Město Náchod

Masarykovo náměstí 40
PSČ: 547 01 Náchod


tel: 491 405 111

Úřední hodiny MěÚ

podatelna@mestonachod.cz
ID datové schránky: gmtbqhx
Doporučujeme

Kronika města Náchoda rok 2006

Politické události roku

V politickém životě země i regionů se už nejméně od loňského podzimu projevovaly blížící se parlamentní volby, letos napětí a konflikty mezi stranami pokračovaly, zejména výrazně mezi ČSSD a ODS. Volby do poslanecké sněmovny byly stanoveny na 2. a 3. červen, do obecních zastupitelstev a do třetiny senátu na 20. a 21. říjen. V Královéhradeckém kraji byly lídry tří hlavních politických stran ženy, vesměs dosavadní poslankyně: ČSSD vedla Hana Orgoníková, ODS Zdenka Horníková (tyto dvě kandidátky se „sešly" a byly porovnávány na 3. stránce východočeských Deníků Bohemia v pátek 31. března) a KSČM Soňa Marková. Lídrem KDU-ČSL je Jiří Hanuš. Lidovci už v únoru rozhodli také o kandidátovi do senátních voleb, bude jím novoměstský místostarosta, nestraník Karel Nývlt. Do červnových parlamentních voleb se v Královéhradeckém kraji zaregistrovalo 18 politických subjektů, které v termínu podaly své kandidátky.

Politický ráz měly i pokračující konflikty mezi ministrem zdravotnictví MUDr.Rathem a soukromými lékaři nebo lékárníky. Ti demonstrovali ve čtvrtek 26. ledna před ministerstvem zdravotnictví a v pondělí 30. ledna uskutečnili protestní tříhodinovou stávku (od 12 do 15 hod.), při níž byly lékárny zavřeny, v Náchodě všechny mimo lékárny v nemocnici, na poliklinice a v Kauflandu. Na 24. února na 14. hodinu svolali lékaři, lékárníci a zástupci menších nemocnic proti politice ministra zdravotnictví Davida Ratha velkou demonstraci do Prahy na Staroměstské náměstí. Mezi 8-10 tisíci účastníky byli i někteří z Náchoda. Na poslední květnový týden zorganizovali Týden zdravotnického neklidu, který vyvrcholil v pátek 26. května průvodem a demonstrací asi 5000 zdravotníků v Praze.

Proti některým ustanovením v Zákoníku práce protestovali zatím jen výstražnou půlhodinovou stávkou strojvůdci Českých drah. Ve čtvrtek 16. března se zastavily od 12 do 12.30 ve stanicích (tedy i v Náchodě) vlaky. Opačnou tendenci, tj. podporu přijetí zákoníku, měla akce, kterou zorganizovali ostatní železničáři v poledne 22. května.

V neděli 7. května v podvečer navštívil Náchod předseda vlády Paroubek v roli volebního lídra sociální demokracie. Večer byl hostem „zábavního večera", které po městech pořádá na jeho podporu herec Jiří Krampol. Večer nebyl plakátován, byl zřejmě jen pro zvané přívržence sociální demokracie, překryt akcemi náchodské Prima sezony, takže veřejnost návštěvu celkem ani nezaznamenala. V České televizi byl ve čtvrtek 25. května v cyklu pořadů otázek Václava Moravce předvolební pořad z našeho kraje (z hradeckého Aldisu), v němž se „utkali" lídři hlavních politických stran - Hana Orgoníková (ČSSD), Zdeňka Horníková (ODS), Soňa Marková (KSČM), Jiří Hanuš (KDU-ČSL) a Stanislav Penc (za stranu zelených).

Město Náchod má 25 volebních obvodů, letos byly proti dřívějšku změněny dvě volební místnosti, pro obvod č.11 z Reduty do budovy Úřadu práce a pro č. 12 z restaurace Pod Montací do areálu truhlářství Dina, ke dvěma změnám volebních místností došlo i na podzim, místo jídelny Rubeny se volilo v salonku hotelu Elko, místo truhlářství Dina v Chovservisu (pod Montací).

Koncem května dostali voliči obálky se souborem hlasovacích lístků. V našem kraji kandidovaly se svými přidělenými čísly tyto strany a v Náchodě získaly (počet platných hlasů - tj.%): 1 - Strana zdravého rozumu (32; 0,28%), 3 - Balbínova poetická strana (15; 0,13%), 5 - Právo a spravedlnost (8; 0,07%), 6 - Nezávislí (tam z Náchoda kandidovala na 2. místě Martina Kejzlarová, 38 letá obchodní zástupkyně; 54; 0,48%), 8 - Koruna česká (monarchisté; 8; 0,07%), 9 - Občanská demokratická strana (kandidátku vedla náchodská učitelka, poslankyně Mgr. Zdeňka Horníková; 4 359; 39,36%, vítěz voleb), 10 - Česká strana sociálně demokratická (na 2. místě poslanec Evžen Snítilý, bydlí v Náchodě-Babí; 3 247; 29,32%; tj. 2. nejsilnější strana), 11 - SNK-Evropští demokraté (348; 3,14%), 12 - Unie svobody-Demokratická unie (37; 0,33%), 14 - Pravý blok (na 10. místě Patrik Kot, 24 letý obchodník z Náchoda a na 17. místě náchodský důchodce, 71 letý Josef Stěhule; 54; 0,48%), 15 - 4 vize (3; 0,02%), 18 - Strana zelených (859; 7,75% - 5. v pořadí), 20 - Komunistická strana Čech a Moravy (s náchodskou učitelkou, poslankyní Mgr. Soňou Markovou na 1. místě a na 13. místě s Ing. Františkem Medunou, 57 letým překladatelem; 1 039; 9,38% je na 3. místě), 21 - Koalice pro Českou republiku (9; 0,08%), 22 - Národní strana (Radoslav Laš, 35 letý pedagogický pracovník na 2. místě; 32; 0,28%), 24 - KDU-ČSL (na 9. místě místostarostka Ing. Pavla Maršíková; 898; 8,1%, v pořadí čtvrtá), 25 - Nezávislí demokraté (V. Železného; 53; 0,47%) a s č. 26 - Strana rovnost šancí (19; 0,17%). Kandidovalo tedy v našem kraji 18 politických subjektů z celkového počtu 26, na osmi z nich devět náchodských občanů. Reálnou šanci na zvolení měli ovšem jen tři stávající poslanci, ti byli také zvoleni (spolu s ing. Hanušem z Červeného Kostelce za KDU-ČSL). Zapsáno bylo 16 930 voličů, zúčastnilo se 11 112 voličů, volební účast byla 65,63%, byla tak v celostátním průměru. Platných odevzdaných hlasů bylo 11 074, tj. 99,7%.

Volby se uskutečnily v pátek 2. června odpoledne a v sobotu 3. června dopoledne. Celostátně v nich zvítězila Občanská demokratická strana (35,38%) před sociální demokracií (32,32%), třetí byli komunisté (12,81%), čtvrtá KDU-ČSL (7,22%) a pátá strana zelených 6,29%). Ty se dostaly do parlamentu. SNK-Evropští demokraté získali 2,08%, zbývajících dvacet stran mělo méně než 1% platných hlasů. Při přepočtu na mandáty byl národ nemile překvapen. Vzhledem k značně nelogickým pravidlům přepočtu získali občanští demokraté 81 mandát, ČSSD 74 mandátů, KSČM 26, KDU-ČSL 13 a Strana zelených 6 mandátů, což neodpovídá procentnímu zisku hlasů. Mandáty se přepočítávaly podle výsledků v jednotlivých krajích. Ačkoli tedy střed s pravicí získal o 200 000 hlasů více, po přepočtu na mandáty to bylo právě jen sto, stejně jako sto mandátů získala levice. Vznikl tedy těžko řešitelný problém rozdělení funkcí v parlamentu i pro sestavování vlády. Tím nelehkým úkolem byl prezidentem republiky pověřen předseda nejsilnější strany Mirek Topolánek. Jednání se protahovala po celé prázdniny zejména pro snahy předsedy druhé nejsilnější strany, Jiřího Paroubka, získat pro sebe i stranu maximum výhod. Topolánkova vláda byla jmenována a začala pracovat na začátku září, důvěru pak v parlamentě nedostala, podala demisi a byla požádána prezidentem o výkon vládních funkcí do jmenování vlády nové. Po volbách senátních a komunálních požádal prezident republiky i vzhledem k jejich výsledkům o sestavení vlády opět Mirka Topolánka. Tomu se sestavování vlády opět komplikovalo, zejména neochotou představitele ČSSD Jiřího Paroubka k rozumné dohodě.

Volby komunální a do senátu byly stanoveny na 20. a 21. říjen. Město Náchod bude i ve volebním období 2006-2010 mít 27 zastupitelů. Kandidátky musely připravit politické subjekty do půli srpna, podobně stanovit i kandidáty do senátních voleb, které se tentokrát týkaly i Náchodska (volební obvod 47). Kandidovali tu dosavadní senátor Petr Fejfar (US-DEU - získal 14%) a ing. Petr Pakosta (ODS - 32%), ti dva postoupili do druhého kola, dále Karel Nývlt (KDU-ČSL, skončil těsně třetí), Jan Uhlíř (ČSSD), František Rázl (KSČM), Richard Knot (koalice pro ČR), Dušica Zimová (Nezávislí), František Molík (Str. zelených), Josef Veselka (Česká pravice) a Jan Regner (SNK-Evropští demokraté). Zdá se mi, že mezi nimi nebyla opravdu výrazná osobnost, známá a uznávaná širší veřejností. Navíc deset kandidátů znamenalo značné rozptýlení hlasů. Ve druhém kole zvítězil Ing. Pakosta, který bude tedy po šest příštích let zastupovat v senátu náš region.

V komunálních volbách kandidovalo do městského zastupitelstva v Náchodě osm stran či seskupení. Kandidátku ODS vedl dosavadní starosta Oldřich Čtvrtečka, KDU-ČSL místostarostka Pavla Maršíková, ČSSD Jan Birke, KSČM František Rázl, koalici SOS pro Náchod (Strana pro otevřenou společnost, Strana zelených a nezávislých kandidátů) místostarosta Jaroslav Rohulán, Karel Petránek vedl Sdružení nezávislých kandidátů Evropští demokraté, Miroslav Rousek Stranu zdravého rozumu a Národní stranu Radoslav Laš, který byl na kandidátce sám, všechny ostatní strany navrhly plný počet, tedy 27 kandidátů. Voliči si mohli vybrat 27 ze 190 navrhovaných kandidátů.

Ze 16 937 oprávněných voličů volilo jen 7 084 občanů, tedy asi 42%. Většině je tedy asi lhostejné, kdo a jak město řídí. ODS získala 33% a 10 mandátů (ze zastupitelů zůstávají Ing. Čtvrtečka, Ing. Šubrt, MUDr. Hýblová, Ing. Cvetanová a RNDr. Šárová, nově byli zvoleni Ing. Šimurda, Judita Koubková, Květoslav Kábrt, Mgr. Věra Vlčková a Jiří Rudolf, tedy obměna značná), ČSSD získala 20% a 6 mandátů (Jan Birke, MUDr. L. Tichý, M. Brát, Ing. Čejchanová a Ing. Hašek, přibyl MUDr. Petr Lochman), po třech mandátech získala koalice pro Náchod (12%) (dosavadní zastupitelé Ing. Rohulán, Ing. Zeiska a Hana Kopecká), lidovci (téměř 12%, Ing. Maršíková, Jiří Maršík a MVDr. Řehák) a komunisté (10%, z nich zůstal jen Ing. Meduna, k němu přibyli Fr. Rázl a Josef Kindl), SNK-ED (v minulých volbách US-DEU) 9% a dva mandáty (zůstali Mgr. Petránek a Mgr. Jindra, neuspěla Ing. Suková). „Zdravý rozum" dostal asi 4% hlasů, R. Laš jen půl promile. Občanští i sociální demokraté si o jeden mandát polepšili, lidovci a SNK-ED po jednom ztratili.

Volební programy stran, jak je nabízely před volbami, se v ničem podstatném nelišily. Všechny chtějí řešit nedobrou dopravní situaci ve městě, obnovit v Bělovsi lázně, podpořit kde co. Zejména v inzertním časopise Echo se snažili upoutat pozornost jak kandidáti do senátu, tak i lídři kandidátek do zastupitelstva.

V pátek 6. října navštívila Náchod vdova po někdejším předsedovi KDU-ČSL Věra Luxová s přednáškou na téma Etika a politika. Kandidát do senátu ing. Pakosta zorganizoval na sobotu 7. října program „Pojďte s Petrem Pakostou po modré na náchodský zámek" s vystoupením skupiny historického šermu a soutěžemi pro děti, další sobotu pak „modrou jízdu" s historickou parní lokomotivou po celém obvodě - z Jaroměře přes Skalici, Kostelec, Náchod, Hronov, Polici, Teplice, Broumov, zpět až do Týniště a Třebechovic (ty totiž také patří do tohoto senátního volebního obvodu). V některých městech byl zajištěn kulturní program. Sociálně demokratické kandidáty měl přijet podpořit herec Krampol s expremiérem Paroubkem a pak i exministr kultury Jandák, ale z obou návštěv sešlo.

Ve dnech 16. a 17. října se konala v Beránku konference k 10. výročí založení Euroregionu Glacensis. Vystoupil na ní vedle představitelů sdružení europoslanec Oldřich Vlasák. Konference nejen hodnotila dosavadní práci, ale ukazovala i další perspektivy přeshraniční spolupráce.

Vraťme se však ještě k vládě. V prosinci sic schválil Parlament rozpočet na příští rok, ale o „trojkoaliční" vládě, kterou sestavil předseda ODS Topolánek až koncem prosince, se bude hlasovat až v lednu.


Činnost Městského úřadu v Náchodě a život občanů

K letošnímu 1. lednu měl Náchod 20 873 obyvatel. Narodilo se 221 občánků, zemřelo 205, což znamená nevelký přírůstek (16 obč.), ale odstěhovalo se 431 občanů, přistěhovalo jen 276, takže celkově našemu městu ubylo 139 obyvatel, podobně jako loni (loni -159). Při tomto trendu by do konce desetiletí klesl počet obyvatel po dvacet tisíc. na konci roku měl tedy Náchod 20 734 obyvatel. Z bytového fondu města bylo v tomto roce prodáno soukromým zájemcům jen 73 bytů.

Rok 2006 přinesl dost výrazné zvýšení cen energií, zejména plynu a elektřiny, tím i tepla, zvýšila se i cena vodného a stočného, u nás v Náchodě na celkových 41,37 Kč/m3. Stávající výše poplatku za odvoz odpadu byla zachována na 480 Kč za osobu s 10% slevou v případě úhrady do konce března. Platy státních zaměstnanců se zvýšily v průměru o 770 Kč, životní minimum na 4420 Kč, zvýšily se i důchody a některé další dávky. Příspěvek při narození dítěte se od dubna zvýšil na 17 500 Kč (tj. dvojnásobek dosavadního).

Od ledna vstoupil v platnost nový správní řád, který by měl zjednodušit práci státních i obecních úřadů. Úřední hodiny zůstávají, pondělí a středa jsou úřední dny, příjem žádostí je i v úterý a ve čtvrtek. V pátek jsou přepážková pracoviště uzavřena z důvodu zpracovávání dat. Od 1. února byl zvýšen počet zaměstnanců MÚ na 162.

I v roce 2006 pokračoval program Partnerství - prevence kriminalistiky. Město v něm požadovalo od ministerstva vnitra dotaci na přenosný radar pro městskou policii a dotaci na dovybavení Domova pro matky s dětmi.

Od 1. ledna vstoupila v platnost smlouva na pronájem restaurace Na koupališti s p. Václavem Doskočilem (na dobu neurčitou s šestiměsíční výpovědní lhůtou). Starosta s místostarostkou navštívili 6. ledna v náchodské porodnici maminku prvního letošního náchodského miminka, jímž je Terezka Prouzová (nar. 2. ledna). Předali jí květinu a pro Terezku zlatý řetízek s přívěskem.

V únorovém Náchodském zpravodaji byl uveřejněn návrh rozpočtu města s výkladem, který napsala místostarostka Ing. Pavla Maršíková. Rozpočet je sestaven vyrovnaný v celkové výši téměř 350 milionů. Daňové příjmy z celostátního výnosu daní se předpokládají ve výši téměř 175 milionů. Výdaje mají jít mj. na údržbu majetku ve vlastnictví města, na dokončení nedokončených i dalších investičních akcí (průmyslová zóna, rekonstrukce ZŠ v Komenského ulici, vestavba ve staroměstské škole, příprava rekonstrukce budovy pro ZUŠ, další etapa regenerace sídliště Plhov nebo vyřešení úpravy Karlova náměstí). V pondělí 20. února zastupitelstvo rozpočet schválilo a pověřilo radu města provádět rozpočtová opatření do výše 300 000 Kč. Zastupitelstvo schválilo také dotace - Městské knihovně 4,2 mil. Kč, na provoz Beránku 4,8 mil. Kč, na provoz střediska sv. Anny 1,5 mil., stacionáři Cesta 150 tis., obč. sdruž. Dokořán 100 tis., Obč. poradenskému středisku 85 tis. a TV Náchod 650 tis. Kč.

Přílohou únorového čísla zpravodaje byla příručka pro obyvatelstvo Ochrana obyvatelstva při krizových a jiných mimořádných situacích a událostech. Město jí chce předejít případným nedostatkům a zmatkům v případě mimořádných událostí.

Město i letos poskytovalo půjčky na rozvoj bydlení na území Náchoda a dále příspěvky na projekty k ekologické výchově a čistotě ovzduší. Žádosti o tyto příspěvky přijímal odbor životního prostředí do 21. března. Letos byl nabídnut k prodeji blok bytových domů v ulicích Palachova, Němcové a Pražské (celkem 98 bytů). Rada jednala i o neuhrazeném nájemném s tím, že kde nebudou dlužné částky uhrazeny, dojde k zrušení nájemní smlouvy. V září rada konstatovala, že město vlastní v domech s minoritním podílem ještě 183 bytů, nájemné z nich nebude ani po zvýšení pokrývat případné opravy, bude mít tedy snahu co nejvíce těchto bytů rozprodat.

Ve středisku sociálních služeb Harmonie bylo od 1.února upraveno nájemné na výši 25 Kč za 1 m2. Rada schválila i nový ceník služeb pečovatelské služby v terénu. Byla uzavřena smlouva o výpůjčce objektu čp. 897 v Bartoňově ulici s občanským sdružením Stacionář Cesta. Občanské sdružení Cesta provozuje v Náchodě-Bělovsi stacionář pro děti, mládež, ale i dospělé osoby se zdravotním postižením s kombinovanými vadami. Na jaře tedy mohlo rozšířit své služby o odlehčovací službu pro rodiny, které pečují o tyto postižené, a to v uvedeném bezbariérovém domku v Bartoňově ulici každý druhý týden od pondělí do neděle nepřetržitě. (Loni tam byla v prvním čtvrtletí Domovinka, zařízení sloužící lidem postiženým Alzheimerovou chorobou.) Členové Sdružení zdravotně postižených mají nyní místnost s bezbariérovým přístupem v suterénu budovy soudu (dř. OÚ, v býv. kantýně). V úterý 21. března se konala v salonku restaurace Delvita oblastní konference Svazu tělesně postižených za účasti předsedkyně svazu Heleny Klasnové. Odeslali z ní kritický dopis ministru zdravotnictví Rathovi. Již dva roky funguje občanská poradna (v Hálkově ulici), letos rozšířila své služby o ekoporadenství. Letos mj. zorganizovala zejména pro dosud nezaměstnané absolventy škol možnost dobrovolnou prací v některých organizacích získat praxi a orientovat se v sociálně-právních vztazích. V srpnu bylo v budově bývalého okresního úřadu otevřeno TyfloCentrum, sloužící nevidomým a slabozrakým občanům k zvýšení kvality jejich života. Snaží se jim pomoci k zvýšení samostatnosti, poskytuje jim všestranné poradenství a další služby. Domov důchodců v Bartoňově ulici si v říjnu plesem a v listopadu Dnem otevřených dveří připomněl 75 let existence. V současné době v něm žije 154 klientů, jimž je poskytována celodenní komplexní ošetřovatelská a pečovatelská služba i zdravotní péče. V prosinci tam blahopřáli dvěma 101 letým, Růženě Zelené a Karlu Kašpárkovi.

I letos se město spolu s dalšími obcemi a městy regionu Kladské pomezí zúčastnilo veletrhu Regiontour na brněnském výstavišti. Město zastupoval pracovník oddělení kultury Jan Linhart. Svaz cestovního ruchu Branka připravil pro zájemce i několik potřebných publikací. Samostatný prostor na výstavišti měl i náchodský Primátor. Stánek Kladského pomezí však se podle redaktora Novin Náchodska hledal jen obtížně, byl součástí expozice Východní Čechy a prý málo výrazný.

V úterý 31. ledna časně ráno došlo v Náchodě - Starém Městě (v oblasti kolem Václavické ulice) k havárii plynovodu (prasklý svár na středotlakém plynovodu). Distribuční firma do večera závadu odstranila, takže několik desítek domácností bylo bez tepla jen během dne. V pondělí 20. února po 14. hod. ohlásil „mužský hlas" bombu v budově náchodské pobočky ČSOB na Karlově náměstí. Policie jako obvykle v podobných případech budovu sic vyklidila, ale žádnou výbušninu nenašla, nedopadla zatím ani pachatele. Asi po hodině byl provoz v bance obnoven.

Rada města jednala 14. února mj. i o svozu a třídění odpadu. Aby se zvýšilo třídění odpadu a tím i využití jeho využitelných složek, bylo zavedeno třídění do pytlů: žlutý na plasty, modrý na papír, červený na kovové odpady a oranžový na nápojové kartony. Tyto pytle poskytují Technické služby především v oblastech rodinných domků, kde nejsou poblíž kontejnery na tento tříděný odpad. Jsou odváženy jednou měsíčně. Třídění do pytlů se ujímá poměrně pomalu. Město jím chce snížit množství odpadu ukládaného na skládky. V říjnovém zpravodaji jsme se dočetli, že se třídění odpadu mírně zlepšuje, z necelých 2% v r. 2000 na téměř 8% v r. 2005. Ovšem i to je v úhrnu málo. Celkem bylo v roce 2006 v našem městě svezeno přes 4 a půl tisíce tun komunálního odpadu. Odpadu tříděného bylo svezeno jen něco přes 670 tun, tj. asi 15% (přes 200 tun papíru, asi 160 tun kovů, 170 tun skla a 130 tun plastů). Odhaduje se, že se dá vytřídit až 60 % odpadu. Ve výše uvedeném množství ovšem není zahrnut materiál odvážený občany přímo do sběren, sběr organizovaný školami apod. Od společnosti EKO-KOM a.s. získalo město za tříděný odpad přes milion korun (tedy asi 50 Kč na občana). Tato částka byla investována do nákupu plastových pytlů a 36 nových kontejnerů na tříděný odpad.

Masopust na náměstí TGM a průvod městem uspořádala mateřská škola z Vančurovy ulice spolu s dalšími školami v úterý 7. března. Masopustní úterý ovšem letos bylo už 28. února, v době konání měl být tedy už vlastně předvelikonoční půst.

V březnu rozdělila správní rada Kulturní a sportovní nadace města Náchoda v prvním kole půl milionu korun, shodně po 250 000 Kč pro kulturu i pro sport. Nejvyšší částky získali SK Rubena Náchod pro mistrovství mažoretek, Delfín Náchod na soutěž Modrá stuha, občanská sdružení Sport pro všechny a Náchodská prima sezona, dále Náchodská divadelní scéna a „sboreček" gymnázia na koncertní zájezd do Anglie. V druhém kole pro podzimní sezonu se rozhodovalo v červnu. Zastupitelstvo se 27.dubna rozhodlo poskytnout dotaci na 2. etapu dostavby tribuny stadionu v Bělovsi 857 000 Kč, ze státního rozpočtu obdržel fotbalový oddíl dotaci ve výši 2 milionů. Příspěvek na dopravní obslužnost společnosti Oredo byl snížen z 1 080 000 Kč na 818 778 Kč.

V krajské soutěži o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí Zlatý erb 2006 získalo město Náchod 1. místo v kategorii měst a postoupilo do celostátního kola, v němž obsadilo sedmé místo. Nová verze internetových stránek byla spuštěna 1. února. Součástí je virtuální prohlídka dvaceti nejzajímavějších míst Náchoda a okolí. Od konce března byly ve spolupráci s regionální televizí TV Náchod zveřejňovány i záznamy zajímavých událostí.

