně soutěžili i senioři v domově důchodců Marie. Soutěžili v hodu kroužkem na kolíky, kamenem na cíl apod.

Turistika

Obecně prospěšná společnost Branka má od počátku roku nového ředitele, stal se jím Daniel Denygr. Předsedu představenstva Ing. Rohulána vystřídal hronovský místostarosta Mgr. Josef Thér. - Od soboty 15. května začaly jezdit cyklobusy do Adršpachu a Horní Malé Úpy, do Karlova a na Odolov. Skončily koncem září.

Klub českých turistů sdružuje v současné době asi 160 členů, pro něž organizuje vycházky i náročnější zájezdy. V sobotu 17. dubna uspořádal tradiční pochod a cyklojízdu Okolo Dobrošova, s prezentací a startem na náchodském nádraží a cílem na Jiráskově chatě. Za dobrého počasí se zúčastnilo asi 130 účastníků. O týden později, na 24. duben bylo vyhlášeno otevření turistické sezony na Náchodsku akcemi v Bělovsi. KČT se podílel na otevření turistické sezony na Náchodsku akcí Na kole i pěšky - otvíráme stezky. Na dopravním hřišti byla soutěž v disciplinách CTIF, byl otevřen pěchotní srub Voda a naučná stezka po opevněních Běloves - Dobrošov, dále proběhlo slavnostní otevření česko-polské cyklostezky Běloves - Slaný, jízda na raftu po Metuji a v rámci Týdne pro Zemi čištění Slánského potoka a části Metuje. - V prvním červencovém týdnu zorganizovali turisté cyklistické výlety Krajem spisovatelů. Účastníci z celé republiky byli ubytováni v běloveské ubytovně. - Dnem 5. prosince skončila hronovská hotelovka své mnohaleté působení na Jiráskově chatě na Dobrošově a „předala klíče" majiteli, tj. KČT. Do konce roku byla chata uzavřena.