Rada města schválila 14. března smlouvy na projekty oprav komunikací Wiesnerova, Za Kapličkou, Prodloužená, panelová cesta Náchod-Staré Město, osvětlení (a ozelenění) Karlova náměstí a opravu mostu v Bražci. Dále schválila provedení stavebních úprav staré radnice a žádosti na příspěvek od fondu dopravní infrastruktury na propojení sídliště u nemocnice, druhou etapu dopravních opatření na Pražské ulici a lávky přes Metuji na Ostrovech a v Pekle. O ozelenění se starají Technické služby města. Schválila i poskytnutí dotace Romskému komunitnímu centru (49 800 Kč) podmíněné jako v letech minulých úklidem a zajištěním pořádku v ul. Ruská, Francouzská a Anglická (na Kašparáku), na Kubě v Běloveské a na Šafránici.

Na konci března se přestěhoval odbor školství, kultury a sportu a odbor výstavby a územního plánování ze staré radnice na náměstí do budovy vedle polikliniky (ul. B. Němcové 2020). Záhy oživily strohé chodby budovy výtvarné práce dětí z mateřských škol, později vystřídány dalšími výstavkami. Ty se střídaly až do konce roku, kdy jednotlivé mateřské školy ozdobily každá „svůj" stromeček. - Rekonstrukce staré radnice pro potřeby muzea trvala téměř do konce roku. V půli prosince byla budova předána k užívání. Muzeum se vrátilo do prostor, které užívalo už v letech 1880-1886.

Zástupci příměstských částí vznesli 27.3. důrazný požadavek na větší investice do těchto okrajových částí města. Měly by jim být vyčleněny částky, které by se rovnaly jejich podílovému významu v rámci města. V té souvislosti byly jmenovány bývalé obce Dobrošov, Jizbice, Lipí a Pavlišov, nevím, proč ne také Babí, Běloves, Bražec, Malé Poříčí a Staré Město. Podobně tyto části města nebyly jmenovány při schvalování kritérií pro umisťování do Městského střediska sociálních služeb Náchod radou města 11. dubna. Ta také schválila záměr vybudování integrovaného informačního systému v rámci městského úřadu.

Duben byl už tradičně měsícem čistoty - jarního úklidu města. Technické služby zajistily svoz nebezpečných a objemných odpadů, hasiči sběr železného šrotu. Město také vyhlásilo a uskutečnilo tradiční soutěž o nejhezčí rozkvetlé okno, balkon či rodinný dům. Při hodnocení na podzim zvítězila v kategorii okno Helena Prokopová ze Zahradní ulice, oceněný balkon byl Dagmar Jiráskové z Kostelecké ulice, rodinný dům Aleny Goisové z ulice V Zátiší, v kategorii celková úprava zvítězili manželé Bernardovi a Vyšínovi z ul. 1. máje a v kategorii škol ZŠ Babí. Zvláštní cenu získaly Technické služby za úpravu kruhových objezdů.

Na jaře absolvovali někteří dlouhodobě nezaměstnaní na náchodském úřadu práce měsíční kurz pro hledání zaměstnání, učili se komunikaci se zástupci firem, napsat životopis apod. Podobné akce proběhly i později, s výsledkem jen relativním. Náchodský okres má jako celek poměrně nízkou nezaměstnanost (byla 6,9%, tj. v ČR 28. místo ze 77 okresů), ta se na jaře jako obvykle snížila, na začátku léta dokonce na pouhých 6%, kritická zůstává stále zejména na Broumovsku.

Náchodský Komitét pro udržování památek z války 1866 letos dostal od EU z dotace tzv. fondů mikroprojektů 600 000 Kč na úpravy vojenského hřbitova. V sobotu 8. dubna se dopoledne konala výroční valná hromada komitétu a odpoledne nastoupila jejich uniformovaná jednotka na vojenském hřbitově v zámecké aleji, kde byla odhalena pamětní deska k 100. výročí úmrtí prince Viléma ze Schaumburg-Lippe a uložena urna s ostatky jeho vnuka Leopolda, posledního ze Schaumburgů narozeného v Náchodě. Komitét vydal i publikaci Generál jízdy Vilém ze Schaumburg-Lippe. Později získal komitét dotaci i od města a kraje (po 82 000 Kč) na opravu tzv. Dresslerova kříže ve Starém Městě.

Na čtvrtek 27. dubna byla svolána Markétou Sergejko před radnici „demonstrace proti cenzuře medií", namířená proti tomu, že nebyla v Náchodském zpravodaji z rozhodnutí rady města publikována petice proti obchvatu města a že je tam odmítána polemika.. „Demonstrace" se zúčastnilo šest osob se třemi transparenty, tedy jen skupinka organizátorů. Myslím, že náchodské veřejnosti vyhovuje městský zpravodaj jako zdroj informací, ne hádek mezi skupinkami lidí s často problematickými názory. Těm dávají relativně dostatečný prostor Noviny Náchodska. Tam byla na jaře polemika kolem možnosti čerpat si minerální vodu (Idu) u lázní u řeky Metuje. Prameník poničený jarní velkou vodou byl koncem dubna opět uveden do provozu, povodí Labe pak v okolí prameníku vyčistilo koryto řeky a upravilo přístupové schody.

Komunisté ohlásili na 1. máj svou manifestaci na parkovišti v Riegrově ulici. Byla tam i skupina asi třiceti studentů s transparentem „VAŠE PRIMA SEZONA UŽ SKONČILA ... TEĎ JE ČAS NA TU NAŠI !" Ten den totiž začal studentský festival Náchodská prima sezona. (O něm podrobněji v odd. kultura.) Jako každoročně byly 8. května ve výroční den ukončení druhé světové války položeny věnce k pomníku padlých na staroměstském hřbitově a k pomníku u bývalé celnice v Bělovsi. Organizátorem byl Klub vojenské historie.

V Beránku se v úterý 16. května projednávala Strategie rozvoje Královéhradeckého kraje na léta 2006-2015. V pátek 19. května byli oceněni medailemi za věrnost někteří hasiči, mezi nimi z požární stanice Náchod por. Milan Vlášek, za reprezentaci v orientačních závodech Ivan Křivda, jako instruktor potápění Josef Klinkovský.

V sobotu 20. května uspořádala opět paní Jana Hlináková Hliněnou Běloves. Letos předvedli svou řemeslnou dovednost nejen keramici-hrnčíři, ale i umělečtí kováři, řezbáři, skláři, přadleny na kolovratu i tkadleny na ručním stavu, textilní výtvarníci a další, zvonař předvedl, jak se vyrábějí formy pro zvony. Při akci hrála pro děti i náchodská loutková scéna a předvedly se i mažoretky.

V sezoně od 13.5. do 30.9. jezdil o víkendech a svátcích opět cyklobus na trasách Hradec Králové-Adršpach a Náchod-Karlov. Na radnici byli v květnu přijati cyklisté Lucie Kovaříková a Michal Jon, kteří na kolech „objíždějí svět". Projeli už 34 zemí a ujeli přes 68 tisíc km. Besedovali i v gymnáziu a navštívili Rubenu. Ve středu 17. května pozvalo vedení města pracovníky Galerie výtvarného umění v Náchodě v čele s jejím ředitelem Janem Kapustou, aby jim pogratulovalo k 40. výročí založení galerie a poděkovalo za práci, o týden později přišli do obřadní síně zástupci Komorní hudby (80 let trvání), Komorního orchestru Slávy Vorlové (35 let činnosti) a členové pěveckého sboru Hron (145 let nepřetržité činnosti), ti také několika skladbami podvečer obohatili. I jim představitelé města poděkovali za dlouholetou obětavou a nezištnou práci. Ve čtvrtek 10. srpna přijali výtvarníka a pohádkáře Jaroslava Citu, aby mu blahopřáli k 80. narozeninám.

Rada města projednala v květnu závěrečný účet města za minulý rok, výroční zprávy Kulturní a sportovní nadace, Lesů města Náchoda, Technických služeb města, následně pak byly schváleny zastupitelstvem. Rada schválila dotace pro podporu životního prostředí mj. Jiráskovu gymnáziu, ZŠ TGM nebo MŠ Vančurova, na akce Den s policií a Den záchrany zdraví, života, majetku a na provoz informačního centra v Bělovsi. Schválila také návrh na výrobu televizních dokumentů o významných osobnostech Náchoda. Jako první mají být zpracovány dokumenty o prof. MUDr. Otakaru Nyklíčkovi a hudebním skladateli Jar. Celbovi. Zastupitelstvo města schválilo 26. června mj. závěrečný účet města za rok 2005, poskytlo římskokatolické církvi 300 000 Kč na opravu střech kostelů a schválilo převedení koupaliště do správy a užívání příspěvkové organizace Sportovní zařízení města Náchoda. Město počítá pro období 2007-2013 se získáním dotací z EU na projekty: Nová ZUŠ, Úpravy a dostavba kulturního a vzdělávacího centra (kino Vesmír), Rekonstrukce stadionu Hamry a Stavební úpravy Déčka. Město požádalo Nadaci Projekt, která podporuje rozvoj městské zeleně, o příspěvek na projekt Park života Déčko. Projekt postoupil do nejužšího výběru, mezi tři projekty ze šedesáti žádostí. Definitivní rozhodnutí bude příští rok v lednu.

Od 1. července začala platit novela silničního zákona, která zavedla bodový systém hodnocení řidičů a zvýšila pokuty. Vedení města se rozhodlo od toho data zpřísnit režim parkování na náměstí, začaly tam intenzivnější kontroly placení parkovného, které provádějí pracovník firmy spolu s městským strážníkem, mohou trestat i nasazováním „botiček". Výběr parkovného se po této „výhrůžce" zvýšil. - Vedení města zakoupilo za 50 000 Kč statistický radar, který měří rychlost a počítá projíždějící auta, rozlišuje je při tom na osobní a nákladní. Byl zkušebně instalován na hlavní komunikaci města - Pražskou ulici. Podle jeho údajů jí projelo v prosinci denně v průměru téměř 20 000 vozidel.

Od 1. srpna platí dvě nové obecně závazné vyhlášky - č.1/2006 Požární řád města Náchoda a č. 2/2006 o nakládání s komunálními odpady a stavebním odpadem. Rada města v srpnu rozhodla o převodu pozemků v Bělovsi u Kauflandu firmě Magnum CZ Univerzal pro výstavbu nového obchodního centra. O druhém srpnovém víkendu bylo náměstí plné atrakcí a hluku - byla totiž tradiční svatovavřinecká pouť. Horská dráha, houpačky, střelnice, autodrom a další atrakce i stánky zcela zaplnily náměstí, upoutaly hlavně děti a rodičům pomohly vyprázdnit kapsy. Ve výroční den 21. srpna natáčela TV Wroclaw v Náchodě reportáž o příjezdu polských vojsk 21. srpna 1968 do naší republiky. Při příležitosti 2. výročí podepsání partnerské smlouvy mezi Chudobou a Náchodem byl v lázeňském divadle v Chudobě uspořádán slavnostní večer. Město Náchod tam zastupovali místostarostové, promluvil ředitel regionálního muzea dr. Sádlo, v hudebním programu vystoupilo komorní dechové trio Musica per fiati. Začátkem září hostoval od 4. do 8. října v prostoru v Bělovsi u Kauflandu cirkus Bernes. Nabízel běžný cirkusový program s drezurou opic, psů, koní a velbloudů.

Od 1. září bylo na MÚ zahájeno vydávání cestovních pasů s biometrickými údaji. Jeho součástí je čip s digitalizovanou podobou občana. V úterý 19. září navštívili Náchod senátoři z výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. V Beránku se sešli se starosty měst a obcí regionu, jednali o dopravních problémech, lázeňství a čerpání z uniových fondů.

Rada města v září rozhodla vytvořit ve městě jednotný informační navigační systém pro řidiče, který je bude směřovat jak k jednotlivým významným objektům ve městě, tak i k jednotlivým firmám. Budova býv. vojenské správy byla předána Správě budov Náchod, která se o ni bude nadále starat. Konfederaci politických vězňů byla propůjčena jedna nevelká místnost v budově MÚ, býv. poliklinice. V pondělí 2. října dostal starosta města ing. Čtvrtečka od zástupce státu ve věcech majetkových Miroslava Vlčka symbolický klíč od budovy okresního soudu (a dříve i okresního úřadu) a budovy v ulici B. Němcové. Na obou místech už ovšem pracoviště městského úřadu delší dobu fungují. Pozoruhodné je, že vedoucí redaktor Náchodského deníku H. Šnajdar zveřejnil 26. ledna 2007 zprávu o tom, že na objekt býv. OÚ bylo vyhlášeno výběrové řízení.

V říjnu schválila rada města vyhlášení výběrového řízení na zpracovatele studie proveditelnosti obnovy Lázní Běloves. K přípravě obnovy lázní získalo město 95 000 eur z programu EU - GRIP-IT. V pondělí a úterý 6. a 7. 11. byla v Beránku konference projektu EU-NET, na níž se sešli zástupci města a dvou partnerských italských regionů za účelem spolupráce při získávání financí z evropských fondů na studii o vlivu projektu (v našem případě obnovy lázní) na životní prostředí. Za tím účelem navštívil starosta ing. Čtvrtečka v listopadu partnery u nich v Itálii.

Od 1. října bylo rozšířeno autobusové spojení ve městě od Sídliště u nemocnice do Třešinek (dvakrát denně o všedních dnech). Od pondělí 23. října začal zkušebně jezdit na linkách příměstské dopravy menší nízkopodlažní autobus na plynový pohon. Ve středu 18. října měřilo šest vozů hygienické služby na šesti různých místech města kvalitu ovzduší a odebíralo vzorky k dalšímu vyhodnocení. Týž večer došlo před 19. hod. k rozsáhlému výpadku elektřiny ve velké části východních Čech. Bez proudu se ocitlo na 180 tisíc odběratelů, postiženo bylo i naše město, výpadek trval něco přes půl hodiny. Provoz nemocnice díky jejímu záložnímu zdroji výpadek neohrozil.

Připomínka 28. října proběhla i letos u sokolovny bez většího zájmu veřejnosti. Komise pro obřady a slavnosti připravila na odpoledne 1. listopadu v obřadní síni u hřbitova tradiční vzpomínku na zesnulé, zpíval při ní mj. pěvecký sbor Hron. V pátek 10. listopadu v 11 hodin byl (rovněž bez větší účasti) u památníku na Dobrošově připomenut už tradiční Den veteránů, uctívající ve výroční den konce první světové války padlé všech válek.

V pátek 3. listopadu se uskutečnila ustavující schůze nově zvoleného zastupitelstva města. To zvolilo radu a vedení města. Starostou zůstává Ing. Oldřich Čtvrtečka, zůstávají i oba místostarostové, Ing. P. Maršíková i Ing. J. Rohulán. Radu města tvoří spolu s nimi MUDr.Vlasta Hýblová, Květoslav Kábrt, Hana Kopecká, MVDr. Josef Řehák, Ing. Josef Šimurda a Ing. Tomáš Šubert. Vzhledem k novému složení zastupitelstva i rady města budou obměněny i výbory a komise, jež jsou poradními orgány rady.

V sobotu na sv. Martina uspořádalo Déčko na náměstí Martinské slavnosti, dopoledne byl před radnicí řemeslný trh s keramikou, výšivkami, medovinou i klobáskami, odpoledne si děti mohly v Déčku samy vyrobit lampion, s ním pak navečer uvítat a pozdravit sv. Martina, který přijel na bílém koni (ale ne po sněhu) k Itálii a odtud s lampionovým průvodem dorazil na náměstí, kde se rozdávaly martinské rohlíky od Pekáren a cukráren Náchod.

Od 10. prosince vstoupily v platnost nové jízdní řády, autobusová obslužnost v našem městě velké změny nepřinesla. Nejnižší jízdné v příměstské dopravě se zvýšilo ze 7 na 8 Kč. Vzhledem k požadavkům občanů Malého Poříčí budou stavět některé vlakové spoje tam, ale ty pak nebudou stavět na náchodské zastávce u hřbitova. Zlepšilo se spojení od Meziměstí k „pražským" rychlíkům do Starkoče.

Ve čtvrtek 14. prosince byl prezentován Systém včasné intervence, který by měl do budoucna zajišťovat systematickou a nepřetržitou práci s kriminálně rizikovými dětmi a jejich rodinami. Měli by se na něm shodnout zástupci měst s rozšířenou pravomocí, tj. Náchoda, Nového Města, Jaroměře a Broumova, aby počítačovým propojením urychlili a zefektivnili postupy a metody práce.

Město letos zajistilo i rozšíření vánoční výzdoby. Vedle dosavadní světelné výzdoby ulic ústících do náměstí byla umístěna vkusná světelná dekorace na osvětlovací sloupy také na příjezdových komunikacích od Hronova a Červeného Kostelce. Do nové výzdoby město investovalo asi 270 000 Kč. U vánočního stromu na náměstí se opět konala pravidelná adventní setkání, která organizovaly a program při nich zajišťovaly jednotlivé náchodské křesťanské církve. První adventní neděle byla letos 3. prosince, další setkání pak byla 10. a 17. prosince. (O posledním setkání v divadle a vánočních koncertech v kapitole kultura.) V úterý 12. prosince přijel na náměstí vánoční „kouzelný kamion Coca-coly" se soutěžemi a dárky pro děti. V pondělí 25. prosince odpoledne uspořádalo Déčko před radnicí opět „živý betlém" (v 15, 16 a 17 hod.). O silvestrovské půlnoci byl na náměstí tradiční ohňostroj, který zajistila firma Jiří Gross Náchod. Neoficiální „soukromé ohňostroje" se rozzářily kolem silvestrovské půlnoci na mnoha místech ve městě i okolí.


Výstavba a komunikace ve městě


Stálým dopravním problémem v Náchodě je špatná průjezdnost Pražskou ulicí. V lednu 2006 byla uskutečněna petiční akce za urychlení výstavby obchvatu města Náchoda, petice byla ve středu 1. února předána ministru dopravy ČR Šimonovskému, s nímž jednali starosta města ing. Čtvrtečka a místostarostka ing. Maršíková. Ministrovi předali i dopis krajského hejtmana a společný dopis starostů Broumova, Police, Hronova a Velkého Poříčí podporující výstavbu obchvatu. Pod peticí se sešlo do konce ledna 5678 podpisů. (Podpisová akce pak probíhala i v dalších týdnech, připojilo se i zastupitelstvo.) Vzápětí vznikla i „petice proti petici", rp. proti obchvatu, kterou zorganizovali jeho odpůrci (NN 9/2, s.5, k tomuto datu asi 80 podpisů). Ti chtějí urychlení dostavby dálnice od Hradce Králové na Žacléř a dál do Polska, jež by odklonila část dálkové dopravy. Také starostové Vysokova, Kramolny a Dolní Radechové, o něž byla pracovní skupina pro dohled na přípravu obchvatu rozšířena, mají k plánované trase své připomínky, je podle nich v rozporu s územními plány jejich obcí, jimiž má procházet. Ti požadují mj. sjednocujícího koordinátora celé plánované akce, s nímž by bylo možné jednat.

Podle odhadu učiněného při jednání s poslancem Ing. Jiřím Hanušem v půli ledna ředitelem silnic a dálnic Hradec Králové Ing. Markem Novotným, bude nutné uskutečnit ještě řadu kroků, než dojde k vlastní výstavbě, protože zatím je trasa „jen namalovaná na mapě" (ve dvou variantách). Podle Ing. Novotného výsledek projednání vlivu stavby na životní prostředí bude znám nejdříve v polovině letošního roku, vypracování dokumentace pro územní řízení bude trvat nejméně další rok, pak požádá investor o zahájení územního řízení, které může trvat i dva roky. Potom teprve lze jednat s majiteli dotčených pozemků, což bývá i velmi komplikované, jak víme z jiných podobných staveb (třeba u úseku dálnice D 11 u Hradce Králové nebo u obchvatu České Skalice). S výkupem pozemků lze začít, až bude rozhodnuto o umístění stavby. Shrneme-li, je tedy vlastní výstavba, natož její dokončení v nedohlednu (optimální odhad je rok 2012).

V půli března besedoval o obchvatu ve své senátorské kanceláři senátor Petr Fejfar se zástupci města, iniciátory petice i „antipetice". Celá záležitost je ve stálém zájmu veřejnosti i novinářů. V Náchodském deníku 25. listopadu jsme se dočetli, že zahájení stavby by mohlo začít již za tři roky. Bude to stavba asi za dvě miliardy, od Vysokova přes Kramolnu, Dolní Radechovou a Babí do Bělovse bude měřit asi 7 km, bude mít několik mostů a tunel, bude nutná i 3 km dlouhá přeložka silnice na Červený Kostelec. Tedy nic jednoduchého. O tři týdny později tam (14/12) psali, že starosta Dolní Radechové Jan Michel „není o nutnosti náchodského obchvatu přesvědčen", asi moc často po náchodské Pražské nejezdí. Některým vysokovským zase vadí, že půjde blízko jejich domů. (Jsem zvědav, co a jak bude psát o provádění a dokončení obchvatu můj nástupce. Obávám se, že to si už nepřečtu.)

Ve dnech 14. a 15. června (středa a čtvrtek) bylo provedeno v Pražské ulici sčítání projíždějících vozidel, projelo na 21 tisíc vozidel (asi 3 tisíce v noci od 22 do 6 hod.), z toho 2200 nákladních (500 v nočních hodinách) (Echo 30.6.). V průběhu května projelo přes hraniční přejezd v Bělovsi 35 450 kamionů (loni 28 172, předloni 11 490). Většina z nich projížděla Náchodem, Pražskou ulicí. Rada města rozhodla o koupi statistického radaru s informačním panelem. Měl by mj. zaznamenávat počty projíždějících vozidel a posloužit i jako argument v úsilí o urychlení stavby obchvatu. Ve městě má být také zaveden informační navigační systém, který má zlepšit orientační značení ve městě. Na jaře byly dokončeny práce na úpravě ostrůvků na přechodech pro pěší v ulici Pražské a Českoskalické, později byly ozeleněny a provedeny i další úpravy pro zvýšení bezpečnosti chodců, mj. před přechody pro chodce byl dán na vozovku červený živičný „koberec" (systém Rocbinda), který snižuje brzdnou dráhu. O tom, že Náchod je prvním městem, které tuto úpravu zavedlo, referovala v půli září i televize Prima. Koncem září proběhl dopravní průzkum na vybraných komunikacích (Českoskalická, Tyršova, Parkány, Volovnice a na křižovatce u Slavie). Údaje poslouží jako podklad pro dopravní opatření ve městě. Projíždějící auta sledovali po dva dny od 6 do 18 hod. studenti gymnázia. Město také zakoupilo koncem roku nový mobilní laserový měřič rychlosti, s nímž se městští strážníci zatím učili zacházet.

Od 8. do 23. dubna probíhaly opravy parovodu v oblasti křižovatky u Čedoku v Běloveské ul., byl tu omezen provoz, provoz k hranicím byl jednosměrný, od hraničního přechodu byl veden od celnice starou cestou na Kladskou a na kruhový objezd u Itálie. Tím se opět silně komplikovala průjezdnost Náchodem i Pražskou ulicí. Kvůli opravám parovodu byl pak od 24. dubna do půli května omezen provoz v Plhovské ulici u teplárny.

V dubnu byly zahájeny opravy komunikace Ryšavého (na Babí od školy k Bělovsi v úseku asi půl km) opravou kanalizace a dalších sítí, koncem května byl dokončen nový povrch a upraveny krajnice. Na tuto akci byla čerpána dotace od kraje, v nedobrém stavu byla už delší dobu, loni se její stav zhoršil, byla tudy vedena objížďka v době uzavírky hlavní silnice od Itálie na Hronov. Koncem června byla zahájena rekonstrukce ulice Borská opravou kanalizace a vodovodních přípojek, byla provedena přeložka kabelového vedení, úprava chodníků a veřejného osvětlení (z rozpočtu města - náklady asi 6 milionů). V polovině srpna začala rekonstrukce železniční vlečky vedoucí do teplárny. Původně měly opravy skončit do konce října, vzhledem k dalším komplikacím a souvisejícím pracím byl termín dokončení posunut do příštího roku a provoz na komunikaci provizorně otevřen. Na opravu dává Královéhradecký kraj částku asi deset milionů.

V pondělí 24. července byl uzavřen pro veškerý provoz podjezd pod tratí u Itálie, začala oprava kanalizace, která tu byla dlouholetým problémem, následovala celková úprava povrchu. V sobotu 5. srpna odpoledne byl tu provoz obnoven. Trapná situace nastala v Kladské ulici, loni velkým nákladem rekonstruované a opravené. Asfaltový povrch při zkouškách nevyhověl normám Evropské unie (ta dala na loňské opravy téměř 54 milionů), proto kraj jako investor nekvalitní dílo nepřejal. Od 14. srpna byla tedy silnice od Itálie po křižovatku u staré celnice opět uzavřena, firma Strabag musela povrch zbrousit a znovu kvalitněji potáhnout. Uzavírka trvala do 31. srpna a zkomplikovala opět už tak nevalnou dopravní situaci ve městě.