Počasí

V prvních dnech roku byla zima jen umírněná, náledí kolem 6. ledna nás celkem minulo, ale o druhém víkendu (kolem 9. ledna) ukázala, že je. Sněhu u nás napadlo méně než jinde, jen kolem 20 cm, teploty byly ve dne jen kolem -5°C, ale foukal silný vítr a tvořil návěje a sněhové jazyky. V kopci nad Vrchovinami zcela zablokoval v sobotu silnici po smyku vzpříčený polský kamion. V sobotu i v neděli stálo na Vysokově v koloně kolem stovky kamionů, protože silnice za polskými hranicemi byla uzavřena. Obě tyto události ovlivnily i průjezd Náchodem. Počasí téměř bez slunce, s teplotami pod nulou a sněhem pokračovalo. O předposledním lednovém víkendu naměřili v Adršpachu a Broumově teploty -24°C. U nás bylo o něco tepleji. Nejhlouběji i u nás klesla teplota ve středu 27. ledna ráno, až k -20°C, v Adršpachu naměřili -28°C. V dalších dnech se teploty vrátily blíže k nule, ve středu 3. února jsme ovšem dostali další vydatný „příděl" sněhu, ten zkomplikoval dopravní situaci. Chladné, zamračené počasí trvalo i nadále, koncem února i počátkem března se odpolední teploty pohybovaly mírně nad nulou, noční pod nulou, takže i když občas svítilo slunce, sníh odtával jen pomalu. Chladné počasí s občasným sněžením vydrželo až do půli března, jaro pak vskutku začalo současně se svým astronomickým nástupem. Pak bylo obvyklé střídavé počasí, po dnech slunečných dny s deštěm. Na Velký pátek (2. dubna) jsme se probudili opět do bílé zasněžené krajiny. Sníh sice brzy roztál, ale o Velikonocích zůstalo chladno. Pak se střídalo teplejší počasí s chladnějším, některé dny bylo dost sychravo, ale srážek mnoho nebylo. Koncem měsíce se udělalo krásné, téměř letní počasí, ale na 1. máje se ochladilo a začalo i pršet. Přeháňky s kratším „sluníčkem" se pak střídaly i v dalších májových dnech. Některé oblasti republiky zasáhly i přívalové deště, které způsobily zejména na severní Moravě nejen povodně, ale i sesuvy půdy. Velké škody na různých místech způsobily i bouřky provázené silným větrem. Ty byly někde i v červnu, našemu regionu se naštěstí živelné katastrofy vyhýbají. Nevalné a poměrně chladné počasí bylo ještě i na začátku června, od prvního víkendu se „umoudřilo" a začalo skoro léto, koncem června bylo letní teplo, dalo se už i koupat. V červenci pak nastala vedra, teplota stoupala často přes 30°C, u nás téměř nepršelo. Dusné počasí působilo četné zdravotní potíže zejména starším lidem. Kolem víkendu 18. července přišly bouřky s deštěm, u nás na rozdíl od jiných regionů naštěstí jen mírné. Tropická vedra byla pak o dalším víkendu vystřídána „rozumným" počasím. Ochladilo se a déšť příjemně osvěžil vzduch. Deštivo s teplotami kolem 20°C bylo pak do konce července. Na začátku srpna bylo letně teplo, v srpnu přišly opět nárazové deště, které způsobily ničivé povodně zejména na Liberecku, v Ústeckém kraji a na Chrudimsku. Pomoc postiženým byla organizována i z našeho města. Pak bylo až do konce měsíce počasí střídavé, spíše chladnější, u nás bez větších výkyvů. Rostly i houby, zejména pravé, bílé hřiby. Na začátku září přišlo další ochlazení s deštěm. Pak se počasí zlepšilo, ale zůstalo už obvyklé podzimní střídavé. Do soboty 25. září byla řádka krásných dní, které lákaly k výletům, ale pak se ochladilo a začalo vytrvale pršet, takže „svatováclavské dny" počasím zklamaly. Začátek října se „polepšil", byla řádka krásných slunečných dní, byť už chladných. Toto „babí léto" trvalo do půli října, pak se počasí změnilo, bylo zataženo a často chladně mrholilo, přišly i ranní přízemní mrazíky, takže např. jiřiny zmrzly, ale koncem měsíce se mírně oteplilo a bylo opět slunečno. Relativně teplé počasí bylo i na začátku listopadu, i když bylo povětšině zataženo nízkou oblačností a po ránu mlhavo. Další dny do půli listopadu byly i slunečné a neobvykle teplé. Pak začalo počasí „listopadové", v noci z 26. na 27. nachumelilo, byla souvislá, byť jen několikacentimetrová sněhová pokrývka, ta se v dalších dnech zvětšila a sníh začal místy dělat problémy v dopravě. Výrazně klesly i teploty (kolem -10°), po Mikuláši se mírně oteplilo (kolem nuly), sníh zůstal, někde ho pak i dost přibylo. Ochlazení přišlo v půli dalšího týdne. Na Štědrý den se oteplilo, část sněhu zmizela, ale pak přišlo opět ochlazení. Sníh u nás už pak téměř nepřibyl. V závěru roku bylo počasí chladné, ale klidné.

Regionální tisk

I letos vycházel Náchodský deník (Deníky Bohemia, jedna z mutací východočeského regionu). Náchodskou redakci vedl Jiří Špreňar, městu Náchodu a okolí se věnuje redaktorka Věra Sýkorová. V pondělí 8. února přinesl na 1. straně omluvu Miroslava Rouska za lživá napadání pana Rudolfa Macka, která ve svém Náchodském nečase uveřejnil v roce 1992! Proč až po osmnácti letech?! (Tak „rychlé" jsou u nás soudy i plnění jejich rozhodnutí!) Náchod a jeho „radnici" neměla redakce v oblibě. To se ovšem v listopadu po změně vedení úřadu očividně změnilo, před Vánocemi otiskli půlstránkové vánoční vzpomínání nového starosty Birkeho. Něco podobného se stalo poprvé v tomto století.

Náchodský zpravodaj vede tisková mluvčí a redaktorka Nina Adlof (Svobodová). Tradiční seriál Mgr. Lydie Baštecké na 7. stránce byl letos věnován významným „hostům" - mj. panovníkům a prezidentům, vojevůdcům, ale i hudebníkům, spisovatelům, hercům apod. Jako v minulých letech jsou vedle aktuálních informací z města a městského úřadu pravidelně připomínána výročí jak osobností spjatých s Náchodskem, tak i událostí historických. Občané oceňují, že dostávají pravidelné informace o dění ve městě i o jednáních rady a zastupitelstva a že je dostávají zdarma.

Obvykle třikrát do měsíce vychází inzertní Echo, stejně jako v letech minulých přináší vedle reklam i drobnější zprávy o dění sportovním i dalším. Běloveský kronikář Antonín Samek tu postupně (ve 26 pokračováních) seznamoval s průmyslovými objekty minulosti i současnosti. Seriál měl značný ohlas. Echo se letos výrazněji profilovalo politicky, prezentovalo zejména radniční opozici. Jeho přílohou byl už od 18. června vícekrát Oranžový kurýr, jímž sociální demokracie zahájila svou kampaň před komunálními volbami, které byly ohlášeny na půli října. Náchodská organizace tu vyhlásila, že „Náchod potřebuje změnu", další „Oranžoví kurýři" byli přílohou Echa až do voleb. - V nevybíravých útocích na vše, co se děje v našem městě i ve státě, pokračoval i letos Miro Rousek ve svém soukromém Náchodském nečase. Rozdával jej obvykle jednou v měsíci. - Inzertní měsíčník Náchodský posel se věnuje výhradně inzerci. - I nadále vychází inzertní měsíčník Náchodský swing, prezentující se jako „kulturní navigace". Vydavatel a obchodní ředitel je Daniel Šafr, šéfredaktorem Tomáš Kábrt. Klade si za úkol „mapovat kulturní dění v regionu". Vedle reklam přináší anonce některých kulturních akcí z širšího Náchodska a seznamuje i se zajímavými osobnostmi regionu.

Pravidelně dvakrát do roka vychází sborník kraje Aloise Jiráska, Boženy Němcové a bratří Čapků Rodným krajem, v němž jsou i zajímavá fakta z našeho města, mj. stati pana Alexandra Skalického st. o architektuře některých náchodských prvorepublikových domů. -Společnost Branka vydala letní a pak zimní vydání Kladského pomezí - turistických novin česko-polského příhraničí, na kvalitním papíře a ve vkusné úpravě se zajímavým obsahem. - Za připomenutí stojí i v Přibyslavi u Nového Města dvakrát do roka vydávaný Výčepní list, „Všestranné periodikum příležitostné". Přináší řadu pozoruhodných článků i o významných Náchoďanech. - V květnu byla představena kniha Mgr. Aleny Čtvrtečkové Osudy židovských rodin z Náchodska 1938-1945 a kniha ředitele muzea PhDr. Václava Sádla Aby se nezapomnělo...s podtitulem Příběhy obětí nacistické perzekuce z Náchodska, Hronovska, Policka a Českoskalicka 1938-1945. Na jaře vyšel také (s vročením 2007) 11. svazek archivního sborníku Stopami dějin Náchodska, na podzim svazek 13. (Svazek č. 10 dosud nevyšel). - Náchodská rodačka a čestná občanka, herečka Luba Skořepová vydala další svou vzpomínkovou knížku Tajnosti herecké a historky rozverné, v níž je i připomínka jejího náchodského dětství a mládí. Pokračuje i vydávání spisů Josefa Škvoreckého.


Osobní a různé další zprávy

Na začátku roku byla v Hradci Králové oceněna 37letá práce hasiče Petra Švába z náchodského záchranného sboru medailí Za věrnost I. stupně. - Hasiči museli v půli ledna i několikrát později shazovat ze střech rampouchy, které by svým pádem mohly vážně ohrozit chodce na chodnících.

Dne 23. ledna zemřel uznávaný a oblíbený obvodní lékař MUDr. Karel Fišer. Devadesáté narozeniny oslavil 5. února trenér, někdejší hráč volejbalu, dlouholetý předseda SK Rubena Náchod Jiří Žižka. Rodáku PhDr. Borisi Mědílkovi, bibliografovi, blahopřála v Náchodském zpravodaji k 85. narozeninám L. Baštecká. 25. února zemřel stoletý pan Josef Dítě, známý zlatník a hodinář (sto mu bylo loni v listopadu). - Dne 16. března se dožila v Bělovsi (v bývalém mlýně) rovné stovky let náchodská rodačka paní Marie Hejzlarová. Blahopřáli jí zástupci města i běloveského osadního výboru.