Koncem července byly zahájeny práce na rekonstrukci Karlova náměstí úpravami chodníků, ty byly dodlážděny v říjnu. Opravy kanalizace, sítí a další úpravy prostoru začaly v zadní části náměstí (pod zámeckým kopcem) a pokračovaly pak ke Kamenici. Po ukončení všech těchto prací byla plocha náměstí vydlážděna tradičními kostkami. V centrálním pruhu bylo instalováno nové veřejné osvětlení a vysazeno 14 stromů - jeřábů. Pro klienty peněžních ústavů je v dolní části upraveno parkoviště s 12 parkovacími místy a parkovacími hodinami s progresivním parkovným. Horní část náměstí zůstává zónou klidu. Letos prostavěná částka dosáhla asi 14 milionů. (Echo píše o hodnotě díla 9 milionů.) Vše bylo dokončeno na konci listopadu a předáno veřejnosti v pátek 1. prosince zástupci stavební firmy Strabag a starostou Čtvrtečkou. Nový mobiliář (lavičky, stojany na kola, odpadkové koše) i bazének s vodotryskem budou instalovány na jaře příštího roku. Propojení od Plhovské ul. přes areál Tepny kolem nové prodejny supermarketu Lidl na Karlovo náměstí je zatím jen v úvahách.

Koncem června začali pracovníci Technických služeb s obnovou parku na Husově náměstí. Byla zřízena cestička napříč parkem se zámkovou dlažbou, upraveny další cesty, opraveno schodiště, doplněny herní prvky, odstraněny některé staré stromy a křoviny a nahrazeny novými včetně 13 vzrostlých stromů, zřízeny i květinové záhony. Náklady byly vyčísleny na asi 1,4 mil. Kč, z toho polovinu uhradila dotace ze státního programu podpory cestovního ruchu. - Byla objednána dokumentace k rekonstrukci ulic Českoskalické a Komenského tak, aby práce na úpravách mohly začít v příštím roce, dále se jedná o projekty oprav ulic Krásnohorské, U Koupaliště, Brožíkovy, Nad Celnicí, horní části Partyzánské nebo prostoru u polikliniky. Rekonstrukce veřejného osvětlení má být v části Plhova, na Klínku a Brance a realizována oprava Anglické ulice. V úseku u Rybárny má být umístěno technické zařízení, které bude měřit rychlost projíždějících vozidel jako podklad pro jednání o obchvatu. Má být změněno značení v Polské ul. v úseku od státní hranice ke křižovatce s ul. kpt. Jaroše, u Hypernovy a Ametku mají být zřízeny přechodové ostrůvky. Byl vybudován chodník od železniční zastávky Běloves kolem staré celnice. Z drobnějších prací byla úprava prostoru před novým objektem Úřadu práce (vedle býv. tepenské jídelny), provedeno ozelenění, instalovány dvě lavičky a stojan pro kola. V prosinci byly vykáceny některé staré hlohy u Pražské ulice.

V pondělí 9. října byl předán stavbařům prostor U bílé růže, kde bude postavena nová budova okresního soudu, jejíž stávající budovu převzalo město. Parkoviště U Bílé růže zatím ještě zůstává. Ve stadiu návrhu je i záměr zastřešit část zastávek na autobusovém nádraží.

V obvodu města Náchoda byly opraveny mosty v Bělovsi přes Střelu, v Malém Poříčí přes Metuji a lávka na Hamrech.

Letos začala realizace cyklostezky Bražec - Peklo stavbou dvou vkusných, dřevěných krytých lávek přes Metuji, za Ostrovy a v Pekle u soutoku Metuje s Olešenkou, celkem asi za tři miliony korun. Lávky byly otevřeny ve čtvrtek 10. listopadu za účasti ředitele firmy Průmstav Náchod Ing. Romana Košťála a starostů Náchoda, Nového Města a Přibyslavi. Tato města a obce se podílejí i na úpravě komunikací v údolí Metuje. K tomu byly nutné i některé vlastnické dohody a převody, mj. mezi povodím Labe a městem Náchodem. Na realizaci poskytl kraj dotaci téměř 2 miliony.

V rámci dobudování sítě cyklotras na území města Náchoda byla upravena druhá lázeňská spojka od Bonata ke kamennému mostu v Bělovsi, plánuje se úprava úseku ul. Krásnohorské, Denisovo nábřeží, Na Strži a Na Skalce s napojením dále podle řeky na cyklostezku Peklo, z Pekla pak jednak na Lipí, jednak do České Čermné a na hraniční přechod do Březové. Přípravuje se realizace cyklostezky a chodníku z Náchoda do Dolní Radechové, konkrétně od koupaliště na konec náchodského katastru. Byl vypracován projekt stezky pro cyklisty v úseku Kramolna - Vojenský hřbitov - Krkonošská ul.

Pokračovala i regenerace plhovského sídliště, opravy komunikací U Koupaliště a U Hřiště, bylo vybudováno parkoviště u rybníka Podborný a tři nová dětská hřiště. Vzhledem k první etapě rekonstrukce koupaliště Jiráskova kraje nebylo letos koupaliště vůbec v provozu. Mnozí to zejména v horkém létě kritizovali, ale podobné práce těžko provádět jindy než v letním období, navíc jednou z podmínek pro získání dotace bylo vyčerpání částky do konce roku. (Město vyčlenilo na opravy 8 milionů, 15 milionů má být z dotací.) Práce začaly 1. května bouráním pro novou kanalizaci. Stávající bazén prosakoval, byly tu velké ztráty vody, což byl hlavní důvod pro rekonstrukci. Nevyhovoval technický stav budov, které s provozem souvisejí, byla zřízena nová úpravna vody aj., vše celkem asi za 23 milionů korun. Stavebně byla rekonstrukce do konce roku dokončena. Na jaře má být bazén uvnitř natřen, vybudovány skluzavky a provedeny dokončovací práce, které není vhodné dělat před zimou.

Na začátku roku byl dán do provozu restauračního hotel Hron, hotelová část začala poskytovat služby na podzim. Plánuje se přestavba budovy býv. Okresní vojenské správy pro potřeby základní umělecké školy. Na r. 2006 byla z minulého roku přesunuta investice na rekonstrukci klimatizace velkého sálu Městského divadla.

Poměrně pomalu pokračovaly opravy kostela sv. Jana Křtitele na hřbitově. Při odkrytí střechy se totiž zjistil špatný stav krovů, takže musely být kompletně vyměněny, navíc v původním provedení, tedy bez hřebů, spojení trámů dřevěnými kolíky. Náročná oprava byla dokončena koncem září, v sobotu 30. 9. byl kostel slavnostně znovuvysvěcen biskupem Dominikem Dukou za účasti zástupců města, stavebních firem i sponzorů. Na podzim probíhala i oprava severní věže kostela sv. Vavřince na náměstí. Byly vyměněny poškozené tesařské prvky, vyměněna krytina a oplechování. Celkové náklady byly si 320 000 Kč, hradilo je město z dotace ministerstva kultury v Programu regenerace městských památkových zón.

V úterý 12. září byla po dokončení přístupové a obslužné komunikace, chodníků a parkoviště ad. otevřena průmyslová zóna ve Starém Městě. Celková hodnota stavby přesáhla 16 milionů, 13 milionů získalo město z dotace Evropské unie. Pracují zde firmy Integraf, Sněžka a Merkurtisk, do budoucna se uvažuje o místu pro další podniky.

Ve druhé polovině listopadu proběhla rekonstrukce v budově pošty na náměstí, byl mj. zřízen bezbariérový vstup do budovy. Po dobu rekonstrukce se do budovy vcházelo bočním vchodem z ul. Poštovní.


Hospodářské poměry


V pátek 3. února bylo v Kladsku setkání europoslanců, poslanců, představitelů samospráv a hospodářských komor mj. o zlepšení silničního spojení. Prosazovali, aby přes přechody ve Starostíně a Otovicích mohly projíždět automobily do hmotnosti 12 t. Jednali také o železničním nebo tramvajovém spojení Náchoda s Chudobou. Je to trochu absurdní, když na konci minulého roku byla zrušena železniční doprava (a bude zrušena i trať) z Broumova do Otovic, tedy k hranicím s Polskem (směrem na Novou Rudu). Jednalo se také o propojení naší dálnice D 11 na polskou A 4 ve směru Královec - Lubawka.

Ve čtvrtek 2. března uspořádala Regionální hospodářská komora seminář Úspěšný marketing pro malé firmy v rámci projektu 5P (Poskytování Potřebné Příhraniční Pomoci Podnikatelům). 11. července byl v rámci tohoto projektu seminář Internet v podnikání. Českomoravská záruční a rozvojová banka zprostředkovává zejména menším podnikatelům zvýhodněné úvěry dotované z fondů EU a státního rozpočtu ČR.

Po ukončení činnosti obchodního řetězce Julius Meinl končí v ČR a tedy i v našem městě také Delvita. V její prodejně na Karlově náměstí má být ukončen prodej začátkem příštího roku. Na náměstí vedle pošty je od září nová prodejna potravin, potraviny na náměstí prodává v bývalém Vernerově obchodě nový vietnamský majitel. Na rohu Tyršovy a Riegrovy ulice vznikla nová prodejna pečiva Peko s vkusnou kavárnou. Možností sednout si v centru města na kávu se zákuskem je tedy nyní už dost.

V polovině roku (koncem června) bylo zaregistrováno snížení nezaměstnanosti, v rámci okresu je 6%. Vzhledem k vysoké nezaměstnanosti na Broumovsku je v samotném Náchodě nezaměstnanost ještě nižší, i když i tady je zřejmě značné množství těch, kteří berou raději podporu, než by se snažili najít práci. Úřad práce v Náchodě evidoval přes dva a půl tisíce nezaměstnaných, ale také asi 750 volných míst (NN 26.7.).

V listopadu loňského roku ukončilo činnost družstvo Vzor. Vyrábělo pleteninové oděvy a zaměstnávalo i pracovníky se sníženou pracovní schopností.

V březnu jsme se dočetli o prohlubující se krizi v a.s. Tepna Náchod, o tom, že ji hrozí jeden z věřitelů konkurzem. Zaměstnanci už po dva měsíce nedostávali výplaty. Konkurz byl vyhlášen poslední pracovní den v dubnu a pracovníci dostali výpověď. Tím skončil podnik, který měl kdysi 14 závodů po celém okrese a zaměstnával na pět tisíc lidí. V poslední fázi zde pracovalo už jen méně než tři sta zaměstnanců. Výroba v Tepně i poslední expedice vyrobeného zboží byla ukončena v květnu. Závazky Tepny činily téměř 200 milionů, byly vymáhány ovšem i pohledávky. V letech 2002 až 2004 podnik utrpěl ztráty 217 milionů, v roce 2004 klesly tržby o 28% na 252 milionů. Podle sdělení náchodského úřadu práce z počátku srpna našla většina zaměstnanců jinou práci. Propuštěným pracovníkům byla nabídnuta i rekvalifikace. V říjnu sdělila tisku konkurzní správkyně Ing. Eliška Šobková, že nemovitosti i technologie chce koupit česká firma z oboru a obnovit asi se 150 zaměstnanci textilní výrobu. Koncem října uspořádala dražbu na budovu bývalé přádelny, ale za vyvolávací cenu 40 milionů Kč se kupec nenašel, dražba se opakovala 21. prosince s vyvolávací cenou 30 milionů. Tentokrát se kupec našel, ovšem zůstává otázkou, zda skutečně také včas částku zaplatí. (Termín je pochopitelně až v roce příštím.) Dne 11. prosince se konala v Hradci Králové dražba na hlavní areál Tepny, vydražil jej pražský podnikatel Jan Šimák za 26,7 mil. Kč. Získal i předkupní právo na strojní vybavení továrny, tedy celého cyklu přádelna - tkalcovna - úpravna.

O „hospodaření" v náchodské Rubeně jsme se dočetli na 1. stránce Náchodského deníku (a tedy i všech devíti východočeských mutacích deníku) ve středu 8. listopadu. Čtyři bývalí čelní představitelé a.s. Rubena Náchod okradli v letech 1991-1993 o téměř čtvrt miliardy korun a svým jednáním mohli způsobit firmě další škodu ve výši téměř 400 milionů, což krajský soud vyhodnotil jako pokus trestného činu podvodu. Bývalý generální ředitel Rubeny Milan Šnajdr byl potrestán 6 a půl rokem vězení, jeho společníci Josef Klimeš a Otakar Svatoš dostali po pěti letech a Ladislav Šafařík čtyři roky. O náhradě škody se v článku nemluví. Rozsudek ještě nenabyl právní moci, státní zástupkyně i obhájci obžalovaných si ponechali lhůtu na odvolání.

Pivovar Náchod si letos připomněl 135. výročí. Dne 30. června 1871 rozhodlo tehdejší zastupitelstvo o zřízení obecního pivovaru, základní kámen byl položen 8. dubna 1872 a o dva roky později byla realizována první várka. - V sobotu 20. května byl tradiční den otevřených dveří - Den s Primátorem. Vystoupila tu řada souborů včetně dechovky Opočenky. Jako „výrobek roku 2005" byl v Praze v rámci „Výrobků roku - Volba spotřebitelů" vyhlášen náchodský polotmavý 13% Primátor. Pivo Diamant může od června užívat titul Pivo ČR, v 10. ročníku degustační soutěže v Českých Budějovicích zvítězilo v soutěži piv se sníženým obsahem cukru. Náš pivovar je druhým největším výrobcem nealkoholického piva u nás. V horkém letošním červenci se jeho odbyt zvýšil o 65%. Na Dočesné 2006 v Žatci získal Primátor již potřetí první místo v kategorii nealkoholických piv, Primátor Diamant (pro diabetiky) obsadil třetí příčku. V soutěži České pivo roku 2006 zvítězil v září tmavý ležák Primátor Premium Dark. Obhájil prvenství i v 9. ročníku The Stockholm Beer ve Švédsku a získal zlatou „Evropskou pivní hvězdu" i v soutěži The European Beer Star Award 2006 v listopadu v Norimberku. Polotmavá třináctka byla Sdružením přátel piva vyhlášena 15. listopadu v Humpolci ve své kategorii pivem roku. Nealkoholické pivo a 16% Exkluziv tam obsadily shodně třetí příčku. I tato ocenění přispívají k vyšší poptávce po náchodských pivech, za první tři čtvrtletí roku se zvýšil výstav o 55% na téměř 15 tisíc hl. Pivo z Náchoda se vyváží do Velké Británie, Slovenska, Ruska, Francie, Polska, Švédska, Německa, Španělska, Dánska, Finska, Kanady a Řecka. Koncem roku pivovar rozšířil svůj sortiment piv o další novinku - svrchně kvašený polotmavý ležák anglického typu - English Pale Ale. Údajně se vyznačuje lehkostí a svěžestí, bohatým chmelovým aroma, jantarovou barvou a specifickou hořkou chutí. Byla na něm použita i nová etiketa, s níž se do budoucna uvažuje i u dalších piv. Za rok získal Primátor 12 významných ocenění.

Celkový prodej náchodského piva se v tomto roce zvýšil o 2%, prodalo se přes 136 tisíc hl piva, export činil přes 21 000 hl.

Už předloni začalo bouráním býv. „Kubečkárny" (pozd. internátu Tepny) v Kladské ulici v Bělovsi budování objektu pro dílny společnosti Amulet - chráněné dílny. Od loňského prosince byl zkušební provoz, zahájení oficiálního provozu proběhlo v předvelikonočním týdnu. Dílny zaměstnávají asi 140 převážně zdravotně postižených lidí, kteří upravují pryžové a gumové výrobky pro automobilový průmysl (pro firmy Saar Gummi Czech a Avon Automotive). V sobotu 23. září se tu uskutečnil Den otevřených dveří.

Dobře si i nadále vede výrobní družstvo Sněžka Náchod. Patří k předním dodavatelům šitých dílů pro automobilový průmysl a tradičně i kožené galanterie. Do budoucna plánuje vyrábět mj. i dětské autosedačky. Firma má mateřský závod v Náchodě a další čtyři provozy na různých místech kraje. Náchodský mateřský závod letos vytvořil na 800 pracovních míst a dosáhl obratu přes 900 milionů korun. Loni byl obrat firmy přes 750 milionů Kč, z toho 90% tvořil export. Ve všech letech tohoto století patří Sněžka v kategorii výrobních družstev mezi stovku nejlepších v ČR.

V posledních letech se úspěšně prosazuje v oblasti zabezpečení, lokalizace a navigace vozidel náchodská společnost Level, která vyvíjí a vyrábí elektroniku, světelnou a telekomunikační techniku.

V rekonstruovaném hotelu Vyhlídka bylo nově otevřeno vzdělávací centrum, které připravilo projekt na pomoc osobám se zdravotním postižením. Od září do listopadu se počítačového kurzu, sociálně-psychologického poradenství a diagnostiky zúčastnilo 14 nezaměstnaných se zdravotním postižením z Náchodska, Hradecka a Rychnovska. Kurz byl financován z grantu Evropské unie, pro účastníky byl zdarma.


Školství a práce s dětmi a mládeží


Zápis do 1. tříd základních škol byl ve všech náchodských školách ve čtvrtek 9. a v pátek 10. února vždy odpoledne, zápis do mateřských škol od 18. do 28. dubna.

Za děti z okolních obcí, které nemají zřízenou mateřskou školu, stanovila rada města úhradu ve výši 6000 Kč ročně za dítě v posledním roce před zahájením školní docházky, v březnu částku po jednání se starosty Vysokova, Kramolny a Dolní Radechové snížila na 3000 Kč. Za žáky z jiných obcí plnící v Náchodě základní školní docházku požadovala rada města v letošním roce 8 000 Kč (skutečné náklady dosahují až 12 tisíc), snížila ji pak na 7000 Kč. Dva žáci z Náchoda navštěvují ZŠ Trivium Plus, o.p.s., v Dobřanech, město za ně platí na neinvestiční náklady celkem 7000 Kč. Rada odmítla přispívat na žáky dojíždějící do ZŠ na Novém Hrádku s odůvodněním, že mohou navštěvovat školy v Náchodě.

Ve čtvrtek 15. června odpoledne byl v obřadní síni radnice vyhlášen tradiční Náchodský pedagog roku. Letos titul získaly Mgr. Vlasta Drobná a Michaela Šimotová ze ZŠ TGM, Mgr. Anetta Růžová ze ZŠ Komenského, Mgr. Martina Olejáková z Plhova, Mgr. Zuzana Hoffmannová a Markéta Kubečková z Babí a Eva Lokajová z MŠ Alšova. Za práci s dětmi získali ocenění Karel Kašpar, vedoucí skautského 4. oddílu, a Simona Hlavatá, zakladatelka klubu Hopsáček na SUN.

Ve sportovní hale SK Rubeny na Hamrech byla ve druhém listopadovém týdnu uspořádána náborová „výstava středních škol a učilišť", na níž se žáci 9. tříd seznamovali s možnostmi studia v našem regionu. Spolupořadatelem akce byl úřad práce.

Školy

ZŠ Komenského ul. dokončovala 3. etapu stavebních úprav ve staré budově - opravy tříd, knihovny, posilovny, suterénu a schodiště. Zřízena byla i prodejna občerstvení, která nahradí dřívější automaty. I od nového školního roku (od září 2006) mají žáci 6. tříd možnost navštěvovat třídu s rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů a třídu s rozšířenou výukou tělesné výchovy, chlapci se zaměřením na házenou, dívky na pohyb a estetiku. V březnu uspořádala škola pro žáky 5. tříd besedu s Ing. Rohulánem o dopravní situaci v Náchodě. V předvelikonočním týdnu zajistili žáci školy v regionálním muzeu „Pašijový týden", připomínající velikonoční zvyky (zdobení perníčků, pletení pomlázek, zahráli „Zradu Jidášovu"). Na počátku prázdnin se na Bedřichovce v Orlickém Záhoří uskutečnil mezinárodní Sommercamp na podporu dorozumívání a komunikace žáků 8. a 9. tříd ZŠ Komenského se žáky škol z Halberstadtu a holandského Woldendorpu. Se zahraničními hosty navštívili i řadu míst a památek v okolí, ty upoutal mj. Třebechovický betlém. Fotbalové družstvo se zúčastnilo turnaje v družebním Halberstadtu. Na závěr školního roku uspořádali v Beránku dvě slavnostní akademie- žáků I. stupně 22. června a žáků II. stupně 29. června. V půli října slavnostně otevřeli ve spolupráci s pražským Pedagogicko-psychologickým institutem speciální poradenské pracoviště, určené dětem s poruchami čtení a s tělesným postižením. Jsou tam k dispozici počítače se speciálními programy, pomůcky podporující zručnost i masážní bazének. Pracoviště bylo vybaveno s přispěním městského úřadu a Nadačního fondu Zdeňky Horníkové.

ZŠ TGM má experimentální studijní třídu, letos zatím v šesté třídě. Žáci 6. a 9. tříd se podrobili dobrovolnému testování škol na celorepublikové úrovni. Podle sdělení ředitele Mgr. Odvářky odpovídaly výsledky dobré úrovni školy. V pololetí obdrželi na ZŠ TGM certifikát o absolvování kurzů českého jazyka první žáci třídy pro jazykovou přípravu cizinců, většinou děti z Ukrajiny a Makedonie žijící v Jaroměři. Širší veřejnosti nabízela škola na jaře prodej nakvétajících primulí ze školního skleníku. „Dívčí klub" školy připravil jak velikonoční aranžování, tak dárky ke Dni matek. Pro rodiče i spolužáky připravili prvňáčci se svými učitelkami Slavnost slabikáře, pásmo básniček, písniček a scének. O využívání volného času dětí se stará řádka kroužků jazykových, výtvarných i sportovních, dobré výsledky má kroužek dramatický, který vystupuje i mimo školu, např. pro obyvatele domovů důchodců apod. Na Dušičky zorganizovala skupina žákyň 8. a 9. tříd v aule školy Halloween - Strašidelný den, v němž se žáci maskovali a bavili. Přinášet tuto „tradici" k nám se mi zdá zavádějící. Od října do prosince probíhal pro pedagogy cyklus přednášek „Nemlčet II", zabývající se problémy šikany, návykových látek, trestní odpovědnosti mladistvých apod.

ZŠ Plhov vydává pravidelnou ročenku Štěbetání. Připravuje pravidelně řadu sportovních a kulturních akcí, výstav, turnajů aj. V okresním kole atletického Poháru rozhlasu, který se konal v květnu v Novém Městě, bylo družstvo mladších žáků školy na druhém místě, starší žáci zvítězili (se ziskem 5766 bodů), stejně i mladší žákyně, starší žákyně byly druhé. Koncem června uspořádala škola První náchodskou dětskou olympiádu pro náchodské žáky tříd I. stupně v atletickém trojboji, štafetovém běhu, minikopané a vybíjené. Štafeta „s olympijským ohněm" běžela na hřiště školy z Masarykova náměstí. Akce se bohužel zúčastnili většinou jen žáci pořádající školy. V kině Vesmír a pak pro rodiče v sokolovně byla koncem června uspořádána akademie žáků I. stupně. Děti s učitelkami ze školní družiny obohatily Den evropského dědictví 9. září hudbou a zpěvem na Karlově náměstí, ve stánku tam nabízely i podkovičky pro štěstí. V sérii podzimních vytrvalostních a přespolních běhů vynikl přeborník kraje Ladislav Pošepný a družstvo starších žáků, po vítězství v okresním i krajském kole reprezentovali kraj v republikovém finále začátkem listopadu v Jeseníku, kde obsadili 4. místo (mezi 13 kraji). V listopadu se konal další projektový den, přehlídka nápadů, členěná podle věku žáků. Před Vánocemi uspořádali v hale knihovny prodejní výstavu svých výrobků.

ZŠ Staré Město již několik let postupně upravuje svou školní budovu, postavenou v roce 1923. Byly rekonstruovány elektrické rozvody, sociální zařízení včetně nové kanalizace, upravena školní kuchyně a jídelna, vyměněna okna, kolem budovy vykopána vzduchová izolační šachta. Už při plánu rekonstrukce střechy bylo počítáno s půdní vestavbou, která byla provedena o letošních prázdninách. Vznikly tam prostory pro školní družinu, kabinety pro pomůcky, učebna výpočetní techniky, žákovská knihovna i sociální zařízení. Na podzim zorganizovali cvičení s ukázkami práce záchranné a požární služby.