Krádeže kol i ze sklepních kójí i zamčená u stojanů a nářadí ze stavebních buněk či skladů jsou stále velmi časté, lákají i autorádia. Že policisté dopadnou někoho, kdo vykrádal auta či kradl kola, je vskutku ojedinělé. V únoru jsme se dočetli o skupině dvou žen a jednoho muže, kteří u nádraží okradli mladou cizinku, nebo o zloději, který zatímco maminka odváděla dítě do školky, rozbil okénko jejího auta a ukradl kabelku s penězi, doklady, telefonem a dalšími věcmi. Kradlo se i na Velikonoce, na Zelený čtvrtek večer bylo ukradeno osobní auto Citroën, zaparkované před rodinným domem. V úterý 20. dubna v odpoledních hodinách zloděj vykopl dveře a kradl v bytě v přízemí domu na Komenského ulici. Dochází i činům vandalským, kdy je ničen jak veřejný, tak i soukromý majetek, např. v květnu byl chemickou látkou (žíravinou) polit osobní automobil.

V sobotu 27. února dopoledne došlo při rekonstrukci domu v Raisově ulici k těžkému poranění dělníka, jemuž se svalil na ruku těžký panel a vážně mu ji poranil. Byl převezen vrtulníkem do fakultní nemocnice v Hradci Králové. Vrtulník musel přistát na Pražské ulici, jejíž provoz krátce zcela zablokoval. - V neděli 14. března byl v pardubickém divadle oceněn za dobrovolnou charitativní práci David Novotný, organizátor dosud už asi 130 kulturních charitativních akcí. - Před okresním soudem stanul 18. května 69letý Karel Květ, řidič sanitky, která loni v červnu havarovala. Při havárii přišli o život dva lidé. Je s podivem, že řidič, který je na jedno oko téměř slepý, vůbec sanitku řídil. Ve středu 22. září jsme se dočetli, že mu okresní soud vyměřil podmíněný trest 18 měsíců. - V neděli 16. května kolem poledne se až na Kostelecké ulici u benzinky Shell objevilo asi desetihlavé stádo krav, které uteklo z ohrady v Malém Poříčí. Policejním hlídkám se podařilo svést je Kladskou ulicí do areálu VaKu, odkud je pak spolu s majitelem stáda zahnali zpět na louky za městem.

O prvním červnovém víkendu došlo na křižovatce v Bělovsi ke kolizi dvou osobních automobilů, při níž odmrštěné auto srazilo osmiletého chlapce. V Náchodském deníku jsme se 1. června dočetli o krádeži dvou metráků nerezové oceli a trafostanice (!) ze skladu (nejmenované) náchodské elektrodílny. Zvláště odsouzeníhodná krádež se stala 2. července. Žena předstírala těhotenství a únavu z horka, 84letá důchodkyně ji vpustila do svého bytu v Náchodě, aby jí natočila v kuchyni vodu. Komplicové „těhotné" využili chvilky a ukradli důchodkyni 640 000 Kč v hotovosti a šperky v hodnotě 60 000 Kč. Lépe skončila 22. července důchodkyně v činžovním domě v centru města, k níž se vloudila žena, aby si natočila vodu do pet-lahve. Za ní vnikly dvě její komplicky, které kradly. Volání okradené zaregistroval pohotově náhodný svědek, který zavolal na linku 158, sdělil tam i číslo auta, v němž skupina odjížděla, takže policie celou čtyřčlennou skupinu, která má na svědomí patrně více podobných případů, dopadla. - V červenci jsme opět četli o Jiřím Cimbálovi, kterému loni vyměřil krajský soud doživotí za vraždu stopařky - náchodské studentky Joudalové (2. července 2005 u Keteně na Jičínsku). Vrchní soud mu zmírnil trest z doživotí na 25 let, ale on se odvolal k nejvyššímu soudu s tím, že je nevinný. Rozsudek byl potvrzen. - Před okresním soudem v Náchodě stanula 19. srpna trojice obžalovaných falešných vymahačů pohledávek (Robert Baláš, Anna Balášová a Robert Rovenský). Obohatili se na provizích za nesplněná vymáhání o 1,8 milionu. Koncem října vynesl okresní soud rozsudek, Rovenský byl odsouzen na 6 a půl roku, Balaš na pět let, Balašová byla vzhledem k těhotenství z procesu vyňata. Na začátku října poslal okresní soud do vězení (od 3 do 6 a 1 roku) šestičlenný gang mladíků od 19 do 25 let, kteří prováděli ozbrojené loupeže (minimálně 8 případů) a nejméně 25 „vykrádaček". Nejčastějšími jsou stále krádeže zejména drahých kol, ale i kapesní (nebo spíš „kabelkové") krádeže. V zářijovém čísle Náchodského zpravodaje informovala městská policie o některých zásazích v červnu a červenci. Stoupá zejména počet drobných krádeží, od začátku roku je jich hlášených 195. V červenci odchytávali policisté v bytě v Purkyňově ulici i hada, naštěstí to byla „jen" nejedovatá užovka.