ZŠ Babí uspořádala v sobotu 28. ledna masopustní maškarní průvod obcí, při němž obdarovávala obyvatele navštívených domů jitrnicí a koláčky (od sponzorů Pekárny a cukrárny Náchod a poslance Snítilého). V sobotu 11. března pořádala škola v restauraci Pod Montací dětský karneval. Na začátku dubna dramatický kroužek školy předvedl na přehlídce souborů Dětská scéna v divadle Jesličky v Hradci Králové představení hříčky Františka Nepila O slepičce kropenaté. Ve svých aktivitách pokračovali i na podzim.

Žáci ZŠ Běloves si v dubnu vyzkoušeli roli nevidomých. Škole, která má plný první stupeň (5 tříd, asi 90 žáků), se podařilo dokončit výměnu nábytku, zrekonstruovat osvětlení a čeká na možnost rekonstruovat jídelnu.

Základní umělecká škola J. Falty (řed. Jan Schejbal) má přes 600 zapsaných žáků v oborech hudebních, tanečním a výtvarném, 27 pedagogických pracovníků a 5 nepedagogických. Žáci se účastní řady vystoupení i soutěží. Taneční skupina ZUŠ Náchod se zúčastnila regionální přehlídky scénického tance 5. dubna v Červeném Kostelci a s choreografií Ledové ticho byla porotou vybrána na národní přehlídku do Kutné Hory. Škola získala řadu ocenění v soutěžích, v celostátní soutěži Karlovarský skřivánek získala druhé místo P. Řídká, v krajských soutěžích obstáli úspěšně i další žáci školy, D. Myščuk zvítězil v krajské soutěži ve hře na trubku, na klarinet A. Hájek, oceněni byli i další žáci. Ocenění Za mimořádnou pedagogickou práci se souborem získal smyčcový soubor vedený učitelem L. Jankem. Rekonstrukce budovy býv. vojenské správy pro potřeby ZUŠ má proběhnout v letech 2007-2009.

Mateřské školy: Pro školní rok 2006-07 byla stanovena výše úplaty v náchodských MŠ jednotně na 300 Kč měsíčně. v Alšově ulici (řed. Vladislava Domáňová) má celkem 60 dětí ve třech smíšených skupinách. Letos tam proběhla rekonstrukce sociálního zařízení. MŠ v Havlíčkově ulici (řed. Jaroslava Dušková) má 101 dítě v pěti třídách, MŠ v Komenského ul. (řed. Alena Dušánková) 113 dětí rovněž v pěti třídách. V investičním programu měla letos výměnu oken a zateplení levé části budovy. V MŠ v Myslbekově ul. byla rekonstruována sociální zařízení, škola (řed. Šárka Rojšlová) má 78 dětí ve třech třídách a jednu třídu se 20 dětmi v Bražci. MŠ v Březinově ulici (řed. Iveta Lukešová) navštěvuje ve dvou třídách 50 dětí, v ul. Vančurově (řed. Lenka Jiráková) mají 70 dětí ve třech třídách. Do MŠ v Bělovsi (řed. Blanka Posnarová) chodí celkem 99 dětí, z toho 23 do třídy v Babí. MŠ Vančurova uspořádala v úterý 7. března v centru města masopustní rej masek s průvodem. V rámci programu UNICEF vyráběly děti z MŠ Komenského ul. panenky, z nichž ta nejhezčí postoupila do krajského kola. V MŠ Březinova zorganizovali koncem května Den otců.

Jiráskovo gymnázium zorganizovalo v dubnu v povelikonočním týdnu při příležitosti Mezinárodního dne Země sérii výstav, přednášek, filmů a dalších akcí v rámci Týdne pro Zemi. Studenti gymnázia se také značnou měrou podíleli na organizování Náchodské Prima sezony. V říjnu přivítali v rámci mezinárodní výměny studenty a učitele z městečka Georgemarienhütte v Dolním Sasku. V listopadu školil lektor programu Čtením a psaním ke kritickému myšlení Libor Kyncl skupinu 15 pedagogů školy s cílem vzbudit ve studentech zájem o spolupráci, naučit aktivnímu naslouchání, argumentaci a odpovědnosti za své učení. Školu reprezentují pěvecký sbor vedený ing. Čejpem a „Skřivánci", vokálně instrumentální soubor vedený Mgr. Poutníkem. Byla dokončena rekonstrukce šaten. Byla zřízena školská rada, v níž pedagogy školy zastupují Mgr. Milan Poutník a Ing. Dalibor Vích (zvolený předsedou rady), rodiče JUDr. Jiří Listoň, zletilé studenty Miroslav Matějů a zřizovatele náměstek hejtmana Ing. Rostislav Všetečka a Ing. Tomáš Šubert. Podrobné informace o činnosti školy najde zájemce v pravidelně vydávaných výročních zprávách školy.

Studenti 4. ročníku náchodské obchodní akademie se zúčastnili veletrhu fiktivních firem, mezi 18 zúčastněnými se „společnost Caspo" umístila na 2. místě, další obsadila 5. místo. Studenti tak dokazují schopnost zvládat reálné podmínky ve světě obchodu.

Studenti Střední průmyslové školy stavební se zúčastnili řady odborných soutěží, student 3. ročníku Vojtěch Peterka získal zvláštní ocenění v celostátním kole soutěže Rodinný dům s obytným podkrovím, Oldřich Rejl získal 1. místo v krajském kole středoškolské odborné činnosti za projekt Dřevostavba rodinného domu s obytným podkrovím. Škola udržuje styky s Japonskem, na konci června odeslali studenti památníku v Hirošimě texty o tom, jak ne ně zapůsobilo seznámení se vzpomínkami obětí atomového útoku. Vyšší odborná škola získala akreditaci pro vzdělávací programy Obnova stavebních památek a Pozemní stavby. V lednu úspěšně ukončilo studium VOŠ 29 studentů v oboru stavební obnova památek a 17 studentů v oboru realizace staveb

Evangelická akademie - střední odborná škola sociální připravila k 15. výročí svého založení na čtvrtek 30. dubna slavnostní galaodpoledne pro asi 400 dětí z Náchoda a okolí a v pátek 31. března benefiční galavečer, jehož výtěžek byl určen na přestavbu Bartoňova sirotčince pro potřeby školy. Účinkovali mj. Radovan Lukavský, Petr Kotvald, skupina Oboroh a další. Koncem září připravili studenti pro asi 500 dětí z mateřských škol a nižších tříd škol základních v prostoru kolem Metuje v Bělovsi ekologický program s poznávacími úkoly a soutěžemi Putování přírodou.

Studenti náchodské Soukromé střední školy podnikatelské zvítězili v celostátních soutěžích - v průvodcovské Top Guide Junior byla první Monika Kulovaná z Hronova a druhá Veronika Šedová z Náchoda, v soutěži Profi GO zvítězil Richard Švanda z Náchoda. Diplomy a ceny jim v Brně 12. ledna při zahájení veletrhu Regiontour předal ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Od nového školního roku (září 2006) škola mění studijní zaměření a název na Gymnázium a střední školu cestovního ruchu Náchod. Nadále bude stávající management cestovního ruchu, ekonomické lyceum a nově všeobecné gymnázium, v jehož učebním programu se chce zaměřit na ekologii, management a výuku cizích jazyků.

Mimoškolní vzdělávání zajišťuje Školské zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Královéhradeckého kraje se sídlem v ul. Smiřických 1237. Zajišťuje kurzy a přednášky zejména pro pedagogy, v omezené míře i pro další zájemce. To se týká zejména kurzů jazykových.

Práce s dětmi a mládeží

Dominantní postavení v mimoškolní práci s dětmi má Dům dětí a mládeže Déčko. V době zahraničního působení Ing. L. Pohankové (byla rok ředitelkou soukromé školy v městě Warri v Nigerii v Africe) jej vedl Bc. Gerhard Weinlich. Činnost zajišťovalo devět stálých pedagogických pracovníků, externí spolupracovníci a dobrovolníci a pět zaměstnanců nepedagogických. Mažoretky, které loni působily při Déčku, přešly v tomto roce pod nového zřizovatele, jímž je SK Rubena Náchod.

Na počátku roku vyhlásilo Déčko výtvarnou soutěž Z pohádky do pohádky, vernisáž výstavy dětských prací ze soutěže byla 22. února. Déčko také nabídlo v lednu maminkám s předškolními dětmi středeční dopolední schůzky Matýsek vám nabízí. Funguje tu i mateřské centrum MáCíček v denně otevřené herně. Nabízí i pravidelné návštěvy posilovny. Pro nejmenší děti Déčko organizuje kroužek Tvořílek, pro děti od 6 do 10 let Dramaťáček, pro starší (do 18 let) dramatický kroužek, má i výtvarný a oděvní ateliér (pro mladé od 12 do 18 let). Na sobotu 11. února zorganizovalo Déčko tradiční už 16. Náchodský Klondike (zálesácký závod dvojic nebo rodin s rýžováním zlata), na nějž navázal večerní Country bál ve Vatikánu. Od pátku 17. do neděle 19. února byl pro děti od 5 do 15 let víkend v Déčku s námětem Cestujeme kolem světa. Na první jarní den připravili tradiční Vítání jara s průvodem z náměstí k Metuji, kam byla svržena smrtka - morana. V úterý 11. dubna zorganizovalo Déčko v kině Vesmír soutěž Paragraf 11/55, jejímž cílem bylo zvyšovat právní vědomí dětí.

Déčko spolupracuje s občanským sdružením Náchodská Prima sezona na přípravě festivalu , který probíhá vždy na začátku května (viz samostatná kapitola v odd. kultura).

V Déčku je také každou neděli odpoledne možné navštívit expozici exotických zvířat, zejména plazů a ještěrů. V létě se tam narodila tři mláďata kosmana běločelého od samice, kterou dostali zdarma jako pro stáří nevhodnou k chovu. Narodila se tam i mláďata užovky červené. V Exotáriu otevřel v neděli 9. července plzeňský zoolog Petr Zuber výstavu asi 40 lebek žraloků, zmijí, želv, pásovce aj. O exotárium pečuje Luděk Sýkora.

Kromě běžných letních táborů uspořádalo Déčko ve Vižňově pro děti od 7 do 15 let se specifickými poruchami učení koncem srpna týdenní dyslektický tábor s názvem Apačové. Na bohatém programu se podíleli i pedagogicko-psychologičtí odborníci.

V sobotu 9. září byl v Déčku den otevřených dveří, od 18. do 22. září bazar dětských oděvů a sportovních potřeb. Plný provoz začal začátkem října. Déčko zajišťuje kroužky výtvarné, jazykové, hudební, počítačové, pohybové, sportovní, taneční i turistické. Vedle toho tu funguje i mateřské centrum, park je po celý den přístupný veřejnosti. Ten má být v dohledné době rekonstruován, vykáceny přerostlé stromy a vysázeny nové. Provoz spolu s dobrovolnými pracovníky zajišťuje od září jen šest pedagogických pracovníků a pracovnic. Od října byla v Déčku výstava minerálů Není šutr jako šutr. V neděli 15. října uspořádalo Déčko na louce pod Vyhlídkou drakiádu se soutěží o nejlepšího draka. V sobotu 11.11. (na sv. Martina) zorganizovalo ve městě Martinské slavnosti (o nich výše). V neděli 26. listopadu uspořádali v Déčku pohádkovou show s princeznou koloběžkou. V kroužcích připravovali mj. různé vánoční ozdoby a dárečky. V prosinci organizovali mikulášskou besídku, na začátku měsíce pro děti víkend v Krkonoších, tam pak i instruktáž zimních her pro začínající vedoucí a instruktory.

Junák - středisko Náchod

V roce 2006 registrovalo středisko 252 členů (72 ve věku světlušek a vlčat, 76 ve věku skautů a skautek a 38 starších) v osmi oddílech a klubu Oldskautů. Pracují celoročně v družinách a oddílech, účastnili i sbírkových akcí (mj. Květinový den boje s rakovinou).

V lednu pořádali výpravy za sněhem, v březnu karneval pro děti a večer country bál. Na sv. Jiří, patrona skautů (Den skautů 24. dubna), byla v kostele sv. Vavřince celebrována skautská mše, skauti měli večer i slavnostní táborový oheň. V květnu se konal Závod vlčat a světlušek o pohár náčelníka a vlajku náčelní.

O prázdninách připravili skauti pro své členy deset většinou dvoutýdenních letních táborů, v nichž získávají děti cenné zkušenosti s pobytem v přírodě, starají se o vaření a další běžné potřeby - stavbu stanů a dalších táborových zařízení, učí se sebeovládání apod. Táborový pobyt vede i k ochraně přírody.

Ve čtvrtek 7. září odpoledne oživily skautské oddíly náměstí v akci Divočina ve městě. Na náměstí vyrostly stany včetně indiánského týpí, v nich a kolem nich se diváci seznamovali se skautskou činností. Od radnice vedla „stezka" do klubovny na faře a dál do parčíku mezi náměstím a Zámeckou ulicí, kde byly připraveny hry a soutěže. Hlavním organizátorem byl Martin Máslo. Další akcí byl 5. ročník hry Dobráč, k níž se do Náchoda sjelo v pátek 6. října večer asi 60 skautů od 15 do 25 let z celé republiky. Absolvovali seznámení a noční hru, v sobotu dopoledne hráli v ulicích města úkolovou hru podle Foglarových Vyzvědačů, odpoledne pluli na raftech asi 300 m proti proudu Metuje a pak si na Dobrošově prohlédli při svíčkách podzemí a připomněli si události války i osvobození Náchoda v r. 1945. Hlavním pořadatelem byl Pavel Král. Na ukončení roku přivezli Betlémské světlo, které pak v kostele sv. Vavřince nabídli všem zájemcům.

Aktivní zůstává už sedmý rok i klub Hopsáček na sídlišti u nemocnice. Dopolední programy jsou určeny dětem a maminkám na mateřské dovolené, jsou to jak „posezeníčka", tak i rytmická cvičení a další aktivity. Odpolední programy jsou pro děti školního věku: výuka hry na flétnu, angličtina, aerobik, ale i míčové hry aj. V únoru připravili pro děti karneval, organizovali programy velikonoční apod. Duší Hopsáčku je paní Simona Hlavatá. Občanské sdružení Hopsáček chce na sídlišti s pomocí města i Nadace ČEZ vybudovat nové dětské hřiště. Začátkem září obnovili a rozšířili svou činnost, pozvali i na Den otevřených dveří. Na neděli 12. listopadu připravili Skřítkovou show s pohádkovým překvapením, na začátek prosince pak mikulášskou besídku, burzu dětských potřeb a prodejní vánoční výstavu.

Stacionář Cesta Náchod uskutečnil v Evropském centru ve Smržovce v Jizerských horách týdenní letní pobytový rekondiční pobyt pro své klienty a jejich rodiče. Věnovali se výtvarným technikám i vycházkám do okolí.

Český zahrádkářský svaz vyhlásil výtvarnou soutěž pro děti Můj nejoblíbenější strom. Práce byly vystaveny od 27. února do 10. března ve vestibulu knihovny. Mezi těmi, kdo byli 9. března oceněni, byl i Honzík Grufík a Roman Čisár z Náchoda. Mezi nejúspěšnější školy patřila MŠ Náchod, Komenského ul.

V sobotu 27. května uspořádalo vedení dopravního hřišti v Náchodě-Bělovsi pro školní i předškolní děti Den s policií. Děti se hrami i praxí seznámily s dopravními i dalšími situacemi, první pomocí a dalšími dovednostmi. Velká dětská cyklojízda za práva a bezpečnost cyklistů se uskutečnila ve čtvrtek 15. června v podvečer. Vedla z náměstí na dopravní hřiště v Bělovsi. S podporou Besipu ji organizovala M. Sergejko. Den záchrany zdraví, života a majetku se uskutečnil 20. června na zimním stadionu. Profesionální i dobrovolní hasiči, zdravotní služba i dopravní a městská policie předvedli žákům základních škol, ale i zájemcům z řad veřejnosti ukázky poskytování první pomoci při dopravních nehodách, ukázky zdolávání požáru, úniku nebezpečných látek, zadržení pachatele i výcviku služebních psů.


Zdravotnictví

Od 1.1.2006 převzalo město objekt polikliniky (ul. B. Němcové 738). Město stanovilo nájemné subjektům, které tam sídlí, se Zdravotní záchrannou službou uzavřelo smlouvu o výpůjčce. Od 1.1.2006 byly k Oblastní nemocnici Náchod, a.s., připojeny dvě menší nemocnice - broumovská a opočenská. Teď má tedy celek 833 lůžek, na tisíc zaměstnanců a působí na území dvou okresů.

V lednu darovalo krev v náchodské transfuzní stanici celkem 549 dárců. Odměnu od ČČK za 50. dárcovský odběr získali z Náchoda Zdeněk Jaroš a Anna Sedláková, zlatou Janského plaketu (za 40 odběrů) dostali z Náchoda Jaromír Hančík, Miroslav Kalousek, Pavel Koutný a Miroslav Vlček. V březnu uskutečnila transfuzní stanice 538 odběrů krve. Z náchodských daroval krev Kamil Janda už po šedesáté, po padesáté Jan Poláček. V dubnu byly realizovány 402 odběry, 60 odběrů absolvoval Pavel Matějas, zlatou plaketu za 40 odběrů získal Pavel Sádovský. V květnu darovalo krev celkem 507 dárců, z nichž byli oceněni mj. Jaroslav Přibyl se 70 odběry nebo Lubomír Marek a Tomáš Tláskal se 60 odběry. V červnu získal zlatý kříž 3. třídy za 80 odběrů Jiří Nýč. Náchodští dárci získali 9 zlatých Janského medailí. V prázdninových měsících se počet dobrovolných dárců mírně snížil, ale např. v srpnu jich přišlo 414, někteří i dvakrát, v září přišlo do transfuzní stanice 405 dárců. V říjnu získalo dalších osm náchodských občanů zlatou Janského medaili, jak v listopadu, tak i v prosinci bylo v transfuzní stanici na 400 dárců, z nichž např. Zdeněk Košvanec absolvoval už 50. odběr. Situace je tedy v tomto směru v našem městě vskutku dobrá.

V únoru byla dokončena náročná adaptace sociálního zařízení na chirurgickém oddělení nemocnice. Nové rozvody vody, kanalizace, elektroinstalace, vzduchotechnika a vytápění si vyžádaly náklad téměř pět milionů.

Ve čtvrtek 26. ledna protestovali i náchodští lékárníci v Praze před ministerstvem zdravotnictví proti rozhodnutím ministra Ratha o snížení marží. V pondělí 30. ledna pak uskutečnili výstražnou stávku od 12 do 15 hodin. Zúčastnily se jí všechny lékárny mimo lékárny nemocniční, v poliklinice a v Kauflandu. Problematice věnovaly Noviny Náchodska v pátek 27. ledna celou 7. stránku a část také v pondělí 30.

Na jaře byl v oblastní nemocnici v Náchodě dán do provozu nový mobilní rentgenový přístroj pro použití na operačních sálech a nový ultrazvukový přístroj, který je špičkovým digitalizovaným diagnostickým zařízením pro více klinických oborů. Dětské oddělení nemocnice dostalo od Nadačního fondu Zdeňky Horníkové čtyři moderní „ušní" teploměry (v hodnotě téměř 10 000 Kč) pro rychlé, přesné a bezpečné měření tělesné teploty. V červnu se náchodská nemocnice připojila k projektu Rozvoj informačních technologií v regionech, tedy vysokorychlostnímu datovému propojení zdravotnických organizací zřizovaných krajem. Ve čtvrtek 25. května odpoledne „ordinoval" na Masarykově náměstí „Pacientbus", v němž si lidé mohli zdarma nechat změřit tlak, hladinu cholesterolu či cukru a dovědět se o elektronické zdravotní knížce.

V pondělí 7. srpna byl zastaven příjem pacientek na gynekologicko-porodnickém oddělení nemocnice, aby mohla začít jeho náročná rekonstrukce. Ta začala po 20. srpnu, měla by trvat asi půl roku a stát na 25 milionů. Péči o pacientky, zejména o rodičky přejímají okolní nemocnice (Opočno, Rychnov, Trutnov či Hradec Králové). V říjnu získalo od ministerstva akreditaci anesteziologicko-resuscitační oddělení, vedené primářem MUDr. Housou. Budou zde tedy moci získávat odbornou praxi lékaři z dalších nemocnic. 1. září začala v horní nemocnici rekonstrukce interních ambulancí a jednotky intenzivní péče neurologie. V dolní nemocnici bylo vybudováno energocentrum, z prádelny vzniká nový pavilon pro infekční oddělení a akutní rehabilitaci. K stavebním úpravám dojde i v budovách chirurgie a patologie. Od 1. prosince bylo převedeno do nemocnice pracoviště kalmetizace (očkování proti tuberkulóze).


Kulturní život města


Koncerty, hudba

Hostem prvního koncertu abonentního cyklu byla ve středu 18. ledna Filharmonie Hradec Králové se sólistou violoncellistou Janem Páleníčkem. Koncert byl věnován jubileu W. A. Mozarta. Ve středu 15. února tu hrálo komorní sdružení Thuri ensemble (hoboj, housle, viola, violoncello), o měsíc později zpívala sopranistka Gabriela Pechmannová za klavírního doprovodu Maxima Averkieva. Ve čtvrtek 13. dubna hrál houslový virtuos František Novotný za klavírního doprovodu Vladimíra Hollého. V neděli 14. května hostoval v Husově sboru na pozvání faráře dr. Kovalčíka Moravský komorní sbor vedený doc. L. Mátlem. Zpíval dopoledne při bohoslužbách a pak v podvečer tam byl velmi hodnotný koncert, završený provedením Janáčkova Otčenáše, náročné skladby pro smíšený sbor, tenorové sólo a varhany.

Ve středu 24. května zahájil svým koncertem v sále městského divadla Komorní orchestr Slávy Vorlové 36. ročník festivalu Camerata nova Náchod. Hrál převážně skladby Mozartovy k letošnímu 250. výročí od jeho narození. (Další koncerty festivalu byly na Novém Hrádku, v České Skalici, Novém Městě, Opočně a Červeném Kostelci.) V závěrečném koncertu sezony hrál 5. června u nás opět soubor pardubické konzervatoře Barocco sempre Giovane. Na programu převažovaly skladby J. S. Bacha. - Pěvecký sbor studentů Jiráskova gymnázia řízený Ing. Vlastimilem Čejpem zpíval 29. června na závěr školního roku v prostorách galerie mezi plastikami Jasana Zoubka. Druhý gymnazijní soubor, vokálně-instrumentální soubor Skřivánci, vedený Mgr. Milanem Poutníkem, zpíval a hrál v červnu na zámku, ve škole při předávání maturitních vysvědčení i dalších příležitostech. Závěrečný koncert ZUŠ Náchod s názvem Letní podvečer byl 21.6. V pátek 14. července zpíval v Husově sboru smíšený sbor Bohemiachor, řízený sbormistrem Janem Staňkem. Jako hosté vystoupili v programu mladé talenty - houslista Šimon Michal a violoncellista Tomáš Hejzlar z polické ZUŠ.

V prvním koncertu populární hudby hrála letos skupina Irish Dew s banjistou Lubošem Malinou. Hrají tradiční irskou a skotskou hudbu a původní skladby v keltském duchu. V pátek 3. února tu hostoval Děda Mládek a Illegal band. Na únor byl z loňského listopadu přesunut odložený koncert muzikálových hitů Pavly Břínkové a Jana Ježka. Do třetice tu hrál 23.2. Petr Kořínek jazz orchestra. V neděli 5. března byl koncert skupiny Oboroh, ve čtvrtek 16. března tu zpívala Věra Martinová se svým hostem, britským zpěvákem Jamie Marshallem a kapelou Tour 2006. Ve Vatikánu se konal v sobotu 18. března za velkého zájmu náchodské mládeže Durchfallfest - festival rockové hudby. V úterý 11. dubna koncertoval v městském divadle zpěvák a kytarista Pavel Dobeš, ve čtvrtek 20. dubna Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. Ve středu 10. května byl úspěšný koncert zpěvačky a multiinstrumentalistky Radůzy. Swing sextet s Láďou Kerndlem koncertoval ve velkém sále Beránku na závěr sezony 29.června. - Koncerty různých skupin bývají i ve Vatikánu nebo např. v klubu Bazén (v bývalých lázních), kde hrála 30.6. rocková skupina Middle Aged.

Podzimní sezonu abonentního cyklu Komorní hudby zahájil ve čtvrtek 21. září soubor Mladota ensamble - smyčcový kvintet (dvoje housle, viola, violoncello, kontrabas) s klavírem s programem klasickým (Glinka, Schubert) i současným (Zd. Lukáš). Zajímavé bylo 20. září vystoupení tanečního centra pražské konzervatoře Balet Praha Junior s programem nazvaným Bischoffstein 2006. V rámci desátého ročníku Orlicko-kladského varhanního festivalu byl 11. října koncert v Husově sboru, spolu s varhaníkem Alešem Bártou účinkovala mezzosopranistka Daniela Demuthová. V neděli 15. tam pak byl další varhanní koncert Setkání s barokními mistry. Na varhany hrála Radka Zdvihalová, na housle Petr Zdvihal, zpívala Alena Tichá. Ve středu 8. listopadu se představilo předplatitelům České saxofonové kvarteto v neobvyklém programu, sestaveném z klasické i jazzové hudby. V úterý 14. listopadu byl v rámci Dvořák 2006 turné v Beránku koncert houslisty Pavla Šporcla. Hrál na modré housle za klavírního doprovodu Petra Jiříkovského. Koncert byl určený hlavně klientům sponzorů koncertu (ČSOB aj.) V neděli 19. listopadu byl v Husově sboru Večer u varhan - koncert čtyř mladých hudebníků a zároveň zpěváků (Kateřina Pavová - soprán a varhany, Martina Krhutová - alt a flétna, Jiří Krhut - tenor, varhany a saxofon a Lukáš Grygerek - bas a varhany). Přednesli jak skladby vokální (kvartet), tak varhanní, samostatné i se sólovým hlasem či nástrojem. Koncert byl pestrý a velmi kvalitní. V úterý 28. listopadu zpíval v rámci abonentních koncertů hradecký dívčí sbor Jitro, řízený sbormistrem Jiřím Skopalem, s klavírním doprovodem Michala Chrobáka. Sbor přednesl skladby, s nimiž v létě exceloval na soutěži pěveckých sborů v Číně (získal tam v celosvětové soutěži tři první a jedno druhé místo), v závěru připravil posluchačům skupinou skladeb předvánoční sváteční náladu. Na posledním abonentním koncertu roku hrál domácí komorní orchestr Slávy Vorlové, řízený Jindřichem Roubíčkem, se sólistou na flétnu Janem Riedelbauchem. (O vánočních koncertech v samostatné podkapitole.)

Populární koncerty zahájil v úterý 26. září klasik českého bigbítu, zpěvák a kytarista Vladimír Mišík se svým souborem. Dne 1. října hrál náchodský dechový orchestr vedený Jaroslavem Vlčkem úspěšně zdravotně postiženým dětem v polském městě Śviebodzice u Walbrzychu. V říjnu (4.) hostovala v Beránku Lenka Filipová s kapelou, s poněkud pokleslou zábavou tzv. Politického harašení přijela 12.10. Zuzana Bubílková s Martinem Maxou, 17. pak pokřtila své nové CD Ztracené písně při koncertu v Beránku kapela Žalman a spol. V sále hotelu Hron se v neděli 19. 11. uskutečnil koncert jazz-folkové skupiny P.R.S.T. (Pepa Malina, Radek Hlávka, Svatka Štěpánová a Tomáš Vokurka). Ve čtvrtek 23. 11. hrál a zpíval v Beránku Robert Křesťan se svou country kapelou Druhá tráva. Dne 6. prosince tu hrál Jakub Smolík s kapelou. Ve Vatikánu zahájilo Prima Dlouhou nocí v sobotu 23. prosince rockovým koncertem činnost neformální sdružení mládeže KLACEK, tj. Kladské centrum kultury. Jde o skupinu mladých lidí, kteří spoluorganizují Prima sezonu.

Vánoční koncerty a adventní pořady

I letos měla náchodská hudbymilovná veřejnost možnost vybrat si z velké nabídky předvánočních akcí. O prvních třech adventních nedělích byla vždy od 17 hodin setkání u vánočního stromu před radnicí na náměstí. Organizovaly je a program zajišťovaly náchodské církve. V pátek 8. prosince byl na zámku koncert polické ZUŠ, v úterý 12. hrál v rámci abonentních koncertů domácí komorní orchestr Slávy Vorlové, ve čtvrtek 16. byl vánoční koncert žáků ZUŠ nazvaný Andělské zvony, v sobotu dopoledne pak přednesli sólisté, sbory a orchestr z Litomyšle v galerii Rybovu Českou mši vánoční. Týž den v městském divadle byly už tradiční dva koncerty orchestru Václava Hybše. V neděli 17. odpoledne byl u sv. Vavřince už tradiční vánoční koncert pěveckého sboru Hron a sboru studentů Jiráskova gymnázia. V úterý 19. prosince v podvečer se představil v galerii „dramaťáček" ZŠ Komenského s pořadem Nesem vám noviny. Den na to tam vystoupil gymnazijní soubor Skřivánci s Cestou za velikou hvězdou. V pátek 22. se uskutečnil v Beránku komponovaný pořad XVII. svobodný advent jako čtvrté adventní setkání. Při něm bylo několika básněmi připomenuto nedožité 80. výročí narození náchodského básníka Libora Volného. V sobotu uspořádaly Dlouhou noc ve Vatikáně (nejen) rockové kapely. Rybova Česká mše vánoční zazněla v chrámu sv. Vavřince v podání chrámového sboru a komorního orchestru Slávy Vorlové na Štědrý den o půlnoční a pak při ranní mši 25. prosince. Odpoledne pak provedl soubor z Déčka před radnicí třikrát scénku Živý betlém. Pěvecký sbor Hron koncertoval pak ještě 29. prosince v družební Chudobě, v tamním nové kostele.


Divadlo

Na první divadelní představení roku přijelo do Náchoda 7. ledna Divadlo Járy Cimrmana s hrou Cimrman v říši hudby. Dramatizaci slavného Poláčkova románu Hostinec U kamenného stolu předvedlo v úterý 19. ledna Klicperovo divadlo z Hradce Králové. V neděli 29. ledna hrálo divadlo Špílberk z Brna dětem populárního večerníčkovského Maxipsa Fíka, v neděli 12. února divadlo Pohádka Praha pohádkový muzikál pro děti Honza a kouzelník. V pátek 17. března mohli náchodští zhlédnout představení Jiráskovy Lucerny, nastudované loni herci z regionu pod vedením režiséra Ing. Houšťka k 100. výročí její premiéry v Národním divadle. Pro děti bylo nedělní (26.) odpolední představení pohádky Jak si princezna vzala draka. Konverzační komedie Druhá kapitola se hrála 5. dubna,. v pátek 21. dubna tu hrálo Městské divadlo z Mladé Boleslavi muzikálovou úpravu Shakespearova Večera tříkrálového. Odložené představení rovněž netradičního provedení klasické pohádky Julia Zeyera Radúz a Mahulena mělo být v úterý 16. května, místo toho hráli dramatizaci novely J. Steinbecka O myších a lidech. Ve čtvrtek 25. května zhlédli předplatitelé hru J. C. Grumbergra Krejčovský salon v podání Východočeského divadla z Pardubic. V úterý 13. června sehráli místní ochotníci dvakrát (v 16 a 19 hod.) dramatizaci detektivky A. Christie Past na myši v režii Ludmily Šmídové. V pátek 23. června pak Divadlo bez zábradlí sehrálo hru Bernarda Slade Další roky ve stejnou dobu.

Loutková scéna Dětem pro radost uvedla o prvních třech lednových sobotách pohádku Zajíčkova chaloupka, o poslední lednové a prvních únorových dramatizaci Princezna Solimánská, o dalších sobotách se hrálo O statečném kováři, od druhé soboty březnové pak pohádka Rozpustilí zajíčkové. Sezonu ukončili v prvních dvou dubnových sobotách zopakováním představení Kašpárek a čarodějnice a O statečném kováři. Koncem února získala na přehlídce loutkářských souborů Boučkova Jaroměř nejvyšší ocenění náchodská inscenace pohádky Princezna Solimánská, kterou zpracoval a režíroval Daniel Šárka.

Podzimní divadelní sezonu zahájilo v úterý 19. září Divadlo Radka Brzobohatého hrou D. Churchilla Chvilková slabost. Ve čtvrtek 19. října přijelo Východočeské divadlo z Pardubic s hrou Robina Hawtona Úžasná svatba. Pro děti pak v neděli 29. odpoledne hrálo Hravé divadlo pohádkový příběh Když jde kůzle otevřít. Hradecké Klicperovo divadlo předvedlo abonentům ve čtvrtek 9. listopadu hru Josefa Topola Sbohem, Sokrate! Komedii Zahraj to znovu, Same! hrála divadelní společnost Jana Hrušínského v úterý 5. prosince. Pro děti pak zahrála v neděli 10. prosince divadelní společnost Julie Jurištové muzikálovou úpravu pohádky Boženy Němcové Čertův švagr.

Loutková scéna Dětem pro radost zahájila podzimní sezonu v sobotu 7. října zopakováním Princezny Solimánské, ve druhé půli měsíce uvedla pohádku Chytrá princezna a v listopadu Broučky. V prosinci pak hráli Vánoce Křemílka a Vochomůrky. O posledních dvou sobotách roku předvedla své umění skupinka mladých loutkoherců (od 10 do 14 let) vánočním Povídáním o stromečku, v němž propojili hru s loutkou s vlastním vystoupením.

Kino

V loňském roce se podle statistik snížila celková návštěvnost v kinech ČR o 21%, v Náchodě navštívilo kino asi 30 tisíc diváků, což bylo o 17 tisíc méně než v roce 2004. Vedení kina se snaží volbou programu i mimořádnými akcemi zájem diváků získávat.

Ve čtvrtek 2. února navštívila náchodské kino režisérka filmu Jak se krotí krokodýli Marie Poledňáková se zpěvákem Josefem Vojtkem, o týden později se představení českého filmu Panic je na nic zúčastnili představitelé hlavních „mladých" rolí Michal Hruška, David Vobořil a Tomáš Žatečka. V pondělí 20. února byla v náchodském kině Vesmír premiéra českého filmu Experti, jemuž byla přítomna delegace tvůrců filmu v čele s režisérem Karlem Comou a producentem Pavlem Melounkem, dále představitel hlavní role Kryštof Hádek a herci Petr Vojnar, Izabela Kapiasová, Tomáš Löbl a Eva Ujfaluši. Mezi odpoledním a večerním promítáním byly vždy besedy s autogramiádou. Záhy po vítězství filmu Štěstí v soutěži o Českého lva zopakovalo film pro zájemce naše kino 1. března. Ve středu 26. dubna byl uveden surrealistický klubový film režiséra Jana Němce o české malířce Toyen. Již na začátku června mohli diváci i v Náchodě zhlédnout kontroverzní film Šifra Mistra Leonarda (US). Od 5. října se tu promítal nový český film Prachy dělaj člověka, v sobotu 7. večer se představení zúčastnila delegace tvůrců filmu. Ve čtvrtek 19. října tu byla delegace tvůrců nového českého filmu Grandhotel, filmovaného zčásti na vrcholu Ještědu, režisér David Ondříček a herečka Dita Zábranská. Republikovou předpremiéru měla v úterý 19. prosince pohádka Tajemství lesní země, natáčená režisérem Václavem Křístkem mj. i na náchodském zámku a v Adršpachu.


Přednášky, literární večery

Cyklus literárně hudebních večerů zahájil ve středu 25. ledna čtením fejetonů Jaroslava Suchého k jeho nedožitým 85. narozeninám. Ve středu 8. února jsme oslavili spolu s prof. dr. Františkem Černým jeho osmdesáté narozeniny při literárním večeru Mým Náchodem byl Plhov. Kronika hudebního Náchoda byl název večera ve středu 22. března. Připravila jej Mgr. Baštecká ve spolupráci s Ing. Bradnou a Mgr. Fettersem. Mluvili zejména o starších hudebních tradicích a autorech (Kejklíček, Šrůtek, Marel, Vorlová), z jejichž tvorby vybral a upravil Mgr. Poutník ukázky pro svůj komorní soubor Musica per fiatti. Pořad v povelikonočním týdnu byl věnován slovem, obrazem i hudbou Křížovým cestám na Náchodsku. Na středu 17. května připravil Oldřich Zelený pořad věnovaný významné osobnosti hudebního života regionu Jarmile Hassan Abdel Wahab (k 10. výročí jejího úmrtí). Sezona byla uzavřena pořadem Prusové v Náchodě roku 1866. Připravila jej Mgr. Baštecká se Spolkem vojenské historie.

Pravidelné přednášky a besedy pořádá pro důchodce každý čtvrtek odpoledne náchodský Senior klub ve svých místnostech v Hurdálkově ulici. Jsou často věnovány programům cestopisným. Klub organizuje pro důchodce i zájezdy.

V přednáškovém sále byla 19. ledna diashow D. Jiráska a A. Polákové O Indii, o měsíc později (16.2.) přednášel o přírodě a životě na Celebesu MUDr. Ladislav Holub. Moderátor Jan Kraus se zpěvačkou Petrou Janů byl ve velkém sále divadla ve středu 8. března. MUDr. Ladislav Holub přednášel (a promítal) o západní Papuy (neboli po rovníku Indonésií).

Podzimní sezonu v Beránku zahájil ve středu 13. září literárně hudební večer k 80. narozeninám Jaroslava City Dej to doma do kredence. Ukázky z Citových vyprávěnek četla Marianne Šraitrová, hudbou večer oživil Oldřich Zelený. Večer připravil a s oslavencem při něm besedoval Aleš Fetters. V úterý 1.10. besedovala v přednáškovém sále ředitelka Déčka Ing. Pohanková o svém ročním pobytu v Nigerii. Na středu 18. října pozvala Mgr. Baštecká do Náchoda zpěvačku Evu Kriz-Lifkovou a klavíristu a skladatele Milana Dvořáka na večer Provence má láska. Kvalitní večer neohrozil ani výpadek proudu kolem 19. hod., účinkující začali při svíčkách a pak plynule pokračovali ve vyprávění a zpěvu. V úterý a ve středu 17. a 18. října přednášel a promítal cestovatel Leoš Šimánek o svých cestách Severní Amerikou po pobřeží Pacifiku - Na nafukovacích člunech z Kanady na Aljašku. K pramenům posvátné řeky Gangy přivedli posluchače ve své dia-show D. Jirásek a A. Poláková ve středu 1. listopadu. V listopadovém literárně hudebním večeru připravili bratři Bělobrádkové pořad Bartoň-Dobenín - Náchod, v němž seznámili s historií průmyslnického rodu Bartoňů a jejich zásluhami o rozvoj města. Večer cyklu Potomci našich slavných ve středu 13. prosince byl věnován rodině někdejšího starosty JUDr. Josefa Čížka a jeho zetě prof. Nesládka, s Mgr. Bašteckou při něm besedovali dva vnuci JUDr. Čížka.


Výstavy

Regionální muzeum provozuje mimo vlastní expozici Dějiny Náchoda a Náchodska v budově na náměstí také prohlídky pevnosti Dobrošov. Tvoří ji dělostřelecký srub a pěchotní srub Jeřáb propojené podzemními chodbami spolu s naučnou stezku. V sále provozního areálu je stálá výstava miniatur modeláře Lubora Šušlíka o naší prvorepublikové armádě. Letos získalo muzeum do užívání budovu staré radnice a koncem roku ji po rekonstrukci otevřelo. Výstavy organizuje ve své budově na náměstí, kde je vedla stálé expozice menší výstavní prostor, větší výstavy pak ve výstavní síni na rohu Tyršovy a Zámecké ulice.

Na začátku roku pokračovaly ještě předvánoční výstavy - ve výstavní síni V zajetí loutek a v budově muzea výstava betlémů a pohlednic. Od 11. ledna byla v budově muzea výstava obrazů a kreseb neprofesionálních výtvarníků z Nového Města nad Metují, v únoru tam byly obrazy Miroslava Hartycha a fotografie Věry Kopecké a v březnu obrazy a kresby Milana Krynka, zachycující jednak Náchodsko, jednak Korsiku. Ve výstavní síni byla od 13. ledna výstava výtvarných prací žáků ZUŠ (do 8.2.). Po ní zde byla výstava obrazů Dagmar Kales/ové/ a od 10. března výstava obrazů, keramiky a fotografií Jany Švecové, Radky Šimkové a Renaty Štěpařové nazvaná ššš šeptem. V dubnu tu byla výstava Velikonoce v církevním a lidovém umění. V květnu byly dvě výstavy, které jsou výsledkem cesty do Tanzanie. Richard Polonček vystavil své fotografie v budově na náměstí, ve výstavní síni pak byly obrazy Jana Skořepy. Od konce června po celý červenec byla ve výstavní síni výstava Ohlasy války v roce 1866 ve světle muzejních sbírek. V budově muzea byla v červnu jednak výstava krajin Jana Farmačky, jednak významný soubor deníků Michala Krause Holocaust očima židovských dětí z Náchoda. V červenci tu vystavovala krajky Gabriela Tůmová. V srpnu uspořádali ve výstavní síni významnou výstavu celoživotního díla Jaroslava City k jeho 80. narozeninám. Od 9. září do konce měsíce tu pak byly Fotografie 2006, náchodští amatérští výtvarníci vystavovali v témž termínu v budově muzea na náměstí, v říjnu tu byly vystaveny fotografie Y. a B. Benčových z festivalu Theatrum Kuks, v listopadu Mandaly - magické kruhové obrazy Vladimíry Jíchové. Ve výstavní síni zahájil Jindřich Roubíček 5. října výstavu k stému výročí narození malíře Emila Tylše. Tu vystřídala v prosinci výstava výtvarných prací žáků ZUŠ, v budově muzea byla výstava Zimní krajina Náchodska na obrazech a pohlednicích.

Galerie výtvarného umění v Náchodě měla v pátek 27. ledna vernisáž obrazů, kreseb a ilustrací Jiřího Štourače a kreseb a obrazů Vladimíra Šindlera Vysočina. Program vernisáže zajistili posluchači pardubické konzervatoře Jiří Pek (baryton) a Petra Žďárská (klavír). Dne 31. března byla vernisáž přírůstků ve sbírkách galerie z let 1990-2005, byly vystaveny do konce května. V průběhu dubna a května zorganizovala galerie poznávací program pro školy Co se děje v galerii aneb Malá galerijní tajemství. V sobotu 20. května přinesla Galerijní noc hudební i další program. Od 9. června byly (do konce srpna) vystaveny plastiky a kresby Jasana Zoubka, syna sochaře Olbrama Zoubka, který se rovněž zúčastnil vernisáže. Galerie organizuje pro školy i další děti výtvarnou dílnu, v níž si vyzkoušejí práci s materiálem a vytvoří si vlastní prostorové dílko. Ve čtvrtek 29. června v galerii koncertoval pěvecký sbor studentů Jiráskova gymnázia, řízený ing. Vl. Čejpem. - V létě vyhlásila galerie pro občany Náchoda soutěž s názvem Naše galerie. Výtvarná díla se vztahem ke galerii odevzdaná do 13. října byla ohodnocena a vystavena od 15. listopadu. Soutěže se zúčastnilo 52 soutěžících, z toho 43 žáků a studentů. - Zářijové číslo městského zpravodaje přineslo obsáhlý článek ředitele galerie dr. Kapusty o čtyřicetileté historii galerie. (Představitelé galerie byli přijati k této příležitosti 17. května představiteli města na radnici.) V pátek 8. září otevřela galerie výstavu Z lidových tradic, fotografie Ludvíka Barana a Jitky Staňkové z let 1946-2004. Pravidelný Náchodský výtvarný podzim měl hojně navštívenou vernisáž v pátek 15. prosince. Ve druhé půli prosince zorganizovalo vedení galerie ještě tři vánoční kulturní pořady (o nich v odd. o vánočních a adventních akcích).

U mistra s palmou vystavovali v květnu své práce studenti Střední školy propagační tvorby a polygrafie z Velkého Poříčí. Od 1. července tam vystavoval Jan Steklík a německá výtvarnice Annegret Heini.

Galerie Foto-Lucky získala prodejem fotografií z loňské výstavy Renáty Štěpařové přes 7 tisíc korun, jimiž „adoptovala" indickou dívku Manjullu. Částka by jí měla zajistit rok školní docházky. Adopce zprostředkovává hradecká katolická diecéze. Na jaře připravila galerie pozoruhodnou výstavu aktů fotografa Miroslava Kolátora. Počátkem léta svou činnost galerie ukončila.

V přízemí radnice pokračují výstavy fotografií. Od 10. ledna tam vystavovali členové občanského sdružení Fotoklub Náchod Radmila Brožková a Martin Macek. Úspěšná výstava Jiřího Klímy Humor ve fotografii z konce minulého roku byla instalována v polské Chudobě. V pátek 3. března byla v Chudobě v Galerii Cyganeria otevřena výstava tvorby členů Fotoklubu Náchod. Od úterý 7. března vystavuje v radnici své fotografie Jiří Stašek. Zachycuje na nich někdy i „kouzlo nechtěného". V měsíci květnu tu byla výstava polských malířů Chudoba očima malířů. O prázdninách vystavoval v přízemí radnice své fotografie člen náchodského fotoklubu Marek Štim. Členové náchodského fotoklubu vystavovali své práce v Lodži v Polsku. Jen v pátek 22. září odpoledne byla v zahrádce-parčíku za knihovnou výstava fotografií členů fotoklubů z Chudoby, Hronova a Náchoda, pořízených v letním tvůrčím plenéru v polském příhraničí (mj. Hejšovina, záběry z čermenské kostnice aj). Ve čtvrtek 5. října byla otevřena druhá galerie náchodského Fotoklubu v cukrárně PeKo v Riegrově ulici výstavou fotografií Martina Macka. V půli prosince ji vystřídala charitativní prodejní výstava Výtvarníci pro Manjullu, jejíž výtěžek získal peníze na školné na další školní rok pro tuto indickou dívku (jako loni v galerii Foto-Lucky, viz výše). Na roční školné stačí 5500 Kč, tisíc korun, o nějž byl výtěžek vyšší, byl poskytnut dívčině rodině. V přízemí radnice byla až do konce roku výstava členů fotoklubu s názvem Bez kamery.

Galerie Slavie připravila na pátek 3. února koncert rockové skupiny Imodium z Broumova a na čtvrtek 6. února vernisáž výstavy Milana Pěchoučka, která byla první náchodskou oficiální premiérou videoartu (NN 7/2, s.8). V březnu tu vystavoval akad. arch. Svatopluk Sládeček, při vernisáži bylo představení jednoho herce - Marka Matějky s textem Patrika Gregorie Blb. V poslední dubnový pátek tu byla vernisáž obrazů mladého zlínského malíře Filipa Langa s vystoupením broumovské skupiny asterpiece. V červnu tu představili žákovské práce ze 60. - 80. let (Aurora, Závod míru, spartakiády apod.), na vernisáži výstavy označené VV 60-80 komentoval broumovský ředitel školy J. Říha. Večer tu hrála jazzová skupina Voxtory. Od 12. září tu vystavila své čtyři velkoformátové černobílé fotografie Markéta Othová, nositelka Chalupeckého ceny za rok 2002. Při vernisáži předvedl své vokální i bubenické umění Miloš Dvořáček. Ve čtvrtek 2. listopadu byla zahájena výstava výtvarníků skupiny Rafani Marka Meduny (Já je nic) a Jiřího Franty (Nemůžu jít spát). Posledním vystavovatelem roku byl „syrový i něžný" malíř Josef Bolf, jehož obrazy údajně „jsou sondou do neurotické kolektivní paměti současnosti".

Ve čtvrtek 23. března byla ve foyeru městského divadla slavnostně otevřena výstava obrazů Ireny Hubkové Podoby úzkosti. Po jejím ukončení byla koncem dubna přenesena do galerie Vivo v Praze na Maltézském náměstí.

Jako každoročně, byla U cihelny v sobotu 13. května výstava drobného zvířectva se psím korzem, letos k 95. výročí založení spolku chovatelů.

Členové modelářského klubu byli letos opět úspěšní. Na soutěži v Popradu získali první místa Václav Chmelař (stal se mistrem Slovenska) a Martin Schuster. Oba „sbírali vavříny" i v dubnu v Maďarsku na 10. ročníku modelářské výstavy a soutěže. Šestý ročník soutěže Kaden Cup Model s výstavou modelů byl v sobotu 14. října v BS Sevis centru (býv. jídelna Rubeny). Při výstavě vystoupily i mažoretky a předvedla se skupina historického šermu. Kolem tisíce návštěvníků si prohlédlo téměř 400 modelů.