Začátkem července skončil svůj život JUDr. Jiří Listoň, jeden z představitelů náchodských skautů. V půli července zemřel ve věku 82 let pan Otto Kudelka, dlouholetý sportovní kronikář a publicista. Ve věku 87 let zemřel doc. mineralogie a krystalografie přírodovědné fakulty Univerzity Karlova RNDr. Karel Paděra, absolvent zdejšího gymnázia a významný šachista. Vyhrál např. po dvakrát náchodský turnaj v bleskovém šachu.

Na pomoc postiženým povodněmi odjížděly na Liberecko i skupiny náchodských hasičů. Dvojice se od pátku 13. srpna střídaly v obci Bílý Kostel. - Kolem posledního zářijového víkendu někdo zapálil a tím zničil odpočinkový altán v lese v Dobošovské ulici (pod osadou Amerika). - Správce objektu lázní Běloves David Troutnar oznámil v říjnu krádež plechů z jedné z chátrajících lázeňských budov. - Ve středu 27. října skončil život 77leté ženy pádem z 8. patra paneláku u Pikovky. Šlo patrně o sebevraždu. - Koncem října se na Opavsku uskutečnil přebor v orientačním běhu Hasičského záchranného sboru ČR a Policie ČR. Náchodská hasičská štafeta Ivan Křivda, Václav John a Jaroslav Hanzl obsadila třetí místo, Křivda a John byli úspěšní i jako jednotlivci. - V neděli 5. prosince časně ráno vypukl požár v rodinném domku v ulici gen. Svobody, způsobil škodu asi za čtvrt milionu.

Ve věku 85 let zemřela 23. září náchodská oční lékařka MUDr. Irena Dítětová, v říjnu zemřel někdejší místopředseda MěNV RSDr. Jiří Kmošťák. Dne 11. listopadu zemřela ve věku 85 let paní Alice Suchá, vdova po legendárním náchodském knihovníkovi a kulturním pracovníkovi, sama kdysi také divadelní ochotnice, o několik dní později Ing. Borek Marek, který učil elektroobory na někdejší náchodské strojnické průmyslovce a po jejím zrušení v Dobrušce. Úmrtí bývalého starosty Miloslava Čermáka (9/12) je připomenuto ve 2. kapitole. Dne 10. prosince zemřela paní Eva Koubková, jedna z mála žen, které přežily terezínské utrpení. - Místostarostka Benešová blahopřála spolu se zástupci Okresní správy sociálního zabezpečení 17. listopadu k stým narozeninám náchodské občance paní Anně Bartákové. V úterý 21. prosince se dožil krásných 105. narozenin pan Karel Kašpárek, dlouholetý běloveský hasič. Mezi četnými gratulanty byli i představitelé města.

Závěr a rozloučení

Zápisy za léta 2006 - 2010 by měly tvořit další svazek Kroniky města Náchoda. Došel jsem k závěru, že bych i vzhledem k věku měl rokem 2010 svou kronikářskou činnost ukončit. Po sedm let jsem se snažil zaznamenávat události ve všech oblastech života tak, aby i po letech případný zájemce viděl, jak a čím se v Náchodě žilo. Snažil jsem se o maximální objektivitu záznamů, i když v některých případech jsem svůj pohled na dění dal najevo, protože i to může mít pro budoucí badatele a čtenáře kroniky význam.

Všem, kdo budou kdy v této knize číst, přeji klidné čtení, všem, kdo budou v této činnosti pokračovat, přeji úspěšnou práci a vše jen a jen dobré.

Aleš Fetters

 
 
© 2010 Město Náchod
tel: 491 405 111
Prohlášení o přístupnosti | Mapa stránek | Vyhledávání | Kontakty | V roce 2017: 101133 návštěv