Knihovna

Od 1. ledna prodloužila knihovna výpůjční hodiny o osm hodin týdně, o pět hodin v dětském oddělení a o tři hodiny pro dospělé (denně je otevřeno od 9 hod.). Knihovna zvýšila i registrační poplatek pro děti do 15 let a seniory nad 70 let na 70 Kč, pro ostatní uživatele (od 15 do 70 let) na 140 Kč ročně. Dobrou spolupráci s knihovnou si chválí i náchodské školy, jimž knihovna nabízí vedle pravidelných seznamování s prací s knihou i internetem i další zajímavé akce.

Ve druhém poschodí byla ještě do konce února výstava Oldřich Hlavsa - odkaz a dílo. Na rozhraní února a března byla ve vstupní hale výstava dětských prací Můj nejoblíbenější strom. Ve dnech 7.-9.února bylo v naší knihovně výjezdní zasedání Sdružení knihovníků a informačních pracovníků ČR na téma Budoucnost knihoven v ČR. V březnu, měsíci knihy a internetu, byla opět akce Internet pro seniory, ale i pro maminky na mateřské a pro děti čtenářských kroužků. V dubnu vyhlásila knihovna výtvarnou a literární soutěž Slon a mravenec aneb Velké a malé v životě a ve světě. Ve středu 12. dubna hrála skupina studentů z gymnázia a stavebky dětem z mateřských škol v dětském oddělení pásmo tří maňáskových povídek. Malé pohádky o velkých věcech byly pro nejmenší děti v úterý 6. června. V červnu se také realizovala návštěva handicapovaných dětí v knihovně. Po rekonstrukci totiž mohou bez problémů navštěvovat všechna oddělení knihovny i vozíčkáři.

O knize Doufám, dokud dýchám... besedovala ve čtvrtek 27. dubna její autorka Mgr. Věra Vlčková spolu s dvěma ze čtyř žen přeživších holocaust, jejichž vzpomínky kniha mj. obsahuje, s paní Evou Reichovou-Zelenou z České Skalice a Evou Hejzlarovou-Koubkovou z Náchoda. V pondělí 5. června byla beseda o knize Epizoda z 60. let.Korespondence Václava Havla a Aleše Fetterse. Koncem června „pasoval rytíř Hron na čtenáře" žáčky z prvních tříd náchodských škol. Ti přečetli krátký úryvek z pohádky a slíbili úctu ke knihám.

Začátkem října probíhal v knihovně tradiční Týden knihoven s mottem Cesta do knihovny. V dětském oddělení se 3. října uskutečnila beseda se spisovatelkou Petrou Braunovou, která dva dny před tím „pokřtila" v Praze svou novou knížku Kuba nechce číst. Při tom byla vyhlášena pro děti čtenářská soutěž. Mimo to vyhlásilo dětské oddělení soutěž o maskota pro oddělení pro děti. V listopadu proběhl už tradiční Týden poezie. V pondělí 20. listopadu tu představila svou novou knihu lidových vyprávění z kladského pomezí Od Homole k Hejšovině dr. Eva Koudelková. V dětském oddělení byla v pondělí 4. prosince v dětském oddělení knihovny prezentována nová knížka Jaroslava City Když se čerti ženili, spolu s ní bylo vydáno i pexeso a kvarteta s Citovými obrázky náchodských zajímavostí. Vše vydalo město Náchod s podporou ministerstva kultury, které bylo na akci zastoupeno dvěma pracovníky. Program obohatilo čertovské vystoupení mladých náchodských divadelnic. Ke konci roku byly ohodnoceny i dětské soutěže. Tu o nejlepšího maskota dětského oddělení vyhrála Kája Čápová ze ZŠ Komenského před Justinkou Dočkalovou a Janem Ďuriškou.

Náchodská knihovna byla zařazena mezi padesát míst ČR, v nichž Nadační fond manželů Klausových přispěje k rozvoji vzdělanosti příslušníků starší generace Senioři komunikují. Zahrnuje nejen práci s počítačem, ale i zacházení s mobilním telefonem a platební kartou. Pilotní běh kurzu proběhl koncem října.

Už na konci listopadu byla otevřena ve Foyeru knihovny první předvánoční prodejní výstava, kterou uspořádala asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí - Klub Vánek. Od 11. do 14 12. nabízely Děti dětem svá dílka z kroužků v Déčku v prodejní výstavce, od 17. do 19. pak nabízely své výrobky děti ze ZŠ Plhov.

Prima sezona

Od konce března jsme se dočítali o přípravách na 9. ročník studentského festivalu Náchodská Prima sezona. Proběhla v prvním květnovém týdnu, zúčastnilo se na tři sta mladých neprofesionálních umělců.

Už v neděli 30. dubna byl u Jiráskovy chaty na Dobrošově kulturní program - Veselí s Primáčkem. Královédvorská zoologická zahrada tam vyhlásila v rámci Prima sezony soutěž na jméno ještěra agamy vousaté. Z více než 150 návrhů zvítězil Jan Kašpar ze ZŠ Náchod-Komenského s návrhem Barbucha. Získal řádku dárků i volné vstupenky do zoo. K tomu pak bylo přidáno ještě jméno Primáček. (Myslím, že je to té ještěrce celkem lhostejné.) Večer tam pak přes nepřízeň počasí vzplála „čarodějnická" vatra. Záležitost to byla více méně jen náchodských dětí a občanů.

V pondělí 1. května dopoledne ještě před vlastním zahájením festivalu uskutečnila Mgr. Baštecká pro zájemce „procházku s knihou Josefa Škvoreckého". Noviny Náchodska přinesly o tom článek se zavádějícím titulkem Malíř Španiel odhalil autorství obrazu. O jeho autorství obrazu reprodukovaného na titulu knížky Prima sezona se ví už šestnáct let!

Odpoledne zahájil festival v aule Jiráskova gymnázia jeho prezident, bývalý starosta města Miloslav Čermák. Pak následovala dvě divadelní představení. Pražské divadelní studio Ztracená existence zahrálo Dentální rapsodii a Li-Di z Liberce hru Zastávka. Večer se pak ve Vatikánu vystřídalo několik hudebních skupin. Činnost zahájily i workshopy - dílny: výtvarné (mj. fotografická, sochařská, keramická, šperkařská), jazzová, taneční, herecké a další, rozborové semináře k soutěžím aj. Dílnu tvůrčího psaní vedl písničkář Jiří Dědeček, který rovněž vystoupil v hudebním programu. V úterý 2. května byla vernisáž soutěžních výtvarných prací a fotografií, při níž zazpíval „sboreček" Jiráskova gymnázia. Letos se Prima sezona zaměřila i na děti mateřských a základních škol. V „Malé prima sezoně" vystoupily v úterý dětské soubory s dramatizacemi pohádek, malovanými písničkami, děti pak besedovaly i s Jaroslavem Citou. V dalších dnech pokračovala divadelní přehlídka, vystřídalo se v ní asi patnáct studentských souborů. Tři z nich vybrala porota na Jiráskův Hronov: DS Ztracená existence Praha s Dentální rapsodií, soubor Oldstars Praha s Tváří v plameni a Vendelín Kopřivnice s hrou Nemůže může. V části hudební mohli zájemci slyšet více než dvě desítky skupin, ty hrály ve Vatikánu, v divadle i na náměstí.

Ve středu byl v rámci festivalu Běh Terryho Foxe. Na náměstí a pěší zóně proběhlo i majálesové veselí, na němž měli hlavní podíl studenti zdejšího gymnázia. Ve čtvrtek 4. května se konal už 13. ročník řečnické soutěže. Zvítězil v něm Josef Kleiner ze Střední školy propagační tvorby a polygrafie ve Velkém Poříčí. Navečer bylo profesionální představení herce Jaroslava Duška a jeho souboru Vizita.

V pátek bylo slavnostní vyhlášení výsledků festivalu, večerního koncertu se zúčastnil i Petr Kroutil, filmový představitel Dannyho Smiřického z Prima sezony. Tím festival pro hostující studenty skončil. Celá akce byla zakončena v neděli 7. května řádkou hudebních a dalších programů, večer byl pak lampionový průvod a ohňostroj z hradeb zámku. Nedělní program byl ovšem záležitostí spíše jen pro místní.

V hotelu zimního stadionu byla od 27. června až do konce roku výstava fotografií Vlastislava Balcara Ohlédnutí za Prima sezonou. Vernisáž výstavy obohatila jazzová skupina žáků náchodské ZUŠ. Výtvarná dílka ohlasů na Prima sezonu zdobila i první poschodí pracoviště MÚ u polikliniky.

Společenská zábava

Prvním plesem roku byl maturitní ples studentů Jiráskova gymnázia, o týden později (v sobotu 21.1.) pak tradiční Roztančený Beránek, určený zejména absolventům tanečních kurzů. Významnou událostí je tradičně Reprezentační ples města Náchoda a pivovaru Náchod. V sobotu 18. února na něm dostali ceny Kulturní a sportovní nadace za rok 2005 v oblasti kultury sbormistr Ing. Vlastimil Čejp, v oblasti sportu trenér Jaroslav Panenka, jako talent roku byl odměněn Lukáš Nývlt za své dílo výtvarné a za sport úspěšná mladičká atletka Marcela Vondřejcová. V neděli 23. dubna bylo na Hamrech jedno ze zastavení „celorepublikové šňůry" Miss Aerobik Tour 2006.

Soutěž Muž roku 2006 se uskutečnila v pátek 25. srpna v Beránku, organizuje ji už po sedmé David Novotný. Byla součástí akce Den dobrých skutků. Mužem roku se stal 23 letý barman David Bílek z Orlové. V sobotu večer následoval Galavečer kouzelníků, určený především dětem ze stacionářů, ústavů a dětských domovů celé republiky. Akci podpořilo město i jeho kulturní nadace. Výtěžek (přes sto tisíc korun) byl rozdělen mezi stacionář Cesta v Náchodě a ústavy sociální péče v České Skalici a Kvasinách.

Ve čtvrtek 12. října navštívila naše divadlo Zuzana Bubílková s „politickým harašením" a svým hostem, zpěvákem Martinem Maxou. Na rozmezí října a listopadu proběhly opět Dny španělské kultury v Náchodě, část akcí byla v Beránku (výstava prací na téma Španělsko, vystoupení divadla Bolka Polívky s hrou Don Quijote de la Ancha, módní přehlídka, kterou moderoval zpěvák Josef Laufer, ochutnávka vín nebo příprava typických španělských jídel), část akcí probíhala v budově Jiráskova gymnázia (přednáška o Španělsku, promítání filmů o Baskicku, taneční škola falmenca). Ve výtvarné soutěži, jíž se zúčastnilo na 250 studentů z blízkých gymnázií a ZUŠ, letos zvítězila studentka náchodského gymnázia Simona Mrázková a získala tak dvě letenky do Španělska. Nejlepší práce byly vystaveny ve foyer divadla a v budově radnice.

V sobotu 4. listopadu byl v Beránku Den květin s odpoledním floristickým seminářem na téma Advent a Vánoce, večer pak první květinový ples se show módních návrhářů a kadeřnic. Zpívala při něm Věra Špinarová. Ve středu 22. listopadu byla v Beránku módní přehlídka nazvaná Galavečer v Paříži. V sobotu 2. prosince byl pak už i jeden ze dvou maturitních plesů studentů Jiráskova gymnázia.


Zámek, činnost a kulturní akce

V r. 2006 byla mj. prováděna celková obnova hodinové věže včetně opravy střechy. V říjnu bylo v souvislosti s její opravou objeveno pamětní pouzdro s dokumenty z roku 1843, kdy byla věž opravována po prudké letní bouři s vichřicí. Ty byly uloženy do archivu, do věže se vrátily jejich kopie s dalšími dokumenty z opravy současné. Při opravách se také našla tabulka se jmény řemeslníků, kteří prováděli opravy v r. 1867, na niž doplnil své jméno tesař Zaňka v roce 1958. Oprava si vyžádala náklad 2,7 milionu Kč. Pokračovala i oprava studny na třetím nádvoří, která by měla dát užitkovou vodu pro zámek i medvědárium. S generální opravou budov úřednického traktu a turionu se nepočítá, dokud nebude vyřešen majetkový spor rodiny Schaumburg-Lippe s Českou republikou. - V interiéru II. patra zámku se pracovalo na restaurování a instalaci kachlových kamen.

Od 1. dubna byla zahájena návštěvní sezona, v dubnu a říjnu jen o sobotách, nedělích a svátcích, od května do září denně mimo pondělí. Vedle exteriérového okruhu byl jako loni otevřen okruh piccolominský v 1. patře a okruh ve druhém patře. Přístupná byla věž, vyhlídková terasa i Piccolominská zahrada. Některé prohlídky bývají obohaceny dobovou hudbou v podání žáků polické ZUŠ. Začátkem června koncertoval v Ratibořickém sále zámku vokálně-instrumentální soubor zdejšího gymnázia a jeho host, soubor Camerata z Prahy. Od 5. do 9. července mohli návštěvníci zhlédnout v gotickém sklepě i na nádvoří šermířské scénky skupiny Buhurt, 29.7. a 12.8. tu vystupovali Manové Přemysla Otakara. O několika prázdninových víkendech byly v zámku večerní prohlídky „s černou paní" - ze svého obrazu „vystoupila" druhá manželka Ottavia Piccolominiho Marie Benigna. Návštěvnost zámku stoupla letos o více než pět tisíc (2005 - 35 271 návštěvník, 2006 - 40 843 návštěvníci).

Zámek i jeho nádvoří posloužily v létě režiséru Václavu Křístkovi pro natáčení pohádky Tajemství Lesní země. Byla uvedena v náchodském kině 19. prosince, na ČT 1 pak 25. prosince od 20 hodin. Ve výstavním sále byla v prázdninovém období výstava obrazů Věry Vaisarové a Lucie Filimonové s názvem Alegorie v portrétu a přírodě. Stálý zájem dětí i dospělých upoutávají medvědi v zámeckém příkopu. Pivovar věnoval letos na provoz medvědária 36 000 Kč. Již řadu let se v Náchodě diskutuje o využití někdejšího přírodního divadla. Koncem července jsme se dočetli (NN 28.7.) o záměru vybudovat tam do léta příštího roku malou oboru s asi 15 kusy daňků, muflonů a jelenů.

Na jaře proběhly rozsáhlé opravy na vojenském hřbitově za zámkem. Zdi i náhrobky byly očištěny od mechů, opraveny nápisy na náhrobcích, obnoveny dřevěné výplně oplocení. Při akcích k výročí „šestašedesáté" byl tedy hřbitov ve vzorném pořádku.

Tělovýchova a sport

V letošním roce byly značné investice dány do sportovních zařízení města. Bylo uzavřeno koupaliště na Plhově, aby byla provedena náročná rekonstrukce, zejména bazénu, z něhož unikala voda. O prázdninách proběhly i práce na zimním stadionu a na krytém plaveckém bazénu. Začátkem července byl rekonstruován trávník na fotbalovém hřišti na stadionu na Hamrech. Ve čtvrtek 31. srpna byly na fotbalovém hřišti v Bělovsi předány dokončené nové tribuny s novým vstupním prostorem a sociálním zařízením. Celková investice dosáhla objemu 8 375 000 Kč, z toho 2 miliony dalo ministerstvo financí, 4 miliony ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a zbytek - 2 375 000 Kč město Náchod.

Slavnostní vyhlášení sportovce roku 2005 bylo 11. března 2006 od 19 hodin v Náchodě ve sportovní hale na Hamrech. Záštitu nad akcí měl primátor Hradce Králové. Asi proto, že „generálním partnerem" a pořadatelem byla hradecká letecká společnost X-air, která zajistila zábavní program, o němž část tisku psala víc než o oceněných sportovcích. V sedmi kategoriích byli oceněni vždy tři sportovci. Z Náchoda to byli v kategoriích jednotlivců z mládeže na 1. místě Pavel Janeček z Delfínu Náchod za výkony v plavání, jako třetí pak Radovan Míl (motokros, Racing RM Náchod), mezi dospělými na 2. místě Martin Žerava (motokros). V kategorii družstev byli mezi dospělými jako první kuželkáři SKK Primátor Náchod, v družstvech mládeže na 1. místě náchodské juniorky mažoretky a na 3. starší žáci fotbalu FK Náchod-Deštné. V kategorii trenérů byl náchodský fotbalový trenér Jaroslav Panenka na 2. místě a trenér kuželkářů Petr Holý na třetím. Sedmou kategorií byli sportovci volení veřejností v rámci ankety, kterou vyhlásil náchodský ČSTV. V ní skončila jako druhá sokolská sportovní gymnastka Michaela Adamů. Devět ocenění jako v Náchodě šlo do Nového Města n.Met., na zbývající části okresu zbyla jen tři ocenění (po jednom Broumov, Česká Skalice a Zbečník). - V podobné akci v Pardubicích byla vyhlášena nejlepší atletkou celého tamního kraje Marcela Vondřejcová. (Závodí totiž za SK Hvězda Pardubice.)

Na konci roku patřili k nejúspěšnějším fotbalový výběr dvanáctiletých, okresní hokejový tým čtvrtých tříd, muži kuželkářského oddílu SKK Primátor Náchod, plavec náchodského Delfína Pavel Janeček, mladá sprinterka Marcela Vondřejcová a plavkyně - tělesně postižená Běla Hlaváčková (podrobnosti níže v jednotlivých sportech).

Ve sportovní hale Na Hamrech byla 23. března „sportovně-společenská show" Miss aerobik tour 2006. V neděli 23. dubna bylo závěrečné kolo Miss aerobik tour 2006, v němž byla mimořádně úspěšná Anička Bergerová. Už pomalu tradiční III. ročník Náchodské sportovní neděle se konal 24. září odpoledne, její součástí byla i letos jízda veteránů městem a pak na Hamrech sport pro všechny.

TJ Sokol

V neděli 22. ledna se konaly v sokolovně dětské šibřinky s názvem V lese i u vody. Hlavní letošní náplní sokolské činnosti byly v prvním pololetí přípravy na XIV. všesokolský slet začátkem července v Praze. V Jiráskově župě podkrkonošské cvičili rodiče s dětmi skladbu Korálky, předškolní děti Kdo si hraje, nezlobí, žákyně Rozkvetlou louku a Sluníčka, mladší chlapci a dívky Počítadla, mladší žáci i žákyně Karimatky, dorostenky a ženy cvičí skladbu Voda, ženy s bubínky To všechno přines čas, muži skladbu Chlapáci 2, senioři (2 ženy a 1 muž) Ta naše písnička česká. Všichni mladí bez rozdílu pohlaví cvičili skladbu Výlet s aerobikem. Hlavní sletové dny na Strahově (na stadionu Evžena Rošického) byly 5. a 6. července, zúčastnili se jich i sokolové z Náchoda. Druhý den program zhlédl i prezident republiky Václav Klaus, který pak poděkoval sokolům za jejich práci. Na čtvrtek 6. července zorganizoval náchodský Sokol autobusový zájezd na sletové cvičení.

V novém cvičebním roce působily oddíly rodičů s dětmi, předškolních dětí, mladší žactvo, žákyně, ženy i muži, dále oddíly výrazového tance, break-dance, rokenrol, integrální jóga, karate, sportovní gymnastika dívek a oddíl hokejbalu. Sokolové uspořádali každoroční připomínku založení státu 28. října před sokolovnou. Pro žactvo byla 6. prosince uspořádána mikulášská besídka.

Atletika

V sobotu 14. ledna se konaly v Praze na Strahově krajské přebory Královéhradeckého a Pardubického kraje v atletice. Členové tréninkové skupiny Jiřího Vondřejce byli opět úspěšní. Přeborníky se stali Jiří Vondřejc ml. v běhu na 400m, druhý byl v šedesátce a třetí v dvoustovce. Přeborníkem se stal i Miloš Cvejn v žákovské kategorii na 1500 m a Marcela Vondřejcová v šedesátce i dvoustovce. (Letos patří už mezi dorostenky, ale závodila v ženské kategorii.) Úspěšní byli i další členové skupiny. Podobně si vedly Vondřejcovy svěřenkyně na halovém mistrovství dorostu a juniorů v atletice v pražské Stromovce. Marcela Vondřejcová zvítězila jak v běhu na 60 m (7,77sec.), tak i na 200m (25,09sec.), Věra Linhartová byla první v chůzi na 3000m, „bronz" získala Markéta Kopecká. V halovém mistrovství ČR na Strahově na začátku března byl Miloš Cvejn 5. v závodě na 3000m, Aleš Voborník rovněž 5. na 300m, oba se pak podíleli na 2. místě v závodě na 3x300m. V sobotu 29. dubna se Vondřejcovi svěřenci zúčastnili Velké ceny České Lípy, Marcela vyhrála běhy na 100 a 200m, Jiří vyhrál 200m a na 100m byl třetí, Jan byl druhý na 100m a třetí na 200m, Aleš Voborník vyhrál v žákovské kategorii běhy na 60 a 150 m. Začátkem května v akademickém mistrovství ČR v Brně získal Jiří Vondřejc zlatou medaili za běh na 400 m. Spolu s bratrem Janem se zúčastnili i štafetových běhů, ve 4x400m získali stříbrné medaile, v 4x100m bronzové. V krajských přeborech v atletice dorostenců a dorostenek byla opět úspěšná Marcela Vondřejcová, když vytvořila osobní i krajský rekord v běhu na 100m (11,98 sec.) a 200 m (24,62 sec.), v obou disciplinách pak zvítězila i v ženské kategorii. Druhá na obou tratích byla v Denzlingenu v Německu. V červnu byla vybrána na mezinárodní atletické závody ve Schwechatu v Rakousku, kde rovněž získala „zlato" ve stovce i dvoustovce. Jiří a Jan Vondřejcovi byli úspěšní ve štafetách (4x100m a 4x400m). Začátkem července se v Ostravě-Vítkovicích konalo mistrovství ČR dorostu a juniorů v lehké atletice. Marcela Vondřejcová se stala mistryní republiky v obou „svých" disciplinách, v běhu na 100 m i 200 m, Veronika Linhartová byla druhá v chůzi na 5 km, bronz získala Markéta Kopecká. Obě se kvalifikovaly na mezistátní utkání v Nových Zámcích na Slovensku 18. července. Marcela Vondřejcová vyhrála stovku i na Velké ceně města Čáslavi v půli září a byla ze skupiny celkově nejúspěšnější. Tréninková skupina Jiřího Vondřejce dosáhla tedy letos opravdu mimořádně cenných úspěchů: zlatou, dvě stříbrné a dvě bronzové na akademickém mistrovství ČR, v dalších mistrovstvích ČR různých věkových kategorií celkem 8 zlatých, 2 stříbrné a 2 bronzové vedle podílu na dalších úspěších v soutěžích družstev.

Už v dubnu začala řádka přespolních běhů. V XVI. ročníku Běhu zdraví v Montaci byl Jiří Doucha ze Startu Náchod druhý, reprezentanti AC Náchod obsadili 4.-6. místo. V krajském přeboru v přespolním běhu získal v kategorii mladších žáků (1550m) druhé místo Vladimír Pošepný (SK Náchod-Plhov). Jiří Doucha byl druhý i na „Jarním dvojběhu podle Gundersona" na Dobrošově. 10. května se běžel běh Haste žízeň s Primátorem. Již 21. ročník běhu Náchod-Dobrošov se uskutečnil v neděli 16. července. Náchodští běžci se na předních místech neumístili. V témž termínu byl v Malých Svatoňovicích závod v běhu do vrchu, součást mistrovství Evropy. Zúčastnili se jej i závodníci z Náchoda, Zdeněk Kučera (AC Náchod) obsadil v kategorii nad 50 let 5. místo, Miloš Linhart, Jiří Klimeš, Libor Nejman nebo Jiří Stašek se ve svých kategoriích „vešli" do první dvacítky. V parném červenci se uskutečnil XI. ročník běhu S radostí, kapkou potu a s úsměvem k Žábě a až na rozhlednu Jiráskovy chaty na Dobrošově. Toho potu bylo letos opravdu požehnaně, jako nejlepší Náchoďan se umístil Jiří Klimeš (AC Náchod) na 3. místě. Velká cena východních Čech pokračovala 8. srpna VII. ročníkem Dobrošovské osmičky (osmikilometrová trať s převýšením 240 m). V mužské kategorii A obsadili 2. a 3. místo náchodští Pavel a Petr Kuře, v kategorii B/1 byl nejlepší Jiří Doucha ze Startu Náchod, byl první i v celkovém pořadí. V kategorii C/1 vyhrál Petr Frinta z AC Náchod, třetí byl Jiří Klimeš z téhož oddílu, v kategorii C/2 zvítězil Zdeněk Kučera (AC Náchod). Náchodské ženy se na stupně vítězů nedostaly. Na VII. ročníku Pekelné třináctky (z Dobrošova do Pekla) padly o druhém zářijovém víkendu dva rekordy, jeden překonal Jiří Klimeš z AC Náchod na 9 km trati, ženský pak Alena Klimešová. V sobotu 21. října se konal už 49. ročník běhu Hronov - Náchod. Letos se jej zúčastnilo přes dvě stě závodníků, z mužů zvítězil Kamil Krunka z Nového Města, z žen byla nejlepší Vendula Frintová. Po běhu městem Hradec Králové v rámci 18. ročníku Velké ceny východních Čech v bězích byli vyhlášeni nejlepší letošní účastníci, z Náchoda se umístil v kategorii mužů od 60 do 64 let na třetím místě Miloš Linhart z AC Náchod se 166 body z 11 startů (z celkového počtu 32 závodů). Silvestrovského běhu v Havlovicích se úspěšně zúčastnili z AC Náchod Petr Frinta a Jiří Klimeš (4. a 5. místo do 50 let) a Luboš Doležal (Apollo Náchod, 2. do 60 let). Vendula Frintová byla letos úspěšná i jako triatlonistka. V neděli 20. srpna vyhrála v Mistrovství republiky v triatlonu v Karlových Varech svou kategorii do 23 let i celkově kategorii žen. V závodě světového poháru v jihoafrickém Richard Bays získala 3. místo. Zúčastnila se světového poháru v Mexiku (22.) a mistrovství Evropy v duatlonu, v němž získala krásné třetí místo.

Velmi úspěšné je plhovské atletické mládí, vedené učitelem Davidem Horákem. Skupina mladých atletů okresu (z deseti je osm plhovských) se probojovala do celorepublikové soutěže do Brandýsa nad Labem. Tam koncem června skončil náš krajský tým na třetím místě (účast 13 krajů) i díky naší mladší žákyni Kateřině Šedivé a mladšímu žáku Danielu Plškovi. V krajské soutěži mladších žáků v atletice začátkem září zvítězili žáci SK Plhov-Náchod, družstvo žákyň získalo třetí místo. V republikovém finále Asociace školních sportovních klubů ČR v přespolním běhu družstev byli plhovští žáci čtvrtí, Tomáš Martínek vybojoval mezi 76 závodníky 5. místo.

V Echu zaznamenali 19. května úspěch vzpěrače Jiřího Havrdy. Ve váhové kategorii nad 125 kg vzepřel 265 kg na první pokus a získal 1. místo na Mistrovství ČR v benschpressu.

V cyklistickém závodu Českého poháru Cannondale Rallye Sudety v sobotu 9. září v Teplicích nad Metují zvítězil (již podruhé) Tomáš Doležal z náchodského ApolloDoldy týmu.


Mažoretky

působí od tohoto roku jako oddíl TJ Rubena Náchod. Zúčastnily se začátkem května kvalifikační soutěže v Hronově, z níž si zajistily postup do semifinále, které se konalo koncem května ve Rtyni. Odtud postoupily ve cvičení s hůlkou do finále v Hustopečích (17. a 18.6.) z 1. místa mažoretky 2-juniorky a ze 2. místa mažoretky 3-kadetky. Tam získaly juniorky titul „2. vicemistryně ČR" a zajistily si postup na mistrovství Evropy. Do finále v Přešticích 10. a 11.6. (s třásněmi) postoupily mažoretky 1 a 2 z 1. místa a mažoretky 3 z 2. místa. Juniorky tu obhájily první místo a postoupily na mistrovství Evropy do polské Opole. Kadetky skončily 4. a seniorky na 8. místě. Úspěšné byly náchodské mažoretky i v kategoriích jednotlivců, zejména Anička Bergerová s Míšou Popkovou. Jedenáctiletá Veronika Hůlková tam získala titul Miss Mažoretka Přeštice 2006.

Mistrovství Evropy v Opole se konalo od 8. do 10. září, v kategorii juniorek (12-14 let) s náčiním pom-pom obhájily naše juniorky loňský mistrovský titul, kadetky (8-11 let) s týmž náčiním obsadily 4. místo, s náčiním baton pak 5. místo. Duo s pom-pomem Anna Bergerová a Michaela Popková získaly zlato, Anna Bergerová s sólu s batonem stříbro a Jana Maršíková v sólu s pom-pomem bronz. Mistrovství se zúčastnilo 91 souborů a 223 sóloformací ze šesti evropských států. Úspěch Náchodských je vskutku záslužný, jistě i díky vedoucí Monice Bergerové.


Sportovní kluby a jejich soutěže


Fotbal

Trenér FK Náchod-Deštné Jaroslav Panenka převzal v půli ledna v Praze na Žofíně ocenění Trenér žáků 2005. Ve své dvacetileté trenérské činnosti dokázal přivést své svěřence k řadě úspěchů, trénuje i krajské výběry žáků a zasloužil se o zrod sportovních tříd při ZŠ Náchod - Plhov, i o výrazné úspěchy starších žáků, kteří se probojovali mezi českou elitu.

Přípravu na jarní část České fotbalové ligy zahájili hráči FK Náchod-Deštné už ve čtvrtek 5. ledna na umělé trávě na hřišti ZŠ Plhov pod vedením nového trenéra Ladislava Šafáře. V lednu absolvovali i kondiční soustředění v Deštném. V prvním jarním zápase (12.3.) v Prachaticích Náchod neuspěl, skórovali jen domácí, jednou ovšem do vlastní branky, takže výsledek byl 3:1. O týden později byl na domácím hřišti ještě sníh, pro nezpůsobilý terén byl zápas odložen. Ve středu 5. dubna se opakoval bez účasti veřejnosti zápas FK Náchod-Deštné s mužstvem Bohemians 1905, při němž v podzimní sezoně došlo ke konfliktům. Náchod zvítězil 1:0. Polemika k loňskému nešťastnému zápasu byla ještě v NN 10. dubna. Ve středu 19. dubna při dohrávce 19. kola se Slovanem Varnsdorf byl odměněn prezident oddílu Pavel Nývlt k 60. narozeninám dárkovým košem a dresem s číslem 60. Po posledním zápase jarního kola skončilo „Deštné" (jak bývá uváděno v tabulkách) na 14. místě (mezi 18 družstvy) s 42 body, s pasivním skóre 41:51 (ze 34 zápasů 12 vítězných, 6 remíz a 16 proher). V ČFL se tedy náchodské mužstvo udrželo. Hájek a Merglanc patřili mezi nejlepší střelce v soutěži. Podzimní sezonu zahájil Náchod-Deštné v srpnu úspěšně, po druhém kole se dělili o 1. a 2. místo s Varnsdorfem. Pak ovšem klesal až na 15. místo koncem září, po 10. kole bylo „Deštné" s 15 body a vyrovnaným skóre 12:12 na 9. místě (v 18 členné tabulce). „Přezimovali" na 12. místě s 19 body (skóre 17:19).

FK Náchod B se v krajském přeboru pohybuje v dolní polovině tabulky, v dubnu byl na 10. místě (ze 16 klubů), koncem října na 12. místě. Mužstvo dospělých Babí hrálo I.B třídu a drželo se ve středu tabulky.

Dorostenci hrají divizi, starší byli na konci jarní sezony na 4. místě, mladší na 8. (ze 14 družstev, NN 21/6). Na podzim v půli října byli starší na 8. místě, po 13. kole byli na 5. místě; mladší „přezimovali" na 7. místě. Rovněž žáci hrají svou žákovskou divizi, starší žáci („báječný ročník 1991") v ní zvítězili a postoupili do extraligy (s 61 b., skóre 6:13 (20 výher, po 1 remíze a prohře). Zúčastnili se v červnu také turnaje Morava 2006, kde obsadili třetí místo. Na podzim (ND 8/11) po patnácti zápasech uzavírají tabulku (na 16. místě se 4 body). Mladší skončili jarní sezonu na 4. místě (ze 16 družstev), na podzim skončili v české lize na 14. místě. Žákovská „béčka" hrála krajský přebor - na jaře byla průměrná, na podzim se jim příliš nedařilo. Mladší fotbalová přípravka FK Náchod-Deštné skončila na turnaji Rampušák Cup v Dobrušce na 9. místě (z 16 družstev). Starší fotbalová přípravka na turnaji v Nasavrkách zvítězila (za účasti 12 mužstev). Oba turnaje byly koncem června.

Ve fotbalovém zimním halovém přeboru dvanáctiletých skončil OFS Náchod na 1. místě z výběrů všech pěti okresů kraje. Na Memoriálu Václava Tichého v Častolovicích zvítězilo náchodské družstvo mezi osmi družstvy narozených 1995 a mladších. „Králem střelců" se tam stal náchodský Andreas Aulich (se 13 úspěchy).

Výrazného úspěchu dosáhlo na jaře okresní družstvo dvanáctiletých (OFS Náchod). Pod vedením trenérů Miroslava Rompotla a Pavla Fišera (a maséra Vrabce) si vítězstvím v národním finále vybojovali právo reprezentovat Českou republiku na celosvětovém finále Danone poháru národů v Lyonu ve dnech 1.-3. září. (Noviny Náchodska věnovaly 30. srpna fotbalovým „benjamínkům" celou 9. stránku.) Turnaje se zúčastnili mladí fotbalisté ze 32 zemí světa, mezi nimi naši neuspěli a obsadili právě to 32. místo, získali však pohár Fair-play. Na podzim nastoupil tým značně změněný, na podzimním přeboru v Solnici byli třetí, tedy ve středu tabulky.

Na podzim v „lize středních škol Náchodska" v malé kopané hrálo šest družstev - zvítězili v něm studenti hronovské hotelové školy před týmem obchodní akademie Náchod a ASPŠ Nové Město. Pořadatelská VOŠ a SPŠ stavební skončila na 4., náchodské gymnázium na 5. a VOŠ a SPŠ stavební B na 6. místě.

Mezi fotbalovými osobnostmi náchodského regionu (vesměs z menších jednot), oceněnými před Vánocemi předsedou výkonného výboru OFS Antonínem Prouzou, byl také Josef Balcar z Náchoda - Babí.

Házená

Házenkáři HC TJ Náchod začínali v I. lize mužů rok na 5. místě s 10 body, jarní kolo skončili na 4. místě se 23 body, „přezimovali" pak pod polovinou. Mladší dorost hrál rovněž 1. ligu, starší dorost (druholigový) skončil jarní kolo na 2. místě.

O posledním lednovém víkendu se v házenkářské hale uskutečnil již 5. ročním Memoriálu Oldřicha Žďárka v házené minižáků. Náchodské Áčko zvítězilo v soutěži pěti družstev. Na konci ledna se tam uskutečnil také zimní turnaj mladších žáků, v němž náchodští skončili druzí za družstvem Jičína. Náchod B skončil na posledním, 7. místě. Jako nejlepší hráč turnaje byl vyhodnocen náchodský Jan Lojda. Začátkem února byl v hale další turnaj, v němž házenkáři SK Rubena Náchod skončili na 3. místě (z 8 zúčastněných družstev). V neděli 12. února pořádal oddíl házené SK Rubena Náchod 2. ročník turnaje žen Memoriál Ladislava Řezníčka (8 družstev NN 6/2), o měsíc později byl za účasti pěti ligových celků v hale Rubeny 5. ročník Memoriálu Jana Václavka st. v národní házené. SK Rubena Náchod skončil na posledním, 5. místě, od všech zúčastněných poražen. I v podzimních soutěžích byly úspěchy jen střídavé.

Basketbal

TJ SPŠ stavební Náchod hrála východočeskou ligu mužů, na jaře se pohybovali v půli tabulky, (6/4 - 8. ze 14), na podzim spíše ve spodní půli, před Vánocemi na 10. místě s 18 body. V srpnu absolvovali mladí basketbalisté týdenní soustředění v Hlušicích u Nového Bydžova na akci Basket v česko-polském příhraničí 2006. Věnoval se jim tam americký trenér J. Wenger.

Volejbal

Ženy, které hrály 2. ligu, skončily jarní kolo na konci tabulky a sestoupily do nižší soutěže. Na podzim tedy hrály krajský přebor (10 družstev), v něm po 18 zápasech na konci roku vedly s 35 body, před ženami Staré Město na 2. místě s 32 body. Muži hráli krajský přebor 1. třídy, v němž se řadili do první půle tabulky. Stejně pokračovali i na podzim, skončili na 6. místě s 28 body (z desíti družstev). Další družstva hrála okresní přebory. V přeboru I. třídy skončilo na jaře družstvo mužů Rubeny B na posledním místě, na podzim jako předposlední. Béčko žen vedlo tabulku jak na jaře, tak i na podzim, ženy Sokola Staré Město B skončily na 3. místě na jaře, na 4. na podzim. Junioři Staré Město byli v I. lize skupině B v závěru tabulky, juniorky hrály krajský přebor. Náchodské žákyně skončily v okresním přeboru na jaře na 1. místě, podzimní kolo pak na 2. místě.

Koncem května se tři mládežnická družstva SK Rubena Náchod zúčastnila mezinárodního turnaje mládeže v Holandsku. Juniorky získaly druhé místo (51 družstev ze 7 zemí), žákyně 4. místo (59 družstev ze 6 zemí). Ve volejbalovém open turnaji v Kvasinách začátkem června zvítězili naši volejbalisté (před Vrchlabím a Hronovem). V. ročník Memoriálu trenéra Rendy Hubky seniora byl uspořádán 16. prosince v hale SK Rubeny Náchod.

V Náchodě se hrají i další míčové hry:

Halový fotbal Novoroční pohár vyhráli v turnaji Regionálního sportovního centra mládeže Rozkoš (na začátku roku v České Skalici) náchodští fotbalisté.

Florbal FTS Florbal Náchod ztratil na počátku roku vedení ve III. lize mužů, po 14. kole sestoupil na druhou příčku (s 19 body za Jabloncem n.N.), na začátku února se vrátil do čela tabulky. Svou kvalitu potvrdili hráči v březnu v Jihlavě, když vyhráli obě utkání - nastříleli 19 branek (a jen jednu dostali). Po jarní sezoně postoupili do II. ligy. V prosinci (po 13. kole) byli na 3. místě (z 12 mužstev). - Na podzim bylo založeno družstvo starších žáků (roč. 92-91). - V hale Rubeny se uskutečnil v půli května II. ročník Memoriálu Davida Korce za účasti 16 týmů. Náchodští zvítězili, cenu za nejlepšího hráče získal Pavel Korec, nejlepším brankářem byl rovněž náchodský M. Hála, ve dvojici nejlepších střelců byl M. Havel.

Korfbal začali hrát žáci plhovské školy. V mistrovství ČR, které se konalo v květnu v náchodské hale Rubeny, zvítězily oba týmy, jak korfbaloví minižáci, tak i minižákyně. V září se zúčastnili turnaje v nizozemském Almeeru nedaleko Amsterodamu. Tam skončili těsně 2. za družstvem z Bíliny. V podzimní sezoně hrálo korfbal pět družstev, družstvo dorostu hrálo Českou dorosteneckou korfbalovou ligu, dále soutěžila družstva mladších žáků a mladších žákyň a minižáci i minižákyně.

Hokejbal Hokejbaloví starší žáci Sokola Náchod se v květnu v Kladně probojovali do finálového turnaje v Praze, kde skončili jako čtvrtí v republice. V oblastní lize východ skončili náchodští Sokolíci na 10. příčce (ze 13 družstev), v národní lize mladšího dorostu byl HSK Sokol Náchod v říjnu v čele tabulky (ND 7/10).

Futsal Mužstvo Goll Běloves hraje úspěšně celostátní ligu. Úspěchy klubu jsou spjaty s Václavem Přibylem, který jej vede. 31. ledna oslavil se svými přáteli 60. narozeniny.

Nohejbal V okresní nohejbalové soutěži I. třídy bylo nejúspěšnější družstvo náchodské stavebky. Skončilo na 1. místě mezi sedmi družstvy, a to jak v jarním, tak i v podzimním kole. Na posledním - 7. místě skončilo družstvo Jizbice-SVC Náchod.

Kuželkářské soutěže

Družstvo A mužů hraje I. ligu, rok zahájilo na 2. místě tabulky úspěšným zápasem s týmem Olomouce, ale záhy se dostalo opět do vedení tabulky, v jejímž čele už zůstalo do konce soutěže. Již počtvrté se tedy stali mistry ČR. Vedli si dobře i na podzim, „přezimovali" v čele soutěže s 19 body (12 družstev). Družstvo B hrálo III. ligu skup. C, na konci roku byl na 3. místě. Ženy, dorostenky i dorostenci hrají rovněž I. ligu. Ženy ukončily prvoligovou sezonu na 10. příčce (ze 12), na téže příčce zůstaly i v podzimním kole. Dorostenky SKK Náchod byly na 8. místě (z 10 družstev), na podzim skončily na místě předposledním; dorostenci na 9. (ze 12 družstev), na podzim na 10. místě. B družstva dorostenců a dorostenek hrála východočeskou divizi. Odchod Anety Cvejnové a Tomáše Jirouta do kategorie juniorů citelně poznamenaly výkony dorosteneckých celků.

V tabulkách jednotlivců si mezi hráči, kteří odehráli předepsaný počet utkání, vybojoval náchodský Michal Jirouš titul mistra republiky. Významná místa obhájili ještě Radek Holakovský a Ondra Sobčák, z žen Michaela Kučerová.

V červenci probíhaly v kuželkářské hale SKK Primátor Náchod úpravy zázemí haly, mj. sociálního zařízení. Od 1. srpna začala nová sezona.

V prosinci se hrál 8. ročník mezinárodního turnaje dorostenců a dorostenek o Pohár starosty města Náchoda, z domácích byla úspěšná Michaela Divišová, získala „bronz". Už na konci října byl zahájen 34. ročník turnaje neregistrovaných O pohár ředitele pivovaru Náchod. Přihlásilo se 89 družstev, bude sehráno 316 utkání. Ukončen bude v půli ledna 2007.

Tenis

Minitenisová soutěž byla na náchodských tenisových kurtech zahájena 14. května soutěží družstev východočeské oblasti. V okresních přeborech starších žáků se náchodští chlapci stali přeborníky ve dvouhře i čtyřhře. Z náchodských dětí si nejlépe vedli Kristýnka Fiedlerová a Petr Kovář. Náchodské „áčko" bylo v čele okresního přeboru veteránů. Koncem srpna se uzavřely okresní tenisové soutěže, v soutěži 4+0 muži se dělili náchodští o 3. a 4. místo s Novým Městem B, v soutěži D - okresní přebor veteránů skončil Náchod A na 1. místě. Ve veterán singlu 2006 v Broumově (koncem září) získali ve čtyřhře náchodská dvojice Otto Kuře a Zdeněk Karlík 2. místo (12 zúčastněných).

Stolní tenis

V úterý 10. ledna se konalo ve sportovní hale na Hamrech mezinárodní utkání kvalifikace na ME žen 2007 ČR - Polsko, v němž naše reprezentantky přesvědčivě zvítězily. V tabulce skupiny D byly druhé za Rakouskem, před Polskem a Slovinskem.

V regionálním přeboru I. třídy obsadil Náchod A 8. místo před Béčkem na 9. místě (z 12 celků).

Šachy

V sobotu 7. ledna se konal v Náchodě bleskový turnaj, krajským přeborníkem se stal domácí Michal Cerha. - V závěrečné (jarní) tabulce skončil ve 2. lize skup. C Náchod na předposledním místě a sestoupil zpět do krajského přeboru. Tam je úspěšné družstvo Sokola Náchod. V krajské soutěži skončil na jaře Masopork Náchod na 3. místě a Niki Náchod na 10, v regionálním přeboru Vinnona Náchod na 3. místě, Kuna Náchod na 4. místě a Duha Náchod na 10. (z 11 družstev). V soutěži jednotlivců se stal 17 letý Jan Mrověc ze Sokola Náchod krajským přeborníkem, je zároveň nejlepším juniorem okresu. V okresním přeboru jednotlivců Náchodska, který probíhal od ledna do dubna, zvítězil Martin Kuru. Okresní šachovou „jedničkou" zůstává Zbyněk Ringel, nejlepším seniorem je Josef Schejbal. V květnu jsme se dočetli o úspěších Františka Fuchse (TJ Sokol Náchod), který získal z 21 sehraných partií 18 bodů. Od 1. do 9. července proběhl v aule ZŠ TGM šachový turnaj Maspork Niki Fide open Náchod za účasti asi 70 šachistů z ČR i ciziny. Zbyněk Ringel získal krásné druhé místo. V NN 9/9 jsme četli, že „na šachový trůn okresu usedl Milan Rybák z TJ Náchod", se seniorů se umístil dobře Josef Schejbal, z juniorů Jan Mrověc a ze žen M. Drašnarová. V budově ZŠ TGM byl na Štěpána 43. ročník vánočního bleskového turnaje jednotlivců. Zvítězil v něm Jiří Jirka z náchodského Stampu, registrovaný ovšem v pražských Bohemians.

Další sporty

Členové náchodského cyklistického klubu Apollo Doldy se v červenci zúčastnili závodu Beskyd Tour. V hlavním závodě (185 km) zvítězil náchodský Tomáš Doležal, v kategorii žen (106 km) byla Jana Podvalská třetí.

V sobotu 20.5. bylo v městském divadle soutěž žáků a juniorů v rokenrolu o tituly mistrů republiky.

V motokrosu jsou už dlouhodobě úspěšní otec i syn Radovanové Mílové v celé řadě motokrosových závodů.

Zvláštní pozornost věnujeme ještě Babacupu. Šest družstev - rp. „ženstev" pořádalo letos už druhý ročník všestranného sportovního klání: v lednu volejbal, v únoru běžky, v březnu kuželky, v dubnu stolní tenis, v květnu cyklistika, v červnu tenis, v září duatlon, v říjnu fotbal a v listopadu plavání. Celkově zvítězil dámský tým hotelu Hynek.

Zimní sporty

Vzhledem ke značnému množství letos napadaného sněhu byl od 8. do 10. února mimo provoz zimní stadion, aby byl za pomoci náchodských dobrovolných hasičů (pod vedením Frant. Šimka) odstraněn sníh ze střechy. Pomáhali při tom i pracovníci hřbitovní správy. Na několika podobných zařízeních nejen v naší republice došlo totiž následkem vysoké vrstvy těžkého sněhu ke zřícení střech. Sezona byla na zimním stadionu ukončena 26. března, další sezona byla zahájena už 31. července. Během uzávěrky byla opravena hrací deska a odvětrání haly, nátěry oplechování objektu, opravena střecha i vstupní schodiště. Město zakoupilo z rozpočtu na letošní rok novou rolbu na úpravu ledové plochy.

Hokej

HC Náchod hrál 1. krajskou ligu, v posledním kole základní části si zajistil vítězstvím nad Jaroměří 2. místo a postup do play-off, v němž neuspěl a zbyl mu boj o 5. - 8. místo, v němž skončil na 6. místě. Závěrem sezony byly vyhlášeny výsledky soutěže hokejových střelců, Náchod se 107 brankami byl v kraji třetí, jeho nejlepším střelcem byl Czerlinski s 25 brankami. Vítězem krajské ligy dorostu bylo opět družstvo HC Dvůr Králové-Náchod. V lednu pokračoval krajský přebor přípravek. Žáci 3.tříd Dvůr-Náchod byli na 1. místě, družstvo Metuje A na 2. místě. V soutěži 3. tříd B byl Dvůr-Náchod na 2. místě.
Žáci 4. tříd HC Dvůr/Náchod se stali vítězi krajského přeboru přípravek a vedli tabulku, v republikovém přeboru skončili na 7. místě. Filip Havrda nastřílel ve 36 utkáních 76 branek. Denis Kozák byl na mistrovství ČR vyhlášen druhým nejlepším brankářem. - Žáci 5. tříd byli na 2. místě, žáci 7. tříd Dvůr/Náchod (NN 9/3) na 3. místě (za Letňany a družstvem Trutnov/Nová Paka), žáci 8. tříd (Dvůr/Náchod) na 2. místě tabulky, žáci 9. tříd na 7. místě. (Ty hokejové dvouměstské koalice jsou dost unikátní, obtížně zjistíme, „jak na tom Náchod vlastně je".)

Na podzim hrál HC Náchod I. krajský přebor, v 6. kole vedl tabulku, na konci roku skončil na 4. místě (ze 7) s 30 body. V krajském přeboru juniorů i dorostu tým Dvůr/Náchod vedly tabulku. V prosinci byl žákovské lize 9. tříd Dvůr/Náchod na 1. místě, 8. tříd na 4., v krajské lize mladších žáků jsou sedmáci na 4. a žáci 6. tříd na 7. místě (ve všech soutěžích hraje celkem 10 družstev).

Krasobruslení

Náchodské mládí Krasa Náchod bylo úspěšné na začátku roku jak v Uherském Hradišti, tak v Novém Městě nad Metují. Na krajské Zimní olympiádě dětí koncem ledna Náchod reprezentovali Michaela Rotterová, Tomáš Kupka a Iveta Demartini. Trenérka byla s nimi spokojena, i když nepřivezli medaile. Adina Hovorková soutěžila ve Vídni, kde obsadila po pěkném výkonu 8. místo (závodilo tam asi 50 dětí). Další závody se konaly v půli února ve Dvoře Králové, v kategorii nováčci mladší-nepohároví zvítězila naše Karolína Andršová, v kategorii nejmladších žákyň obsadila Adina Hovorková druhé místo. Koncem března ukončili krasobruslaři TJ Kraso Náchod účastí na několika soutěžích sezonu.

Na podzim se mladé náchodské krasobruslařky zúčastnily Českého poháru v Ústí nad Labem. Vedly si dobře, i když medaile nepřivezly. Nejlépe se vedlo Adině Hovorkové a Markétě Kosařové, z mladších žákyň byla Lydie Leová čtvrtá.

Lyžování

Vzhledem k dlouhé zimě s množstvím sněhu se lyžovalo na upravených svazích s vleky na Brabáku i Maliňáku (v Bělovsi). Bylo zajištěno i večerní lyžování.

Koncem prvního lednového týdne pořádala TJ Maratonstav Úpice ve Rtyni v Podkrkonoší Zimní běžecké závody (ligu). Náchodští závodníci byli úspěšní na 6 km trati, v kategorii „dědci" byl Miloš Linhart z AC Náchod třetí, mezi „zkušenými kocúry" byl rovněž třetí z téhož klubu Zdeněk Kučera (a Libor Nejman 5.), mezi „veselými mladíky" byl Jiří Klimeš z AC Náchod druhý a Luděk Zelený 5. V únoru Odolově a o týden později Úpici byla další kola Zimní běžecké ligy, z náchodských se na 6 km tratích prosadili mezi „dědky" Miloš Linhart (3.,2.), mezi „zkušenými kocúry" Zdeněk Kučera (2.), Bedřich Najman (3.), mezi „veselými mladíky" Luděk Zelený (3.), Jiří Klimeš (v obou 5.). Na začátku března v 21. ročníku Běhu kolem Vízmburku (18. ročník Velké ceny východních Čech v bězích na lyžích) byl „zkušený kocúr" Kučera 3., „veselý mladík" Klimeš 4., „Kamzík" Doucha (Start Náchod) 3. a v Dědcích (1946 a starší) Linhart 5. (pokud není uvedeno jinak - AC Náchod).

Na konci roku 2006 nebyl žádný sníh dokonce ani na horách, lyžařská sezona tedy nezačala.


Plavecké sporty

V sobotu 14. ledna se konal již 35. ročník zimního plavání otužilců na Metuji. Letos k tomu musel být v asi deseticentimetrovém ledu pod zimním stadionem vyřezán 25 m dlouhý „bazén", v němž ledovou vodu okusilo 58 plavců, mezi nimi i Richard Haan a Dana Zbořilová. Oba překonali Kanál La Manche a před akcí v restauraci zimního stadionu besedovali se zájemci. Úspěch zaznamenal Pavel Trebichavský v nejdelší trati 750 m, potvrdil svou první pozici v Českém poháru v zimním plavání.

Krytý plavecký bazén uvítal v březnu už třímiliontého návštěvníka, byl jím Jiří Dresler. Byl odměněn celoročním plaváním zdarma.

Modrá stuha města Náchoda se letos uskutečnila ve dvou etapách, 23. března 1. ročník soutěže pro plavecké oddíly a 22. dubna závody pro děti ze stacionářů a pro zdravotně postižené sportovce. V dvojboji mužů (50 a 200 m prsa) obhájil loňské vítězství Daniel Hylmar z Náchoda, který ovšem startuje za Pardubice. Ten byl nejúspěšnějším letošním závodníkem, zvítězil v šesti disciplinách. V soutěži družstev byli náchodští Delfíni druzí (za plavci z Trutnova). V soutěži 100 m motýlek zvítězil mezi žáky Pavel Janeček, který stál celkově pětkrát na stupni vítězů. Úspěšní byli i někteří další náchodští plavci.

V létě proběhly v plaveckém bazénu rekonstrukce, byl předlážděn prostor před bazénem, instalována nová digitální informační tabule, opravena část střešního pláště, opraveny potírny obou saun, dána nová okna v ochlazovacích atriích a provedeny další drobné úpravy včetně zpětného využití odpadního tepla.

Podzimní sezona začala v bazénu 4. září.

O prvním prosincovém víkendu se šest náchodských plavců zúčastnilo soutěže o pohár desetiletých v Domažlicích. Získali celkem 12 medailových umístění: Aneta Nyčová zvítězila na tratích 50 a 100 m prsa a 200 m polohový závod, k tomu získala ještě tři stříbrné, Josef Matyáš zvítězil na trati 50 m volný způsob, získal dvě stříbrné a tři bronzové. Dobře si vedli i další účastníci. V Brně měli mistrovství dvanáctiletí žáci, mezi nimiž si vedl nejlépe Pavel Janeček. Zúčastnil se šesti disciplin (100m a 200 m motýl, 100 m znak, 200 m polohový závod a 100 a 200 m volný způsob) a ve všech zvítězil. Další dvě stříbrné získali náchodští delfíni ve štafetách. V téže době se Běla Hlaváčková zúčastnila v jihoafrickém Durbanu mistrovství světa plavců paralympioniků. Startovala mezi 550 plavci z 50 zemí ve čtyřech disciplinách, na trati 50 m znak zvítězila a stala se mistryní světa, druhá byla na 50 m kraul a třetí na trati 100 m prsa a volný způsob. Byla nejúspěšnější z české osmičlenné výpravy.


Turistika

Klub českých turistů zahájil činnost již 1. ledna tradičním pochodem od pivovaru na Dobrošov. V letošní dlouhé zimě uskutečnil KČT řadu lyžařských (běžkařských) túr. Na své lednové schůzi konstatoval splácení dluhu za chatu Dobrošov, dluh byl snížen na 350 000 Kč. Za svou úspěšnou činnost byl KČT Náchod zařazen do „Síně slávy KČT". V sobotu 29. dubna byl uspořádán tradiční pochod a cyklojízdy Okolo pevnosti Dobrošov. Letos akci nepřálo počasí, účastníků bylo jen asi třicet. Během roku byly pravidelné úterní vycházky, cyklojízda Boženy Němcové, kterou organizuje náchodský odbor KČT spolu s obecním úřadem ve Studnici, cyklistická akce Pohraniční hory, letos v Krušných horách, a další akce. V srpnu (12.) se náchodští turisté podíleli na Toulkách Machovskem 20 a 25 km pro pěší, 40 a 80 km pro cyklisty, v sobotu 2. září se KČT podílel na III. ročníku cyklojízdy po Okruhu TGM. Zájemci vyjeli ve 13 hod. z náchodského Masarykova náměstí, cíl byl ve skanzenu ve Stroužném, kde probíhalo „Cepowisko aneb Kudowské dožínky". Oblastní sraz turistů Královéhradeckého kraje byl už tradičně 28. září k výročí otevření Jiráskovy chaty.

Obecně se o rozvoj turistiky v regionu stará už deset let obecně prospěšná společnost Svaz cestovního ruchu Branka, sdružující města a obce našeho regionu, označovaného nyní jako Kladské pomezí. V jejím čele vystřídala pana Vlastimila Hurdálka Markéta Venclová. Vydává propagační materiály, mapy, každoročně katalog ubytování.


Osobní zprávy

Již loni byla zahájena charitativní akce „výtah pro Martina", v pátek 3. února byl nově vybudovaný výtah v domě rodiny Čtvrtečkových, jejichž syn Martin je vozíčkář, dán do provozu společnou zásluhou města, sponzorů a nadace Konta Bariéry, jejichž zástupci se uvedení do provozu zúčastnili.

V lednu přišla zpráva o úmrtí Ing. Leopolda, prince ze Schaumburg-Lippe, posledního z rodu, který se narodil na náchodském zámku (21.2.1910 - 25.1.2006). Urna s jeho ostatky byla v dubnu uložena na vojenském hřbitově v zámecké aleji vedle hrobu jeho otce.

Cenu královéhradeckého hejtmana za zásluhu o začleňování vozíčkářů do společnosti dostal koncem března Miroslav Čiháček z Náchoda, zapsaný i v Guinessově knize rekordů za to, že vyjel na invalidním vozíku na Sněžku. V anketě Zlaté srdce za rok 2005 se umístil náchodský organizátor charitativních akcí David Novotný na 4. místě.

Zájem vzbudil náchodský cyklista a cestovatel Martin Adámek, který vyjel 1. července na cestu přes Polsko do Kaliningradské oblasti, Litvy, Běloruska, Ruska a Ukrajiny, odkud se přes Slovensko vrátil po 43 dnech cesty 11. srpna v noci domů. Trasa byla 3783 km, vše potřebné si s sebou vezl sám na kole (celkem 136 kg i s kolem). Denně absolvoval asi 90 km. V předchozích dvou letech uskutečnil jízdu do Monaka a podle Labe do Hamburku.

Občanské sdružení Odkaz legionářů a odboje navrhlo, aby bylo letos k 28. říjnu uděleno státní vyznamenání - Řád bílého lva in memoriam - brigádnímu generálovi Bohuslavu Všetičkovi, za války Němci popravenému rodáku z Náchoda. Návrh neuspěl.

Dne 19. června zemřel akademický malíř Václav Alois Šrůtek (pocházel z rodiny, která postavila a dlouho provozovala vinárnu U Slovana). Žil dlouhá léta v Litoměřicích, ale vystavoval před časem právě tady U Slovana. Ve čtvrtek 10. srpna zemřela ve věku 59 let Ing. Marie Talafantová, CSc., řádku let vedoucí referátu školství a kultury MÚ, pak majitelka a provozovatelka Informačního centra na Kamenici. V pátek 18. srpna zemřel ve věku 74 let náchodský rodák (ovšem Hronovák), kameraman a režisér, významný tvůrce krátkých filmů Jan Špáta. Ve středu 25. října se hudbymilovná veřejnost rozloučila s dlouholetou učitelkou hry na klavír, paní Hildou Prislingerovou. Zemřela 19. října ve věku 92 let.


Regionální tisk

K informaci občanů města slouží i nadále Náchodský zpravodaj, je zdarma k dispozici, vychází vždy první den v měsíci. Letos přinesl sérii statí Lydie Baštecké o čestných občanech města, od března do listopadu vycházela na pokračování stať Aleše Fetterse Kdo byl kdo ve Škvoreckého Zbabělcích. Od září přinášel kapitoly Z historie skautingu střediska Náchod. O Zpravodaj je mezi občany stále značný zájem.

I letos vycházela mutace Deníků Bohemia Noviny Náchodska, jejichž redakce město Náchod poněkud přehlíží a často opomíjí i významné akce, zatímco zcela okrajovým (např. soutěž o nejlepší zelí v Božanově) věnuje třeba celou půlstránku. Od pondělí 18. září se změnil titul a do jisté míry i vnitřní uspořádání novin. Názvy jednotlivých Deníků Bohemia se celostátně sjednotily, máme teď tedy Náchodský deník (celkem vychází ve vč. divizi devět okresních mutací). Náchodskou redakci vede nadále Hynek Šnajdar, o dění v užším Náchodsku píše Kateřina Ostradecká, sportovním redaktorem je Michal Rojšl. V sobotní příloze Víkendová káva č. 40 (7/10) připomněl Náchod v Putování krajinou věků Michal Plavec. I nadále vychází inzertní Echo, které občas přináší i informace o dění ve městě a některých kulturních i sportovních akcích. Občas se objevuje i Rouskův soukromý občasník Náchodský nečas, který obvykle nenechá na vedení města „suchou niť", zejména když ho občané města letos opět nezvolili do zastupitelstva, byť kandidoval za jinou stranu než minule.

Zajímavou knihu Doufám, dokud dýchám... připravila Věra Vlčková. Jsou v ní příběhy čtyř žen, které přežily holocaust. Jednou z nich je paní Eva Koubková z Náchoda, vztah k Náchodu má i paní Věra Lövenbachová, roz. Bondyová. Jejich příběhy z Terezína, Osvětmi a dalších koncentráků jsou významným svědectvím o nelidskosti nacistického režimu, na niž by se nemělo zapomínat. - Pražské nakladatelství ARSCI vydalo před Velikonocemi knížku Epizoda z 60. let s podtitulem Korespondence Václava Havla a Aleše Fetterse. - Komitét 1866 vydal v dubnu publikaci Generál jízdy Vilém ze Schaumburg-Lippe k 100. výročí jeho úmrtí. - Svaz cestovního ruchu Branka připravuje soustavně řadu různých propagačních materiálů, mj. nově vydali skládačku Cyklistický okruh Boženy Němcové (že by někdy jezdila na kole?). Na podzim vyšel 9. svazek archivního sborníku Stopami dějin Náchodska. O stavební činnosti v Náchodě v letech 1599-1663, jak ji lze vyčíst z dochovaných městských účtů, v něm píší Petr Černikovský s Janem Čížkem, Jaroslav Čáp seznamuje čtenáře s náchodským radním manuálem z let 1706-1719, Zuzana Vlčková píše o historii někdejší náchodské tkalcovské školy. Rodině náchodských fotografů Kolínských je věnována posmrtně otištěná stať Oldřicha Šafáře, Alena Čtvrtečková seznamuje zasvěceně s náchodskými židovskými hřbitovy. K našemu nejbližšímu okolí se vztahuje příspěvek Jana Tůmy o archeologických nálezech z Vrchovin a Lydia Baštecká věnuje pozornost poutím a táborům lidu na Dobeníně. Že ve stati Pivovary okresu Náchod (Zbyněk Likovský a Jan Čížek) je zmiňován i pivovar náchodský, je samozřejmé.

Počasí

Počasí v lednu bylo „lednové", se sněhem i mrazy, teploty byly zejména po 10. a po 22. lednu hluboko pod bodem mrazu (až kolem -20° C). Řádka dní byla však krásně slunečných. Taková sněhová kalamita, která postihla jiné části republiky (např. jižní Čechy, Vysočinu nebo východ Moravy), nás na štěstí nepotkala. Značné ochlazení přišlo pak kolem prvního únorového víkendu. Ve městě se projevily zejména důsledky zanedbávání čištění chodníků, jejich velká část byla po krátké oblevě a pak umrznutí (kolem 22. ledna) těžko schůdná ještě do poloviny února. Ani pak zima příliš nepolevovala, naopak nové „příděly" sněhu způsobily na mnoha místech republiky zřícení přetížených střech. U nás v Náchodě nebylo naštěstí množství nového sněhu tak velké, přesto jej na některých budovách s plochými střechami raději shazovali. Po nevelkém oteplení se v poslední únorové dekádě zima opět plně ujala moci a držela ji až hluboko do března. Kolem prvního jarního dne začal sníh výrazněji tát, takže slunečné stráně byly bez sněhu, na stinných vrstva sněhu ještě ležela. Deštivé a relativně teplé počasí pak koncem března „zimu" postupně likvidovalo, v posledních březnových dnech sníh u nás zmizel zcela. Vody v řekách a potocích přibývalo, na řadě míst byly velké povodně. Náchod jich byl téměř ušetřen, jen v Bražci byly zatopeny obytné části dvou rodinných domků, v Bělovsi několik zahrad a sklepů, v Malém Poříčí část cyklostezky a některé zemědělské plochy. Hasiči na přelomu března a dubna odčerpávali vodu z několik sklepů a zahrad a odklízeli na několika místech naplaveniny. Škody byly vyčísleny asi na sto tisíc korun. Duben byl tradičně aprílový, byly dny chladné a deštivé i dny slunné a teplé. Příroda se rychle budila z dlouhého zimního spánku, vše se rychle začalo zelenat a mnohé kvést. Květen byl v znamení většinou dobrého počasí, v němž příroda doháněla, oč se opozdila dlouhou zimou, takže všechny ovocné stromy kvetly téměř současně. Konec května byl však zase značně studený a deštivý, v jižních a západních Čechách byly místy opět záplavy. Chladno bylo asi do půli června, pak se počasí rázem změnilo a nastala vedra, která trvala až do konce července, pak se opět mírně ochladilo a srpen byl zpočátku srážkově i teplotně normální, ve druhé fázi teplotně pod normálem, takže se leckde koncem měsíce muselo topit. V druhé polovině srpna začaly růst hojně i houby. I v září pokračovalo vlídné počasí, rostly nadále i houby. Po přechodném zhoršení počasí se ukázal i slunný říjen, i když rána byla studená a jediný ranní mráz v půli října zničil např. krásně kvetoucí jiřiny. Podzimní dny si lidé mohli letos dlouho vychutnávat výlety i houbařením. Na konci října se počasí změnilo, začalo po delší době opět pršet, nastalo typické chladné „dušičkové počasí", které trvalo celý listopad. Na jeho začátku napadla trocha sněhu a hned způsobila potíže v dopravě. Během dvou dnů byl však sníh pryč a počasí pak bylo teplotně nad normálním listopadovým průměrem. Takové počasí se udrželo i téměř celý prosinec, trocha sněhu ke konci prosince sic napadla, ale do Silvestra stačila ještě i roztát.

Různé

V prvním lednovém týdnu se uskutečnila tříkrálová charitativní sbírka, organizovala ji Farní charita Náchod a přinesla v Náchodě přes 160 000 Kč. Výtěžek je zaměřen na pomoc lidem v nouzi i na zahraniční humanitární pomoc. Na sv. Tří králů (6. ledna) se uskutečnil v kostele sv. Vavřince tříkrálový koncert se sbírkou na pomoc rodinám a lidem v nouzi. Program zajistily ZUŠ Náchod a Rychnov a pěvecký sbor z Nového Města nad Metují.

Koncem března byla i v Náchodě uskutečněna sbírka pro Dům sv. Josefa v Žírči, který pečuje o pacienty s roztroušenou sklerózou. Prodejem benefičních pohlednic bylo získáno přes 5000 Kč. Ve čtvrtek 20. dubna prodávali i u nás v Náchodě studenti „sluníčka" (po 30 Kč) v 6. ročníku charitativní akce Sluníčkový den pro opuštěné děti. V rámci této sbírky na pomoc opuštěným dětem a podporu pěstounských rodin se v Náchodě vybralo téměř 30 000 Kč, celostátně téměř jeden a půl milionu. Nadační fond Rozum a cit z výtěžku přispívá mj. na osobní asistenty, bezbariérové prostory apod. Ve středu 10. května pak prodávali skauti „měsíčky lékařské" na podporu boje proti rakovině. Podle množství žlutých „kytiček" na oděvech Náchoďanů lze usuzovat, že lidé u nás nejsou k podobným sbírkám lhostejní. V pondělí 22. května pak byla sbírka na pomoc postiženým dětem Svátek s Emilem. V úterý 30. května uskutečnila Scientologická církev na náměstí akci Řekni ne drogám, řekni ano životu. Na pomoc dětským oddělením nemocnic a dalším dětským zařízením byla určena sbírka Srdíčkový den ve dnech 11. a 12 září. V pondělí 16. října byla nejen v Náchodě uspořádána sbírka pro zrakově postižené Bílá pastelka.

V neděli 15. ledna došlo na Plhovské ulici poblíž teplárny k dopravní nehodě, při níž řidič jedoucí od města zřejmě nepřizpůsobil jízdu podmínkám, dostal smyk a narazil v protisměru do auta, v němž došlo ke dvěma vážným a dvěma lehčím zraněním. Ze zcela zdemolovaného auta museli nejvážněji zraněného vyprošťovat hasiči a vrtulníkem byl přepraven do hradecké fakultuní nemocnice, kde později na následky zranění zemřel. Zpočátku bylo sděleno, že auto, které nehodu způsobilo, řídil policista, jemuž byl již před tím v Praze odebrán řidičský průkaz. O „pohotovosti" České televize svědčí fakt, že o této autonehodě informovala až v pátek 10. února po 18. hod. v regionálním zpravodajství na ČT 1, takže se mnozí lidé domnívali, že na témž místě došlo k další nehodě. Navíc v den vysílání už bylo známo úmrtí postiženého a byla zpochybněna i původní verze, kdo řídil auto, které nehodu zavinilo.

K další dopravní nehodě s jedním těžkým zraněním došlo v pondělí 30. ledna ráno na křižovatce na Polské ul., kdy řidič hasičského LIAZu, jdoucí od Hronova, patrně nedal za železničním přejezdem přednost nákladnímu autu, jedoucímu od hraničního přechodu k Náchodu. Ve středu 8. února ve 12.40 zabil v Polské ulici poblíž Kauflandu polský kamion, který jel od hranic a vjel do protisměru, po chodníku jdoucí paní Zdenu Čejchanovou, důchodkyni, která vypomáhala v Kauflandu jako pokladní. Ve čtvrtek 16. 3. navečer došlo k dopravní nehodě s vážným zraněním osmdesátiletého chodce na Pražské ulici u Atasu. V úterý 2. května ráno na Českoskalické ulici - výpadovce z Náchoda za Bartoňovou továrnou vjel do protisměru nákladní automobil, na chodníku zabil asi padesátiletou paní Zdenu Maršíkovou, prorazil zábradlí a zřítil se pod silnici. Dopravních nehod bylo více, naštěstí ty další už bez tragických následků. Snad na to působil i „bodový systém", který byl od 1. července zaveden a zpřísnil postihy neukázněných řidičů.

V únoru jsme se dočetli o jednání u náchodského okresního soudu (22.2.), kdy byl zamítnut nárok Schaumburgů na pozemky a nemovitosti na ratibořickém katastru, záhy potom zamítl jejich nároky v odvolání i krajský soud, který potvrdil loňský verdikt soudu okresního.

V pondělí 20. února odpoledne musela být vyklizena asi na hodinu budova ČSOB, neboť jim „mužský hlas ohlásil, že tam mají hledat bombu". Poplach byl ovšem falešný. Podobně tomu bylo ve středu 29. března před 23. hodinou, kdy bylo oznámeno umístění bomby v Rubeně. Asi 300 zaměstnanců v Náchodě i Hronově muselo opustil svá pracoviště. V pátek 7. dubna oznámily Noviny Náchodska, že policie pachatele dopadla. Hrozil mu až pětiletý trest, ale jak byl skutečně potrestán, to jsme se jako obvykle už nedověděli. V neděli 23. dubna před šestou hodinou ranní vypukl požár v pneuservisu v ulici U cihelny. Likvidovali jej profesionální i dobrovolní hasiči. Vznikla škoda asi za sto tisíc. V pondělí 5. června kolem půlnoci vypukl požár ve skladu s plasty firmy Intop u trati v Bělovsi. Zasahovalo pět hasičských jednotek, vznikla škoda ve výši tří milionů korun (šestý největší letošní požár v kraji). Příčinu se do konce roku nepodařilo vyšetřit. Ve středu 21. 6. večer hořel rodinný domek v Bělovsi vedle mateřské školy. Na začátku listopadu likvidovali hasiči požár ve Vítkově ulici v Bělovsi, během necelého čtvrt roku zde už potřetí. Celkem vyjížděla náchodská jednotka Sboru dobrovolných hasičů letos ke 34 požárům, vyjížděli i k některým dopravním nehodám, několikrát bohužel i k planým poplachům, vytahovali např. i kontejner z řeky. I tyto zbytečné akce a výjezdy se musí platit z daní nás všech.

Policie stále marně pátrá po vrahovi náchodské studentky Dity Joudalové. Její tělo bylo nalezeno loni 2. července u obce Keteň na Jičínsku. Studentka se zřejmě chtěla dostat autostopem do Liberce, kde studovala na vysoké škole.

Ve středu 21. června zachytila kamera v Bílé ulici na sídlišti u nemocnice zloděje, který v dopoledních hodinách odcizil ze sklepních prostor pět velocipedů. Zatím dopaden nebyl, stejně jako zloděj, který v úterý 27. června rozbil výlohu obchodu s mobilními telefony. Ten ukradl z výlohy naštěstí jen atrapy. Policii se podařilo chytit pachatele dvou bytových vloupání na Plhově a pod Montací z počátku června. Zahájila proti němu trestní stíhání. Podobných trestních činů jsou i u nás ovšem desítky, o mnoha se veřejnost ani nedovídá. Dne 14. prosince chytila policie dvojici zlodějů, kteří se specializovali zřejmě na krádeže starožitností. O případných trestech nebo dokonce o náhradě způsobených škod už obvykle informace chybějí.

 
 
© 2010 Město Náchod
tel: 491 405 111
Prohlášení o přístupnosti | Mapa stránek | Vyhledávání | Kontakty | V roce 2017: 101133 návštěv